Ευρωλίγκα 2022-2023

Θα μας κόψουν και το μπασκετακι οι γαμημένοι. Προσωπικά δε θέλω με τίποτα τα ματωμένα πετρελαιοδόλαρα των Αράβων.

3 Likes

Εγώ τα θέλω :yum:

Οι τύποι δίνουν 50 εκ παραπάνω απ την Turkish airlines. Κάτι μου λέει ότι θα δεχτούν ότι και να λέμε εμείς.

3 Likes

Κακοποίηση του αθλήματος στο Μιλάνο.

ματσάρα στη Μπασκόνια όμως

Πράγματι αν και εκεί οι επιθέσεις της Παρτίζαν στο τέλος και στην παράταση δεν ήταν σε καμία περίπτωση σκεπτόμενο μπάσκετ.

Είναι αυτό που λέμε καλό ματς για το κοινό και κακό για τους προπονητές :sweat_smile:
Παίζει πάντως σήμερα να δείρει κάποιον σήμερα ο μελιτζάνας για το φάουλ που δεν έγινε πριν το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση

Αστείος ο κανονισμός που έδωσε τη νίκη στη Βιλερμπάν, πραγματικά απορώ ποιος τα αποφασίζει αυτά και αν νιώθει υπερήφανος.

2/2 εμείς και συνεχίζουμε. Γουοκαπ ανανέωση εάν δεν έχει γίνει ήδη πλιζ.

1 Like

Τελειώνει το παιχνίδι και λες Γουόκαπ και Φαλ η καλύτεροί μου σήμερα και μετά κλασσικά βλέπεις στατιστικά με Σάσα 23π, 14ρ και 37pir.

Ο Κάνααν πρέπει να περάσει αυτό που πέρασε ο Μακίσικ την προηγούμενη σεζόν με το νέο του ρόλο. Ακόμα φαίνεται έξω από τα νερά του, αν και στο παιχνίδι με Μπάρτσα που ήταν πολύ πιο δύσκολο ήταν πολύ ουσιαστικός

2 Likes

Καλά κι ο Σάσα αυτά που κάνει είναι απίστευτα. Μας καλομαθε αρκετά πλέον.

Δε με αγχώνει καθόλου ο Κάνααν, ειδικά όσο η ΚΟΜΠΡΑ (ή Larry Legend 2.0, δική μου εφεύρεση) κάνει τέτοιες εμφανίσεις. :smiley:

Είχαμε κάποια θεματάκια χτες, αμυντικά περισσότερο, αλλά οι 90 πόντοι με τους Κάνααν, Μπολομπόι, Μπλακ στο μηδέν και τον Πίτερς άστοχο (2/8) ήταν καλό στοιχείο, όπως και το ότι ξεκινήσαμε με 6-2 λάθη στο 1ο δεκάλεπτο και στα υπόλοιπα τρία είχαμε 5-11. Οι 25/28 βολές επίσης θαύμα (μετά και τις 25/25 στη Βαρκελώνη).

Ο Βεζένκοφ είναι πλέον star player για τα δεδομένα της διοργάνωσης.

Από τα υπόλοιπα, δεν είδα σχεδόν τίποτα από τα ματς της Πέμπτης (σημαντική η νίκη του ΠΑΟ), πρόλαβα 2ο ημίχρονο στη Βαρκελώνη και το ματς πήγαινε όπως το περίμενα, δηλαδή η κλασική κοντρολαρισμένη ομάδα του Σάρας να επιβάλλεται της -χωρίς πραγματικό άσο- Ρεάλ. Στο 74-62 με 3.45 και το 5ο φάουλ του Ταβάρες λέω ΟΚ τελείωσε, το αλλάζω και μετά από κάμποση ώρα βλέπω τελικό σκορ 75-73 και χαμένο σουτ νίκης της Ρεάλ. Λογικά πρόκειται για κατόρθωμα το πώς έφτασε μέχρι.

