70000 tons of metal

ε αυτο ελειπε να μην ειχε :smiley:

τελικα τι εγινε ρε παιδια? πηγε κανενας???

επισης γνωριζει κανεις playlist απο blind guardian και iced earth?

O AceVentura πήγε από το rocking! Ε μόλις γυρίσει θα μάθουμε :smiley:

Από setlist το setlist.fm δείχνει μόνο αυτά αλλά δε παίζει

Welcome to Dying
Valhalla
Bright Eyes

Chuck Billy Takes His Turn at the Helm on the Pilot’s Deck!

αντε περιμενουμε κανα report απο το live :smiley:

http://www.youtube.com/watch?v=lWCMnMne5Cc

I am jealous…Αχ και να είχα τα φράγκαααααα κλαψ κλαψ κλαψ

που να τα βρεις τοσα φραγκα ομως…:frowning:

καλησπερα παιδια,
τωρα καλησπερα,καλημερα, δεν ξερω… σημερα ηρθαμε ευρωπη και εχω χασει λιγο τις μερες/ωρες…αυριο επιστρεφω ελλαδα.
μολις μαζεψω τα κομματια μου θα γραψω λιγα πραγματα για να περιγραψω αυτη την εμπειρια,αν και δεν περιγραφεται ουτε με λογια, ουτε με φωτο/βιντεο. οπως το βιντεο με τους guardian και τον hansen, πως να τα περιγραψεις αυτα με λογια? ή οταν στο τελος βγηκε μαζι τους και ο schaffer και τραγουδαγε?
αλλα αυτα ηταν τα λιγοτερα απ’οσα εγιναν.εγιναν απιστευτα σκηνικα και κυριως καθε μερα μετα τα λαιβ,που αραζαμε οσοι ειχαμε μεινει ορθιοι στο bar διπλα στο karaoke.
ειχε και κατι ακυρα σκηνικα, πχ:οι sanctuary να τραγουδανε lady gaga, οι exodus οι amon amarth οι gamma ray διπλα εχουν σκασει στα γελια και εκεινη την ωρα μιλουσα με τον schaffer και μου ελεγε για τις συναυλιες που θα κανουν ελλαδα φετος και ποσο αγαπαει την ελλαδα και σκαει ο damien sisson των death angel τρωγωντας μια μπανανα.γενικα οτι να ναι.
οσο για τα λαιβ, υπερτελεια!!! δεν το περιμενα τοσο σουπερ.
χωρις να υπερβαλω καθολου, ηταν το καλυτερο φεστιβαλ που εχω δει ποτε! απο ολες τις αποψεις…νομιζω οτι γενικα, δεν υπαρχει καλυτερο φεστιβαλ. ακουγεται πολυ ακραιο αυτο και απολυτο,αλλα ηταν απιστευτο! αυτα που εγιναν εκει,ακομα κι αν δεν ηταν το ολο σκηνικο με την κρουαζιερα,θα ηταν οτι πιο τελειο υπαρχει,ποσο μαλλον τωρα,με ολα τα αλλα μη-μουσικα φοβερα πραγματα που εγιναν…
πιστευω πως οση διαφορα εχει το rockwave με το graspop, αλλη τοση εχει το graspop με το 70000 tons of metal.δε μιλαω μονο για τα συγκροτηματα,αλλα στο συνολο…
εχει δικιο η φιλη μου που σχολιασε πως αυτο το φεστιβαλ πραγματικα αλλαζει τα δεδομενα. οταν οι υπολοιποι διοργανωτες δουν τι εγινε εκει περα θα αλλαξουν πολλα πραγματα.(αν ειναι εξυπνοι)
σ’αυτο συμφωνησαν ολοι οσοι ηταν εκει. ειτε μελη απο μπαντες, ειτε fans. - βασικα, δεν υπηρχε αυτος ο διαχωρισμος(bands-fans) σε κανενα τετραγωνικο μετρο του πλοιου και σε κανενα δευτερολεπτο.για την ακριβεια ολοι fans ηταν εκει μεσα και οι μπαντες μολις τελειωναν εφευγαν στην απεναντι σκηνη για να δουν μια αλλη μπαντα. ανυπομονω για το dvd :slight_smile:
τωρα γυριζω ελλαδα και μεθαυριο αρχιζω εξεταστικη #-o αυτα ειναι, δεν θα περασω ουτε ενα μαθημα :smiley:
οταν βρω χρονο ή μαλλον οταν βρω τα λογια θα περιγραψω αναλυτικα,στο βαθμο που γινεται.
παντως απο 29/1 εχω αρχισει να μαζευω λεφτα για του χρονου…

