8 Ιουνίου Block 33/ 9 Ιουνίου Fuzz Club- Exodus,Obituary,Heathen,Morgoth

^^^
Όντως έτσι είναι.
Τα υπόλοιπα αύριο ή μεθαύριο. Τώρα πονάω. :stuck_out_tongue:

Όμορφα ήταν. Οι Exodus, cool, αλλά πολύ χαρντκορίλας ο τραγουδιάρης. Το μόνο κακό είναι οτι κάποιο @ρχιδάκι, βούταγε λεφτά και πορτοφόλια, 2-3 άτομα, παραπονέθηκαν… μπράβο ρε παιδιά!:-k
Τα λεφτά ήταν οι Obituary. Καμιά 600άρα βαριά πρέπει να ήμασταν και φύγανε 100 στους Exodus. Αλλά και 2 παρά που τελείωσε …

τελειοτατο live!!!
απολαυσα ολες τις μπαντες…
morgoth νταξει γαματο ανοιγμα της βραδιας,
heathen τι να πεις μουσικαρες ολοι τους δεν περιμενα γενικα οτι θα τους εβλεπα Ελλαδα απλως λιγο ψιλοακυρες οι κινησεις του White και το κοινο γενικα σε αυτους ηταν πιο ψοφιο σε σχεση με τα αλλα συγκροτηματα!
obituary με χαλασε καπως η αρχη γιατι φαινονταν ξενερωμενοι!προς το τελος ειδικοτερα στο encore τα εδωσαν ολα!
exodus παρολο που πολλοι δεν χωνευουν τον Dukes νταξει δεν με χαλαει!σε καποια σημεια κλασικων τραγουδιων απλως χτυπαει λιγο ασχημα αλλα ειναι καραπορωμενος!και γαματη σκηνικη παρουσια απο ολους τους!
κοσμος ικανοποιητικος κατω ηταν γεματο παντως…ελπιζω να εχουμε ξανα τετοιου ειδους μινι-φεστιβαλ

δύσκολο το κόβω, αλλά μακάρι.

…γαμάτη βραδιά, υπέροχο live, και με πολύ καλό ήχο, την περρισότερη ώρα
…Morgoth πολύ καλή εμφάνιση, τον τραγουδιστή δεν τον άκουγα ή δεν πολύ καταλάβαινα τι τραγουδούσε, αλλά όπως και νά’χει, ένα δυνατό ξεκίνημα της βραδιάς
…Heathen, παικταράδες μουσικάρες και γαμάτος τραγουδιστής…και ζωντανή ηχογράφηση…για να ακούσουμε:roll:
…Obituary, ο πιο ξενερωμένος στην αρχή ήταν ο κιθαρίστας, που είχε πολλά προβλήματα…μετά ήρθε στα ίσια του και χαλάρωσε…καλή εμφάνιση, αλλά περίμενα περρισότερα
…Exodus, μακελιό, αν και όντως είχαμε μείνει λιγότεροι, η εμφανισή τους ήταν άκρως πορωτική
…τέτοιες βραδιές πρέπει νά’χουν περρισ’οτερο κόσμο, για να τις ζήσουμε και στο μέλλον
:):!:

Οι Morgoth είναι τεράστιο κεφάλαιο στο ευρωπαϊκό death και είμασταν τυχεροί που τους είδαμε. Καλή εμφάνιση, φάνηκε όμως ότι λίγος σχετικά κόσμος ήξερε το υλικό τους. Θα ήθελα να τους δω κάποια στιγμή μόνους τους στο An. Υπέροχο τελείωμα με Pits of Utumno και Isolated.
Οι Heathen ήταν άκρως πορωτικοί. Απέδωσαν μια χαρούλα το ιδιόμορφο τεχνικό τους παίξιμο και ακούσαμε ύμνους που αγαπιούνται μια ζωή. Τα καινούργια τους τραγούδια είναι απλώς καλά. Τα παλιά όμως είναι αριστουργήματα και αυτό φάνηκε.
Οι Obituary για μένα ήταν η εμφάνιση της βραδιάς. Συνέχεια κοπάνημα, χωρίς πολλά μα και μου. Και είχαν και τον καλύτερο ηχο από όλες τις μπάντες, ξεχώριζες και την παραμικρή λέξη του Tardy. Για τον απίστευτο αυτό τύπο δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Ο άνθρωπος τραγουδούσε από την κόλαση κατευθείαν. Συνεπείρε πολύ κόσμο με τη φωνάρα του, η ενέργεια και η πόρωσή του στη σκηνή μεταδόθηκε σε όλους.
Και καταλήγοντας, οι Exodus (αντίθετα με τους Obituary) είχαν τον χειρότερο ήχο όλων, κάτι που τους αδίκησε. Ειδικά σε μερικές στιγμές, τουλάχιστον στο σημείο που ήμουν εγώ, ακουγόταν ένας θόρυβος και τίποτα άλλο, κάτι που παρατήρησαν και άλλα άτομα γύρω μου. Δυναμική όμως εμφάνιση από όλη τη μπάντα, έκαναν αυτό που πρέπει να κάνουν. Ο Dukes ξέρει τη δουλειά του πάνω στη σκηνή, δίνει αυτό που μπορεί να προσφέρει και με το παραπάνω, αλλά το παλιό υλικό της μπάντας με αυτόν στη φωνή ακούγεται εντελώς αλλαγμένο, ίσως με μια ποιο metalcore χρειά. Αντιθέτως, τα κομμάτια της δικής του εποχής αποδίδονται μια χαρά. Είναι κάτι που με ξενίζει γενικά στο συγκρότημα και απλώς το αναφέρω.

