70s:Top 10 prog albums

Eδώ θα ποστάρουμε τα 10 αγαπημένα μας προγκ άλμπουμς των 70ς

  1. Genesis - Selling England By The Poud
    2.Yes-Close To The Edge
    3.Genesis-Foxtrot
    4.Jethro Tull - Thick As A Brick
    5.Yes - Fragile
    6.Genesis-The Lamb Lies Down On Broadway
    7.King Crimson-Red
    8.Camel - Mirage
  2. Jethro Tull - A Passion Play
    10.Camel-Moonmadness

Xωρις RUSH;;;

Αμπαλος αλερτ κετς;;; :stuck_out_tongue:

Άντε ρε καμμένε. Δε λέω καλοί οι Rush , αλλά Genesis,Jethro tull κτλ. δεν φτάνουν με τπτ.

Στάνταρ ξεχνάω κάποια και ο όρος 70s prog είναι πολύ γενικός, αλλά στα γρήγορα η λίστα που μου έρχεται και αφορά τα [U]αγαπημένα[/U] μου:

Jethro Tull-Minstrel In The Gallery
Rush-2112
Renaissance-Scheherazade and Other Stories
King Crimson-In The Wake Of Poseidon
Pink Floyd-Wish You Were Here
Emerson Lake & Palmer-s/t
Yes-Close To The Edge
Premiata Forneria Marconi-Storia Di Un Minuto
Wishbone Ash-Argus
Atomic Rooster-Death Walks Behind You

Λεω να ανοιξω [B]τοπ-10 70s αλμπουμς[/B] μιας κ ο ορος προγκ ειναι πολυ περιορισμενος

βασικα ανετα χτυπαω τοπ-50 αλμπουμ 8)

οι τυποι εγραφαν κ δεν σταματαγαν τοτε 8O

[B]υγ : ανιμαλς ρε αμπαλοι !!![/B]

:lol::lol:

ήμουν 1000% σίγουρος όταν αν έκανες ποστ θα έλεγες για το άνιμαλς:p

Οντόπικ

  1. Pink Floyd - Animals
  2. Eloy - Dawn
  3. Jethro Tull - Aqualung
  4. Yes - Fragile
  5. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
  6. Genesis - And Then There Were Three
  7. Supertrump - Crime of the century
    8.Aphrodite’s Child - 666
  8. Eloy - Ocean
  9. Kansas - Leftoverture

WTF??Γενικα για προγκ 70’ς??Απο που να αρχισω?Canterbury?Zheul?Kraut?Space?Italian?Folk prog?Obscure πραγματα?Χαος!!!Πλακα με κανεις??:stuck_out_tongue:

Anyway ας βαλω αυτα που θα απαντουσα σε καποιον που θα με ρωτουσε “Τι ειναι το Prog στα 70’ς?Τι ν ακουσω επειδη δεν εχω ιδεα??”

Σε τυχαια σειρα…

1.King Crimson-Red
2.Frank Zappa-OverNite Sensation
3.Yes-Close to the Edge
4.Rush-A farewell to Kings
5.Pink Floyd-Animals
6.Jethro Tull-Thick as a Brick
7.Genesis-Selling England by the Pound
8.Camel-Mirage
9.Gentle Giant-s/t
10.Rennaisance-Turn of the Cards

Αν δεν βαρεθω μπορει να κανω και κανα τοπ-10 ανα ειδος…

και σκεφτόμουν ότι το α-μπε-μπα-μπλομ είχα χρόνια να το χρησιμοποιήσω…

8O8O:-s Ειλικρινά έχουν και πολύ καλύτερα,αλλά ότι γουστάρει κανείς.

Αυτό ακριβώς:p Πιο πολυ το έβαλα γιατί ήταν το πρώτο τζενεσις που έλιωσα,οπότε έχει συναισθηματική αξία:p

Α, καλά. Τοπ 10 για ένα ιδίωμα και μια δεκαετία, που έβγαλε τόσα και τόσα…Εξαιρετικά περιοριστικό, η λίστα μπορεί να αλλάζει κάθε βδομάδα πχ.

