4/4 η κατι αλλο;;;

Πιστευω οτι το μετρημα ενος κομματιου ειναι πολυ σημαντικο στο πως θα ακουγεται το κομματι. Δηλαδη αν ενα κομματι ειναι σε 4/4 θα ακουγεται καπως, ενω αν ειναι 7/8 π.χ. θα ακουγεται καπως αλλιως. Με τι μετρηματα πειραματιζεστε στη μουσικη σας και που νομιζεται οτι την βοηθαει! Εμενα π.χ. με το ενα απο τα γκρουπ στη Σαμο μας βγηκε ενα θεματακι 4/4 πολυ ωραιο στο οποιο ομως μετα απο προτροπη μου κοψαμε 1 8ο και εγινε 7/8 και ακουγονταν παρα πολυ αγχωτικο, καιτ που ταιριαζε με τον ηχο που θελαμε για το κομματι!

Δν εχω τετοιες προκαταληψεις. Οπως εμπνευστεις και σκεφτεις ενα κομματι ετσι θα το υλοποιησεις.

Δεν μιλησα για προκαταληψεις! Μιλησα για την χρησιμοτητα του πειραματισμου με διαφορα τετοια μετρηματα! Προφανως δεν ειναι απαραιτητο να γινει αλλα αν γινει τι αποτελεσματα μπορει να εχει!

Δν ενοουσα αυτο. Το “εγω δν εχω τετοιες προκαταληψεις” ειναι τσερτσελεδικη εκφραση :p.
Τεσπα , φυσικα και ειναι πολυ ωραιο να πειραματιζεσαι με τους ρυθμους , δν ειναι απαραιτητο αλλα σε πειραματικες καταστασεις ειναι τα αποτελεσματα μπορει να ειναι φοβερα !

A…ok τοτε! Χαιρομαι πολυ που συμφωνουμε! :smiley:

καλη φαση ειναι να εχεις περιεργα ρυθμικα κ να την ψαχνεις με αυτα!
ομως δεν πρεπει ο σκοπος σου να ειναι "παιζω κατι πολυπλοκο ρυθμικα " δλδ να σκεφτεσε μονο το ποσο δυσκολο να ακουστει σε καποιον! το θεμα ειναι αυτο το πολυπλοκο να εχει μουσικότητα!:wink:

Δεν ειπα το αντιθετο…αντιθετως! Και σε εμενα τα πολυπλοκα ρυθμικα μου βγηκαν στο παιξιμο και τα γουσταρα! Ο,τι μου ακουγεται καλο το κραταω ανεξαρτητα του χρονου του! Απλα μιλαω για το ποσο ωραιος ειναι ο πειραματισμος με τετοια πραγματα!

Συμφωνω !

8O 8O wow!

please μην ειρωνευεσε.Αλλο εννουσε ο σορτσμαν.Δεν το ειπε ετσι μεμονομενο

τί εννοούσε δηλαδής δικέ μου;

Όπως βλέπω έχεις στο ενεργητικό σου 9 ποστς με κράξιμο και ειρωνεία μόνο. Πρέπει να είσαι υπερήφανος, μας ταπείνωσες όλους!

Λοιπόν, όπως σου λέει και ο Jimmy Page, δεν παρέθεσες ό,τι έγραψα αλλά ένα σημείο μόνο. Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μέρος στη συζήτηση και έχεις άποψη επί του θέματος, τότε πες τη γνώμη σου. Αν ήρθες όμως εδώ μέσα για να πεις μπούρδες και να ειρωνευτείς, έχω περάσει τη συναρπαστική ηλικία των 14 εδώ και αρκετά χρόνια και έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω στο χρόνο μου από το να απαντάω στις εχμ εξυπνάδες σου :roll: Όσο για το “wow!!”… φίλε, μου έκανες τη μούρη κρέας ε :frowning: Αυτά, δε θα απαντήσω προσωπικά ξανά.

αγόρια οι φορουμόμπατσοι σας φροντίζουν, νο γουόριζ. συνεχίστε κανονικά παρακαλώ

Μάγκα μου, δεν μου απαντάς στο τί εννοούσες. Επίσης το υπόλοιπο πόστ σου ρώτάει “τί κάνετε εσείς”, λολ! Τέσπα, είναι πολύ όμορφό που ανακάλυψες οτι τα 4/4 και τα 7/8 έχουν διαφορά. Πειράματίσου, καλό είναι. Απλά σχώρα με κιόλας αλλά δεν άντέχω όταν βλέπω τέτοιες φράσεις.

Aπλα μη μιλας ετσι γιατι πισω απο μια οθονη ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει , και μπορει μπροστα στον αλλο που εσυ(η οποισδηποτε τελοσπαντων)ειρωνευεσε να εισαι ενα τπτ μουσικα.Μην το παιζεις ειδημων

10o post και συνεχίζεις ακάθεκτος στο ίδιο στυλάκι, με την ειρωνεία και την τζάμπα μαγκιά προς όλους.
Είναι η πρώτη και τελευταία φορά που σου απευθύνομαι προσωπικά, θέλω να ξέρεις πως παρ΄όλο που δεν το συνηθίζω σε έχω ήδη κάνει report (δεν το κάνω πίσω από την πλάτη κάποιου), ή αλλάζεις συμπεριφορά ΑΜΕΣΑ ή πήγαινε να παίξεις αλλού γιατί εδώ κανείς δεν θα ξανα-ασχοληθεί μαζί σου.

Λοιπον παιδακια πισω στο θεμα μας! Αφου ανακαλυψαμε οτι τα 4/4 εχουν διαφορα σε σχεση με τα 7/8 για πειτε γνωμη για τα ρυθμικα και με τι εχετε πειραματιστει εσεις στο γκρουπ σας! Η τζαζ ειναι σε 4/4 το μεγαλυτερο μερος της και ομως δεν μπορεις να βρεις που ειναι το ενα!:smiley:

Οπως μου ειπε και ο ζαχαριαδης:Οταν ξεκινησαμε να παιζουμε με τον Αναστασιαδη βαζαμε αγγελιες να μας πουν που σκατα ειναι το 1! :lol:

ειδες…αν εισαι καλος μπορεις να κανεις τον αλλο να μην ξερει τι του γινεται ακομα και στα 4/4! Το ιδιο γινεται και με τον Dave Weckl! Ολα τα κομματια του που θυμαμαι ειναι 4/4 ομως δεν παιζονται!:stuck_out_tongue: Αυτα ειναι!

:lol:
Εδώ υπάρχει και κομμάτι με τίτλο “Where is one” :lol: