Τα 4 αγαπημενα σας Gamma Ray albums

Τον θεωρω οτι ειναι ο χειροτερος τους, γιατι πολυ απλα μου αρεσει λιγοτερο απο ολους… Απο ποιον τον θεωρεις καλυτερο? Τα My Temple, How Long δεν μου αρεσουν προσωπικα, τα Fight, Blood Religion, Condemned To Hell, Majesty, Strange World κομματαρες παντως. Αλλα σε συγκριση με ολα τα υπολοιπα αλμπουμ τους, το θεωρω το χειροτερο. Ασε που με ξενιζει για Gamma Ray, η αρνητικοτητα του δισκου… Οι Gamma Ray πρεπει να ειναι μαχητικοι και εξυψωτικοι, δεν ειναι αυτο το στυλ τους…

@PanosKosto Εβαλα 4 επιλογες γιατι αν εβαζα 1 ή 2, το στανταρακι θα ηταν το Land Of The Free και οι περισσοτεροι θα εβαζαν δευτερο το Somewhere Out In Space… Αλλωστε και εγω αυτα ξεχωριζω ως τα πρωτα 2 αγαπημενα μου. Ενω τωρα εχει πιο πολυ ενδιαφερον το ολο thread που ειναι περισσοτερες οι επιλογες…

Σιγα τις τραγουδαρες που εχει το Majestic:-s…βαρετα…Το χω αγορασει κιολας:D

Εη, κι εγω το εχω αγορασει το ματζεστικ. Εχει επη μεσα, οπως ειπε και ο ναητ*σκαη, Blood religion, condemned to hell, spiritual dictator κλπ, αλλα σε αντιθεση με τα υπολοιπα Rays, δεν μου αρεσουν ΟΛΑ ή εστω ενα 9/10. Υπαρχουν αυτα που με αφηνουν αδιαφορη.
Παντως δεν το λεω και χειροτερο μου, για την ακριβεια δεν εχω χειροτερο Gamma Ray δισκο. Ειδικα σε Hansen εποχη δεν παιζει, ειμαι ορκισμενη φανμποησα. :stuck_out_tongue:

Μαλλον αυτη ειναι και η δικια μου σειρα. Το powerplant το υπερλατρευω πιο πολυ απο το LotF.
Και με χωμενο το nwo καπου, maybe. :stuck_out_tongue:

οφ τοπικ
O Grapow ειναι θεουλης!

Εύκολα στις δυο πρώτες θέσεις Land Of The Free και Somewhere Out In Space.
Από εκεί και πέρα τα πράγματά ζορίζουν λιγάκι…, μάλλον για τρίτο θα έλεγα το Heading For Tomorrow και για τέταρτο ή το To The Metal (αν και δεν έχω προλάβει να το λιώσω ακόμα)l ή το Insanity And Genius.

8O8O:lol::lol:

Εδώ βρίσκετε όλη η αλήθεια παίδες:roll::roll:


Now playing: Machine Head - Bite The Bullet
via FoxyTunes

rebellion in dreamland
somewhere out in space
heading for tomorrow
sigh no more

Τα ίδια με από πάνω:):!:

1)Land Of The Free (Rebellion !!! :D)
2)Power Plant
3)Majestic
4)Land Of The Free II (μη δαγκωσετε μονο…)

Heading for tomorrow
Sigh no more
Insanity and genius
Land of the free

Βασικά εγώ λάτρευω τη φωνή του Scheepers, και θεωρώ τις δουλειές που τραγούδησε αυτός καταληκτικές.

Χωρίς σειρά προτεραιότητας, γιατί θεωρώ και τα δύο άλμπουμ μνημειώδη:

Heading for tomorrow
Land of the free

Για τα γούστα μου όλα τα άλλα, χωρίς να είναι άσχημα, υπολείπονται αρκετά…

δισκάρα το rebellion in dreamland ε :stuck_out_tongue:

heading for tomorrow
insanity and genius
land of the free
somewhere out in space

Tα 4 σερί από το Land of the free μέχρι και το No world order. Και το τελευταίο πάντως μου άρεσε αρκετά.

Εγω διαφωνω με αρκετους! Δεν ξερω αν επρεπε να αναφερουμε και ποτε πρωτοακουσαμε Gamma ray!

Θεωρω χωρις να βαζω καποιο πανω απο το αλλο τα insanity and genius και land of the free τα κορυφαια! Το insanity ηταν πολλα χρονια μπροστα απο την εποχη του! Ο ralf φωναρα, γρηγορο, μελοδικο, με ημνους σαν το tribute to the past, last before the storm!
Το land αν και ο Kai δεν θα εχει ποτε την φωναρα του Ralf ηταν για εμενα ο δισκος που αλλαξε το power εκεινη την εποχη. Λιγο πιο μαυρο σε σχεση με την περιοδο Scheepers λογο του θανατου του Ingo των Helloween! Σιγουρα και πιο οριμο! Και οι δυο δισκοι παντος ειναι αριστουργηματα!

