Ευρωλίγκα 2022-2023

Πωπω τώρα το είδα! Μπράβο στην Παρτιζάν! Μακάρι να πεταχτούν έξω και οι δύο σιχαμερές ισπανικές ομάδες.

Και 1-1 να πάει, χαμός θα γίνει εκεί.

Η Ρεάλ σήμερα έπαιζε χωρίς Γιουλ, Τσάτσο και τον Ταβάρες έξω από τραυματισμό για το μισό παιχνίδι και το χειρότερο έπρεπε να αντέξει τον Γκος μέσα τόση ώρα! :joy:

Ρε αγόρι μου Γιαμπουζελι,Γιαμπουσελε,Γιαμπου οπως σε λενε ολη η ευρώπη ξέρει ρε καμάρι μου οτι ο Παντερ θα σουτάρει μετα απο αριστερή ντρίπλα και συ τον άφησες να κάνει ακριβώς αυτό που ήθελε.
Για μένα κλείδωσε τελικό αυτό το σουτ.
Θα τον καταπιεί αμάσητο τον Σαρας ο Ζέλικο στον ημιτελικό(Αν περάσει).
Δε δίνω καμία ελπίδα σε Ρεαλ λόγω τραυματισμών και λόγω έδρας Παρτιζάν.

Μουσα “mvp” της Παρτιζαν.

1 Like

Γιαμπουσέλε και Ντεκ πάλευαν μόνοι τους. Στην τελευταία φάση το θέμα είναι να μην γίνει η αλλαγή στο μαρκάρισμα ή με κάποιο τρόπο να αρνηθείς την πάσα στον Πάντερ. Ο Γιαμπουσέλε είναι πολύ βαρύς (και πολύ κουρασμένος εκείνη τη στιγμή αφού Πουαριέ και Ταβάρες δεν έπαιζαν) για να μη φάει στη μάπα αυτό το σουτ

Συμφωνώ για Μούσα… τραγικός να μείνει ξαπλωμένος περιμένοντας να πάρει φάουλ ενώ άφησε κενό στην άμυνα και ο Πάντερ έβαλε τρίποντο και φάουλ και τραγικός επίσης που έκανε επιθετικό φάουλ προσπαθώντας να πάρει φάουλ πάνω στο σουτ που έκανε

4 Likes

Ισχύει οτι η κούραση σε εκείνο το σημείο παιζει πολύ σημαντικό ρόλο.
Επρεπε να του κλείσει το αριστερό και ας πήγαινε δεξία μέσα.Αλλα ναι δεν είναι εύκολο για κάποιον στα κυβικά του.

Ο Μουσα χάνει lay up στον αιφνιδιασμό σε φάση 2 vs 1,μετά κάνει θέατρο ποδοσφαιριστή και τρώνε εξαιτίας του τρίποντο φάουλ και μετά δίνει βολές στην Παρτιζάν σε δικό του σουτ😂.
(δε θεωρείται επιθετικό γιατι έχει φύγει η μπάλα απ τα χέρια του)
Ο τύπος έκανε τα πάντα για να κρατήσει την Παρτιζάν στο παιχνίδι…και τα κατάφερε.Αξιος!!

2 Likes

Πως αλλάζουν, όμως, οι καιροί. Αν γινόταν η ίδια φάση στην αλησμόνητη σειρά με εμάς πριν κάποια χρόνια, εκεί που έδωσαν φάουλ στον Μούσα θα είχαν δώσει 3 βολές (στον Ρούντι πιθανότατα) και τεχνική ποινή στον πάγκο για διαμαρτυρία.

1 Like

Βάλε κι εσύ έναν πιο ηλικιωμένο, μου έβαλες ζώο χωρίς άσπρη τρίχα πάνω του :stuck_out_tongue:

Για τον Γιαμπουσέλε, συμφωνώ. Δεν μπορούσε να τον μαρκάρει εκεί πια, όπως δεν μπορούσε να μαρκάρει ο Τζαγάουι τον Διαμαντίδη. Και λόγω μεγέθους και λόγω κούρασης.

Αν γίνει το 0-2, δε νομίζω να υπάρχει επιστροφή. Επομένως να δούμε αν θα μπορέσει να επανέλθει μέχρι Πέμπτη ο Ταβάρες ή όχι.

