3-D films : a new cinema era or τιποτα παραπανω απο ακριβοπληρωμενη μαστουρα?

δεν ξερω αν θα παραμεινει μονο στο επιπεδο των ταινιων μπλοκμπαστερ και απλης ψυχαγωγιας…οπως προειπα, στις 5-6 ταινιες που εχω δει 3d εχω παρατηρησει πολλα πλανα και ληψεις που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο νοημα-κοινως αμα ειδικα τις δεις κανονικα χωρις το 3d μοιαζουν απλα ξεκαρφωτες σκηνες- και απλα υπαρχουν στο να δειξουν πχ ενα μπουκαλι να ερχεται στα μουτρα σου…το 3d νομιζω παρεμβαινει στην σκηνοθετικη αποψη και χωρις ακομα να γινεται ο αυτοσκοπος του σκηνοθετη, σιγουρα βρισκει τροπο να το ενσωματωσει στην κατα τ’αλλα δικη του ταινια…οπωτε για τις ταινιες ψυχαγωγιας δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει σταδιακα, αλλες ισως τις κανει να δειχνουν γαματες και αλλες ισως τις επηρεασει ακομα και αυτες αρνητικα…εγω θελω τον Ιντυ μου παλιομοδιτη, και οχι να τον κυνηγαει η τεραστια κοτρωνα στους Κυνηγους και να εχω 3 σκηνες slow motion που να μου δειχνει πετρες και βελακια να ερχονται στη μουρη μου:p

Οσο για τον ‘κουλτουριαρικο’, εγω δεν θα ημουν σιγουρος πως δεν θα αγγιξει…ισως σε τεραστιο βαθος χρονου-ισως να εχει φυγει η μοδα τοτε κιολας-, ισως τον μη αμερικανικο ‘κουλτουριαρικο’ σινεμα σε παλι παρα πολλα χρονια, ομως το προσφατο παραδειγμα του Σκορσεζε που δηλωσε πως η νεα του ταινια θα ειναι 3d (The Invention of Hugo Cabret ) με κανει ηδη σκεπτικο…και καλα ομως θα μου πεις, ειναι πολυ νωρις ακομα, ισως μετα απο 30 σφαλιαρες θα εμφανιστει καποιος που θα βρει το σωστο συνδιασμο σε ολα…θα γινει ομως κατι τετοιο σημερα?

Περα απο τα παραπανω, το οικονομικο θα παιξει τεραστιο ρολο στο μελλον, μιας και τα εσοδα απο μια 3d επιτυχια ειναι σχεδον διπλασια απο τα κανονικα αναμενομενα…

Τεσπα, εγω δεν ξερω ακομα με σιγουρια αν ο κινηματογραφος μετατρεπεται σε πανυγηρι οσο περναει ο καιρος ή οντως βαδιζει μπροστα…

Ο μοντε αναφερει συχνα το παραδειγμα του Χιτσοκ ο οποιος ειχε πει οτι μια ταινια ειναι ‘σεναριο σεναριο σεναριο’ και να πω την αληθεια ποτε δεν συμφωνησα με αυτο-ουτε και τωρα-…δεχομαι οτι ο κινηματογραφος ειναι απλα εικονα και ηχος + αμα υπαρχει ενα δυνατο σεναριο ακομα καλυτερα-ειναι παμπολλα τα εργα που χω δει οπου μια απλη ιδεα αρκει για να μεγαλουργησει καποιος και να παραδωσει ενα αριστουργμα, διχως το απαιτητικο ή μι κλισε σεναριο(δες πχ alien 1 οπου η ιστορια ειναι καραεπαναλαμβανομενη, αλλα οπτικα και σκηνοθετικα ξεφευγει)…ομως με το 3d δεν ειμαι πια τοσο σιγουρος και για την δικη μου αρχικη αποψη…νομιζω οτι παει το πραγμα στα ακρα, δημιουργωντας εναν ενθουσιασμο και μια ψαρωτικη αληθοφανεια στις ταινιες, που ομως και γινεται αυτοσκοπος του σκηνοθετη σιγα σιγα-αρα επηρεαζει καθαρα σκηνοθετικες αποψεις-…θα μου πεις τοτε οτι και τα ειδικα εφε το ιδιο μπορουν να κανουν…οχι, διοτι το 3d λειτουργει και διχως να ειναι εφοδιασμενο με πληθωρα εφε, οπως ειδαμε στο προσφατο παραδειγμα του πχ (εμετος I guess αλλα το Point ειναι αλλου) step up 3, ταινια μουσικοχορευτικη γυρισμενη σε 3d διχως ειδικα εφε ή παλαιοτερα το 80κατι που επανακυκλοφορησε το dial m for murder του Χιτσκοκ σε 3d…αν ζουσε ο Χιτσκοκ σημερα, θα γυριζε σε 3d?θα εχανε αυτο?μηπως το 3d ειναι μεγαλυτερη απειλη για να γινει αυτοσκοπος μιας ταινιας/του σινεμα, πολυ περισσοτερο απο τα ειδικα εφε, μιας και το 3d μπορει να χρησιμοποιηθει και με συνδιασμο ειδικων εφε αλλα και μονο του?

