Αγαπημένες ταινίες των '80s (που λιώσαμε σε βιντεοκασέτες στα '90s)

Και μια και είδα πρόσφατα το “Big Trouble In Little China” που είναι γραμμένο πιο πάνω, είναι στην 5άδα των καλύτερων cheesy action ταινιών των 80s. Να μην πάει η κουβέντα σε κάτι “The Thing” και μιλάμε ως το ξημέρωμα. Γενικά τον πάω απίστευτα τον Carpenter που έχοντας χαμηλότερο μπάτζετ από πολλούς άλλους γνωστότερους, καταφέρνει να γυρίζει (ή τουλάχιστον κατάφερνε μια και δεν έχω επαφή με όλη τη φιλμογραφία του) εξαιρετικά καλοφτιαγμένες ταινίες. Και ο Russell, είναι εξαιρετικός ηθοποιός δράσης και ταυτόχρονα πιο γήινος σε σχέση με Stallone-Arnie και λοιπούς.

Ξαναειδα το ψωνιστηρι (Αλ Πατσινο) και απορησα πως μια τετοια ταινια καταφερε να βγει στο mainstream cinema το ετος 1980 και μετα απο τοσες διαμαρτυριες για να ακυρωθουν ακομα και τα γυρισματα…

Ειχα αιωνες να δω αυτο το φιλμ (απο τοτε που ειχε βγει σε βιντεοκασετα που ειχα λιωσει το σωτηριο ετος 1990, εξου και το thread).
Μερικες σκηνες σοκαρουν ακομα και σημερα. Θα ηθελα να το δω ολοκληρο χωρις τα λογοκριμενα 40 λεπτα αλλα αυτο δυστυχως δεν γινεται για λογους που ο ιδιος ο σκηνοθετης γνωριζει. Ακομα και ο Πατσινο αποφευγει να μιλα για αυτη την ταινια.

Ο σκηνοθετης πρεπει να’χε πολλα κοτσια για να γυρισει κατι τετοιο το '80 με προορισμο τις μεγαλες αιθουσες προβολης. Θα μου πεις εκοψε 40 ολοκληρα λεπτα απο την κανονικη διαρκεια για να μπορεσει να βγει στον αερα εστω και ως ακαταλληλο φιλμ τοτε. Στην ουσια λογοκρινε τον εαυτο του δηλαδη και μαλλον δεν ειχε αλλη επιλογη απο οτι φαινεται.

For the record ο Φριντκιν ειναι ο σκηνοθετης του εξορκιστη, του French Connection, και ενα σωρο αλλων ταινιων, και προσωπικα τον θεωρω σημαντικο παρολα τα θετικα η αρνητικα αμφιλεγομενα που του επισυναπτουν.

ΕΔΙΤ
Και τι δεν θα δινα για να βρισκομουν στη Νεα Υορκη εκεινης της εποχης. Το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι αυτο και δυστυχως θα μεινει απραγματοποιητο ως ουτοπικο που ειναι,…