Επίσης, πριν αρχίσει η σεζόν είχα πει:

2/2 στο συγκεκριμένο (Έξουμ 15ος σε index rating στη διοργάνωση και με ΜΟ 20π+ στις 3 διοργανώσεις που συμμετέχει) και δε νομίζω να χρειάζεται να θυμήσω ότι ο γίδας έχει αποκλειστεί μόνο μια φορά στην καριέρα του από σειρά Play Offs…

5 Likes

Μα ακόμα και να είχε πιο γρήγορα πόδια ο Γιαμπου, γιατί να τον αφήσει να πάει δεξιά μέσα και να κάνει uncontested jumper προπόνησης; Δίποντο ήθελε η Παρτιζάν και σιγά μη προλάβαινε κάνεις βοήθεια εκει. Αντικειμενικά το σουτ που πήρε ήταν πολύ πιο δύσκολο, άσχετα που το χλατσωσε γιατί είναι ο Ντουράντ των φτωχών.

1 Like

Γιατι αυτό που έκανε ήταν το αγαπημένο του σουτ και αυτο στο οποίο είναι πάαααααρα πολύ καλός.
Οταν μαρκάρεις τέτοιους παίκτες με τέτοιο ταλέντο το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθήσεις(αν μπορεις)να τους αποτρέψεις να κάνουν την αγαπημένη τους κίνηση και να ελπίζεις.
Δεν έχουν βέβαια όλοι τόσο χαρακτηριστική best move όπως ο Παντερ(πχ Μισιτς)οποτε εκεί δυσκολεύει το πράγμα.
Αποκλείεται να μην εχει ειπωθεί στο σκάουτινγκ οτι το ποσοστό του ανεβαίνει κατακόρυφα όταν σουτάρει έτσι.
Δεν υπήρχε περίπτωση αν έπαιρνε τον κεντρικό διάδρομο να μην έκλεινε κάποιος.
Κατά πάσα πιθανότητα θα σούταρε αλλος μόνος του αλλα εγώ θα το προτιμουσα απ το να σουτάρει ο Πάντερ έτσι που σε εκείνο το σημείο έβλεπε το καλάθι βαρέλι.
Το να είσαι συγκεντρωμένος στο σκάουτινγκ απ την αρχή μέρι το τέλος είναι τεράστια αρετή που δεν το έχουν πολλοί παίκτες.
Επίσης ο κόσμος δε μπορεί να το καταλάβει αυτό,ποιος κάνει λάθος και ποιος όχι γιατί δεν ξέρει κιόλας τι έχει ζητηθεί.
Αλλά τέλοσπάντων,να χαμε να λέγαμε,οτι έγινε έγινε και δε θα μάθουμε ποτε τι θα γινόταν αν του δινόταν άλλη επιλογή.

Ρε τον Κααναν

1 Like

2 Likes

Γενάνε και τα κοκόρια του Ζοτς, η εικόνα διάλυσης της Ρεάλ είναι πρωτοφανής για ομάδα του επιπέδου της.

1 Like

Ισχύει, αλλά μαζί με του ζοτς ειναι και του Λάσο.

Όλα τα λεφτά είναι η μίρλα των Ισπανών σε κάθε εναντίον τους σφύριγμα. Take it like a man ρε και βάλτε κανά καλάθι, που σφυρίζουν κιόλας τα μισά φάουλ απ αυτά που κάνετε.

1 Like

Τέτοιο μανίκι δεν έχω ματαδεί σε πλεηόφς ευρωλίγκας.

2 Likes

Έχει πλάκα να βλέπεις τους Ισπανούς στις κερκίδες να ξύνουν τα αυτιά τους.

Προπονητής της Ρεάλ που για κάποιο λόγο οι Έλληνες μπασκετικοί λένε ταβερνιάρη

Actual ταβερνιάρης
image

7 Likes

Το περσινό μανίκι που μας κέρασε η Μονακό στο ΣΕΦ δεν το λες αμελητέο. Εδώ έχει άλλη χάρη, γιατί εκνευρίστηκε μέχρι και ο Ντεκ. Ο Ντεκ ρε!