εν τελη δεν νομιζω πως αφορα μονο ενος ειδους ταινιες το 3d…θα αρχισει να τις αφορα ολες και βαση εσοδων και βαση hype…αλλα και να μην τις αφορουσε ολες, ποιος θα ηθελε να εβγαινε σημερα το Temple of Doom και να ειχε τη σκηνη με τα ορυχεια 3d-με οσες σκηνοθετικες παρεμβασεις κρινοντουσαν απαραιτητες για να αναδειχθει το 3d-

Ενδιαφέροντα όσα λες, το μόνο που μπορώ να πω είναι το (κλισέ αλλά αληθινό) “ο χρόνος θα δείξει”…

Πρόβλεψη μου είναι πως θα δούμε μια πώλωση πάντως να σχηματίζεται στο μέλλον. Απο τη μία οι ψυχαγωγικές ταινίες θα τραβήξουν το κομμάτι “ψυχαγωγία” ακόμα πιο πέρα, με το να γίνουν πιο interactive (αρα 3d). Πάνε οι εποχές του δισδιάστατου Ϊντυ που έτρεχε να ξεφύγει απο τον βράχο, μας αρέσει δε μας αρέσει. (αν και αυτό δε σημαίνει πως θα γίνουν τα πάντα έτσι, απλά νομίζω πως θα υπάρξει μια έντονη τάση τα επόμενα χρόνια, λόγω του όλου ενθουσιασμού κιόλας)

Απο την άλλη οι “ψαγμένες” ταινίες θα επιμείνουν στο δισδιάστατο, μια που ούτως ή άλλως τα εφέ και το 3d δεν έχουν να προσφέρουν κάτι σ’αυτές. Τώρα παραδείγματα όπως ο Σκορτσέζε… οκ. Κάποιοι μπορεί και να πειραματιστούν, ο πειραματισμός είναι μέρος της δημιουργικής διαδικασίας εξάλλου ήδη απο το ξεκίνημα του κινηματογράφου, ωστόσο θεωρώ πως αυτού του είδους οι ταινίες θα εξακολουθούν στο μέλλον να έχουν ως βάση τους τη σκηνοθεσία και το σενάριο, πέρα απο 3d και τέτοια.

Πραγματικά πιστεύω οτι το 3d θα επηρεάσει τα blockbuster κατά κύριο λόγο, που ούτως ή άλλως σκοπός τους ήταν να βγάλουν χρήματα, επομένως, να ένας τρόπος παραπάνω.

Μένει να δούμε αν θα πέσω μέσα ή έξω…

παντως το 3d δεν εγινε τρεντ τωρα, στα 50ς ψαχτητε οσοι θελετε για να δειτε οτι πολλες ταινιες μετατρεπονταν σε 3d οπως τα παρακατω



στα οποια διακρινει κανεις ενα animation, μια περιπετεια, ενα κλασσικο καλτ εργο τρομου και μια κλασσικη ταινια…

δεν ξερω λοιπον αν στο μελλον, τα παντα, ψυχαγωγικα και μη καταληξουν στο 3d, η προδιαθεση και η ‘λυση’ αυτη υπαρχει απο παλια+απο ολους, αφου οι παντες θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν(και μετα να γινουν ερμαιο του κτλ που ειπα πριν, πολυ πιο ευκολα και αισθητα απο την επιρροη που παντα ειχαν τα ειδικα εφε)…περαν του οτι οπως ξαναειπα, τα εσοδα θα παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στην αποφαση μιας παραγωγης 3d ταινιας…

Επισης κολλαω στο αλλο, το καθαρα κινηματογραφικο: ο κινηματογραφος ειναι εικονα και ηχος, το θεατρο ειναι εικονα και ηχος Live κοκ…δεν ξερω εαν ολα θα γυριζονται σε 3d ή εστω μια μεριδα ταινιων, αν και μεις θα πρεπει να τις αποκαλουμε ‘ταινιες’ ή κατι αλλο που θα περιεχει μεσα του και αυτη την interactive εννοια του τρισδιαστατου αποτελεσματος…γτ αυτο ξεφευγει απο την εννοια του ‘κινηματογραφου’ οπως καθιερωθηκε τοσα χρονια-απο την απαρχη του τεσπα…

Εγώ επιμένω πως το 3D δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με τα εφέ ως προς την χρήση τους. Σαφώς και θα επηρεάσουν σκηνοθετικές αποφάσεις τουλάχιστον αρχικά. Και μιλάω για σκηνοθέτες καλλιτέχνες και όχι για σκηνοθέτες υπαλλήλους οι δεύτεροι απλά ακολουθούν εντολές έτσι και αλλιώς. Όπως είπε και ο ellanor ο πειραματισμός είναι μέρος της δημιουργικής διαδικασίας.

