70's Underground Groups

Δεν ξέρω τίποτα για αυτούς. Τυχαία τους ανακάλυψα.

[CENTER]Mogul Thrash[/CENTER]
[CENTER][/CENTER]

Αυτή την στιγμή ακούω αυτόν τον δίσκο και έχω μείνει μαλάκας. Ειδικά ένα κομμάτι που λέγεται Elegy τα σπάει!. Πολύ τρομπέτα ρε παιδί μου, αλλά μου αρέσει! Επίσης το μπάσο είναι απίστευτο. Και τα σολίδια της κιθάρας. Τέλος, δεν περιγράφω άλλο.:smiley: :smiley: :smiley:

Εσύ είσαι στάνταρ φίλος του Νεκτάριου στα Εξάρχεια

Crucis-Los Delirios del Mariscal (1977) από Αργεντινή

Το άκουσα κατά τύχη και είναι φοβερό!

Το Αξις μόνο βινύλιο και πανάκριβο.Μακάρι να το επανακυκλοφορήσει καμία εταιρία στυλ anazitisi records,όπως έχει κάνει με άλλα ενχώρια διαμάντια.

Επίσης ακούω renaissance κι έχω πάθει την πλάκα μου!! 8O

ρε συ Cygnus…απο τι λιστα σου δεν εχω ακουσει ουτε ενα…μα ουτε ενα…χαχαχαχαχαχα κ ασχολουμαι πολυ με το 70’s progrock k jazz/rock/prog k labla… θα τα κοιταξω… Thanx κ ασ γραψω κ τα δικα μου κι εγω με σειρα καλυτερου προς χειροτερο

εχουμε κ λεμε…

INSTRUMENTAL prog

Ain Soph - Hat and Field (1986) japan
Atlas - Bla Vardah (1979) sweden
Ain Soph - A story of mysterious forest (1980) japan

αυτα τα 3 ειναι ΤΟΠ!!! κ για να πω εγω ΤΟΠ λιγο δυσκολο…ειμαι αρκετα αυστηρος…τπτ δεν παιρνει τοπ 10 αλλα αυτα τα 3 το παιρνουν ετσι απλα…
παρακατω κ αλλα Instrumental se prog i prog/jazz η καλυτερα prog/fusion φαση

Kenso τα II (1982) k III (1985) japan Απιστευτοι!!! ακουω τωρα… Παιζει να ειναι στα ισα με τους Ain Soph

(Ολα αυτα αν σας αρεσει η μουσικη…κ ενοω η μουσικη μεσα στα κομματια…κ την προσεχετε…κ τα σημεια χωρις λογια σε bands οπως οι Yes,Kansas,Gentle Giant,Emerson Lake Palmer…stuff like that…οχι instrumental σε φαση King Crimson…Aλλοι θεοι απο κει… κε αναφερω κ αλλα…

National Health - Of Queues and Cures (1978) U.K
οι τελευταιοι ειναι της Cunterbury σκηνης κ θυμιζουν τα instrumental περασματα των Hatfield & The North των οποιων τα 2 πρωτα αλμπουμ προτινω!!!

Gilgamesh - Another Fine Tune You’ve Got Me Into (1978) U.K
Gilgamesh - Gilgamesh (1975) αν σας αρεσαν οι 2 παραπανω μπαντες που αναφερω τοτε σιγουρα κ αυτοι!!

αυτα για τωρα…αν θελετε κ αλλα εδω ειμαι…κ αν παλι δε βορειτε να τα ωρειτε επικοινοωηστε μαζι μου…το mail μου ειναι… camelspottergr@yahoo.gr ειναι λιγο δυσευρετα

το εχω το αλμπουμ σε mp3 ρε παλικαρια…η μπορει κ να το ειχα πριν καιε ο σκληρος…θα ψαξω κ θα σας πω στα σιγουρα σε λιγο. αλλα δε μ’αρεσε καθολου!!! δεν εινα prog με την ενοια αλλαγες ενορχηστρωσεις η instrumental πραγματα…ειναι λιγο πιο psych rock…

Το βρήκα μετά απο πραγματικά πολύ καιρό που το ψαχνα και σε γενικές γραμμές εμένα μ αρέσει…Δν θυμίζει με την καμία οτι είναι ελληνικό σε αντίθεση με άλλα ελληνικά prog groups εκείνης της εποχής(μέχρι που φτάνεις προς το τέλος τού δίσκου σε μία ωραιότατη βερσιόν του “ο γλυκή μου έαρ” με ηλεκτρική,ντραμς και τα συναφή:p )Αρχίζει με ένα πολυ ωραίο καθαρό ροκ κομματάκι και στην συνέχεια ακολουθεί μια ατέλειωτη “heavy psychedelia”,καθόλου άσχημα…

Επαναφέρω για να μη χαθεί το topic και προτείνω Tonton Macoute - αριστούργημα…

k που το βρησουμε ωρε αυτο?? θα ψαξω DC…αλλιως θα ξηγηθεις!! :P:P

Υπαρχει και σε βινυλιο και σε cd απ την Αkarma.:wink:

Ακριβώς…

Το cd είναι μάλλον πιο δυσεύρετο βέβαια, εκτός αν αγοράζεις από internet. Πάντως το έχω και σε βινύλιο και σε mp3 οπότε αν δεν το βρεις…

Ακουει κανεις progressive folk?