Στους δυο επομενους 3-4 θα επιλεξω somewhere out in space και sigh no more!
Το somewhere οταν βγηκε ακουγοταν σαν δισκος απο το διαστημα! Το mastering του δινει πολλα συν! Αν δεν ειχαν εκεινη την μανια να γεμιζουν τα cd μεχρι το τελευταιο λεπτο και ειχαν αφησει κανα δυο τραγουδια απ’εξω μπορει να το εβαζα πιο πανω απο το Land.
Για το sigh no more δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι πιο κατω απο καποια αλλα! Rich & famus, dream healer το τεραστιο changes ειναι πολυ καλοι λογοι να το βαλουν στην πρωτη τετραδα!

Το powerplant ηταν καλος δισκος με αρκετα καλα και αρκετα ασχημα τραγουδια… Σιγουρα παντως νομιζω οτι εχει υπερεκτιμηθει. Το to the metal παλι νομιζω οτι αν και δεν πρωτοτυπει εχει πολυ δυνατες συνθεσεις και ηχο απο μια αλλη δεκαετια! Ο χρονος θα δειξει αν κ ξεχωριζει στο πρωτο ακουσμα σε σχεση με την εντυπωση που μου αφησαν τα προηγουμενα!

Λοιπόν, εύκολα τα Insanity and Genius, Land of the Free και Somewhere out in Space. Απλά δισκάρες. Μετά Heading for Tomorrow. Sigh No More καλό, Powerplant κάτι λίγα, τα άλλα μετριότητες.

Συμφωνώ και με τις 2 φράσεις σου! Μιας και εμείς οι παπούδες (που ακούγαμε power ήδη στα 80ς) τον λατρεύαμε, ακούγαμε (αφού είχαμε αγοράσει) συνεχώς τα πρώτα δισκάκια τους (πχ αν μου δίναν σήμερα όλη τη δισκογραφία τους σε mp3 δε ξέρω πως θα τους άκουγα, πόσες αυτιές θα έπερνε το κάθε άλμπουμ πριν το θάψουμε ή το βαπτίσουμε αριστούργημα σε ένα φόρουμ?)

Εγώ διαλέγω τα 4 πρώτα. Θυμάμαι ότι είχαμε λιώσει το Heading (στο περίεργο διπλό εξώφυλλο, αγορά από Happening, 1700δρχ), τον είδαμε live στο Πεδίον Του Άρεως το 1990 (?), και μετά στο Rodon. Με το ομώνυμο κομμάτι είχα πάθει πλάκα, νόμιζα θα πατήσει κάτω τους Helloween σε επόμενους δίσκους, λάτρεψα και τα δύο επόμενα ενώ με το Land θυμήθηκα (λόγω φωνής πια) τα πρώτα Helloween δισκάκια. Στη συνέχεια το power άρχισε να σβήνει, δεν κάναμε πια sold out σε ότι power έπαιζε στο Ροδον αλλα και αυτοί δε βγάζανε δίσκους στο επίπεδο των πρώτων.

Εγώ παιδιά ,είμαι στο Insanity and Genius (κυρίως) και μετά στο Heading for tomorrow.
παρ’ολο που ήμουν ο μόνος ,απο την παρεά που δεν πήγε στο πεδίο του άρεως , τους είδα αργότερα στο Ροδον ,την ήμερα που βούτηξε ο Hansen και αποζημιώθηκα.
Λοιπόν Insanity and genius ,λόγω του 18 years (επικό) , The cave principle (βαρύ , και με ροκάδικη εισαγωγή με τα wah-wah) και των τριών πρώτων που σε πιάνουν απο το σβέρκο και σε πάνε γ…Ωραίες , νοσταλγικές εποχές.

Βασικά χαλαρά πρώτη θέση Land of the free. Και μόνο το Rebellion In Dreamland να είχε εγώ πάλι αυτό θα έβαζα πρώτο. :wink: Μετά θα βάλω το Sigh No More για δικούς μου λόγους, Somewhere Out In Space, και 4ο το τελευταίο που ήταν πολύ καλό!

Τα Heading for tomorrow & Power plant δεν τα εχώ ακούσει ολόκληρα ακόμα. :-k

Αντιγράφω από το [B][COLOR=“Blue”]μπλογκ[/COLOR][/B]:

  1. Heading for Tomorrow
  2. Land of the Free
    3-4. Sigh No More/Insanity & Genius (αναλόγως το φεγγάρι)
  3. Somewhere Out in Space/Powerplant (ομοίως)

Heading for tomorrow,Sigh no more,Insanity and Genius και φυσικα Land of the free :slight_smile: