70s:Top 10 prog albums

Έλα ρε, τους Tonton Macoute τους σκεφτόμουνα κι εγώ! Μαζί με τους Titus Groan. Αλλά μου φάνηκε πολύ επιτηδευμένο και είπα να μην το βάλω.:stuck_out_tongue:

Εγώ προσωπικά έχω βρει πολλά ωραία από τέτοιες λίστες, και προφανώς αυτό έχει συμβεί επειδή μερικοί ευτυχώς δεν γράφουν τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα, γι’αυτό γενικότερα προσπαθώ να μην γράφω και εγώ τα ίδια και τα ίδια όταν έρθει η σειρά μου! :slight_smile:

Oι Mahavishnu μετράνε prog;
άσχημο πράγμα οι ταμπέλες αλλά κάπως πρέπει και να συνεννοούμαστε…
Προσωπικά διαχωρίζω (αυθαίρετα ενδεχομένως) το prog από το fusion της εποχής με βάση το ποιοί αυτοσχεδίαζαν και ποιοί τα έπαιζαν και στο live πάνω-κάτω ίδια.
Αλλά και πάλι τα όρια μπερδεύονται σε αρκετές περιπτώσεις…

Ναι, οι Mahavishnu μάλλον είναι στα όρια, εκεί που το λεγόμενο prog μπλέκεται με το λεγόμενο fusion, και οι γραμμές που τα χωρίζουν δεν είναι τόσο διακριτές. Όμως γενικότερα, όπως έχω ξανα-γράψει πολλές φορές, και υπονοώ και απ’την υπογραφή μου… Σκατά στις ταμπέλες τους! :slight_smile:

δεν εχω ακουσει αρκετα prog rock για να βγαλω 10αδα 70’s…αλλα και να χα ακουσει θα ξεχωριζα αυτο

Εναλλακτικη λιστα…

1.Area-Maledetti
2.Egg-s/t
3.The Trip-Time of change
4.Quatermass-s/t
5.Tai Phong-Windows
6.Still Life-s/t
7.Epitaph-s/t
8.Popol Vuh-Spirit of peace
9.Odin-s/t
10.Asgard-In the realm of Asgard

ΠΡΟΣ HOKAM:

φιλε μου ξερεις που μπορω να βρω το Quatermass-s/t για αγορα?
επισης καποιες πληροφοριες για τους The Trip,Epitaph,Odin,Asgard.

edit:HOKAM σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

To Quatermass το βρηκα second-hand σε ενα μαγαζακι στη Σαλονικα που πλεον εχει κλεισει,αλλα υπαρχει γενικα.Το χω πετυχει και στο Μετροπολις πχ.Υπαρχει επισης και στο Amazon.co.uk.

Οι The Trip ειναι Ιταλοι,αρκετα ψυχεδελικοι,με πληκτρα σαν κυριο οργανο.Εχουν 4 δισκους,απ τους οποιους εχω τους 2,το ομωνυμο ψυχεδελικο αριστουργημα και το Time of change που το θεωρω περισσοτερο ωριμο και ολοκληρωμενο.

Οι Epitaph,ειναι Γερμανο-Αγγλικη συμπραξη,οχι τοσο prog με την συμβατικη εννοια του ορου,ηχητικα πιο κοντα σε μπαντες οπως οι Lucifer’s Friend και οι Beggar’s Opera αν εχεις υποψιν.

Oι Odin ειναι μια one-off μπαντα με ενα δισκο μονο,τον ομωνυμο,στα 1972.Βρεταννοι κι αυτοι,με εναν Ολλανδο νομιζω.Πολυ ωραιο δισκακι,θα γουσταρεις αν σ αρεσει ο Ζαππα.Εχουν και κομματι Tribute to Frank οποτε δεν κρυβονται οι επιρροες.

Oι Asgard επισης εχουν μονο ενα δισκο.Aγγλοι ειναι και θυμιζουν χμ…λιγακι Moody Blues,με μεγαλη κομματαρα του δισκου το ομωνυμο.

