Ευρωλίγκα 2013-14

Συμφωνώ με Γιάννη στα παραπάνω. Βασικά το μπάσκετ του ΠΑΟ έχει προσαρμοστεί σε αυτά που (δεν) μπορεί να κάνει ο Διαμαντίδης πλέον. Επιθετικά δεν μπορεί να τρέξει όπως παλιά, έχει ελατώσει πολύ τα drive του που ισούνταν με ασσίστ ή καλάθι και δεν σκοράρει με την ίδια συχνότητα.

Από τη στιγμή που ο Αρτζι έχει αποφασίσει πως και φέτος θα ζει και θα πεθαίνει με αυτόν, προσπαθεί να πάει τον ρυθμό σε κάθε ματς εκεί που αντέχει.

Βέβαια με αυτή την κακοποίηση του μπάσκετ πέρσι είδες πως στην Ευρωλίγκα έχεις ένα ταβάνι. Και εδώ έχει ένα ποιντ ο Angel για τον Αρτζι. Έχει παίχτες να βγάλει ποιότητα επιθετικά, απλά ο ίδιος δεν μπορεί να τα διαχειριστεί όλα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να παίζει με φόβο ακόμα και όταν ο αντίπαλος του δείχνει να έχει κατέβει έτοιμος να χάσει όπως προχτές.

Τώρα για το χθεσινό, (αντιπαρέρχομαι το οξύμωρο της υπόθεσης να κράζουν οι οπαδοί της ομάδας με τις περισσότερες προσπάθειες για τρίποντο στη διοργάνωση -σταθερά πάνω από 20 ανά ματς- κάποια άλλη πως σούταρε πολλά) εγώ έχω μεγάλη περιέργεια να δω πόσα τρίποντα θα κάνει ο ΠΑΟ με την Φενέρ…

Το λέω γιατί θεωρώ πως τα κορμιά και ο προσανατολισμός της άμυνας της Φενέρ, αναπόφευκτα εσπρωχναν τον Ολυμπιακό στα περιφερειακά σουτ. Αυτό έγινε ακόμη πιο έντονο στο δεύτερο ημίχρονο, γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο Dead, ο Ζοτς ήθελε να κόψει τα drive του Σπανούλη που του έκαναν μεγάλη ζημιά στο πρώτο. Ίσως είχε δει και το ματς κυπέλλου που σπάσαμε τα στεφάνια και το ρίσκαρε παραπάνω. Προσωπικά βλέπω το ίδιο να γίνεται και με τον ΠΑΟ, ειδικά αν σκεφτούμε πως με αντίπαλο τον Ζοτς το πικ ν ρολ το ξεχνάς.

Πάντως με 20 ασσιστς 2κ14 δεν έπαιζες σίγουρα, λίγη μπασκετική λογική χρειάζεται.

Τοβάριτς Έηντζελ,

Ναι, προφανώς και ήταν σε μεγάλο βαθμό χαβαλεδιάρικο εκείνο το ποστ, και προφανώς κρύβοντας, επίσης, μεγάλη δόση αλήθειας. Αλλά αν νομίζεις ότι απλά εθιστήκαμε στο ξύλο τώρα με Άρτζι και ξεχάσαμε λέει τι βλέπαμε με Ζοτς, μάλλον εσύ δεν τα θυμάσαι καλά. Το ξύλο και τις σκληρές άμυνες κάθε άλλο παρά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο τα ανακαλύψαμε. Χρόνια έπαιζαν έτσι οι ομάδες που έφτιαχνε ο Ζοτς στον ΠΑΟ. Αυτό συνδυαζόταν με επιθετικό μπάσκετ και ψηλά σκορ ουσιαστικά μέχρι τη χρονιά που ανέφερες: το 2008-2009. Άντε να βάλουμε και την επόμενη αλλά σε αρκετά μικρότερο βαθμό. Στα τελευταία δύο χρόνια του Ζοτς όμως, δηλαδή '10-'11 και ‘11-‘12, η λογική ήταν πολύ πιο κοντά σ’ αυτό που παίζουμε αυτή τη στιγμή. Μπορεί και πάλι να λέω nonsense που λέει ο ΚρισΠ, δεν το αποκλείω, εγώ “μπασκετικός” ΔΕΝ είμαι, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι ο Πεδουλάκης απλά συνεχίζει από κει που μας άφησε ο Ζοτς. Τώρα εσένα αν σου φαίνεται σιχαμένο αυτό που παίζει ο ΠΑΟ, δεν μπορώ να σου πω κάτι, αυτά είναι αισθητικά κριτήρια, κοινώς δικαίωμά σου. Εγώ μάλλον συμφωνώ μ’ αυτό που λέει ο Γιάννης και εν μέρει ο ποστ ντίτζιταλ. Ότι παίζουμε ένα άλφα μπάσκετ με βάση το υλικό που έχουμε και με γνώμονα κυρίως να κερδίζουμε εσάς. Απλά δεν είναι ότι κάναμε την ανάγκη φιλοτιμία και είπαμε “ναι, κάβλα”. Σε οποιοδήποτε άθλημα, το στοιχείο του τσαμπουκά και του να μασάς σίδερα στο χορτάρι/παρκέ/ό,τι είναι τέλος πάντων, είναι πάντα κάτι που χαίρεται να βλέπει ένας οπαδός. Τώρα αν αυτό μπορεί να συνδυαστεί με περισσότερη “πχιότητα” στα πλαίσια του εκάστοτε αθλήματος, σαφώς κανείς δε λέει όχι. Αλλά κι αν δε γίνεται πάντα, τι θες να κάνουμε, να μηδενίζουμε τις άλλες αρετές που βλέπουμε;