Μέσα στους επόμενους μήνες, χρόνια θα υπάρξει κατά πάσα πιθανότητα μια χιονοστιβάδα ταινιών κατά παραγγελία που απλά θα προσπαθούν να εκμεταλλευτούν εμπορικά το 3D. Αυτό σαφώς και θα επηρεάσει μερικούς σκηνοθέτες όπως ο Σκορτσέζε που θα θελήσουν να δουν τι μπορεί να τους προσφέρει αυτή η τεχνολογία στην πραγμάτωση του δικούς τους οράματος. Αν τους βγει σε καλό θα συνεχίσουν αν όχι η καλλιτεχνική πορεία του 3D θα σταματήσει κάπου εκεί.

Αφού γίνουν όλα αυτά πιστεύω θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση για το αν τελικά το 3D θα παραμείνει αποκλειστικά και μόνο για ταινία ψυχαγωγίας η θα γίνει ένα χρήσιμο εργαλείο για καλλιτεχνική έκφραση.

Εντάξει,τα είπατε όλα,θα προσθέσω όμως οτι το 3δ -όπως είπατε- είναι μόνο για ταινίες τύπου Αβαταρ,ρεσιδεντ εβιλ,και στηρίζονται στα 3δ εφέ,όπως " Ο Τελευταίος Μαχητής του Ανέμου",που ουσιαστικά δεν είχε κάποιο συγκεκριμένο σενάριο,απλά εντυπωσίαζε με τα 3δ εφέ και γραφικά.Ήταν η κλασική βλακεία να σώσει τον κόσμο και τέτοια.Το ρεσιδεντ εβιλ ομως που είχε τα κατάλληλα εφέ και ΕΙΝΑΙ ταινία για 3δ,μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε.Και καλό σενάριο είχε,καλοφτιαγμένα εφέ κλπ.
Τα λεφτά του τα άξιζε 100%

Να μην τα πολυλογούμε,κάθε ταινία που βγένει σε 3δ,πρέπει να βγαίνει και σε κανονικό-Δ,λολ (2δ?) γιατί κύριε να με υποχρεώνεις να δώσο 18ευρα ετσι επειδή είναι 3δ?
Ο μαχητής που είδα έχει βγεί και σε νορμαλ,αλλα ήταν πρεμιέρα το ήθελε και ενας φίλος μου να το δει παν στο διαολο 13ευρά (ευτιχώς οχι 18…).Παντως μην το δείτε για κανένα λόγο,αν κάποιος σας πρίζει να το δείτε,δείτε το σε μη-3δ.

edit: Μερικές ταινίες εχουν περισσότερα “3δ σημεία”,δηλαδή να βλέπεις το χιόνι πχ να είναι εκτός οθόνης,ενω αλλες έχουν απλά καλή ποιότητα.Αλλα όπως και να το κάνεις,με το 3δ χάνει το χρώμα,αν βγάλεις τα γυαλιά Θα δείς μια τεράστια διαφορά.

Οσο για την ζαλάδα,όλοι την έχουμε (αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο),είναι μέχρι να το συνηθήσουν τα ματια σου,κανα 5λεπτο περίπου για μενα,No big deal

[I][SIZE=“1”]Επίσης έπρεπε να βάλεις και μια τρίτη επιλογή,κάτι τέτοιο “Μάρεσει το 3δ αλλα όχι σε όλλες τις ταινίες”[/SIZE][/I]

Μιας και ξανατέθηκε στο thread του Χομπιτ η χρησιμότητα του 3d είπα να επαναφέρω αυτό το θέμα για να δούμε πόσο χρήσιμο είναι τελικά. Από την τελευταία φορά που το αφήσαμε σκηνοθέτες όπως ο Scorsese, ο Ang Lee και ο Cuaron έχουν δώσει ταινίες 3d και ο ένας από αυτούς πήρε και οσκαρ σκηνοθεσίας για αυτό (Ang Lee για Life of Pi) ενώ δεν αποκλείεται να έχουμε και δεύτερο οσκαρ σκηνοθεσίας για 3d ταινία (Gravity).

Για πείτε όσοι έχετε δει ειδικά Life of Pi, Gravity, Hugo σε 3D