Αγαπημένοι 90s sludge δίσκοι \m/

Isis - The Mosquito Control
Neurosis - Souls at Zero κ.τ.λ.

οι Acid Bath είναι τα πάντα όλα στο είδος βέβαια, το ένα καλύτερο από το άλλο.

να θυμίσω και το Harvey Milk - Courtesy and Good Will Toward Men (αν και είναι ψιλομπάσταρδο)

και μιας και λέμε για μπάσταρδα, Knut - Bastardiser, καλά χώνει κι αυτό.

Εχετε ηδη ποσταρει παρα πολλες δισκαρες,εγω θα αναφερω τους ire και το δισκο I Discern an Overtone of Tragedy in Your Voice.

Μιλαμε για δισκαρα,4 αρρωστα τραγουδια με γαματες ριφαρες…

Ηθελα να ποσταρω και τους counterblast και το δισκο balance of pain αλλα ειναι πολυ μπασταρδεμενο και δεν ειναι ακριβως sludge(παντως ειναι δισκαρα…)

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει μνεία εδώ (γιατί δεν είμαι και ο ειδικός στο θρεντ αυτό) -‘ισως και να μην ισχύει-, αλλά το βάλτο που λες τον βγάζει! Τι άλμπουμαρα θεε μου 8O. Απ’ τα αγαπημένα μου δικά τους ίσως. Το τέλος του hollow είναι χυ*σιμο σκέτο…

Παρ’ όλ’ αυτά κάποια πράγματα απ’ το θρεντ μου κίνησαν το ενδιαφέρον… Acid Bath θα τσεκάρω κάποια στιγμή

Κουβέντα να γίνεται απλά, αλλά μου φάνηκε περίεργο που και οι 2 διαλέξατε το ‘‘Souls at zero’’ και όχι κανένα ‘‘Enemy of the sun’’ ή ‘‘Through silver in blood’’. Για να 'μαι ειλικρινής το ‘‘Souls at zero’’ ποτέ δε μου ακούστηκε sludge στα αυτιά μου. Περισσότερο σαν συναισθηματικό hardcore το έχω στο μυαλό μου, ή κάτι τέτοιο, αλλά για sludge ποτέ δε μου φάνηκε. Anyway, ωραίες προτάσεις όπως και να 'χει. :slight_smile:

εγώ έβαλα κι ένα κ.τ.λ., όλες τις δουλειές της δεκαετίας εννοούσα… :stuck_out_tongue:

αν και πάλι, το χω για το πιο εύκολο απ’ τα 4 τους, επομένως είναι μάλλον η καλύτερη πρόταση.

Τσούκου, όχι όλο το άλμπουμ. Η γενική αίσθηση του Hollow είναι εντελώς σάπια, και στάνταρ το εναρκτήριο ριφάκι του Psywarfare ανήκει εδώ. Το υπόλοιπο άλμπουμ όχι, αν πάρουμε το θρεντ κατά λέξη. Αν και η παραγωγή του άλμπουμ και το κούρδισμα του μπάσου δίνουν στο “Humanity…” συγκεκριμένα μία sludge μυρωδιά που δεν τους χαρακτηρίζει γενικά τόσο έντονα (με μία επιφύλαξη γιατί δεν έχω ακούσει δισκογραφία - πρακτικά δεν ξέρω τι έχουν κάνει μέσα στα '00’ς)

Xάνεις! Ψαξε. Αν και πιστεύω ακούγοντας τις 00’s δουλειές τους θα σου φύγει αυτή η σλατζό-αίσθηση τελείως.

ban και ξύλο.

μενανε μου ακούγεται σλατζ. neurosis sludge πάντα, γιατί γενικά πάνε και μόνοι τους. συμφωνάω με dude. το πιο εύκολο από τα των 90’s μεν, μ’ αρέσει αρκετά δε (αυτή την περίοδο μάλιστα ισχυρίζομαι πως μ’ αρέσει περισσότερο απ’ όλα). το enemy of the sun το πρότειναν κιολας.

