Τα 4 αγαπημενα σας Gamma Ray albums

Ενοψει και της επικειμενης συναυλιας και επειδη τον τελευταιο 1 μηνα λιωνω ολη την δισκογραφια τους και πιστευω οτι εχει ζουμι το θεμα, θελω να ψηφισετε τα 4 αγαπημενα σας albums απο Gamma Ray… Τα αλμπουμ τους διαφερουν πολυ μεταξυ τους ειδικα της περιοδου με Scheepers και μετα, οποτε οι αποψεις διιστανται και εχει να κανει πολυ με το προσωπικο γουστο του καθενος. Ποια ειναι αυτα που λατρευετε, ποια θα βαλετε πιο ευκολα να ακουσετε? Ποια ειναι αυτα με τα οποια εχετε συνδεθει για καποιο λογο? Χωστε να συζητησουμε για το μεγαλο αυτο συγκροτημα και την φοβερη μουσικη που εχουν προσφερει… Kai Rules…

Εγω θα πω αρχικα μονο τα 2 αγαπημενα μου και δεν θα πρωτοτυπησω το πρωτο ειναι το μαγικο Land Of The Free… Ενας φανταστικος δισκος, μεσα στους 3-4 καλυτερους power metal δισκους ever και στους καλυτερους metal δισκους γενικως… Ενας δισκος με απιστευτη κιθαριστικη δουλεια, δυναμικος, μελωδικος, με φοβερο consept που σε κανει να νιωθεις αναταση, εχει τα παντα. Επισης εχει τον Kai να τραγουδαει ξανα, κατι που ειχε να κανει απο το Walls Of Jericho, μετα την φυγη του Scheepers. Τα φωνητικα του ειναι τρομερα και πολυ πιο ‘‘ωριμα’’ και δουλεμενα απο οτι στους Helloween… Το αλμπουμ περιεχει απιστευτα ΕΠΗ, με κορυφαιο το Rebellion In Dreamland…

Δευτερο αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι το Somewhere Out In Space, το οποιο ειναι επισης υπεροχο και ‘‘κολλητικο’’. Ενα αλμπουμ πολυ δυνατο με τους Gamma Ray να ανεβαζουν και αλλο τις ταχυτητες και τα τραγουδια να ειναι επισης ενα και ενα. Εχοντας και εδω ενα γενικο consept με εξωγηινους και θετοντας θεματα οπως η μετοικηση σε εναν αλλο πλανητη λογω καταστροφης των φυσικων πορων κτλ, σε’‘ταξιδευει’’ και δεν το βαριεσαι στιγμη… Η ιδανικη συνεχεια του υπερεπιτυχημενου Land Of The Free και απο τα αλμπουμ που δεν βγαινουν συχνα. Επισης σε αυτο ειναι και η πρωτη φορα που παιζουν μαζι τα μελη του σημερινου lineup των Gamma Ray.

Θα ποσταρω και τα 2 επομενα αγαπημενα μου αλμπουμ των Rays, αρχιστε την συζητηση…

[SIZE=“3”]ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ 4 ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΛΜΠΟΥΜΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ. :!:[/SIZE]

Αυτο που μπορω με σιγουρια να πω ειναι οτι:

α) οι 2 πρωτες θεσεις καταλαμβανονται απο τα Land Of The Free και Somewhere Out In Space

β) οποιοδηποτε album της δευτερης περιοδου (με Hansen στο μικροφωνο) ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε album της πρωτης περιοδου (με Scheepers στο μικροφωνο).

Για τις θεσεις 3 και 4 παιζουν κλωτσομπουνιδια τα Powerplant, No World Order, Majestic και Τo The Metal.

Κοιτα εμενα μου αρεσουν και τα αλμπουμ με Scheepers εχει φωναρα ο ανθρωπος… Απλα ειναι διαφορετικα. Επισης θεωρω καλυτερο το Land Of The Free II απο το Majestic. Θα πω ποια θεωρω τα αλλα 2 καλυτερα αυριο να λιωσω λιγο ακομα και το To The Metal. Σκεψου το και εσυ να πεις τα 2 επομενα καλυτερα σου, εστω και με βραχεια κεφαλη…

land of the free (απ τους αγαπημένους μου δίσκους γενικά)
power plant (το θεωρώ ένα κλικ κάτω απ την τελειότητα)
to the metal (ο ναι! έχω φτάσει σε σημείο να ακούω τα τραγούδια που θα μείνουν εκτός και με ψιλοπέρνει από κάτω)
somewhere out in space (αχανείς δίσκος και πανέμορφος. όσο τον ακούω ανακαλύπτω και κάτι. σίγουρα σε λίγο καιρό θα ανέβει)

Ρε αγόρια άντε ζοριστείτε λιγάκι. Πιο προβλέψιμο πολ δεν υπάρχει! Βάλτε 1 άντε 2 επιλογές, όχι τα 3-4 σιγουράκια. Λοιπόν επειδή το LOTF θα βγεί άνετα πρώτο, θα το ρίξω στο αγαπημένο ντεμπούτο Heading for tomorrow.

σίγουρα η τριπλέτα insanity and genius, land of the free, somewhere out i space. για το τέταρτο δυσκολεύομαι, ή heading (έχει μέσα δύο από τα πολυαγαπημένα μου rays, το ομώνυμο και το silence) ή powerplant.

Ενδιαφερον poll! Για μενα Land of the Free, Somewhere out in Space τα σιγουρα, και τα υπολοιπα, 2 απο τα Heading for Tomorrow, Insanity and Genius και Powerplant…δεν μπορω να καταληξω…μαλλον το powerplant θα αφηνα απ εξω…(σημερα :lol:).

Land Of The Free, Power Plant, Somewhere Out In Space…και Majestic:):!:

Σίγουρα πρώτο το Land Of The Free και ακολουθεί το επίσης φοβερό Somewhere Out In Space.Μετά βάζω Powerplant και No World Order. (Το τελευταίο δεν πλησιάζει βέβαια κανένα απ’τα άλλα, αλλά είναι ένας αρκετά (εώς πολύ) καλός δίσκος) :slight_smile:

Εγω εκτος απο τα Land Of The Free και Somewhere Out In Space που ανεφερα, θα εβαζα μετα καποια απο τα Power Plant, Insanity And Genious, No World Order και To The Metal… Θα το σκεφτω, θελει σκεψη. Επισης θα πω οτι μου αρεσει πολυ και το Sigh No More που πολλοι το θεωρουν το χειροτερο τους. Εμενα μου αρεσει πιο πολυ και απο το Majestic, αλλα και απο το Heading For Tomorrow…

Καλή ιδέα να ψηφίσουμε τα 4 καλύτερα/αγαπημένα 'αλμπουμς των Ray! Ικανοποιητικό κριτήριο. Λοιπόν έχουμε και λέμε (γιατί αν δεν είχαμε δεν θα λέγαμε #-o).

  1. Land of the free
  2. Insanity and genious
  3. Powerplant
  4. To the metal (μετά το 2001 έχω δυσκολία να ξεχωρίσω!:p)

Καλα τα λεει ο τιτανας…

Οσο πιο πολυ το ακουω κλινω οτι το ενα απο τα 2 που μου μενουν για την τετραδα ειναι το To The Metal… Εχει κατι κομματαρες…

μπαχαχαχαχαχ
Λοιπόν
Πρώτη θέση, ναι δεν είναι το LOTF:)
1)Powerplant
2)LOTF
3)Heading For Tomorrow
4)Insanity And Genius

αυτά νταξ αναλύσεις κλπ κλπ βαριέμαι, αγαπημένη μπάντα είναι, απλά έγραψα για το γαμώτο:D


Now playing: Avantasia - Farewell
via FoxyTunes

Λοιπον θα πω και τα υπολοιπα 2 αλμπουμ και θα ψηφισω… Ηθελε σκεψη το θεμα… Ειχα πει τα Land Of The Free και Somewhere Out In Space ως τα 2 αγαπημενα μου.