Γενικά, πολύ καλό event, δυνατή εμπειρία από 4 ιστορικές μπάντες, τεράστιο respect σε όλες. Σκάσαμε όμως ρε παιδιά. :slight_smile:

Συμφωνώ σε όλα αλλά θα σταθώ σε αυτό.
Ισοπεδωτική εμφάνιση από τους θεούς ανεξαρτήτως τεχνικών προβλημάτων στο ξεκίνημα.
Ο tardy είναι απλά κορυφαίος στο είδος του, ένιωθα ότι θα πεταχτούν τα σπλάχνα του κάθε φορά που άνοιγε στο στόμα του!!! τρομερός!!!

Ντάξει… Turned inside out και dying στα καπάκια… Κόντεψα να αφήσω τα κόκαλα μου εκεί μέσα όπως και στο slowly we rot!!!

Πολυ ωραια χθες!!
Αφου καθυστερησαμε πινοντας μπυρες και τρωγοντας τα σουβλακια με 1.20 εχασα καποια (λιγα σχετικα) κομματια των Morgoth. Παρα πολυ δυνατο ξεκινημα της βραδιας. Δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με το υλικο τους αλλα πραγματικα γουσταρα καθολη τη διαρκεια του set τους.
Heathen τωρα ξεκινησανε με 2 γαματα κομματια απο το evolution of chaos. Οπως αναφερθηκε παικταραδες ολοι τους, αν και ο white εκανε κατι καραγκιοζιες. Το κλου της εμφανισης για μενα ηταν τα παλια κομματια - η καλυτερα κομματαρες. Open the grave, goblin’s blade, hypnotized, heathen song, opiate of the masses, mercy is no virtue και death by hanging, ισοπεδωσαν το συμπαν.
Οbituary για μενα με διαφορα η μπαντα της βραδιας. Ο καλυτερος ηχος απ ολους και τρελη αποδοση, απλα εμενα μαλακας να χτυπιεμαι με τις τραγουδαρες τους. Και ο Tardy τι θεος! Πολυ καλο που δεν ειχε χαιρετουρες, ομιλιες κτλ αλλα εσκαγαν οι μπομπες η μια μετα την αλλη. Ετσι πρεπει.
Exodus τωρααα. Τι να πω… μου ειναι δυσκολο να πω κατι κακο για Exodus. Αλλα πραγματικα εκτος απο τον Dukes που νταξει δε θελω να πω πολλα, ειχανε και σκατα ηχο. Δηλαδη δε γινεται να ακουγεται το Bonded by Blood και να μην καταλαβαινεις οτι ειναι αυτο, ουτε οι κιθαρες ακουγοντουσαν παρα μονο ενας θορυβος, ο αλλος τα κατεστρεψε τα φωνητικα. Νταξει και μονο οτι φανταζοσουνα ποια κομματια παιζανε, σε πιανε πανικος αλλα… Και το setlist ηταν παρα πουλ δυνατο, με pleasures of the flesh και μαιμουδες poy δν το περιμενα. Μου ελειψε βεβαια ενα fabulous disaster αν και δεν ξερω αν το ακουγα ετισ αν θα το ηθελα οντως.

Τι χιδεν’ς σονγκ ρε κωλόπαιδα; Αυτό δεν το παιζαν ούτε στην περιοδεία για τα θρας κλασικς. Βασικά αντικαταστήσανε το πρει φορ ντεθ με αυτό και βάλανε και τα κομμάτια που παίζανε στην προηγούμενη περιοδεία για την προώθηση του καινούριου δίσκου. Α ρε μπαντάρα…

Οι Exodus κάνουν περίεργες επιλογές και αυτό τους έχει κοστίσει. Από τη μία παίρνουν τον παιχταρά τον Αλτους, αλλά από την άλλη παίρνουν το χοντρό για ντράμερ για να τους κάνει τα κομμάτια μπλακ μεταλ στα λαιβ, μετά τον Ντιουκς που οκ, το χει και το νιώθει το παλικάρι, αλλά φαίνεται ότι δεν κολλάει και τόσο η φωνή του με τον ήχο της μπάντας. Επίσης είναι ψιλοαπαράδεκτο να πηγαίνει δανεικός ο Χολτ στους Slayer, ενώ η μπάντα του περιοδεύει. Και μόνο γι αυτό το λόγο το λάιβ τους πρέπει να ήταν περίεργο.
Ο μουστάκιας πώς ήταν;

O μουστακιας ειναι μεγιστος πρεζακας και γουσταρουμε, αλλα χθες ο ηχος ηταν βαβουρα, τι να καταλαβεις τι επαιζε ο Rick τι o Altus. Παντως εχεις δικιο για τους Exodus και τις επιλογες τους, πραγματικα αυτη η μπαντα που εβλεπες στη σκηνη δεν εχει καμια σχεση με το thrash ολοκαυτωμα που αρμοζει στην ιστορια τους.
Souza πισω!!!

amen.

