3-D films : a new cinema era or τιποτα παραπανω απο ακριβοπληρωμενη μαστουρα?

Με το προσφατο τοπικ του Hobbit και την αποφαση να γυριστει σε 3d, δεν νομιζω να διαφωνησει κανεις οτι το νεο Trend της εποχης μας ειναι η τρισδιαστατη τεχνολογια στις ταινιες…ταινιες γυριζονται 3d εξαρχης (Avatar, resident evil κτλ), αλλες μετατρεπονται μετα τα κανονικα γυρισματα για να συμμετασχουν στο πανυγηρι (clash of the titan, harry potter κτλ) -με επι το πληστον αρνητικα αποτελεσματα για την οραση μας- ,αλλοι εμμενουν στο παραδοσιακο φορματ -ποσο ακυρως απαρχαιωμενο ακουγεται ετσι- και δεν δειχνουν προθυμοι να ακολουθησουν αυτη την νεα μοδα (Nolan) ενω ηδη παλιοι και καταξιωμενοι σκηνοθετες οπως ο Σπιλμπεργκ και ο Σκορσεζε εχουν ανακοινωσει οτι τα επομενα τους σχεδια θα ειναι 3d…+ τα τεραστια εσοδα που αποφερει μια εντυπωσιακη ταινια αλα Avatar, η οποια σχεδον κερδισε το παραπανω απο το 1/3 των εισπαραξεων της λογω των ακριβοτερων εισητηριων που ζηταγε για την 3d εκδοχη της…

Οπωτε αν θελετε πειτε την αποψη σας και το συζηταμε, κατα ποσο βλεπεται θετικα ή αρνητικα το εν λογω ‘κινημα’…με μια πρωτη ματια, ο καθενας παντως παρατηρει πως το 3d επηρεαζει μονο τα αμερικανικα μπλοκμπαστερ και δεν απειλει ακομα ευτυχως τον καθε αγαπημενο μας καμερουνεζικο underground σινεμα ή το νεο Βολιβιανο κινημα…ομως ως ποτε θα κρατησει αυτο?

Ειναι το 3d μια νεα καινοτομα μορφη για τον τροπο που θα βλεπουμε ταινιες στο μελλον?επηρεαζει το σεναριο αρνητικα ή απλα το αναδυκνυει?σε μεταφερει σε μερη που πριν 25 χρονια ηταν ακατορθωτο να δημιουργηθει τετοια ζωντανια ή απλα ειναι ενα τρυκ για τα ματια και τιποτα παραπανω?σε κανει interactive μελος της εικονας ή φροντιζει να καλυπτει σεναριακα μπαλωματα?μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με ενα καλο σεναριο χωρις να το καλυψει αλλα να το αναδυξει ακομα περισσοτερο ή οχι?ειναι το 3d αποτελεσματικος τροπος για να την ακουσει κανεις ή το παλιο καλο lsd δεν εχασε ακομα το θρονο του?

Δεν μιλαω για ειδικα εφε και αλλογιστη χρηση τους-ειμαι εφετζακιας αλλα φαν της μακετας και των κουστουμιων ή των χειροπιαστων ειδικων εφε αλα παλιων Star Wars και επη του στυλ Flash Gordon κτλ, χωρις παντα να μην μπορω να θαυμασω μια χρηση της νεας τεχνολογιας σε συνδιασμο με μια καλη διαχειριση της(οπως εκανε πχ ο Τζακσον στα lotr ή ο Σπιλμπεργκ στο Jurassic Park)- αλλα μιλαω για καθαρα 3d τεχνολογια, τρισδιαστατες ταινιες που μπορει να ειναι και δραματα αλλα και μπλοκμπαστεριες…

πειτε καμια γνωμη και θα πω και γω τα δικα μου αργοτερα, αμα εχει και κινηση εννοειτε το τοπικ…

δεν με ψηνει η φαση ακομα…γουσταρω hand made…αναλογικες καταστασεις αντε με λιγες τζουρες εφε πχ Terminator 2 που δεν μου θυμιζουν οτι βλεπω video game στο PS3 οπως η μουφα το Avatar που ηταν 2.30 ωρες ανουσιας επιδειξης…γιατι απο σεναριο κτλ πατος…το Sin City αισθητικα μου αφησε ακρως θετικες εντυπωσεις.
για οσους γουσταρουν εφε θριντια κτλ…συμφωνω οτι βοηθαει η τεχνολογια…αλλα οπτικα αποτελεσματα πχ η πολη στο Blade Runner ακομα δεν μπορουν να συγκριθουν με 3d και τετοια…οχι αλογιστη χρηση των εφε…δηλαδη εφε για το εφε…να εξυπηρετουν τη ταινια.