Πω πω!!! Μάλλον δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν αυτή την εμπειρία σας! Σας ζηλέυω!!! Ειδικά για τα σκηνικά με Guardian από τότε που κυκλοφόρησαν τα βιντεάκια σε youtube έχω πρασινίσει, παρόλο που ο κόσμος μου φάνηκε για τον π***ο καθόλου συμμετοχή και βαριεστημένος.
Πιστεύω ότι αυτό που κάνει τόσο μοναδικό αυτό το φεστιβάλ είναι η αμεσότητα και η επικοινωνία που προσφέρει μεταξύ των συγκροτημάτων και του κόσμου. Αυτό δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο. Είναι σαν να υπάρχει μία διαρκής εξελισσόμενη φάση αυτής της επαφής, όπως είπες, και πέρα από τη σκηνή κάτι που φαντάζει πρωτόγνωρο. Είναι το ζουμί της υπόθεσης!!!
Είσαι τυχερός που είχες παρέα και μπόρεσες να πας. Γιατί τα λεφτά αν είσαι αποφασισμένος να κάνεις ένα τέτοιο βήμα κουτσά στραβά θα τα βρεις, αλλά αν είσαι ο μόνος τρελαμένος και δεν έχεις άτομο/άτομα να σε ακολουθήσουν είναι πολύ δύσκολο! Αυτό είναι το μόνο εμπόδιο!!!

Ζηλευω τοσο πολυ.

Πόσο πήγε το μαλλί πάνω κάτω;

Πρέπει να βγαίνει πάνω κάτω στο 1500 στο άτομο απ’ότι είχαμε πει με Ace αλλά επειδή δεν θυμάμαι καλά ας περιμένουμε.

Παίζει να ξαναγίνει μια τέτοια θεϊλα;;;;

ακουγεται σαν ονειρο ετσι οπως τα περιγραφει ο Ace…τι να πω … απλα…ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ…
btw Iced earth στην Ελλαδα 2011?

και γαμω η συναβλια οπως τα ακουω…

επισης…

[SPOILER][SIZE=“7”]ΠΟΤΕ??? ΠΟΥ??? ΠΩΣ???

ICED EARTH, ΕΛΛΑΔΑ???[/SIZE]
=P~=P~=P~

επισης παιζει για 70000 τονους μεταλλο και του χρονου?[/SPOILER]

μπραβο ace που εκανες την υπερβαση, το οτι θα ηταν κορυφαιο το σκηνικο εκανε μπαμ απο την αρχη :slight_smile:

μια δυο αποριες :

ποσες σκηνες ειχαν στησει; ειδα μια στο “θεατρο” και μια εξω στην πισινα, παιζαν και αλλου;
το πληρωμα πως την παλευε με το ολο σκηνικο; αλλη φαση να νταντευουν παππουληδες και υπερβαρους αμερικανους και αλλη να τιγκαρει το πλοιο με μεθυσμενους μαλλιαδες. αληθεια, το κοινο τι συμπεριφορα ειχε, ηταν κοσμιοι, ή γινοντουσαν καφριλες με μεθυσια κλπ

αναρωτιεμαι σε τι φαση επεστρεψε το πλοιο στο λιμανι, παει για γενικη επισκευη ? :lol:

τωρα που το λες το εχω και εγω μεγαλη απορια :lol::lol::lol:

επιτελους εδω και λιγες ωρες ειμαι ελλαδα! δεν θελω να δω αεροπλανο ουτε ζωγραφιστο για τους επομενους μηνες…

mererfin,εχεις δικιο,ο κοσμος ηταν λιγο ξενερωτος γενικα…το συζητουσα με τον frederik και τον marcus οταν τους εδωσα τα εισιτηρια του μαιου για υπογραφες,λεγαμε πως η ελλαδα εχει σουπερ κοσμο και δεν συγκρινεται με αυτους που ηταν εκει… ανυπομονουν να ερθουν επισης για το φαγητο ειπαν. τους αρεσει πολυ το ελληνικο φαγητο.και πιο παλια που μιλησαμε,θυμαμαι το ελεγαν αυτο :slight_smile: επισης ναι,η παρεα ειναι πολυ σημαντικη για να πας σε τετοια φεστιβαλ,γι’αυτο λεω να κανονισουμε του χρονου να παμε ολοι απο εδω μεσα.να μαζευτουμε κανενα χιλιαρικο ελληνες και να κανουμε το μαιαμι πλαταμωνα, λεμε τωρα… :lol: εμεις γενικα γουσταρουμε να μαζευομαστε παρεα για τετοια.γι αυτο ειχα στειλει και πιο πριν αν ψηνοταν κανενας.

