Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

  1. Tool - Aenima: Επειδή εμπεριέχει, όχι μόνο, όλη την ουσία της μουσικής αλλά και της τέχνης γενικότερα.

  2. Kyuss - Blues For The Red Sun: Γιατί έτσι δημιουργήθηκε το πιο πωρωτικό και εθιστικό παρακλάδι του ροκ. To στόουνερ.

  3. Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways: Η ομορφιά και η αποθέωση της μουσικής διά χειρός του πιο ευφάνταστου και ευρηματικού μουσικού της τελευταίας 20ετίας.

τωρα με λες ηλιθια ε?

Ok Computer
AngelDust
Nevermind

το Ten δυστυχώς δεν χώρεσε

35 δισκοι που πρεπει να γινουν 20 για το δημοψηφισμα των 90s

Θα το παμε στους 20 για να εχει και λιγο ζορι (να πρεπει να κανουμε και καποια ‘κοψιματα’)

[B]Επισης επειδη πολλες μπαντες εβγαλαν 3 κ 4 δισκαρες μεσα στα 90s σκεφτηκα οτι θα μπορουμε να ψηφισουμε μεχρι 3 αλμπουμ/μπαντα αλλα ΜΕΧΡΙ 2 ΜΠΑΝΤΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ

Απο κει και περα μπορουμε μεχρι 2/μπαντα[/B]

Εγω θα βγαλω τελικη 20αδα απο τους παρακατω δισκους

Τα 14 (μαλλον) σιγουρα για την 20αδα
----------------------------------

Soundgarden - Badmotorfinger
Soundgarden - Down on the upside
Soundgarden - Superunknown
Screaming Trees - Sweet Oblivion
Smashing Pumpkins - Siamese Dream
Tool - Aenima
Monster Magnet - Dopes to Infinity
Nine Inch Nails - The Downward Spiral
Jeff Buckley - Grace
Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways
Temple Of The Dog - S/t
Faith No More - Angel Dust
Alice In Chains - Jar of flies/Sap
The Verve - A northern soul

και τα οχι σιγουρα (εδω θα γινει σφαγη για το εισητηριο στην 20αδα)
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Mad Season - Above
Porcupine Tree - Signify
Porcupine Tree - Up the downstairs
The Verve - A storm in heaven
Tool - Undertow
Pearl Jam - Vs
Kyuss - Sky Valley
REM - Automatic for the People
Radiohead - OK Computer
Queens Of The Stone Age - S/t
Pearl Jam - Ten
Alice In Chains - Dirt
Therapy - Τroublegum
Nirvana - Nevermind
Rage Against the Machine - s/t
Red Hot Chili Peppers - Bood Sugar Sex Magic
U2 - Achtung Baby
Porcupine Tree - Stupid Dream

Jane’s Addiction - Ritual de lo habitual
Red hot chili peppers - Blood sugar sex magik

Τα ηλεκτρονικα (massive attack/tricky κλπ θα μπυνε σε ξεχωριστο δημοψηφισμα που θα οργανωσει ο χορρορ)

Επισης ψηφιζετε κανονικα σαν ροκ τους

kyuss
fnm
ratm

Αν εχετε καποια απορια αν ακτι ειναι η οχι ροκ, η ρωτατε εδω η κυττατε wikipedia πως το οριζει

(Να δω πως θα βγαλω και την τελικη σειρα…:-k)

θα ανοιξουμε , οταν τελειωσει το δημοψηφισμα για τα 00s , thread για τις τελικες λιστες

Εως τοτε εδω μπορειτε να βαζετε τα προσχεδια σας , να παιρνουν κ ιδεες οι υπολοιποι

Εγώ έχω ακούσει μόνο τα μισά ολοκληρωμένα, οπότε δε λέει να ψηφίσω. Στα γρήγορα, όμως:

Nirvana ‘‘Nevermind’’: αγαπημένο album όλων των εποχών, εφηβεία, Cobain, μπλα, μπλα κλπ. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει άνθρωπος που να το άκουσε παιδί και να μην κόλλησε. Anyway, αυτός ο δίσκος πάει καρφί όχι μόνο σε poll των '90s, αλλά σε poll γενικά (για μένα πάντα).