Πιστεύω ότι το 3D είναι κάτι περιττό…κατα τη γνώμη μου σαφώς και επιρρεάζουν το σενάριο μιας ταινίας γιατί πλέον οι εταιριές κοιτάζουν να πουλήσουν τα εφέ και όχι το στόρι (Clash of the titans, Avatar).

Από την άλλη πήγα και είδα σε 3Δ και το Άβαταρ και την Αλικη στη χωρα των θαυμάτων… με το πρώτο μπορω να πω πως ενθουσιάστηκα γιατί ήταν κάτι πρωτόγνωρο. με το δευτερο απογοητεύτηκα γιατί διαπίστωσα πως για να έχεις καλή εικόνα πρέπει να καθεσαι στο κέντρο αλλιώς “χάνουν” πολύ τα χρώματα…

Τώρα κατι remake όπως το Star Wars Που θα τα κάνουν σε 3Δ είναι ιεροσυλία γτ, διάολε, αυτα τα “εφε” και οι κούκλες είναι που κάνουν την ταινία ξεχωριστή…

οπότε είμαι κατά των 3Δ στις ταινίες…[-X

Δεν έχω δει ποτέ, θα 'θελα αλλά τα 12 ευρώ είναι απαγορευτικά ;ρ

για να το ρωτησω αυτο και αλλιως, μεσω του παραπανω παραδειγματος, γιατι επιμενω στο να διαχωριζουμε ειδικα εφε απο το 3d technology αυτο καθαυτο:

θα θελατε να βλεπατε πχ το Blade runner οπως ακριβως ειναι, ή με τα ιδια εφε κτλ αλλα σε 3d εκδοχη?
Να χαζευατε την εισαγωγη του με το LA και τις καμιναδες που καινε τον ουρανο οπως ακριβως ειναι ή οπως ακριβως ειναι παλι αλλα να βλεπεις την εικονα αυτη να ζωντανευει μπροστα σου?

το παραδειγμα του blade runner βεβαια ισχυει και για καθε σαβουροταινια με εφε που αποκτα ‘αξια’ λογω του 3d που την γυριζουν…

θα με πείτε γραφικό αλλά προτιμώ το κλασσικό και όχι το 3D:p

Δεν την παλεύω με τα 3D. Τζάμπα λεφτά, τζάμπα κακό και γενικά πολύ πλαστικούρα. Θα προσπεράσω αυτήν τη μόδα και θα πάω κατευθείαν στα ολογράμματα όταν βγουν.

Δεν είμαι σίγουρος έτσι πως το θέτεις. Η αλήθεια είναι πως πάντα όταν ερχόταν μια καινούργια τεχνολογία στον κινηματογράφο αντιμετωπιζόταν αρνητικά στην αρχή. Το ίδιο είχε γίνει όταν μπήκε ο ήχος και περάσαμε από τον βουβό στον ομιλούντα κινηματογράφο το ίδιο και όταν μπήκε το χρώμα στις ταινίες.

Έτσι και τώρα μια καινούργια τεχνολογία προκαλεί καταρχήν αρνητικά σχόλια για το μέλλον των ταινιών, δεν αποτελεί έκπληξη αυτό ούτε είναι κάτι παράξενο. Προσωπικά ολόκληρη ταινία 3D δεν έχω δει αλλά έχω ένα θέμα με αυτά καταρχάς λόγω ζαλάδας, με πιάνει εύκολα δυστυχώς και το αποφεύγω.

Σαφώς και τουλάχιστον τώρα στην αρχή η ανάγκη για περισσότερο θέαμα στο 3D θα φέρει κακές ταινίες με υποτυπώδη σενάρια, το ίδιο γίνεται και με τα παραδοσιακά εφέ άλλωστε. Ο χρόνος όπως πάντα θα δείξει αν αυτή η τεχνολογία θα προχωρήσει μπροστά τον κινηματογράφο ή θα τον αφήσει στάσιμο σε καλλιτεχνικό επίπεδο.