Η Μονακό (χωρίς να έχω δει πάντως τίποτα) απέδειξε ότι θα κυνηγήσει πολύ σοβαρά το Φ4 φέτος.

Από τα υπόλοιπα χτεσινά (που τα χάζευα παράλληλα με Θρύλο), η Φενέρ για 2ο σερί ματς απέδειξε ότι θα είναι πολύ σοβαρή ομάδα και λογικά θα είναι άνετα στην 8άδα και η Μακάμπι αρχίζει να μου μοιάζει ότι ενδεχομένως να μη βρεί και ποτέ χημεία. Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί ομάδες με στόχους να επιλέγουν τον ταλαντούχο αλλά προβληματικό (αγωνιστικά και πνευματικά) Μπόλντουιν.

Για το Μιλάνο δεν έχω λόγια, θεωρητικά έχει ρόστερ για να πάει τρένο Φ4, και τους παίρνει αμπάριζα η Άλμπα, αν δεν ήταν και κάτι ηρωικά τρίποντα του Πάνγκος, θα είχε λήξει από νωρίς η τελετή. Ομάδα ανέκδοτο στη σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης. Η Άλμπα μ’ αυτά και μ’ αυτά έχει 2-0 και πάιζει με ΠΑΟ εντός επόμενη αγωνιστική.

Στο Μπασκόνια-Παρτιζάν έγινε ματσάρα όπως είπε και ο @g0dslayer για τους θεατές, αλλά η Παρτίζαν και στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση έπαιζε μπασκετ “δώστε τη μπάλα στον Πάντερ και κάντε στην άκρη”, το οποίο σίγουρα δεν είναι μπάσκετ Ζοτς. 2-0 οι Βάσκοι, 0-2 η Παρτίζαν που πρέπει να προσαρμοστεί πολύ καλύτερα στο επίπεδο της διοργάνωσης για να πει ότι διεκδικεί 8άδα.

Βαλένθια-Βιλερμπάν δεν είδα σχεδόν καθόλου εκτός από το τελευταίο λεπτό, αλλά επιμένω ότι ο κανονισμός που έδωσε τη νίκη στη Βιλερμπάν (επιθετικό φάουλ που δίνει βολές, επειδή ο επιθετικός στο σουτ δήθεν άπλωσε το πόδι, το γράφω και γελάω) είναι από τα πιο ηλίθια πράγματα που έχω δει σε αυτό το άθλημα.

4 Likes

Αν πάρουμε δυο από τα τρία επόμενα ειμαστε καλά
Έχουμε Ρεάλ, Μπασκόνια έξω ίδια βδομάδα κ μετά Μονακό μέσα.

1 Like

Έδειξαν αρχικά επιθετικό αλλά μετά το review το σκεπτικό πρέπει να ήταν ότι η μπάλα είχε φύγει πριν γίνει το φάουλ, οπότε όταν αυτό έγινε δεν υπήρχε κατοχή (όπως όταν γίνεται φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ). Αλλιώς δεν εξηγούνται οι 2 βολές. Όπως και να χει τραγικό πραγματικά.

Σε άλλα νέα, αυτοκρατορικό chase-down ταπίδι του Γουόκαπ , έχω να αγαπήσω τόσο ξένο του Θρύλου από εποχές Κάιλ Χάινς.

1 Like

Αυτό για μένα λέει ότι θα είμαστε η πιο “ενοχλητική” ομάδα φέτος. Όταν έχεις 3-4 παίχτες κάτω του αναμενόμενου και κερδίζεις σχετικά εύκολα κάτι κάνεις πολύ καλά. Επίσης όταν κερδίζεις στην μέτρια σου βραδιά κάτι κάνεις καλά. Ναι μπορεί οι πόντοι που δέχεσαι να αποβούν μοιραίοι όπως είπε ο Σάσα αλλά φαίνεται ότι μπορούμε να το καμουφλαρουμε σε κάποια ματς με το τι κάνουμε μπροστά.