freedomofrock,οταν κλεισαμε τα εισιτηρια/αεροπορικα/hostel μας βγηκε το ατομο περιπου 1350+ κατι, ας πουμε 1500 στρογγυλα.δηλαδη λιγοτερο απο οτι να τα δουμε ενα ενα αυτα τα ονοματα στην ελλαδα. επιπλεον μας βγηκε περιπου 650,ή ισως λιγο πιο πολυ το ατομο για φαγητα/merch/κτλ… αλλα αυτα τα 650 ηταν για μενα περιπου 5 μερες eindhoven μια μερα amsterdam, 5 επιπλεον μερες μαιαμι και διαφορα tour στο μαιαμι και στο μεξικο.οποτε, μαλλον κομπλε ειναι…επισης εβγαλαν προσφορες μετα τις γιορτες για φτηνες καμπινες και μας εδωσαν κωδικους με τους οποιους αν ηθελε καποιος γνωστος να ερθει, θα ειχε -10% και εμεις δωρα 50$ απο merch ή οτι αλλο θελαμε.με λιγο ψαξιμο παραπανω,κλεισιμο πιο νωρις και λιγοτερες μερες μαιαμι βγαινει υπερκομπλε (αλλα αξιζουν λιγα εξοδα παραπανω για να δεις ωραια πραγματα) :wink:

astaldo,για το αν θα ξαναγίνει μια τέτοια θεϊλα,δεν ειπωθηκε κατι εκει αλλα αν πατησεις στο site τους book a cabin βγαινει: Bookings have ended.Bookings for 70000TONS OF METAL 2012 will start soon.Thank you. αρα λογικα… :wink: αυτο που λεγαμε με ατομα και μπαντες εκει ειναι πως θα εξαρτηθει κι απο την συμπεριφορα του κοσμου το αν θα ξαναγινει.δεν μπορω να σκεφτω γιατι να μην ξαναγινει.το θεωρω σιγουρο…

thrashed up και blaine, ο schaffer μου ειπε πως ετοιμαζουν 3! (τρια) (ΙΙΙ) live για ελλαδα. ενα σαλονικα και 2 αθηνα.δεν εχει ανακοινωθει ακομα γι’αυτο δεν το εγραψα ξεχωριστα.ας περιμενουμε λιγο.ειπε οτι θα ανακοινωθει συντομα με την περιοδεια.μολις ειχαμε μπει στο πλοιο και τον συναντησα στον 7ο οροφο (εψαχνε τον hansi :p) ειχε πολυ ησυχια και λιγο κοσμο και μολις μου το ειπε εβγαλα ενστικτωδως μια ινδιανικη κραυγη! μαλλον κατι για νοεμβριο ειπε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος…

επισης, μιλουσα με τον alan που ηταν εκει καθως τραγουδαει στο tribute των bathory και μου ελεγε για το λαιβ εκεινο primordial που εγιναν τα διαφορα εδω στην αθηνα. ειπε οτι αγαπανε πολυ την ελλαδα και το ξερουν ποσο τους αγαπαμε κι εμεις και ειπε οτι θελουν να επανορθωσουν.ειπε οτι ολοι ειμαστε ανθρωποι και οι ανθρωποι μπορει να τα κανουν θαλασσα καποιες φορες στη ζωη,αλλα θελουν να ειναι τιμιοι και να προσφερουν το καλυτερο που μπορουν.φετος λοιπον θα κανουν μια συναυλια στο δουβλινο για τα 20 χρονια ιστοριας τους και θα παιξουν πανω απο 2 ωρες, απο ολη την δισκογραφια τους.ειπε πως σκεφτηκαν οτι το σωστο θα ηταν να γινει και ενα δευτερο live στην αθηνα. για να δωσουν στον κοσμο που αγαπανε πιο πολυ αυτο που “χρωστανε” απο την προηγουμενη φορα. και μαλιστα σκεφτηκαν οτι το σωστο ειναι να γινει με δωρεαν εισοδο!!! αλλα επειδη ειναι δυσκολο πρακτικα, θα μπει ενα συμβολικο εισιτηριο των 4 ή 5 ευρω, δεν ξερει σιγουρα,αλλα σε τετοια τιμη περιπου… μαλλον για ιουλιο… (αν και δεν ειναι ουτε αυτο σιγουρο) ας περιμενουμε να ανακοινωθει κι αυτο καθως το προσπαθουν,δεν εχει κλεισει τπτ απ’οτι καταλαβα.