Pearl Jam ‘‘Ten’’: θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι έχουν κάτι απωθητικό αυτοί. Μου έβγαζαν πάντα κάτι ‘‘ενήλικο’’, δεν ξέρω γιατί. Το ‘‘Ten’’ όμως είναι ένας πανέμορφος δίσκος, δεν μπορώ να τ’ αρνηθώ. Αλλά μέχρι εκεί.

Faith No More '‘Angel dust’’: μμμ, μάλλον το αγαπημένο μου Faith No More, μπορεί και όχι, δεν ξέρω. Γενικώς δύσκολα πατάω το skip σε όλα τους τα album. Το συγκεκριμένο έχει έναν τόσο ζεστό ήχο, τόσο όμορφα τραγούδια που σου μένουν απ΄τις 2 πρώτες ακροάσεις, τόσες μικροεκλπήξεις, τόσες τραγουδάρες τη μία μετά την άλλη.

Rage Against the Machine ‘‘Rage Against the Machine’’: πολλά ωραία τραγούδια τους σε ένα δίσκο, αλλά θα συμφωνήσω με όσους μίλησαν για μπάντα των τραγουδιών και όχι των δίσκων.

Radiohead ‘‘OK computer’’: συγκρότημα και δίσκος που δεν περίμενα να με συνεπάρει τόσο πολύ στα 20 μου που τους πρωτοάκουσα (ΟΚ, πέρα από τα συνηθισμένα ‘‘Creep’’, ‘‘Street spirit’’ κλπ.). Για μία περίοδο άκουγα μόνο αυτό. Εξωπραγματικό album κατά τη γνώμη μου.

Τελικη Λιστα μετα απο ξεψειρισμα 4 ωρων.

[B]

  1. Tool - Aenima

  2. Monster Magnet - Dopes to Infinity

  3. Soundgarden - Superunknown

  4. Alice In Chains - Jar of Flies/Sap

  5. Soundgarden - Down on the Upside

  6. Screaming Trees - Sweet Oblivion

  7. Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways

  8. REM - Automatic for the People

  9. Pearl Jam - Vs

  10. Temple Of The Dog - S/T

  11. Pearl Jam - Ten

  12. Nirvana - Nevermind

  13. Soundgarden - Badmotorfinger

  14. Porcupine Tree - Signify

  15. The Verve - A Northern Soul

  16. U2 - Achtung Baby

  17. Jeff Buckley - Grace

  18. Smashing Pumpkins - Siamese Dream

  19. Faith No More - Angel Dust

  20. Mad Season - Above[/B]

Ωρε καυλες !!!

ότι έβγαλαν οι Pearl Jam+R.A.T.M. στα 90ς, ήταν πολύ καλό:):!:

μερικα υποψηφια ακομα για την περιβοητη λιστα με τα 90ς!

fishbone - Give a Monkey a Brain and He’ll Swear He’s the Center of the Universe
παρτε μια γευση…

ΟΛΕΘΡΟΣ!! αυτο το αλμπουμ ειχε αφησει τα μυαλα ορισμενων στο πατωμα το 93!
τα δικα μου το 94! αργησα λιγακι!:stuck_out_tongue:

mighty mighty bosstones - Don’t Know How to Party

αλλος ενας δισκος που ενοχλησε πολυ τον χεβιμεταλα μεσα μου :wink:

blitzspeer - saves

μιλαμε για γαμω το ΡΟΚ!!

Τρομερο κομματι απο εναν δισκο που μπηκε 10αδα για μενα

http://www.youtube.com/watch?v=SMfUoJ7EYN8

Μια φωνη.Τελος.