Αυτα,ελπιζω να βοηθησα.:slight_smile:

Λοιπόν, δε κατέουμε πολλά από προγκρεσιβ, από κάποιους επέλεξα μόνο ένα έτσι για το variety, τρομάρα μου. Τυχαία σειρά:

[ol]
[li]Manfred Mann’s Earth Band - Solar Fire [1973]
[/li][li]Eloy - Dawn [1976]
[/li][li]Epitaph - S/T [1971]
[/li][li]Steel Mill - Green Eyed god [1972]
[/li][li]Pink Floyd - Animals [1977]
[/li][li]Sweet Smoke - Just A Poke [1970]
[/li][li]My Solid Ground - S/T [1971]
[/li][li]Birth Control - Operation [1971]
[/li][li]Lucifer’s Friend - S/T [1970]
[/li][li]Headstone - Still Looking [1974]
[/li][/ol]

ps: Κάποια προφανώς δεν είναι ξεκάθαρα προγκρεσιβ (έχετε κάνει και κάτι αναλύσεις επ’ αυτου εδώ πέρα), μπήκαν γιατί θεωρώ ότι σα στοιχείο υπάρχει. Διορθώσεις δεκτές.

1)Genesis - Selling England By The Pound
2)Yes - Fragile
3)Gryphon - Red Queen To The Gryphon Three
4)King Crimson - In The Court Of The Crimson King
5)Mike Oldfield - Tubular Bells
6)Emerson Lake & Palmer - Trilogy
7)Curved Air - Air Conditioning
8)Focus - Moving Waves
9)Renaissance - Scheherazade And Other Stories
10)Pink Floyd - Dark Side Of The Moon

Μεγαλες αγαπες…

  1. Andwella’s Dream - Love & Poetry
  2. Cressida - s/t
  3. Renaissance - Turn Of The Cards
  4. Eloy - Dawn
  5. Camel - Mirage
  6. Beggars Opera - Waters Of Change
  7. King Crimson - In The Court Of The cRimson King
  8. Indian Summer - s/t
  9. Yes - Close To The Edge
  10. Circus 2000 - An Escape From A Box

Με δυσκολία βέβαια…ίσως και ενδεικτικά.

το έχεις ψυχεδέλίσει λίγο το πράγμα βέβαια αλλά οκ, έτσι ξεκίνησε και το prog. Επίσης το Love & Poetry είναι του 69 όπως και το In the court…

έχεις δίκιο του ΄69 είναι… επίσης δεν υπάρχουν ευδιάκριτα όρια μεταξύ prog και psych ορισμένες φορές…π.χ. οι eloy δεν μπαίνουν πουθενά με αυστηρά ας πούμε κριτήρια. όπως επίσης το πρώτο circus 2000 είναι ψυχεδέλεια καθαρή αλλά το 2ο που έχω εδώ είναι πιο ξεκάθαρα, progressive rock.

Η δική μου λίστα έχει ως εξής:

  1. Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
  2. Genesis - Nursery Cryme ή Foxtrot ή Selling England By The Pound ή The Lamb Lies Down On Broadway:-k (δε μπορω να διαλεξω…)
  3. King Crimson - Red
  4. Yes - Close To The Edge
  5. Jethro Tull - Thick As A Brick
  6. Frank Zappa - Apostrophe (’)
  7. Camel - Mirage
  8. Rush - 2112
  9. Mahavishnu Orchestra - The Inner Mounting Flame
  10. Focus - Moving Waveσ

Απλή απαρίθμηση χωρίς να σημαίνει κάτι η σειρά.

  1. Kansas-Point of Know Return
  2. Magma-Kobaia
  3. King Crimson-Larks’ tongues in aspic
  4. ELP-Tarkus
  5. Can-Tago Mago
  6. Le Orme- Felona e Sorona
  7. Eskaton-4 visions
  8. Pink Floyd-Atom Heart Mother
  9. Eloy-Inside
    10.Yes-Close to the edge

Εντάξει, κάποια δεν είναι progressive καθαρόαιμα, δεν πειράζει.