Ευρωλίγκα 2022-2023

Ένας Θεός (του μπάσκετ) ξέρει μόνο πως κερδίσαμε πάλι χθες.

Κακό μπάσκετ και πάλι, με το ελαφρυντικό της απουσίας του Walters αυτή τη φορά. Προσθέτοντας την αναμενόμενη αστάθεια του Williams που θα ερχόταν sooner than later και την έλλειψη δεύτερου 4αριού, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα.

Εμπρός, λοιπόν, καλό μου hero ball και ευτυχώς είχαμε δυο σε mode on για να το γυρίσουν στο τέλος (Lee και Bacon προφανώς).

Αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Πες ότι μπορεί να επιστρέψει ο κανονικός Grigonis, αλλά με 4αρι πως θα βγει η χρονιά; Δυστυχώς, στο best case scenario ο Μήτογλου θα μπορούσε να παίξει από Μάρτιο και μετά από ένα χρόνο απουσίας από γήπεδα. Δεν μοιάζει να λύνει πολλά προβλήματα.

3 Likes

Δεν ξέρω αν είναι αστάθεια ή ότι ο Ουίλιαμς τα έχει φτύσει. Και είναι λογικό, η εξήγηση είναι σε αυτά που λες.

Αρκετά τα 32 λεπτά Μ.Ο. αλλά τι να έχει φτύσει ρε συ αρχές Δεκέμβρη…και ειδικά τώρα που έχει και Μπέικον για το κουβάλημα. Τι να πει κι ο Βεζενκοφ. Πιστεύω πιο πολύ έχει να κάνει με το ότι είναι ασταθής γενικά σα παίκτης.

Κι ο Βεζένκοφ έχει κίνδυνο να καεί, αλλά ο άτιμος έχει μια μπασκετική ευφυΐα (αλλά και πονηριά) που μπορεί και αποφεύγει το physical παιχνίδι αλλά είναι εκεί στο rebound ή μπορεί να φαίνεται ότι κινείται λίγο τεμπέλικα αλλά πάντα κάνει τη σωστή κίνηση ή το κόψιμο που πρέπει. Ο Williams είναι ασταθής μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. 5-6 ματς δεν αντισταθμίζουν 4-5 χρονιές που έχει στην EL.

Εν τω μεταξύ, χθες είναι να βλέπει κάποιος πως τέλειωσαν τα ματς σε Μαδρίτη, Βελιγράδι και Αθήνα και να θυμάται τον Σάρας να λέει χαρακτηριστικά ότι κάθε μας στην EL είναι dogfight και να επισημαίνει πως πολλοί υποτιμούν την σωματική και πνευματική ετοιμότητα που απαιτείται σε κάθε αγώνα.

2 Likes

Παράτησα το ματς στο ημίχρονο αφού είχαμε κερδίσει ουσιαστικά για να δω Αργεντινή. Κάποιοι παίχτες βγήκαν αναπάντεχα μπροστά όσο είδα. Επίσης βλέπω τώρα ότι πήραμε και απίστευτο σκορ άντε λίγο!!

Ο ΟΣΦΠ έσπασε όλα τα ρεκόρ και η Μπαρτσελόνα έχασε από την Βιλερμπάν μέσα στην Ισπανία…

Δείτε ΝΒΑ εσείς

2 Likes

Δείτε Ολυμπιακό - Φενέρ εσείς

5 Likes

Η Φενέρ θα κατέβει στο γήπεδο;

Η κυρία Μακισσικ (που παίρνει μόλις 673 πλάνα ανά παιχνίδι) κάτι τέτοιες τις έχει για να της πλένουν τα πόδια :sunglasses:

Παρόλα αυτά το κέρδισες το λάικ

3 Likes

Δεν υπάρχει Φενέρ απόψε, έχει και απουσίες. Και εσείς παίζετε με σπασμένα τα φρένα, 30+ πόντους το ματσάκι. Μην πάει και παραπάνω.

Βεζενκοφ τρομερά πράγματα.

Μπα αρχίζαμε τις μαλακίες :joy:

Επαιζε στο βιλερμπαν ολυμπιακος απο πισω πριν ξεκινησει ο υμνος,savatage ή ειναι ιδεα μου?

Ή πιθανο καποιος κλασικος που δεν το εχω ψαξει

Απλά κωμική η φάση με τα αντιαθλητικά στην ευρωλίγκα.

Κι έχω τον @plex27 να μου λέει για τις άμυνες στο ΝΒΑ :exclamation: :smiley:

1 Like

Αυτά τα ματς που τα “τελειώνουμε” στο ημίχρονο και μετά θέλουμε καρδιολόγο δεν τα μπορώ άλλο…

1 Like

Πφφ ας προσέχαμε. Κλασικά παίρνουμε καλές νίκες και τις σπαταλάμε σε κάτι τέτοια ματς οπως πέρσι. Τι να πω. Δεν γίνεται να χάνεις τόσο εύκολα ένα ματς που νικας με 21ποντους στο ημίχρονο ακόμα και με ανεβασμένο επίπεδο και εκτός έδρας. Λίγο σοβαρότητα και προσοχή θέλει που δεν είχαμε δύο περιόδους. Φυσικά και φταίνε ενέργεια κτλ, αλλά εδώ μας θέλω. Το rotation θέλει φρεσκαρισμα asap που λέμε στη δουλειά

21 πόντοι στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου ε…
Απαράδεκτη χαλάρωση από τους παίχτες και απαράδεκτη εμμονή του κόουτς να αφήνει παίχτες μέσα που δεν βλέπονται. Σήμερα ο Μπολομπόι και ο Κάνααν έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση και άξιζαν να χρησιμοποιηθούν στην τελευταία περίοδο που οι υπόλοιποι είχαν κολλήσει

1 Like

22-40 κερδίζαμε σε κάποια φάση τι έγινε ρε σεις; Πήγα σινεμά και δεν το είδα

Στο NBA δεν τα δίνουν καν…ή όποτε τους καπνίσει.

Θα συμφωνήσω όμως, έχει παραγίνει το πράγμα με τα αντιαθλητικά, το είδαμε και στο Ευρωμπάσκετ.

Το προβλημα με τα αντιαθλητικα ειναι οτι αλλαζει συνεχως ο ορισμος μεταξυ του “πολυ σκληρο φαουλ” και “φαουλ που γινεται επιτηδες για να κοψει επιθεση”. Ας αποφασισουν καποια στιγμη και ας μεινουν σε εναν ορισμο. For the record ο τωρινος ορισμος μου φαινεται παντελως ηλιθιο. Το επιτηδες φαουλ για να κοψεις μια επιθεση ειναι βασικο συστατικο του μπασκετ. Το να πεισεις τον διαιτητη οτι και καλα πηγαινες για την μπαλα αλλιως να παιρνεις αντιαθλητικο ειναι παντελως ηλιθιο και χωρις κανενα νοημα.

1 Like