Tool δαγκωτο

Offspring: Smash.(!!!) (1994)
Smashing Pumpkins: Mellon Collie and the Infinite Sadness. (1995)
Rage Against the Machine: Evil Empire. (1996)

λοιπόν,
εγώ ψηφίζω ok computer, aenima και nevermind.
αν όμως πρέπει να επιλέξω ένα, αυτό είναι το ok computer.καταρχάς απ’όλους αυτούς τους δίσκους είναι ο μόνος τον οποίο βίωσα τη στιγμή που συνέβαινε.δε συνειδητοποίησα βέβαια αμέσως το μεγαλείο του.απλά είχα κολλήσει με 3-4 κομμάτια (paranoid android, no surprises, karma police).τον έχω συνδέσει όμως με μια όμορφη εποχή και κλαθε φορά που τον ακούω νοιώθω σαν η μουσική του να με υπερβαίνει.α, και το videoclip του paranoid android είναι το αγαπημένο μου ever.
δίσκος σταθμός στη μουσική ιστορία.
τώρα μιλώντας για ροκ, μια πρόχειρη 20άδα…

1.Radiohead - Ok Computer
2.Tool - Aenima
3.Nirvana - Nevermind
4.Kyuss - Welcome To Sky Valley
5.Pavement - Slanted And Confused
6.Nirvana - In Utero
7.Pearl Jam - Ten
8.The Beta Band - The Three EPs
9.Soundgarden - Down On The Upside
10.The Verve - A Storm In heaven
11.Oasis - Definitely Maybe
12.Alice In Chains - Dirt
13.Faith No More - Angel Dust
14.Red Hot Chilli Peppers - Blood Sugar Sex Magik
15.Blur - s/t
16.Pulp - This Is Hardcore
17.Soundgarden - Superunknown
18.Faith No More - Album Of The Year
19.Monster Magnet - Powertrip
20.Smashing Pumpkins - Siamese Dreams

η σειρά είναι ψιλοό,τι νά’ναι.
στο δημοψήφισμα θα είναι διαφορετική και μάλλον με κάποιες αλλαγές.

Πέρα απο τις οπαδικες προτιμησεις του καθενός,πιστευω οτι το συγκροτημα που σημαδεψε την δεκαετια του 90 ηταν οι Nirvana…

Συνεχίζω με κάποια αγαπημένα εκτός poll.


Marilyn Manson “Mechanical Animals”

Το Antichrist Superstar πιθανώς και να το θεωρώ καλύτερο αλλά η καΐλα αυτού εδώ δεν περιγράφεται εύκολα. Για όσους καταφέρουν κάποια στιγμή να βγάλουν απ’ το μυαλό τους το manson hype και τις παλαβομάρες του και επικεντρωθούν στη μουσική, η πνιγηρή (λόγω drugs προφανώς) ψευδο-industrial ατμόσφαιρα του δίσκου και το ιδανικό κλείσιμο με το Coma White έχουν πολλά να πουν.

Social Distortion “Somewhere Between Heaven & Hell”

Άξιοι μαθητές των Buzzcocks, με απίστευτα κολληματικά κομμάτια. Pop punk με ουσία.

Live “The Distance To Here”

Ένας δίσκος που στην εποχή του είχε 3-4 βιντεοκλιπς που έπαιζαν καθημερινά στο MTV αλλά μετά από μερικά χρόνια κανείς δεν αναφερόταν σ’ αυτόν. Κι όμως, οι Live -προϊόν της “grunge” σκηνής- εδώ δίνουν υπέροχα κομμάτια με καταπληκτική αίσθηση της μελωδίας και μια υποβόσκουσα prog-rock χροια.

Τρύπες “Κεφάλι Γεμάτο Χρυσάφι”

Αν αυτός ο δίσκος ήταν αγγλόφωνος (με αντίστοιχα υπέροχους στίχους) οι Τρύπες θα γνώριζαν παγκόσμια καταξίωση. Ευτυχώς όμως είναι ελληνόφωνος και το χαιρόμαστε μόνο εμείς. Μακριά από την ελληνική μιζέρια σε θέματα παραγωγής, τελειοποιούν τον (προσωπικό πλέον) ήχο τους και απογειώνονται. Μα να θες να πατήσεις το skip σε κάποιο κομμάτι και να μην μπορείς!