Μια ενδεικτική πάντως:

  1. Yes - Close To The Edge
  2. Genesis - Foxtrot
  3. Rush - Hemispheres
  4. King Crimson - Larks’ Tongues In Aspic
  5. Pink Floyd - Animals
  6. Gentle Giant - Octopus
  7. Camel - Moonmadness
  8. Jethro Tull - Thick As A Brick
  9. ELP - Tarkus
  10. Van Der Graaf Generator - Godbluff

Ενδεκαδα που αμα την ποσταρα σε 5 λεπτα απο τωρα, θα ειχε αλλαξει κατα το 90%…οπως ειπε και Outshined πιο πριν, αμπε-μπα-μπλομ και βουαλα:

1.Rennaisance-Ashes Are Burning (L)
2.Εloy- Ocean
3.Nektar- a tab in the ocean
4.GROBSCHNITT- Solar Music Live
5.Magma- MËKANÏK DËSTRUKTÏẁ KÖMMANDÖH
6.ASH RA TEMPEL-Join Inn
7.Cockney Rebel-The human menagerie
8.King Crimson- Red
9.Van der Graaf Generator-Pawn Hearts
10.Gong-SHAMAL
11.AMON DÜÜL II Tanz Der Lemminge

εκτός συναγωνισμού floyd και rush και πάμε α μπε μπα μπλομ:

  1. [B]King Crimson - Larks’ tongues in aspic[/B]
  2. [B]Genesis - Selling England by the pound[/B]
  3. [B]Camel - Camel[/B]
  4. [B]Yes - Close to the edge[/B]
  5. [B]Van der Graaf Generator - Goodbluff[/B]
  6. [B]Jethro Tull - A passion play[/B]
  7. [B]Atomic Rooster - Death walks benind you[/B]
  8. [B]Eloy - Ocean[/B]
  9. [B]Gentle Giant - Octopus[/B]
  10. [B]Wishbone Ash - Argus[/B]
  • krautbonus: [B]Can - Ege bamyasi[/B]

Μου κάνει εντύπωση η αναφορά (εις διπλούν) στο Death Walks… των Atomic Rooster. Δε λέω, δισκάρα και από τα παλιά και αγαπημένα μου, αλλά δεν μου είχε περασει ποτέ από το μυαλό ότι θα το εβλεπα σε prog λιστες.

Είναι το αιώνιο ερώτημα "τι είναι, τι?"
είναι οι Can και οι Amon Duul progressive ή χρησιμοποιούμε μόνο τον όρο krautrock?
Αφού χωράνε οι Atomic Rooster γιατί να μην βάλουμε και το Night at the opera π.χ.?
Και γιατί να μην βάλουμε και τους Kraftwerk και Tangerine Dream αν διευρύνουμε τόσο τα όρια?
κτλ.

κοιτά, εγώ τους Atomic Rooster (του Death Walks Behind You συγκεκριμένα) τους θεωρώ πιο κοντά σε μπάντες όπως οι Uriah Heep, οι Wishbone Ash, οι Trapeze του πρώτου άλμπουμ ή αν θες και οι Black Sabbath ακόμα. Δλδ, πιο heavy απλώς από τις υπόλοιπες μπάντες που παίζαν κλασσικό ροκ εκείνη την εποχή. Δλδ, οκ γαμάτοι και respect, αλλά δεν θα έλεγα ότι είχαν κάτι τρομερά νεωτεριστικό/προοδεευτικό όπως οι υπόλοιπες μπάντες. (όσο για το τι είναι προγκ συμφωνώ με αυτά που λες για Kraftwerk κ TD, και ακόμα και για άλλους πιο απλοϊκά σκοτεινούς και μυστήριους όπως οι Throbbing Gristle ή οι Suicide αμα θες να το πάμε τόσο πέρα).

