70's Underground Groups

Σάιτ με μόνο τέτοια δεν ξέρω, αλλά υπάρχουν κάποια Blogs που ειδικεύονται σε αυτά.
Κατά τ’ άλλα, κλασικά, βάζεις στο google το όνομα της μπάντας, το άλμπουμ και τη λέξη rapidshare ή megaupload και ελπίζεις να σταθείς τυχερός.
Πάντως μερικά από αυτά δεν είναι και τόσο δυσεύρετα

Εχω κατεβασει απο τορρεντ απ’αυτους. Ψαξε στο isohunt.

Πρόσφατα άκουσα ένα δίσκο του 1972 από μια μπάντα ονόματι Jericho (το άλμπουμ είχε ομώνυμο τίτλο) και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Οι λόγοι δύο…ο πρώτος και ο προφανής είναι η μουσική τους!! Ο δεύτερος όμως είναι η καταγωγή τους…Ι Σ Ρ Α Η Λ !!! Απλά, σκεφτείτε … εποχή, καταγωγή και τι ακριβώς μουσική μπορεί να έπαιζαν τα τυπάκια για να με αφήσουν κυριολεκτικά άφωνο.

Απ’ ό,τι είδα οι 2 από αυτούς όμως είναι Αμερικάνοι!
Αν έχεις link από δίσκο τους είτε σαν Jericho είτε σαν Churchill’s and Jericho Jones pm me.

Όσο για το Ισραήλ, έχει βγάλει και τους Orphaned Land αλλά ξεφεύγουμε από τα ακούσματα αυτού του θρεντ :smiley:

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναπροτείνει.
Πρόκειται για τη μπάντα της οποίας μέλος ήταν και ο γνωστότατος Howard Shore

Lighthouse-One Fine Morning (1970-o τέταρτος δίσκος τους)

progressive rock-jazz-classical κ άγιος ο θεός

Ενταξει…εχουμε τους Magma που ανηκουν στη σκηνη της Zeuhl.

αλλα τη μπαντα που φτιαξανε 2 μελη τους απο το 2ο album, οι ΖΑΟ - Οsiris το αλμπουμ… αυτο το αλμπουμ πραγματικα αξιζει για οποιον fan του Zeuhl και της kraut rock σκηνης…

αν θελετε επικοινωνειται μαζι μου για να το παρετε.

τον ωρηκα τον δισκο!! τον ακουσα! μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα πολυ!!! πολυ ωραια πνευστα!! κ εντονος ρυθμος παντα…τα φωνητικα με ξενησαν λιγο στην αρχη αλλα οχι τωρα! Thanx για την προταση σου!!

θα σ’αρεσουν σιγουρα τοτε οι Mandrill… ψαξε κ ακουσε! αν οχι εχω εγω να σου δωσω!

που βρησκετε ρε παιδια cd απο την Akarma?? ενα βρηκα μονο των αγγλων Samurai κ εβγαλα μια κραβγη μολισ το ειδα στο μαγαζι κ ολοι με κοιτουσαν…χαχαχα

στο μοναστηρακι σε ενα, δε θυμαμαι…

ετσι για να επανελθει το θεμα.

και βρηκα και μια μπανταρα με μια δισκαρα στο ονομα Forgas Band Phenomena - Soleil 12

αξιζει τρελα!! instrumental jazzrock με την canterbury προσεγκιση. ειναι του 2005 βεβαια αλλα ο ηχος κ το στιλ τεινει παραπολυ προς το 70.

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, αν και το ανακάλυψα (χάριν στον Camelspotter) πολύ αργά απ’ ότι φαίνεται

Πολύ Γερμανία παίζει απ’ ό,τι βλέπω. Καλό και κακό κατά τη γνώμη μου…

Επίσης, αναφέρθηκε και η Ιταλία κάπου, αλλά δεν είδα κινητικότητα (ένα μπράβο από μένα στο παλικάρι που ακούει Area :slight_smile: ) .Κρίμα, γιατί το ταλέντο που είχε μαζεμένο η Ιταλία τη δεκαετία του 70 δεν νομίζω να το συμπλήρωναν 5 ευρωπαϊκές χώρες μαζί…

Camelspotter βλέπω ότι προτείνεις Zao αλλά οι Magma δεν σε τρελαίνουν απ’ ότι κατάλαβα. Ενδιαφέρον :wink: Ιαπωνικό Zeuhl έχεις ακούσει; Τα side projects του Christian Vander ή των άλλων μελών;

Κάτι τελευταίο, κάποιος έγραψε ένα σχολιάκι για τους Embryo. Καλοί οι Embryo, αλλά αυτό που έγραψες ήταν προσβολή για τις μπαντάρες του ευρωπαϊκού jazz rock φίλε (και δεν μιλάω για τα γνωστά μεγάλα ονόματα). Σε καταλαβαίνω όμως γιατί μέσα στον ενθουσιασμό μου πετάω και 'γω κάτι άκυρα :wink:

οι Zao τουλαχιστον στο Osiris ειναι κατα κυριο λογο instrumental κ γι’αυτο μ’αρεραν.κατι με ξενιζει στην Cobaia κ δε μπορω να ακουσω για πολυ.ελπιζω να αλλαξει.οχι απο side project τπτ…πες εσυ κ θα ψαξω εγω!!!