Στη φετινή ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός δέχεται 74,2 πόντους κατά μέσον όρο και ο Παναθηναϊκός 72,1.

Αν βγάλουμε τις δύο παρατάσεις του ΠΑΟ, τότε δέχεται 70,1 πόντους.
Αν βγάλουμε τα 3 παιχνίδια στα οποία ο Ολυμπιακός δεν είχε απολύτως κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον τότε δέχεται 70 πόντους.

Χαοτική διαφορά όπως και νάχει.

Στο ΟΑΚΑ που συμφωνα με τη στατιστικη μεταμορφωνεστε εδω και ποσα χρονια στους Bulls του 96 ειναι εν μερει δικιολογημενο το κομπλεξ.Αν μιλας για γενικη ανικανοτητα να σας παρουμε ματς λογω ψυχολογιας, να περιμενουμε και λιγο τα ματς των ομιλων και τις στατιστικες αυτων.

H Φενερ εντωμεταξυ ‘‘τρενο’’ μεχρι το χθεσινο ματς στην Ευρωπη και ‘‘δυσκολα φετος, υπαρχει Ομπραντοβιτς’’ και απο χθες βαφτιστηκε ανετοιμη.Που ειναι, αλλα καταλαβαινετε, η μπασκετικη γνωμη του Ελληνα που αλλαζει 10 φορες κατα τη διαρκεια ενος φραπε.

H Φενερ εντωμεταξυ ‘‘τρενο’’ μεχρι το χθεσινο ματς στην Ευρωπη και ‘‘δυσκολα φετος, υπαρχει Ομπραντοβιτς’’ και απο χθες βαφτιστηκε ανετοιμη.Που ειναι, αλλα καταλαβαινετε, η μπασκετικη γνωμη του Ελληνα που αλλαζει 10 φορες κατα τη διαρκεια ενος φραπε.

Ναι τωρα θα τους μαθουμε μερικους δημοσιογραφους… Θα ειχαν ετοιμα τα “τσιτατα” χθες και τους την χαλασαν Περπερογλου/Σπανουλης, τωρα ελπιζουν σε ενα +14 στην Τουρκια να ελθει ισορροπια στο ευρωπαικο μπασκετ ρε παιδι μου, γιατι δεν ειναι δυνατον ομαδα του Ομπραντοβιτς να χανει απο το Ολυμπιακακι 8O.

Ετοιμη παντως δεν ειναι 100% η Fenerbahce, δεν φαινεται να εχει δεσει ακομα αλλα εχει πολυ ατομικο ταλεντο. Απο την αλλη ομως μην ξεχναμε πως ο Ομπραντοβιτς εχει παρει 4 ευρωπαικα στην πρωτη του χρονια σε Παρτιζαν, Μπανταλονα, Ρεαλ, ΠΑΟ.

–ο--

Μιας και λεμε για Ομπραντοβιτς, μετα απο ενα λαθος που εκανε ο Σιπαχι χθες πρεπει να εφαγε χεσιμο που θα το θυμαται για χρονια. Απο την εξεδρα φαινοταν το μελιτζανι χρωμα. Η αληθεια ειναι πως καλυτερο δασκαλο απο Ομπραντοβιτς η Ιβκοβιτς δεν θα μπορoυσε να εχει ο πιτσιρικας στα 18 του. Eν τω μεταξυ παει να πασαριστει για νεος Διαμαντιδης και αμα δειτε τη φατσα του μεχρι και ελια πανω απο το στομα εχει:lol:

Επισης εχω την εντυπωση πως ο Ομπραντοβιτς αν μπορουσε θα αλλαζε αμεσα τον McCalebb για ενα PG αμυντικογενες και πιο καλο οργανωτικα πχ στο στυλ του Μαντζαρη και (αν ηταν δικη του επιλογη) μαλλον εχει μετανιωσει για τον Κλειζα. Εκτος αν ο Λιναρας παρει μπρος ξαφνικα αλλα φαινεται πολυ βαρυκωλης. Σημερα που ειδα το καλαθι του που χειροκροτησε χθες ο κοσμος του Ολυμπιακου στο γηπεδο απο βιντεο, επαθα πλακα. Α ρε Λιναρα!