Ναι γιατί όχι… Ανάλογα τι έχεις στο μυαλό σου…

Γιατί είναι λίγο διφορούμενη έννοια. Άλλοι εννοούν το progressive με folk στοιχεία
π.χ Jethro Tull, Gryphon, Traffic, Strawbs κτλ
και άλλοι το folk με πιο πολύπλοκες ενορχηστρώσεις:
π.χ. Fairport Convention, Shawn Phillips, Incredible String Band κτλ

Αν γίνεις πιο σαφής ίσως βρούμε κοινά σημεία…

Δεν θελω να γινω πιο σαφης, μου αρεσουν αμφοτερα τα παρακλαδια του παρακλαδιου αυτου. :Ρ
Ας πουμε Los Jaivas εχετε ακουσει? Σας αρεσαν?

Να κάνω μία πρόταση οφφ τόπικ??

Απλώς και μόνο διότι είναι κυκλοφορία του 84, από ένα γκρουπ που δημιουργήθηκε το 82, τους ιστορικούς Coil… Αλλά είναι πολύ πειραματικό για να το ποστάρω στο Post Punk…

Νομίζω ότι πρόκειται για ένα από τα επιδραστικότερα γκρουπς στον χώρο της πειραματικής μουσικής γενικότερα… Αν οι Amon Duul και οι Faust είχαν ζήσει το κύμα του post punk, φαντάζομαι θα λεγόταν Coil…

Λοιπόν έχουν βγάλει αρκετά αλμπους, αλλά εγώ έχω ακούσει 3 από αυτά.

Το πρώτο τους EP: Ηοw to Destroy Angles ( 1984 )

[CENTER][/CENTER]

το οποίο συνιστάται μόνο σε όσους έχουν ακούσει τις Faust Tapes…

Πάρτε τι λέει η Wiki:

While working on their first official release, 1984’s How to Destroy Angels, the group settled on the name Coil. According to the sleeve notes, the single track LP is “ritual music for the accumulation of male sexual energy” and was produced under a variety of technological, spiritual, and meteorological conditions which the band felt to be magickally significant…

Το δεύτερο άλμπουμ τους Scatology ( 1984 ) αναφέρεται ως ένα από τα πλέον πρωτοπόρα και επιδραστικά άλμπουμ της industrial μουσικής…
[CENTER]
[/CENTER]

Το τρίτο τους άλμπουμ ονομάζεται Horse Rotorvator ( 1986 ) και είναι η αγαπημένη μου κυκλοφορία, καθώς σε αυτό συναντάμε κάποια pio dark στοιχεία.

[CENTER][/CENTER]

Έχώ ακούσει το Alturas De Machu Picchu,πολύ ωραίο καθαρά φολκ άλμπουμ…Γενικά το προγκρέσσιβ φολκ είναι από τις πιο δύσκολες σκηνές για να “ψαχτούν” και φυσικά τα πιο γνωστά ονόματα είναι τα 4 π ανέφερε ο mandrake…Έχω ακούσει αρκετό υλικό και έχω ξεχωρίσει και κάποια αξιολογότατα άλμπουμ απο την χρυσή δεκαετία του 70 περισσότερο:wink:

[SIZE=1]Edit:Παραδόξως πάλι για φούντο πάει αυτό το τόπικ,δύσκολες μέρες για την προοδευτική ροκ και τους Τζαιβας8) …Οπότε το γυρίζω στο 80s un-underground pop να χω να συζητάω κ με κάποιον περι μουσικής γτ με το χιλιανό προγκ φόλκ δν βλεπω προκοπή:P[/SIZE]

Επειδή είναι πολύ πιθανό να μην ασχοληθεί κανείς, απλώς τσεκάρετε τους Flower Travellin Band.
J-psychedelic-ethnic rock?


http://en.wikipedia.org/wiki/Flower_Travellin’_Band

Ερωτηση.Το θεμα μ ενδιαφερει πολυ και θελω να το ψαξω.Αλλα επειδη τα ονοματα που αναφερετε ειναι αρκετα σπανια και στα ‘κλασικα’ σαιτ δεν υπαρχουν απο που να κατεβασω???