30.3.2012 - Universe217 / Sun of Nothing / Tardive Dyskinesia @ An Club

Μαγική βραδιά η χθεσινή. Απίστευτο σοκ η εμφάνιση των SoN, με εξαιρετικό ήχο που επιτέλους ακούγονταν τα λιντάκια της κιθάρας και ένα Hearthealer να εξελίσσεται σε κλασσικό κομμάτι και να γίνεται της καριόλας από κάτω.

Οι Universe καθηλωτικοί όπως πάντα. Live ακούγονται γύρω στις 1000 φορές καλύτεροι απ’ ότι studio. Στο Nothing μάζευα το σαγόνι μου.

Tardive έβλεπα και άκουγα για πρώτη φορά αλλά όχι τελευταία. Ισοπεδωτική εμφάνιση με μόνιμο mosh pit από κάτω από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι Custom μεγάλη έκπληξη που επίσης δεν είχα ξανακούσει. Πολλή όρεξη και πώρωση στο μάξιμουμ.

Συνολικά άψογη βραδιά, αρκετός κόσμος, εξαιρετικός ήχος για όλες τις μπάντες και χαμόγελα παντού. Πάντα τέτοια.

Καθως πηγαιναμε στο Αν λοιπον μου κανει ενας φιλος μου.“Λες οι Sun Of Nothing να βγαζουν τα φωνητικα οπως στο δισκο.” και του απαντησα με αρκετες αμφιβολιες(Δεν τους ειχα ξαναδει λαιβ) “Θα δουμε.” .
Ολα τα υπολοιπα ειναι ιστορια.Δεν μπορουν να ανεβουν πιο ψηλα στην εκτιμηση μου.Τα ουρλιαχτα,το μπασο στο Impact η κιθαρα στο drowned out το HEARTHEALER δεν ξερω πoια στιγμη να ξεχωρησω ως καλυτερη.
Oι Custom Made Noise ηταν παρα πολυ δεμενοι,φουλ καβλωμενοι και με αυτα που ελεγαν καταφεραν να τραβηξουν την προσοχη του κοινου.Universe 217 αλλη μπανταρα.Τα συναισθηματα και την ατμοσφαιρα που βγαζουν στο δισκο τα εβγαλαν και με το παραπανω στο λαιβ.Η τραγουδιστρια εχει απο τις καλυτερες φωναρες που εχω ακουσει.Με λιγα λογια με πορωσαν.Sun of Nothing τα παμε.Τardive Dyskinesia δεν τους ευχαριστηθηκα οση ωρα ηθελα καθως αρχισαν πολυ αργα και εκτος απο το γεγονος οτι ειχα μαθημα σημερα,επρεπε να γυρισω στη αλλη ακρη του κοσμου με ΜΜΜ αφου λεφτα για ταξι δεν υπηρχαν.Παντως μου εχουν τραβηξει το ενδιαφερον και θα ασχοληθω μαζι τους.

Απο Custom Made Noise τσεκαρετε το γαματο demo που ειχαν βγαλει το 2008. Απο τοτε λενε οτι ετοιμαζουν νεα δουλεια, αλλα. Εκτος αν βγηκε και δεν το πηρα ειδηση.

Δε μπορω να θυμηθω πολλες ελληνικες μπαντες που να εχουν επηρρεαστει απο Burnt By The Sun, και να υπαρχουν, σιγουρα δεν εφτασαν τετοια επιπεδα σοβαροτητος.

Aπ’οσο ξερω ο δισκος ειναι πανετοιμος εδω και καιρο απλα δεν εχουν βρει εταιρεια να τον κυκλοφορησουν.Εδω τα κομματια
http://www.youtube.com/user/CustomMadeNoiseTV

Τωρα στα του λαηβ,επαθα ενα μικρο σοκ με Universe 217 και Sun of Nothing, που πρωτη φορα εβλεπα.Απιστευτοι αμφοτεροι.Οι αλλες δυο μπαντες δεν ειναι και πολυ του ηχου μου αλλα μεγαλο ρισπεχτ για την και επαγγελματικη και φουλ ενεργεια παρουσια και των δυο

Nα’ναι καλά όλα τα συγκροτήματα, εξαιρετική συναυλία.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι είδους brain waves εξέπεμπα, αλλά το set των sun of nothing ήταν λες και το είχα κάνει όλο παραγγελία, για μένα μόνο.

το μόνο που με ξενέρωσε είναι πως έπρεπε να παιχτεί το hearthealer για να ανεβούνε τα αίματα.

Πολύ καλός ο νέος drummer των tardive.

και ο φαντάρος μας έχει κάνει φράπα για ζούληγμα.

Κατά βάση παίξαν όλο το Guilt Of Feeling Alive. Να δούμε άν θα εξελιχτεί σε κανόνα… Έχουν κ άλλους 2 δίσκους

Τί εννοεί ο ποιητής; Παίχτηκε το hearthealer :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: αυτό λέω. όταν παίχτηκε άρχισε το νταβαντούρι το καλό

Α καλά τώρα το’πιασα… Γαμώ το γραπτό λόγο :stuck_out_tongue:

Πάλι καλά πάντως έστω κ έτσι. Δεν ξέρω τί έγινε στους headliners, έφυγα, αλλά δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση ούτε στο hearthealer :stuck_out_tongue:

Δυστυχώς το πρόσεξα κι εγω, αλλα κάτι ειναι κι αυτο. Και στο impact κάτι πήγε να γίνει.

Edit - όσο για τους universe, η θεωρία μου οτι δεν είναι συγκρότημα με την κλασσικη έννοια επιβεβαιώνεται σε κάθε εμφάνιση. Ανα-δημιουργούν τα κομμάτια κάθε φορα που τα παίζουν live. Οι στουντιακες τους δουλειές δεν είναι παρά teasers, αν δεν εχει κάποιος την εμπειρία συναυλίας τους τότε δεν νομίζω πως μπορει να εχει πλήρη ιδέα του τι ακριβώς ειδους συγκρότημα είναι η το μουσικη παίζουν κλπ κλπ

Καθυστερημένα μπράβο σε όλους. Σε όλους όμως.
Πέραν της παρουσίασης δίσκου των td, που ήταν και η αφορμή του λάηβ, χεντλαηνερς μόνο τύποις υπήρχαν.
Αυτή η αίσθηση έμενε, αρκεί να παρατηρούσε κάποιος λίγο το κοινό.
Ανέλπιστα μεγάλη προσέλευση (κάτι πρέπει να γίνει για τους αγοραφοβικούς όμως), σωστός κόσμος παρ’ όλα αυτά.
Universe σταθερή live αξία, μ’ ένα never που με γονατίζει κάθε μα κάθε φορά.
Sun of nothing από τις μεγαλύτερες underground ελληνικές μπάντες αυτή τη στιγμή.
Τσιερζ σε παλιούς και νέους.

σε έχω δει εσένα να κροκοδειλιάζεις. για συναιτερίσου…