Δισκάρα

Πολύ ωραίος:thumbup:

Μη ξεχνάμε όμως πως η μπάντα αυτή μας άφησε άλλο ένα μνημείο στα 90’s, τον αμέσως επόμενο δίσκο τους (1996) με τίτλο: white light, white heat, white trash

Δισκος σταθμός για μία αξιοπρεπέστατη punk rock μπάντα με τις γνωστές ροκ ν ρολάδικες δόσεις τους, τα απίστευτα βραχνά φωνητικά του Mike Ness, και τους βιωματικους στίχους του.

οχι δεν μπορεις.!!

[B]Έχω ένα δρόμο, μα δεν ξέρω που βγάζει
Μια ίσια γραμμή σ’ ένα βρόμικο χάρτη
Και στροβιλίζομαι απ’ τη μια άκρη στην άλλη
Μ’ ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι

[SIZE=“4”]Έχω μια θλίψη που ‘ναι τόσο μεγάλη
Που όλο φοβάμαι μην τυχόν και ξεσπάσει[/SIZE]
Κι ισορροπώ μέσα στου ονείρου τη ζάλη
Μ’ ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι[/B]

OK Computer απο Radiohead αλλα αν μπορουσα θα εδινα και απο μια ψηφο σε Tool και Nirvana.

So true…8)

Ψηφίζω R.A.T.M. Είναι απίστευτο το πως με κάνει αυτός ο δίσκος να θέλω να τα σπάσω όλα. Κάθε τραγούδι εκεί μέσα είναι άψογο και κλασικό. Επιπλέον, τον ακούω από τότε σχεδόν που βγήκε (12 χρονών πρέπει να ήμουνα), οπότε με έχει σημαδέψει ανεξήτιλα. Ακολουθούν Nevermind, Superunknown, Downward Spiral, τα υπόλοιπα είναι πολύ πιο χαμηλά στις προτιμήσεις μου. Εκτός πολλ, όλο και κάτι άλλο θα μου ερχόταν, αλλά βαριέμαι να σκεφτώ τώρα.

όπως (νομίζω ότι) έχω ξαναπεί, οι Νιρβάνα του Νεβερμάηντ ηταν η μουσική επανάσταση αυτής της δεκαετίας που ήταν και στην ουσία αυτή που ζήσαμε αρκετοί εδώ μέσα ως έφηβοι. Είναι από τους δίσκους που έχουν στισμγατίσει την πρώτη μας συνειδητοποιημένη επαφή αν θέλετε με την μουσική, συνεπώς ο συγκεκριμένος δίσκος είναι λίγο παραπάνω από οποιαδήποτε σύγκριση με τους υπολοιπους. Από κει και μετά, καποιοι άλλοι δίσκοι (εκτός πολλ) που κατέχουν ξεχωριστή θέση για μένα είναι τα παρακάτω. Μερικα΄από αυτά ίσως δεν θεωρούνται τόσο σημαντικά από τους περισσότερους εδώ, αλλά για μένα τα 90’ς που έζησα (και όχι που ανακάλυψα αργότερα ψάχνοντας) ήταν κάπως έτσι:

Therapy? - Troublegum + Infernal Love

Ramones - Mondo Bizarro

the Last Drive - fuckhead entropy

Offspring - Smash

the Walkabouts - New West Motel

Almighty - Crank

Skunk Anansie - τα δύο πρώτα

Echo Tattoo - Room of Toys

Terrorvision - How to Make friends and Influence People

Closer - In The Market

(και φυσικά δεν αναφέρω καθόλου ελληνόφωνα γιατί είναι σε άλλη φάση από το θρεντ).

πλας ένα ακόμα κομματάκι, από αυτές τις εποχές, που το ακούγαμε και ακόμα θυμάμαι την έκπληξη μου διαπιστώνοντας ότι είναι από ελληνική μπάντα

ίσως το πιο “χιτ” κομμάτι των 90’ς (μαζί με το The Wave που πόσταρα πιο πάνω) από αγγλόφωνη ελληνική μπάντα.