Γράκχε σχετικά σε αυτό με την άμυνα που συνεχίζεται επί Πεδουλάκη αλλά η επίθεση έχει πέσει αισθητά.
Ερωτηθής παλιότερα ο Ζοτς σχετικά για ποιο σκορ προτιμάει καλύτερα να νικάει ένα ματσ, το 51-50 ή το 101-100, απάντησε 101-50!

Τεράστια τσαπού ο αήττητος.

Αντιστέκομαι στη διάθεση για κολοσσιαία καζούρα και στέκομαι απλά στην ατάκα-μνημείο του Βαγγέλαρου ότι ο Ολυμπιακός έχασε διότι η Αρμάνι βρήκε φρενήρη ρυθμό στην επίθεση. Ε ναι, ντάξει, 51 πόντους βάλαμε, πόσους να βάζαμε, 70;

O Σλούκας πρέπει να είναι η μεγαλύτερη φετινή απογοήτευση του Ολυμπιακού πάντως. Πέρυσι έκανε καλή χρονιά και περίμενα ακόμα περισσότερα από αυτό για φέτος. Τα λεπτά συμμετοχής τα έχει αλλά τις εμφανίσεις όχι προς το παρόν,

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Εξαιρώντας την ευστοχία (φέτος είναι στο 30% ενώ πέρσι τέλειωσε με περίπου 40%), είναι πολύ καλύτερος κυρίως επειδή επιδεικνύει μεγαλύτερη σταθερότητα τόσο στην οργάνωση του παιχνιδιού έχοντας τριπλασιάσει τον μ.ο. ασίστ του όσο και στην άμυνα, στοιχεία πολύ σημαντικότερα σε βάθος χρόνου από αν μπουν ή όχι 5 τρίποντα.

Στα δύο πρώτα ματς του τοπ-16 είναι όντως μέτριος προς κακός αλλά συνολικά είναι αρκετά καλύτερος από πέρυσι.

Ίσως.
Φέτος να πω την αλήθεια δεν έχω παρακολουθήσει και πολλούς αγώνες. Αλλά σε αυτά που είδα μου φάνηκε να παίρνει πολλές κακές προσπάθειες στην επίθεση (για αυτό και το χαμηλό ποσοστό) ενώ ούτε στην άμυνα μου φάνηκε τόσο καλός. Μπορεί να είδα του κακούς του αγώνες, τι να πω.

Ιωαννου τι 1 ποντο να χασεις τι 30 το ιδιο ειναι!!!Κλαιω απλα

[B]Κάποτε είχαμε και την ΑΕΚ![/B]

Ο Γιάννης Φιλέρης ξεχνάει για λίγο τους “αιώνιους” και θυμάται την ΑΕΚ του Γιάννη Φιλίππου, του Ιωαννίδη και του Ίβκοβιτς, που πρωταγωνίστησε σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα σε μια πενταετία γεμάτη από συγκινήσεις και τίτλους…

Το πετυχα σημερα το κειμενο και ψιλονοσταλγησα καποια πραγματα

Είναι και το 51-81 δύσκολο σκορ, το 'χει εισπράξει και μέσα στο ΣΕΦ. Μην τον ξεσυνερίζεσαι.

Από την άλλη βέβαια μπορείς σίγουρα να τον πεις χαζό, γραφικό και άσχετο, αλλά ακόμα κι έτσι είναι μάλλον καλύτερα από το αντίπαλο δέος που θα είχε χρεώσει και τους 30 πόντους στους διαιτητές. Σωστά;

Tι εννοεις?

Διαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδηςδιαμαντίδης

[spoiler]
Το συγκεκριμένο βέβαια είναι από το Ελλάδα - Σλοβενία του 2007 και ήταν όντως καθαρό το κόψιμο.

Πρόκειται για τό απόλυτο μεγαλείο της από κοινού μετάδοσης με Χάτζη & Βαγγέλα μαζί.[/spoiler]

Εμ, όχι. Δεν είναι μάλλον καλύτερα, είναι ακριβώς το ίδιο σίχαμα.

Ε όχι ρε φίλε, εδώ ακόμα κι ο Βαγγελάρας πωρώθηκε με τα ταπίδια του Λαβάλ (κι εγώ το ίδιο) και φώναζε, ο δικός σου θα έλεγε ότι είναι φάουλ, ίσως και αντιαθλητικό.

Κατ’αρχάς δεν είναι “δικός μου”. Σε δεύτερη φάση, βρίσκω το επιχείρημα λίγο “αγόρια ιππότες-κορίτσια μαύρες κότες” και άρα τη συζήτηση ανούσια.