Ως το 3ο αγαπημενο μου θα πω το Power Plant ενας δυνατος, heavy δισκος με καλη παραγωγη και φοβερα κομματια. Λιγο κατω απο το επιπεδο των 2 προηγουμενων και με περισσοτερες ομοιοτητες με το Somewhere Out In Space απο τα 2, ειναι ενας καθαρα metal δισκος. Τα Anywhere In The Galaxy, Razorblade Sigh, Send Me A Sign, Short As Hell (το οποιο αν και δεν θεωρειται αντικειμενικα απο τα καλυτερα τους, πραγματικα το ΛΑΤΡΕΥΩ, αν και θυμιζει περισσοτερο Metallica παρα Gamma Ray. Κομματαρα οπως και να εχει), ο ΥΜΝΟΣ Heavy Metal Universe, το ΕΠΙΚΟ Armageddon ειναι επαρκεις λογοι για να ειναι στην 4αδα αυτο το αλμπουμ…

Και 4ο που εδω ηταν η δυσκολια γιατι ημουν αναμεσα στο Insanity And Genious και στο To The Metal, θα πω το To The Metal… Αν και ειναι φρεσκο ακομα και δεν εχουν περασει χρονια για να κριθει απο τον καιρο με εχει ενθουσιασει και το θεωρω σιγουρα ο,τι καλυτερο εχουν βγαλει απο το Power Plant και μετα. Δυνατος δισκος, αμεσος και straight forward, με ΤΡΟΜΕΡΑ κομματια (ειδικα τα Empathy, Time To Live, Rise, Mother Angel και Deadlands ειναι φαναστικα)… Φοβερη δουλεια σε ολους τους τομεις και αν και ειναι νωρις πιστευω οτι ειναι ενας δισκος που θα αντεξει στην δοκιμασια του χρονου…

Μετα θα εβαζα το Insanity And Genious.

Συνεχιστε και εσεις.

Καταρχας τα 3 πρωτα δε το κουναν για κανενα λογο.Μπλεκοντας Scheepers era η επιλογη του 4ου γινεται αρκετα δυσκολη.Το δικο μου διλημμα ειναι Heading η NWO.Aλλα επειδη ειναι αμαρτια να μην εκπροσωπειται εκει ψηλα η(υποτιμημενη)πρωτη era και επειδη το ντεμπουτο ειναι πανεμορφο ας παρει αυτο τη 4η θεση εχοντας σε αποσταση τριχας το NWO.Απο κοντα και το Insanity and Genius και απο τα υπολοιπα:To The Metal και ακολουθουν κατα σειρα Sigh No More,Lotf II και τελος Majestic.Το SNM θα το βαζατε τελευταιο οι περισσοτεροι(μπολικα φιλερς)αλλα το vibe του+το οτι η 4αδα που ξεχωριζει μ’αρεσει περισσοτερο απο την αντιστοιχη τετραδα του Lotf 2 με κανουν να το τοποθετει εκει.Να πω οτι ακομα και το Majestic δε το θεωρω απαραιτητα “κακο αλμπουμ”,οι Rays για μενα δε βγαλαν ποτε τετοιο.(ουτε βγαλαν κατι σε τελειως διαφορετικο υφος σε στυλ,ενα αντιστοιχο Chameleon…κατι το οποιο δηλαδη θα μπορουσε να το διαλεξει καποιος αβιαστα και χωρις τυψεις ως το λιγοτερο αγαπημενο του-βεβαια ας πουμε το I Believe σβηνει μονο του αρκετα πραματα αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια =P-)

Οποτες οι ψηφοι(και τα υπολοιπα) ετσι:

Land Of The Free
Somewhere Out In Space
Powerplant
Heading For Tomorrow

(Νο World Order
Insanity and Genius
Το Τhe Metal
Sigh No More
Land Of The Free II
Majestic)

Και εμενα μου αρεσει και μαλιστα πολυ το Sigh No More… Το εχω πιο ψηλα απο το Heading For Tomorrow, αλλα και απο το Majestic που ειναι το πιο αδυναμο κατα την γνωμη μου…

Απορω πως καποιοι θεωρουν το Majestic ως ενα απο τα χειροτερα τους…
Τον δισκο που εχει μεσα Fight, My Temple, Blood Religion, Condemned To Hell, Spiritual Dictator και How Long…
Πραγματικα απορω…

same εδώ, είναι πολύ πολύ καλό album και έχει κομματάρες. Εϊχα φάει κόλλημα τότε, και ακόμα το λατρεύω. Σίγουρα για μένα καλύτερο από, LOTF II και το τελευταίο.


Now playing: Avantasia - The Scarecrow
via FoxyTunes

Με σειρά προτίμησης.

1) Powerplant.
2) Land of the Free.
3) Somewhere Out in Space.
4) Heading for Tomorrow.

Γενικά προτιμώ τις δουλειές τους στα 90’s.
Έντιτ: τέσσερις επιλογές είναι πολλές.