εγω μιλαω για την καθαρα 3d μοδα…τα εφε, οσο αναποσπαστο κομματι του 3d ειναι τα αφηνω απεξω γιατι μετα θα παμε αλλου(εικονα vs σεναριο που και να παμε δεν θα με χαλασει, κουβεντα να γινεται αλλα στοχευω σε αλλο θεμα)…μιλαω για το πχ ποσο θα σε εψηνε να δεις τον Νονο 3d ή το Star Wars 3d…για το αν αυτη η μοδα ‘ζωντανευει’ τις ταινιες ή τις υποβαθμιζει ή δεν προσφερει τιποτα παραπανω…

Τις παλιές δηλαδή; Μάλιστα. Όχι δεν θα με έψηνε καθόλου κάτι τέτοιο. Βασικά σε αγαπημένες ταινίες αγαπημένες σκηνές δεν θέλω επεξεργασία και επεμβάσεις, τις αγάπησα και τις θυμάμαι για αυτό που ήταν και θέλω να μείνουν έτσι.

Είμαι σίγουρος η πόλη στο bladerunner θα είναι πολύ εντυπωσιακή με 3D αλλά το καλύτερο που μπορεί να πετύχει έτσι είναι να κάνει κάποιον πιτσιρικά που του φαίνεται ξεπερασμένη η ταινία να ενθουσιαστεί και να την εκτιμήσει. Εδώ ναι μπορεί να κάνει δουλειά. Σε έναν παλιό όμως δεν νομίζω πως η επεξεργασία μιας τέτοιας ταινίας έχει να πει κάτι.

για τις παλιες συμφωνω και γω, ασχετως αν μαλλον δεν ηθελα να πω αυτο-δικο μου λαθος:p

εννοω λοιπον, οτι μια νεα ταινια επιπεδου Νονου αλλα και επιπεδου Star Wars, εβδομης σφραγιδας αλλα και 'καραγαμαω με μπαζουκα μιση ντουζινα βιετκονγκ πριν με προσλαβει ο αρχηγος της φυλης γκαμα #$κιλιγκον του μερκουρι 45.5 για να σωσω το γαλαξια’τυπου σκουπιδοταινια, θα ειναι καλο να γυριστει σε 3δ? θα σας ψησει? νομιζεις δλδ οτι εχει να προσδωσει κατι παραπανω αν πχ εβγαινε ο Νονος αυριο πρωτη φορα και μπορουσες να δεις την δολοφονια στο εστιατοριο, στη μεση της ταινιας, σε 3d μορφη?

αυτο το πραγμα προσδιδει αυθεντικοτητα, ευκρινεια, ρεαλιστικοτητα στην σκηνη ή απλα ειναι το φθηνο κολπο ενος φιγουρατζη?

Προσωπικά μόνο μια ταινία έχω δει 3D-το Avatar- και πραγματικά πρώτα λυπήθηκα τα μάτια μου και μετά τα λεφτά μου. Δυστυχώς είμαι από εκείνους που έχουν μυωπία και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Οπότε δυσκολεύομαι πολύ να προσαρμοστώ, φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για άλλους. Στο Avatar θυμάμαι πρέπει στην αρχή να ζαλίστηκα κιόλας και ήμουν έτσι κανά 20 λέπτο.

Καινούργια καινοτομία που όπως έχουμε δει αποφέρει τεράστια λεφτά στις εταιρίες παραγωγής-άλλο που δεν θέλουν, αυτός είναι και άλλωστε ο σκοπός.
Βέβαια δεν μπορώ να πω, σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι είσαι μέσα στη ταινία, κάτι που νταξ δεν μπορεί να μην σε ενθουσιάσει. Ο καθένας θα ήθελε να σκάει δίπλα του ένας T-Rex και να κατουρηθεί από το φόβο του:p

Τώρα στο ερώτημα που θέτει ο φίλτατος λούπιν μέχρι στιγμής ότι ταινία έχει βγει στο σινεμά( 3d πάντα), σενάριο μέτριο (καλή ώρα το Avatar, που νταξ μου άρεσε όπως έχω πει, αλλά σενάριο σχεδόν μούφα). Δεν ξέρω αν αυτό είναι συχνό φαινόμενο ή απλά έχει τύχει.

Γνωρίζουμε ότι τα τελευταία χρόνια μια αξιόλογη ταινία την βλέπουμε με τα κιάλια και κάθε 4-5 χρόνια. Αυτό το ξέρουν και οι παραγωγοί και πιστεύω ότι βρήκαν μέλι σε αυτή την τεχνολογία. Δυστυχώς ζούμε σε εποχή που το μεγαλύτερο ποσοστό από εμάς θέλουμε εκρήξεις, μπαμ μπουμ, κλπ και σπάνια φέρνουμε στο προσκήνιο τα περί σεναρίου κλπ. Βρήκαν αυτή την αδυναμία μας και την εκμεταλλεύονται. Γιατί μην μου πείτε ότι κάποιος που πραγματικά αγαπάει το σινεμά ή έστω έχει περάσει πολλές ώρες από τη ζωή του, θα ήθελε να δει μια ταινία σε 3d. Είναι το ίδιο με εκείνους που δεν θέλουν να ακούνε μουσική από mp3 και αγοράζουν μόνο cd(περίπου εντάξει, ίσως να είναι και ατυχής σύγκριση). Βέβαια μπορεί και να αναδείξει μια ταινία με την ίδια ευκολία που μπορείς να την πατώσει.

Γενικά είμαι κατά του “κινήματος” αυτού. Μου αρέσει ο κινηματογράφος έτσι όπως είναι και δεν θέλω να αλλάξει στο μέλλον. Ευελπιστώ ότι καινούργιου και παλιοί σκηνοθέτες συμμερίζονται αυτά εδώ και δεν θα επιτρέψουν τη πλήρη εξαφάνιση του κλασικού τρόπου προβολής των ταινιών.

Βασικά ισχύει ότι και για τα κανονικά εφέ, για μένα δεν αλλάζει κάτι. Όλα έχουν να κάνουν με τον σκηνοθέτη και το πως θα εκμεταλλευτεί αυτά που έχει στην διάθεση του. Όπως ένας Michael Bay χρησιμοποιεί τα εφέ για φιγούρα και μόνο και ένας Peter Jackson τα κάνει αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας του, το ίδιο θα ισχύει και για το 3D πιστεύω.
Το 3D είναι ένα καινούργιο όπλο για τους σκηνοθέτες, καινούργιο πινέλο αν θες για να ζωγραφίσουν στον καμβά τους (έτσι για να γίνω και ποιο ποιητικός λίγο :stuck_out_tongue: ). Το αν γενικά το 3D μπορεί να βοηθήσει μια ταινία άσχετα από την χρησιμοποιήσιμη του από τον σκηνοθέτη είναι ίσως λιγάκι νωρίς να το κρίνουμε. Θα καταλήξουμε απλά να το αποκηρύξουμε από τώρα όπως είχαν αποκηρύξει τον ήχο στην εποχή του βωβού κινηματογράφου.

Εγώ όπως και οι περισσότεροι δεν ψήνομαι και τόσο, δεν μου φαίνεται πως μπορεί να βοηθήσει αλλά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί και μετά θα βγάλω τις αποφάσεις μου. Μέχρι τότε θα προτιμώ αίθουσες με κλασική προβολή. 8)

My 2 cents…

Πιστεύω πως το 3d είναι πρώτον καταδικασμένο σε περιορισμένη χρήση και δεύτερον κουραστικό αν συνεχίσει να είναι απαραίτητη η χρήση γυαλιών,με λίγα λόγια δεν πιστεύω πως σε 5,10-20 χρόνια όλα τα σπίτια θα έχουν από 2-3 κοκκινομπλέ γυαλιά.

Από εκεί και πέρα,το κατά πόσο θα συνεχίσει να υφίσταται στον κινηματογράφο εξαρτάται από τους ανθρώπους που θα συνεχίσουν να πληρώνουν να το τιμούν…από ότι βλέπω αυτοί δεν μειώνονται ακόμα και μετά από τόσα χρόνια που υπάρχει το 3d!

Τώρα,εγώ προσωπικά έχω δει 1-2 ταινίες σε 3d,αλλά κυρίως λόγω περιέργειας.Το βλέπω σαν ένα ακριβοπληρωμένο extra πολυτελείας.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δω τα βυζόμπαλα της Fox σε 3D,προτιμώ αυτά τα 2 ευρώ να τα ξοδέψω σε κανά μπαράκι να κάτσω καμιά ώρα παραπάνω να δω/πιάσω κανά αληθινό

Νομιζω, οπως ειπε και dmembra πισω οτι σημερα, οι ταινιες που γυριζονται ετσι επηρεαζουν αναποσπαστα και μερος του σεναριου, καθως θα γινουν πολλες ‘βελτιωσεις’ για να χωρεσουν και 5 παραπανω σκηνες οπου το 3d θα αναδειχθει…κυριως ομως αυτο που με ενοχλει ειναι οτι το παραπανω θα καταληξει να επηρεαζει σκηνοθετικες αποφασεις …πχ προσφατα που ειχα δει το Piranha 3d, ειχε φασεις οπου ενα μπουκαλι ή κατι πεταγοταν στην οθονη, με μονο σκοπο να σε κανει να νιωσεις το 3d, διχως αλλιως να εχει νοημα αυτη η ‘περιττη σκηνη’…και αυτο το βλεπω σαν χιονομπαλα, οπου σταδιακα θα αναγκασει σκηνοθετες να στηριξουν υπερ του δεοντος το fact του εντυπωσιασμου με διαφορα σκηνοθετικα τρυκ, σε βαρος του καθαρου σκηνοθετικου τους οραματος…δλδ φανταζομαι τον Ιντυ να τρεχει και να πλακωνει στο ξυλο ναζι πανω στο τανκ και αμα γυριζοταν στο σημερα να ειχε καπελα και μαστιγια να πεταγοντε στην οθονη, γυρισμενο ετσι μονο και μονο για αυτο το σκοπο, με σκηνες που κανονικα θα ηταν ανουσιες και περιττες…

Απο την αλλη, η ολη αυτη τεχνολογια μπορει να λειτουργησει και σαν rollercoaster, οπου απλα θα σε στειλει αδιαβαστο και θα σε βαλει για τα καλα μεσα στο συμπαν μιας ταινιας…οσο μαπα και να ηταν το αβαταρ-που ηταν-, η ταινια εκανε μεγαλη επιτυχια και πολυς κοσμος κυριολεκτικα ταξιδεψε με την χρηση αυτη του 3d…

στηριζω γενικα γνωμη dead

αν και εχω καποιες ανησυχιες, αυτες που ανεφερα παραπανω βσκ…

ο ηχος και η εικονα πανε μαζι, συμφωνω με αυτο…ομως δεν ξερω αν η υπερβολικη βελτιωση αυτων των 2 μεσων θα προσφερει κατι παραπανω…καλο το dolby κτλ αλλα αμα μου βαλεις 3456 ηχεια στην αιθουσα, 1 για καθε ηχο που ακουγεται σε μια σκηνη πχ σε ζουγκλα, θα το χασω…ετσι και με το 3d, δεν ειμαι σιγουρος ακομα και η καλυτερη πιθανη χρηση του να γινει αν θα συμβαλλει τοσο αποφασιστικα και καθοριστικα-οπως το 3d διαφημιζεται δλδ- στο να μου αλλαξει προς το καλυτερο αυτο που βλεπω…

γιαυτο και γω ειμαι ακομα σκεπτικος απεναντι στο ολο θεμα/trend, δεν νομιζω πως ειναι ακομα η ωρα να το κρινω κατηγορηματικα και καθετα ως μαπα, αλλα οτι ειναι σχετικα νωρις…παντως η πρωτη μου σκεψη/αντιδραση ηταν θετικη αλλα στη πορεια εγινε αρνητικη, μιας και στη τελικη δεν με εχει συγκινησει το ιδιο με πχ τα τελεια εφε του Αβαταρ-που για τα οποια θα μπορεσω να βρω μια χρηση και μια θετικη τους επιδραση σε καποιες ταινιες-(ασχετο αν ειμαι μακετα φαν:p )

Προσωπικά βρίσκω την όλη φάση με το 3d αναπόφευκτη εξέλιξη.

Στην εποχή μας ισχυει ο κανόνας “αν μπορεί να επιτευχθεί κάτι μέσω της τεχνολογίας, τότε αυτό θα γίνει, θέλουμε δε θέλουμε, αρνητικά, ξε-αρνητικά αποτελέσματα”. Η τεχνολογία καταντάει, απο εργαλείο στο χέρι του ανθρώπου να μετατρέπεται σε πρωταγωνιστή.

Ωστόσο δεν βρίσκω κάτι το παράξενο στην όλη φάση. Εν μέρει το θεωρώ φυσιολογική πορεία των πραγμάτων. Το 3d αφορά τις ταινίες που σκοπό έχουν πάνω απ’ όλα να [B]ψυχαγωγήσουν[/B]. Πρόκειται για άλλο ένα όπλο στο χέρι των δημιουργών μιας ταινίας για να την κάνουν περισσότερο εντυπωσιακή. Όπως 30 χρόνια πριν έβλεπε ο κόσμος τα εφέ μιας ταινίας τύπου Star Wars και πάθαινε πλάκα, το ίδιο ισχύει και τώρα με τα τρισδιάστατα. Ο εντυπωσιασμός πάνω απ’ όλα. Αφορά τη σκηνή του Χόλλυγουντ και ταινίες που πάνω απ’ όλα στοχεύουν να διασκεδάσουν/εντυπωσιάσουν τον κόσμο.

Ο “κουλτουριάρικος” κινηματογράφος με άλλα λόγια θα μείνει ανεπηρέαστος απο την όλη φάση. Οι “ψαγμένες” ταινίες θα παραμείνουν ψαγμένες, δε τους αφορά το τρισδιάστατο. Επομένως τι μας νοιάζει. Αν θέλουμε να ψυχαγωγηθούμε με μια περιπέτεια τύπου Άβαταρ, θα ψυχαγωγηθούμε και με το 3δ ακόμα παραπάνω. Αν θέλουμε να προβληματιστούμε με μια ταινία, θα συνεχίσουν να υπάρχουν άφθονες τέτοιες, μη-τρισδιάστατες.

Απο κει και πέρα, περιμένω φυσικά να υπάρξει μια υπερβολή τα επόμενα χρόνια όσο αφορά το 3δ, μια χρησιμοποίηση του ενδεχομένως παραπάνω απ’ όσο χρειάζεται, και φυσικά θα είναι ουκ ολίγες οι ταινίες που θα είναι σαβούρες και θα στηρίζονται μόνο στο 3δ για να κερδίσουν τον κόσμο.

…Αλλά πάντα έτσι δε γινόταν? Τώρα το 3δ, τότε τα εφέ. Το τρσδιάστατο είναι μια άλλη όψη των εφέ, περισσότερο interactive μόνο.

Και στην τελική, εκείνο που θα κάνει τη διαφορά στο τέλος, με ή χωρίς 3δ, θα είναι το σενάριο και η σκηνοθεσία… που δεν τις αφορά το κομμάτι των εφέ. Όπως συνέβαινε πάντα δηλαδή.

Μια χαρα το 3d απλα να μην γινεται εις βαρος του κανονικου σινεμα.Δηλαδη να μην βγαινουν ταινιες μονο για 3d.SAW π.χ.!

δεν με τρελαίνει η φάση του 3d… έχω δει το nightmare before christmas, νταξξξ το προτιμώ στην κλασική μορφή…:p:p:p:p και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή (τόση εντύπωση μου έκαναν…:p)
το 3d είναι μόνο για ταινίες δράσης που ούτως ή άλλως θα είχαν πολλά εφέ, πολλές φορές την αναδεικνύουν και κρύβουν τις ατέλειες…όλοι εντυπωσιάζονται από την τρισδιάστατη εικόνα και μόνο να σκεφτείς που έχει φτάσει το σινεμά τα τελευταία χρόνια τρελαίνεσαι…

εμένα πάλι με πιάνει το κεφάλι μου και πονάνε τα μάτια μου…:(:(:(:frowning: μάλλον δεν είναι για εμένα…:-k

ε αυτό πιστεύω τα λέει όλα…και είναι τόσο κρίμα…θα βγαίνουν μούφα ταινίες με σκοπό απλά να εντυπωσιάσουν χρησιμοποιώντας τη συγκεκριμένη τεχνολογία…και είναι τόσο εκνευριστικό που τόσες ταινίες πλέον βγαίνουν σε 3d ενώ στην ουσία δε τους προσθέτει κάτι…σα να βγει ο Νονός που ανέφερες σε προηγούμενο post σε 3d…δηλαδή πραγματικά δεν έχει νόημα!! σε κάτι άλλες τύπου Avatar πιστεύω ότι ίσως έχει πιο πολύ νόημα γιατί η ταινία σηκώνει εφέ… όπως είπε όμως και ο Ellanor η όλη φάση είναι μια αναπόφευκτη εξέλιξη…προσωπικά δεν έχω δει ακόμα καμία 3d ταινία αλλά δε με καίει κιόλας…πιστεύω ότι και να μην έκανε ποτέ την εντυπωσιακή του εμφάνιση το 3d δε θα χάναμε τίποτα σπουδαίο…

Δεν μου αρέσουν τα 3D για τεχνικούς λόγους…από το ένα μάτι δεν βλέπω καλά και όταν επιχείρησα να δω μια ταινία σε 3D στο σινεμά έφυγα με πονοκέφαλο. Τραγικό.