αυτό δεν είναι από τους δίσκους που “μεγάλωσα μαζί τους”, βασικά το αγόρασα σήμερα (ροφλ) αλλά πρέπει να το’χω ακούσει κάπου 20 φορές (τρου στόρι) και μιας και ο καραγκιοζης θρεντστάρτερ δεν έβαλε περιορισμό για full-lengths/EP κλπ, βουαλά.

Wormwood - behemoth (EP, 1999)

Tους είχε παρουσιάσει ο Νομιστεράκης στο σλατζοθρεντ πριν κάνα χρόνο και είχα συγκρατήσει το όνομα, αν και δεν είχα τσεκάρει φουλ δίσκο. Καλοί μου’χαν φανεί πάντως. Ιδιαιτερότητά τους ότι δεν έχουν καθόλου κιθάρες, αλλά δυο μπάσα. Αυτό το βρήκα σε επανακυκλοφορία του 2006 σε διπλό εφτάρι βινύλιο με ζουμερή μεταξοτυπία στο εξώφυλλο, γενικώς ακαταμάχητο και το τσίμπησα. Το πρώτο κομμάτι “Soundtrack” είναι απλά απερίγραπτο, ένας spiritual sludge ύμνος που ειδικά για 1999 δεν υπάρχει πουθενά, έχει πιαστεί η μέση μου να σηκώνομαι να ξαναβάζω τη βελόνα στην αρχή. Η επανακυκλοφορία έχει και ένα μπόνους κομμάτι (εξ ου και το δεύτερο βινύλιο) και η πλευρά 4 είναι… κενή. Όλα τα κομμάτια καθώς και αυτά του προηγούμενου ΕΡ τους βρέθηκαν τελικά στο ντεμπούτο τους “Requiescat” το 2000.

Αυτά. Καλά μπάνια.

Earth- Earth 2 - Special Low Frequency Version (1993)

H wiki λέει πως το drone υπάρχει από τα 60ς, εγώ λέω πως αυτό που σήμερα λέμε drone (doom) ξεκίνησε από εδώ. Οι SunnO)) στήριξαν όλη την πορεία τους σ’αυτό το άλμπουμ και ποτέ δεν ντράπηκαν να το παραδεχτούν.
Οι Earth μάλλον δεν άνηκαν στη “σκηνή”. Αν "προέρχονται’ από κάπου, τότε μάλλον αυτό είναι το grunge underground του Seattle. Λογικά, θα θεωρούνταν οι πιο “τελειωμένοι” από τις υπόλοιπες grunge μπάντες.

Εναλλακτικά υπάρχει και αυτό:

Earth - Sunn Amps and Smashed Guitars Live (1995)

Οι SunnO)) πήραν το όνομά τους (και) απ’αυτό το άλμπουμ και ποτέ δεν ντράπηκαν να το παραδεχτούν.
Στην επανακυκλοφορία του 2001, υπάρχει σαν μπόνους το “divine and bright” σε ηχογράφηση του 1990. Το μοναδικό Earth κομμάτι που ηχογράφησε τα φωνητικά του ο κολλητός του Carlson (“σούταραν” μαζί) Kurt Cobain.

τί έκανε λέει :expressionless:

κατεβαίνει.

Γιατί τέτοια έκπληξη? Νόμιζα πως ήταν λίγο-πολύ γνωστό.:expressionless:

καθόλου σε μένα τουλάχιστον :Ρ
ε, νταξ, λίγο γκρινιάζει εκεί πέρα ο Cobain. κρίμα και, εχμ, χάρηκα αρχικά. θα τ’ ακούσω όλο όμως για την ιστορία σε πρώτη φάση. χεστήκατε βέβαια.

Οι Earth εμένα μου άρεσαν επικίνδυνα. Άκουσα μαζεμένα όλα τα studio albums τους αυτό το καλοκαίρι και έπαθα ψιλοσόκ από το τι έπαιζαν οι τύποι χρόνια πριν, ε. Favorite μάλλον το ‘‘Pentastar’’ που stoner- ίζει κατά κάποιον τρόπο. Χάσιμο εντελώς. Συγκλονιστική μπάντα γενικότερα.