Χθες μπορούσαν πολλά να πάνε στραβά. Ένας Ολυμπιακός χωρίς τον σημαντικό Παπανικολάου και ανέτοιμο Μπολομποι σε άδειο γήπεδο και με μια ομάδα που ήρθε χωρίς άγχος γιατί δεν είχε τίποτα να χάσει. Η Ζαλγκίρις μπορεί να μην είναι ομάδα 8αδας αλλα δεν έχει καμία σχέση με την περσινή ομάδα που δεν ήταν για τίποτα

Οι 2 ομάδες που είχαν το 2 η καλύτερο ξεκίνημα με εμάς θεωρώ είναι η Μονακό και η Φενέρ. Όχι επειδή έχουν 2/2 και Εφές, Αρμάνι, Ρεάλ, Μπάρτσα έχουν ήττα αλλά επειδή φαίνονται πιο έτοιμες την δεδομένη χρονική στιγμή. Οι άλλες αν και φαινομενικά με τρομερά ρόστερ έχουν χτυπητές αδυναμίες (ειδικά η Ρεάλ που έχασε την σταθερά της, και δεν ενισχύθηκε ουσιαστικά με τον μεγάλο πια για να βοηθήσει Ροντρίγκεζ και το λαχείο Χρόνια που είναι ανάλογα την μέρα του είτε φοβερός είτε καταστροφικός)

Το ξεκίνημα της Άλμπα είναι μια έκπληξη, του Παναθηναϊκού όχι (έχω γράψει είναι καλύτερος από πέρσι). Η Μπολόνια ψάχνεται, το ίδιο και η Μακάμπι ενώ για την Παρτίζαν του Ζοτς έχω να πω ότι δεν με τρελαίνει. Οκ ο τύπος είναι Θεός της euroleague αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να πιάσει οποιαδήποτε ομάδα και να την κάνει ομάδα 8αδας. 30 χρόνια πίσω σχεδόν θέλει να πάμε και στην Μπανταλόνα. Από τότε έχουμε να τον δούμε σε ομάδα στοίχημα, τότε το πήρε κόντρα στα προγνωστικά τώρα είναι άλλη υπόθεση ακόμα και να μπει στους 8. Μπάγερν, Ερυθρός, Βαλένθια λίγα πράγματα μέχρι τώρα, για Βιλερμπάν και Μπασκόνια δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Βέβαια 2η αγωνιστική είναι ακόμα και υπάρχουν αγνώστοι Χ που απ’ το NBA αλλάζουν πολλά (Μπέικον, Ντόρσεϊ, Καμάτσο κλπ). Θα βλέπουμε βήμα βήμα

Υγ απίστευτα δύσκολο πρόγραμμα τις επόμενες 2 βδομάδες. Ότι πάρουμε καλό είναι

Μια παρατήρηση εδώ, καθόλου στοίχημα δεν ήταν η Μπανταλόνα του '94, αν και έχει περάσει ως τέτοια και ώς τεράστια έκπληξη, πιθανότατα επειδή εδώ στην Ελλάδα και με ευθύνη των μπασκετικών δημοσιογράφων οι ομάδες μας παρουσιάζονταν κάτι σαν Σικάγο Μπουλς.

Η Μπανταλόνα ήταν σχεδόν η ίδια ομάδα (είχε χάσει τον αρκετά καλό Pressley) που είχε πάει τρένο μέχρι τον τελικό του '92 και τότε θεωρήθηκε έκπληξη μεγατόνων η ήττα της από την Παρτιζάν (του Ομπράντοβιτς!). Σίγουρα η απόδοσή της δεν ήταν ίδια τις 2 επόμενες σεζόν αλλά παρέμενε μια πολύ ποιοτική ομάδα.

Το magnum opus του Ζέλικο ήταν ο Παναθηναϊκός του Σπόρτινγκ, δηλαδή η ομαδα τη μετα Ρέμπρατσα, Μποντίρογκα εποχής, όταν και “έφτιαξε” ως πρωταγωνιστές ένα σωρό παίκτες με προεξάρχοντα φυσικά τον ΔΔ.