Xαχαχα, όχι πάλι αυτή η κουβέντα ρέι!

Βάζω το σχόλιο μου περί του τι θεωρείται προγκ σε σποιλερ για να μη κουράζω

[SPOILER]Βασικά είναι ένα θέμα σωστής ταμπέλας. Γιαυτό τον λόγο δεν είναι και ιδιαίτερης σημασίας.

Αν θέλουμε όμως να το αναλύσουμε σαν θέμα, πρέπει να μπούμε στη λογική της ταμπέλας. Οι μουσικές κατηγορίες (για να τελειώνει κάποτε αυτό) δημιουργήθηκαν και εξελίχθηκαν ταυτόχρονα με την εξέλιξη της μουσικής δημοσιογραφίας (της έντυπης που αριθμεί πολλά χρόνια ύπαρξης αλλά και της διαδικτυακής τώρα). Ο λόγος ύπαρξης τους έχει να κάνει με το ότι είναι ένας καλός τρόπος να περιγράψεις μια μουσική στους αναγνώστες ενός εντύπου ή ενός site χωρίς ο άλλος να έχει ακούσει νότα. Αυτός είναι ο μόνος λόγος ύπαρξης αυτής της διαφοροποίησης σε genres. Με απλά λόγια, η ταμπέλα είναι ένα σημείο αναφοράς, απλά για να ξέρεις πάνω κάτω που κυμαίνεται ηχητικά αυτο που θα ακούσεις.

Στο progressive έχουν επικρατήσει δύο ορισμοί, όχι διαφορετικοί, απλά ο ένας είναι υποσύνολο του αλλου. Ο πρώτος, συντμημένος ορισμός, περιλαμβάνει τα μεγαθήρια των '70ς (με αυτά τα σχήματα δημιουργήθηκε ο όρος βασικά) και έκτοτε oτιδήποτε ακολούθησε την δική τους τεχνοτροπία σε μία σειρά απο χαρακτηριστικά: μακροσκελείς συνθέσεις, μείξη ετεροκλητων μουσικών στοιχείων, στριφνάδα ακολουθούμενη απο μελωδικότητα, συγκεκριμένη τεχνοτροπία πλήκτρων, συγκεκριμένα time signatures, εγκεφαλικά lyrics/artwork κτλ κτλ. Ο δεύτερος ορισμός περιλαμβάνει πολύ πολύ περισσότερα σχήματα, πολύ πιο ετερόκλητων ήχων που σπάνε τα κριτήρια του πρώτου ορισμού. Για να έχετε μια καλή ιδέα του δεύτερου ορισμού (όσοι δεν ασχολείστε με prog) ρίξτε μια ματιά στην κατηγοριοποίηση του site progarchives.com. Θα παρατηρήσετε ότι ο ορισμός του τι εστί prog έχει διευρυνθεί τόσο πολύ ώστε μαζί με τα prog related περιλαμβάνει ένα σεβαστό ποσοστό του συνολικού ροκ!

Για να καταλήξω λοιπόν στο θέμα τι θα πρέπει να θεωρείται prog και τι όχι, βάσει της λογικής οτι μια ταμπέλα έχει σκοπό να καθοδηγεί κάποιον για το τι πρόκειται να ακούσει, ο δεύτερος ορισμός είναι τόσο χαοτικός που μάλλον αποπροσανατολίζει, μπερδεύει, και ίσως αδικεί σχήματα που έχουν πραγματικά τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.