Tωρα που λεμε για Souza, να πω οτι μιας και ακουσα αρκετα κομματια, το Tempo of the Damned ειναι πραγματικα πολυ πολυ καλος δισκος και με διαφορα ο,τι καλυτερο εχουν οι Exodus απο 91 και μετα.

Obituary με υπερποιότητα από σαλονίκη

Πάντως και για μένα που οι αγαπημένοι από το σκηνικό είναι οι Heathen, αυτοί που μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση χωρίς να μπορώ να συγκρίνω με προηγούμενες εμφανίσεις τους ήταν οι Obituary. Soundtrack της Ζομποαποκάλυψης. Πάντως περάσαμε σε όλους καλά. Ο σβέρκος ακόμα ψιλοπιασμένος, αλλά ευτυχώς έχει και Overkill αύριο για ομοιοπαθητική.

Η συναυλια ηταν τελεια,αρκετο χτυπημα και πολυ ξυλο. Αν και εμενα δεν με ενδιεφερε και τοσο πολυ να ακουσω Morgoth & Heathen,πιο πολυ ειχα παει για Obituary & Exodus. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ηταν ο ηχος των Obituary.Παρα πολυ καθαρος,χωρις κανενα λαθος, νομιζες πραγματικα οτι ακουγες δισκο. Τα παλικαρια τα σπασανε χωρις πολλα πολλα λογια,επαιξαν 1 ωρα και 5 λεπτα αλλα ΕΠΑΙΞΑΝ.
Οσον αφορα τους Exodus εχω αναμεικτα συναισθηματα. Ναι μεν τα εσπασαν και αυτοι,αλλα σχεσον σε ολα τα σολο,ακουγοταν μια βαβουρα και background μια ηλεκτρικη κιθαρα. Ο ηχος σε γενικες γραμμες ηταν καλος,αλλα θα μπορουσε να ειναι και καλυτερος.
Παντως περασαμε μια πολυ ωραια βραδια που κρατησε σχεδον μεχρι τις 2 τα ξημερωματα.

Για τους morgoth δεν έχω άποψη, δεν είχα ασχοληθεί με το γκρουπ . Οι heathen καταπληκτικοι και φοβερός ο τραγουδιστής τους . Σπουδαίο γκρουπ . Οι obituary μαύρα χάλια για άλλη μια φορά . Ειναι απο τα 2-3 αγαπημένα μου death metal γκρουπ αλλα live ειναι τραγικοι και προχτές ήταν τραγικότεροι λόγω της έλλειψης του πολυ καλού lead κιθαρίστα τους . Πολυ μικρό set list , αμηχανία ανάμεσα στα τραγούδια , εκτελέσεις για τα μπάζα , κολόβες χωρις καθόλου σόλο , και απαράδεκτη επιλογή τραγουδιων . Μόνο που προσπερνάμε το cause of death με ένα απαράδεκτο medley και το find the arise φτάνει.

Τραγική η έλλειψη του holt απο τους exodus , δείχνει σε τι εκτίμηση έχει ο ίδιος το ΔΙΚΟ του γκρουπ . Κατα τ´αλλα ήταν καλοί , παρα τον μέτριο ήχο με πολυ καλο set list και πολυ ενέργεια ενω ο hunlot ειναι όργιο…με την καλή έννοια . Ο τραγουδιστής πολυ καλός λέει τα τραγούδια του ballof καλύτερα απο τον Souza , ενω τα 2 atrocities ειναι φοβερά άλμπουμς .

Πολυ καλο το merchandise , μου άρεσαν τα μπλουζάκια ,πήρα …2:D
Λίγος ο κόσμος, απογοήτευση …

Αποψη σου και σεβαστη, εννοειται, αλλα πρεπει να σαι ο μονος που το πιστευει αυτο… Μακαρι να μπορουσα να ακουσω με τ αυτια σου να μ αρεσει και μενα, αληθεια το λεω, δεν εχω καμια καουρα να κραξω, οι Exodus ειναι αγαπημενη μπαντα και θεωρω τις 4 πρωτες δουλειες τους αξεπεραστες - ναι και Impact is Imminent.
Oσο για τα atrocities, δε παιξανε σχεδον τιποτα, οποτε ειτε ειναι καλα ειτε οχι δεν επηρεασε την εμφανιση τους.

Δυστυχως ειχα πει οτι δεν θα ημουν στο live, αλλα διαβασα και ακουσα για προβληματικο και παλι ηχο και μετριους Exodus… Αυτο μετριαζει την πικρα. Ο Dukes δεν συγκρινεται με Souza, πολυ κατωτερος. Καλα για Baloff ουτε λογος… Ειναι πολυ hardcore για τους Exodus. Αναμενω την επομενη φορα με Gary Holt, εκει θα ειμαι μεσα…