2 Likes

24 αγώνες έχουν παιχτεί μέχρι στιγμής, οι 9 τελείωσαν με διαφορές μικρότερες από ένα καλάθι :sweat_drops: (και κανά 2 ακόμη, πχ Παρτιζάν-Μιλάνο απόψε με διαφορές +/- 5π).

Άλλη μια ήττα για Παρτιζάν κι επιτέλους εμφάνιση ομάδας με εμπειρία από Μιλάνο (που εκμεταλλεύτηκε χαζά λάθη των Σέρβων κι έβαλε και 2-3 μεγάλα σουτ). Ο μικρός ο Ισραηλινός PG τους (ο Μάνταρ, που είναι ταλεντάκι) έκανε καλό παιχνίδι στην αρχή αλλά στα κρίσιμα τα έκανε μαντάρ-α, το ίδιο κι ο αρχηγός τους ο Πάντερ. Προσωπικά βλέπω μεγάλη ελευθερία κινήσεων από Ζοτς κι απορώ… Θέλει χρόνο η ομάδα σίγουρα αλλά ίσως χάσει το τρένο, αν συνεχίσει έτσι.

Από απογοητεύσεις μέχρι στιγμής για μένα η Μπάγερν, αλλά δεν είχε και το πιο εύκολο πρόγραμμα.

Τη Μονακό την περίμενα απόψε να νικήσει (κι όντως είχε προηγηθεί με 12π στην 3η περίοδο) αλλά με τόσο κακό Τζέιμς, δεν άντεξαν στην πίεση της Μακάμπι που το γύρισε. Παρεμπιπτόντως, μεγάλη βελτίωση του Ντιαλό (που θυμίζω ότι έδιωξε πέρσι στις αρχές χρονιάς ο ΠΑΟ, χωρίς να έχει παίξει σε κανένα παιχνίδι).

Φενέρ φαίνεται να κατεβαίνει πολύ σοβαρή, κλασική ομάδα Ιτούδη σε Regular Season. Μου κάνουν εντύπωση τα λεπτά του Καλάθη (~28 ΜΟ) φαίνεται πως θα πάει σε μοντέλο ΠΑΟ όπου τα πάντα περνούν από τα χέρια του. Η ιστορία έχει δείξει ότι ο Νικ μπορεί να μεγαλουργήσει αν έχει δίπλα του καλούς σουτέρ (η Φενέρ έχει τους “μέτριους” Γουιλμπεκιν και Γκούντουριτς στη βασική 5αδα) και ψηλούς να παίζουν καλά το PnR. Πάντως μέχρι στιγμής έχει το μεγαλύτερο PIR και % 3Π o ίδιος :stuck_out_tongue:

Στις εκπλήξεις το διπλό της Βαλένθια (χωρίς νίκη στις 2 πρώτες αγωνιστικές) στην Εφές, παρόλο που πήγε να αυτοκτονήσει. Η Εφές έχει φοβερό ρόστερ, κορμό και καλό προπονητή οπότε δεν τη φοβάμαι. Η νίκη αυτή όμως πιστοποιεί για άλλη μια φορά ότι παρακολουθούμε το ανταγωνιστικότερο πρωτάθλημα μπάσκετ του κόσμου :sunglasses:

1 Like

Αυτός ο Howard της Μπασκονια, τι φάση;

Ο πρώτος Larry Legend:

Και ο δεύτερος:

8 Likes

Το χλατσωσε το κρίσιμο. Τα έβαλε κι όλα ο Σλούκας. Μια χαρά 3-0 είμαστε. Πάμε σα να μαστε 0-0 μεθαύριο. Με 4-1 την επόμενη Παρασκευή βράδυ είμαστε πολύ καλά, με 5-0 κάνουμε όνειρα αλλα να περιμένουμε και μια κοιλιά τις γιορτές ή μετά.

2 Likes