Κατα συνέπεια το ότι Yes και Isis εν δυνάμει μπαίνουν σε μια ίδια ταμπέλα (βάσει του δεύτερου ορισμού του prog) αδικεί τα σχήματα, ενώ δεν βοηθάει και τον αναγνώστη ενος review ή οτιδήποτε αλλου, να καταλάβει περίπου τι μουσική παίζει το συγκρότημα. Θα μου πεις, για αυτό υπάρχουν περισσότερες λέξεις, θα μπει η λέξη post όταν μιλάς για τους Isis δίπλα σε αυτον του progressive ε και θα καταλαβεις κατι παραπάνω. Τεσπα, είναι μια προσέγγιση. Aπτην άλλη, αποφυγή της χρήσης της λέξης progressive και αντικατάστασης της από την λέξη “experimental” ίσως θα ήταν περισσότερο σωστή και θα βοηθούσε στην καθιέρωση του πρώτου ορισμού του Prog ο οποίος οπως ανέφερα είναι πιο αυστηρός και πιο συμπαγής…Άλλη προσέγγιση αυτή.

Το λοιπόν, η προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι οτι η χρήση του πρώτου ορισμού είναι μάλλον πιο βοηθητική, αξιοποιεί καλύτερα τη φιλοσοφία της χρήσης μιας ταμπέλας, που έχει σαν σκοπό να περιγράψει κάτι, για να βοηθήσει κάποιον που δεν έχει ακούσει νότα, να καταλάβει τι παίζει.

Όλη η ανάλυση όμως αυτή αλλά και το αιώνιο δίλημμα στο οποίο αναφέρεται και ο Deckard, έχουν μάλλον πολύ μικρή σημασία, μπροστά στη χαρά της μουσικής που προσφέρουν μπάντες που είτε ανήκουν στο προγκ με τον ένα του ορισμό ή και με τους δύο. [/SPOILER]

Ναι, οι rooster όπως και οι wishbone ash που έχω στην δεκάδα, είναι σε μια κατηγορια μπαντών που καταχρηστικά θα λεγόταν προγρεσιβ (με την ακαδημαική ένοια), όμως συνέλαβαν στην εξέλιξη της μουσικής και είχαν κοινά σημεία αναφοράς με prog μπάντες της εποχής.
Τώρα στο φάσμα της προοδευτικής μουσικής των 70s χωράνε πολλά πράγματα. Μέχρι και οι Television (που παρεπιπτώντος από έσενα σ αύτο το φόρουμ τους έμαθα) και οι Talking heads π.χ.

εδιτ:

Καλά, πάνω από όλα αυτό

α μπε μπα μπλομ λοιπόν; (τυχαία σειρά)

  1. Camel - s/t
  2. Manfred Mann’s Earth Band - Solar Fire
  3. Van Der Graaf Generator - Still Life
  4. Genesis - Selling England…
  5. Hawkwind - Space Ritual
  6. Gong - You
  7. King Crimson - Starless and Bible Black
  8. Frank Zappa - Apostrophe
  9. Soft Machine - Third
  10. Caravan - In The Land Of Gray & Pink

οι Floyd είναι κάτι πολύ παραπάνω από απλώς prog οπότε δεν τους βάζω καν.
Kαι κοίτα να δεις που έχω αφήσει απόξω Rush, Gentle Giant, ELP, Yes, Hatfield & The North, Amon Duul, Eloy, και φυσικά ολόκληρη τη fusion σκηνή…

Χωρίς σειρά, και ό,τι μου’ρθε τώρα…

  • Amon Duul II - Yeti.
  • Gong - You.
  • Magma - Mekanik Destruktiw Kommandoh.
  • Can - Ege Bamyasi.
  • Tonton Macoute - Tonton Macoute.
  • Kevin Ayers, and the whole world - Shooting at the Moon.
  • Camel - The snow goose.
  • Yes - Close To The Edge
  • Frank Zappa - apostrophe.
  • Soft Machine - Third.

[SIZE=“4”]+[/SIZE]

[spoiler]

  • Ash Ra Tempel - Schwingugen.
  • Robert Wyatt - Rock Bottom.
  • King Crimson - Larks Tongues In Aspic.
  • Mahavishnu Orchestra - Birds of fire.
  • Caravan - For girls who grow plump over night.
  • Hawkwind - Warrior at the edge of time.[/spoiler]