zolos, για τις σκηνες, υπηρχε μια μικρη σκηνη στον 8ο, η κυρια σκηνη (το θεατρο που ειδες) με εισοδους στον 5ο και 7ο και η εξωτερικη σκηνη στην πισινα.υπηρχε και μια μικρη σκηνη -αιθουσα για την ακριβεια- οπου γινοταν μερικες σπεσιαλ εμφανισεις,οπως σεμιναριο μπασου απο τον john gallagher των raven (δεν το ειδα γιατι ηταν συγχρονως με sanctuary- κριμα) σεμιναριο κιθαρας απο τον victor smolski (ο βλακας το ειδα στο προγραμμα λιγο αφου εγινε) - πολυ πολυ κριμα που το εχασα αυτο,αλλα ειχε χαθει η μπαλα με τοσες εμφανισεις και δραστηριοτητες και δεν το προσεξαμε που το εγραφε στο προγραμμα :frowning: .επισης ο uli jon roth εκανε κατι σαν μαθημα θεωριας-φιλοσοφιας της μουσικης,με διαφανειες στον πινακα και δειχνοντας και στην πραξη οσα ελεγε γυρω απο συγχορδιες κτλ… αυτο το παρακολουθησα στο μεγαλυτερο μερος του…βεβαια σε τοσο περιορισμενο χρονο δεν μπορουσε να τα εξηγει ολα πολυ αναλυτικα…
το πληρωμα,μαλλον περασαν τοσο καλα οσο δεν εχουν περασει ποτε σε κρουαζιερα.εδειχναν εντυπωσιασμενοι με το ολο σκηνικο και ειχε πολυ πλακα να ερχονται σερβιτοροι μεσα στο mosh-pit με δισκο και να φερνουν “καυσιμα” (να μια σουπερ ιδεα για να μην μαζευονται ολοι στο μπαρ την ωρα του λαιβ.) ειχαμε καρτες του φεστιβαλ και εκει τα χρεωναν ολα,οποτε κερδιζαν χρονο στην ολη διαδικασια και τα ποτα αντι να πας να τα παρεις,ερχονταν αυτα σε σενα, οπου και να ησουν…:wink:
ο κοσμος, κατα 99,9% ειχε τελεια συμπεριφορα.οκ ολοι ηπιαμε,αλλα δεν καναμε καφριλες.ολοι θελουν να ξαναγινει και αυτο δεν θα βοηθουσε.παντα υπαρχουν και καναδυο καραγκιοζηδες βεβαια. εγω πχ την ειπα σε δυο τυπους που μαλακιζονταν οταν επαιζαν οι testament και δεν με ακουσαν μεχρι που εσκασαν 2 τυποι με το κεφαλι σε ενα πεζουλι. οταν ο ενας εκανε λιγη ωρα να σηκωθει ειπαμε- παει ως εδω ηταν… παλι καλα που δεν επαθε τπτ… φανταζεστε να ανοιγε κανενα κεφαλι στην μεση του πουθενα? θα ειχαμε πολυ ασχημη εξελιξη.και ενας αλλος εκραξε 2 βλαμενα που εκαναν χαζομαρες.παντως αυτοι ηταν 3-4 ατομα στους 2000. γενικα ολοι σεβαστηκαν τη διοργανωση και τον διπλανο τους…

καποια στιγμη θα γραψω και κανενα σχολιακι για την καθε μπαντα.προσπαθω να βρω κουραγιο για να το κανω αυτο. τρεχαμε απο σκηνη σε σκηνη και ειδαμε 57 εμφανισεις συγκροτηματων,απο τις οποιες 5 ενα μικρο μερος του set λογω προγραμματος, 8 γυρω στο μισαωρο και παραπανω για να φαμε κατι και να παρουμε μια ανασα και ολες οι αλλες εμφανισεις απο ολοκληρα set ή το πολυ να χασαμε κανενα τραγουδι καθως πηγαιναμε απο τη μια σκηνη στην αλλη.οποτε, απλη αναφορα και σχολιακι για το καθενα θελει γραψιμο :?

Μπράβο σου που κατάφερες να το ζήσεις. Και βέβαια κάποια πράγματα πληρώνονται λίγο παραπάνω, αλλά αξίζει τον κόπο… Ζηλεύω…

αρχισα να μαζευω ηδη για του χρονου…

αυτα τα 2,30 ευρω που ειναι πανω στο τραπεζι αυτη τη στιγμη ειναι η αρχη…
:stuck_out_tongue:

[SPOILER]παντως ace ventura μου εφτιαξες την μερα με τα [U]"[B]3! (τρια) (ΙΙΙ)[/B] live για ελλαδα"[/U] που σου ειπε ο Jon… να φαντασεις σε μιαμιση ωρα δινω σχεδιο στη σχολη και βαριομουν οσο δεν παει. αλλα μολις το διαβασα… φαρμακο!!!:D[/SPOILER]

Λοιπόν δεν πρέπει να χαθεί η φάση του χρόνου!!! Από τώρα φράγγα (αν και δεν υπάρχει μία αλλά κλάιν)