4/4 η κατι αλλο;;;

Ε οχι … :lol: :lol: :lol:

Πραγματικα παντως δν την παλευουν στην jazz με τον ρυθμο. Ας μην μιλησουμε καv για την fusion…

Mα για σκεψου τι ωραιο που ειναι! Δινει το κατι παραπανω! Με δεδομενο οτι ολα εχουν παιχτει πλεον, ο ρυθμος ειναι ενα απο τα πραγματα που μπορει να δωσει κατι καινουριο στη μουσικη! Ειναι υπεροχο να πειραματιζεσαι με αυτον (ντραμερ ειμαι ρεεε, δεν ξερω νοτες :smiley: )!

Επισης αυτο που λεει πολυ εντονα να δοκιμασει κανεις αλλα απαιτει απο το γκρουπ παρα πολυ μεγαλη συγκεντρωση ειναι να παιζουν ( μπασσο-ντραμς ) καποιο ρυθμικο Α (7/8, 5/8 η κατι τετοιο) και οι υπολοιποι να παιζουν σε 4/4 η 6/8! Δημιουργεις ετσι πολυ περιεργα μουσικα τοπια! Αντε σημερα Τεξας θα δοκιμασουμε κατι τετοιο κρατωντας εγω στην κασα και εσυ στο μπασσο 5/16 και οι αλλοι 4/4 μαζι με τα χερια μου! Σε αυτο δεν προκειται να χαθουν αυτοι γιατι απο πανω θα κραταω 4/4 (εσυ ομως παιζει να φυγεις :lol: )!

θα καουμε δλδ σημερα χαχαχα!
ακου ακου καψιμο!
εσυ μπαλτα θα κρατας ενα σταθερο ρυθμο στα χερια!
μετα θα πιασουμε ενα 5ηχο κ ο καθενας μας θα παιζει μια αξια απο το 5ηχο με σειρα!:lol:
πχ σελιδας χοκαμ εγω τεξας κ εσυ στην κασα! :lol:

Γνωριζοντας και κατανοωντας τον ρυθμο ενος κομματιου ή κρατωντας τον ρυθμο καθως διαβαζουμε την μουσικη μας (sight reading) ειναι ιδιοτητες απαραιτητες για οποιοδιποτε μουσικο. Μας διευκολινει οχι μονο στην δικη μας μουσικη εκφραση αλλα λυνει και προβληματα οπως για παραδειγμα οταν προσπαθουμε να ανεβασουμε ταχυτητα σε ενα κομματι ή ασκηση. Προσωπικα προσπαθω οποτε ακουω ενα κομματι, οπου και να ειμαι, να βρισκω τον χρονο του. Ειναι σαν ενα παιχνιδι. Κατι αλλο ειναι οταν προσπαθουμε να μετρησουμε δικες μας ιδεες σε αυτοσχεδιασμους. Βοηθαει πολυ στο να εξοικειωθουμε με ρυθμους εξω απο τους στανταρ 4/4, 6/8, 5/4 κ.α.

Πιστευω οτι αμα τους αξιοπιησεις σωστα τους ρυθμους με εναλαγες και πολλα αλλα μπορει να βγει ενα πολυ καλο αποτελεσμα!Αλλα με καποιο μετρο να μπορει να το ακουσει και ο ακροατης οπως ειπε ο Bluezlick γτ αμα ειναι να αρχισεις ενα κομματι και σε 3 μετρα εχεισ αλλα απο τεταρτα σε 16 και εξαηχα και με συγκοπες αντιχρονισμους παρεστηγμενα και οτι να ναι ε πιστευω δεν θα βγει κατι ωραιο!Ολα να υπαρχουν σε ενα μετρο(Και δεν ενοω μουσικο μετρο!8) :stuck_out_tongue: )

προσωπικα πιστευω οτι για να βαλεις καποιο “unusual” μετρο στην μουσικη που παιζεις καλο θα ηταν να το σηκωνει και το ειδος (χωρις να υπαρχει αναγκη να μπει απολυτη ορολογια-ταμπελα στο ειδος που παιζει καποιος).

γενικα σε 4α μπορει να μπει σε παρα πολλα ειδη (ισως με εξαιρεση καποια ειδη μουσικης που εχουν καποιο συγκεκριμενο beat που απαιτουν συνηθως 4/4)
στην ποπ και ροκ μουσικη κολλανε (οχι με υπερβολες) 5/4 και 7/4 και υπαρχουν και αρκετα παραδειγματα.

απο εκει και περα ειναι και ο ακροατης για τι ειναι προετοιμασμενος.
σε πιο mainstream μουσικες ο ακροατης (Ειδικα σε δυτικες χωρες) σπανια ερχετε αντιμετωπος με μετρα διαφορετικα των 4/4 ή των 3/4 και ετσι του φαινεται και λιγο δυσκολο να ακολουθησει την μουσικη που ακουει και μπορει να του κακοφανει.

στην progressive μουσικη και στην τεχνικη μουσικη (ειτε ειναι μεταλ ειτε ροκ ειτε ποστ) ο ακροατης ειναι προιδεασμενος για το τι μπορει να ακολουθησει και δεν αντιλαμβανεται τα περιεργα μετρα ως κατι αθεμιτο η ασχημο στο αφτι του.

οσο για τις πολυρυθμιες που αναφερθικαν πριν απο καποια ποστ, εαν χρησιμοποιηθουν σωστα μπορουν να δημιουργησουν απιστευτες μουσικες καταστασεις. δινεις στον ακροατη την δυνατοτητα να επιλεξει μια μελωδια μεσα απο 3-4 που μπορει να παιζουν παραλληλα. μπορεις να δωσεις πολυ δαιφορετικο feeling σε ενα ριφφ που ειναι π.χ. 4/4 και τα ντραμς παιζουν 5/4 ή οι κιθαρες 7/8 και ντραμς 4/4. δινεται η εντυπωση της κινησης μεσα στο ιδιο το μουσικο σημειο. απλα θελει πολυ καλη μαστορια στο μιξαρισμα του κομματιου για να μπορει να καταλαβει ο αλλος τι παιζει το καθε οργανο(π.χ. κιθαρες εντελως δεξια και αριστερα, ντραμς με λιγο πιο χαμιλη δυναμικη ισως κτλ κτλ).

Μιας και αναφέρθηκε η jazz, να πω για το (θρυλικό) take five το οποίο είναι σε 5/4, και το οποίο απ’ότι έχω ακούσει έχει βγει σε εκδοχές 4/4, 6/4 και 7/4. Θα ήθελα πολύ να τα ακούσω αυτά και να δω πώς είναι.