απο ιαπωνιοκο Zeuhl εχω τα 2 αλμπουμ των Happy Family.ειναι και τα 2 απιστευτα! εχω παθει πλακα.σημερα μιλουσα σε εναν γι’αυτους. κατα τα αλλα δεν εχω βρει κατι αλλο απο τη σκηνη. ελευθερος να με φωτισεις!!! 8)

σε canterbury φαση παντος ειμαι τρελαμενος με Ain Soph (ιαπωνες).

Ζαχαρια πανε,Τσιμισκη με Ναβαρινου,εχει πολλα εως παρα πολλα και απο βινυλια και απο cd.:wink:
Εγω οσα εχω(σχεδον)της Ακαρμα απο κει τα χω παρει.
Α,μερικα ξεκαρφωτα εχω πετυχει και στο Μετροπολις.

Τώρα μου έκοψες τη φόρα… Εάν δεν γουστάρεις Cobaia δεν πρόκειται να σου αρέσει κανένας δίσκος από προσωπικά project του Vander (τσέκαρε το Merci των Magma για να δεις προς τα που κινείται στα μετέπειτα project του). Αν γουστάρεις DeFutura όμως, τσέκαρε σίγουρα Utopic Sporadic Orchestra. Τώρα, για αρχή, άκουσε τους Univeria Zekt (οι magma σε ποιο mainstream ήχο) και θα ικανοποιήσει σίγουρα το αυτιά σου. Επίσης λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονόε ότι παίζεις μπάσο πολύ καλή επιλογή είναι και η μπάντα του Paganotti (για να ακούσεις και τρελό zeuhl μπασάκι από τον βετεράνο των Magma) ή του Jannick Top (αγαπημένος μπασίστας επίσης από τους magma). Η Γαλλία έχει πολύ πράγμα, έαν σε ενδιαφέρει το είδος για να ψαχτείς ακόμα περισσότερο μου λες.
Μην το ξεχάσω, εάν δεν έχεις ακούσει Eskaton φάε τον κόσμο να τους βρεις (το βασίλειό μου για το μπάσο του).

Τώρα από Ιαπωνία. Οι Happy Family όντως ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΝΕ. Δεν νομίζω ότι κινούνται αυστηρά στο πλαίσιο της zeuhl όμως (και ειδικά ο ομώνυμος δίσκος). Από Ιαπωνία απαραίτητες zeuhl μπάντες είναι οι Koenji Hyakkei και οι Ruins, του τρελού Tatsuya Yoshida (οι drummers του forum τον γνωρίζουν άραγε;). Επειδή όμως ο Tatsuya φαίνεται να έχει επιρρεαστεί πολύ από την free jazz σκηνή (βλ. και προ Zorn εποχή) αυτές οι μπάντες ξεφεύγουν πολύ από το ρυθμικό μινιμαλιστικό στυλ των Magma και γενικότερα της Zeuhl του 70 (εξαιρούνται ίσως οι Daimonji)και αυτό πιθανότατα να μην αρέσει σε πολλούς. Τέλος, οι απίστευτοι (πραγματικά όμως) Bondage Fruit οι οποίοι ενώ μένουν σταθεροί στο Zeuhl πειραματίζονται και αλλάζουν χαρακτήρα σε κάθε δίσκο (O Kido Natsuki είναι από τους πολύ αγαπημένους μου κιθαρίστες). Αφού σου άρεσαν οι Happy Family δοκίμασε με Récit και αργότερα με το Bondage Fruit I. Γενικά, ενώ τους Ιάπωνες δεν τους χωνεύω, τη jazz τους και την προοδευτική μουσική τους (με την ευρεία ένοια) τις έχω μέσα στην καρδιά μου.:wink:

Πολύ καλοί οι Ain Soph, συμφωνώ, αν και δεν θα τους έλεγα Canterbury.

Αυτά για την ώρα.

Υ.Γ.: Εκτός θέματος. Εάν ακούς και fusion άκουσε τον μπασίστα Dominique Di Piazza μαζί με Chambers και Lagrene στο fusion σχήμα ‘front page’. Άδικη κοινωνία…

Εκτός θέματος όντως, αλλά είναι ακριβώςόπως τα λες, το συγκεκριμένο τρίο είναι απίστευτο! 8)

Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις :frowning: :stuck_out_tongue:

Μπα, είμαι σίγουρος πως το συγκεκριμένο τρίο θα το ξέρει και ο Jimmy Page αφού παίζουν δύο πρώην μέλη μπαντών του McLaughlin και ένας επίγονος του Django :wink:

εγω παντος δεν το ηξερα. βασικα ειχα δει ενα βιντεακι με τον Dominique κ δεν ενθουσιαστηκα.πολυ τεχνικη για το τπτ σε εκεινο.ασε που δε το βρισκω …

Μα παίζει τζαζ ο άνθρωπος

Παιδιά ανακάλυψα πρόσφατα τους Tasavallan Presidentii και μπορώ να πω ότι τα παλικάρια είναι απιστευτα! Ξερει κανεις απο σας να πει καμια ινφο εδώ μέσα? Λίγα πράγματα μπορώ να βρώ για αυτους.

http://www.progarchives.com/artist.asp?id=854

γενικα οτι θελεις απο prog στο www.progarchives.com

εχει σχεδον τα ΠΑΝΤΑ!!!