Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

σας γαμευουν ολους οι Κραντμερις λεω γω:)

βασικά συμφωνώ. είναι τόσο κακό τελικά ν’ αρέσουν μπάντες που δεν έφεραν στην μουσική παγκόσμια καινοτομία δηλαδή; κι αν ήταν για τον πούτσο, δεν θα τους άκουγαν ακόμα και σήμερα.

Πού στο διάολο είναι οι Kyuss.

[QUOTE=GRACCHUS BABEUF;938841Pearl Jam - Ten (1991)

Δεν το έχω ακούσει. Φαντάζομαι ότι πρέπει, γιατί π.χ. το I Am Mine από το Riot Act το θεωρώ τρελή κομματάρα.

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)

Δεν το χω ακούσει. Να το κάνω;[/QUOTE]

Ένα μπαν στον κύριο παρακαλώ…

Πες τα ρε Έλανορ, πες τα… Καλά, ειδικά για Pixies αν ξεκινήσω να μιλάω θα γίνω πιο γραφικός και από τον Awake με Tool… :stuck_out_tongue:

Κατά τα άλλα, συμφωνώ όσον αφορά τις μπάντες στα 7/10 αλλά διαφωνώ με τις επιλογές των δίσκων τους.

π.χ.

Δίσκαρα των Nevermind αλλά κατά την άποψή μου, ο καλύτερος δίσκος των Nirvana λέγεται In Utero. Πολύ πιο σκοτεινός, πολύ πιο ώριμος, ο δίσκος που δείχνει ότι αν αυτή η μπάντα υπήρχε ακόμα θα είχε ξεφύγει από οποιαδήποτε άλλη. Αντίστοιχα δίσκαρα το Ten των Pearl Jam αλλά το VS κλάσσης ανώτερο. Τα ίδια για το Angel Dust των Faith No More αλλά για εμένα το απόλυτο Faith No More album ειναι το King for a day, fool for a lifetime. Το Siamese Dream των Smashing Pumpkins είναι κλωτσια στ’ αρχίδια αλλά το Mellon Colie and the infinite sadness είναι το απόλυτο αριστούργημα των '90s και κατ’επέκταση και των κολοκύθων. Επίσης το Down on the upside των Soundgarden είναι ένα κλικ ανώτερο από το Superunknown.

Από την λίστα:
The Smashing Pumpkins - Siamese Dream
Tool - Aenima
Nirvana - Nevermind

Επίσης:

το The Downward Spiral των ΝΙΝ δεν το έχω ακούσει (άντε κραξτε με), τους Porcupine Tree τους βαριόμουν πάντα ενώ το OK computer αν και δισκάρα στο τοπ 3 δεν μπαίνει για κανένα λόγο.

Έντιτ: Αργότερα ποστ με την δικια μου δεκάδα.

Φαντάζομαι ότι το αξίζω. Δεν έχω ακούσει Pearl Jam και Smashing Pumpkins (και κάτι τρέχει στα γύφτικα, έτσι; :roll::p)

Μην ψαρωνεις ρε… :stuck_out_tongue:

δεν ξερω αν τρεχει κατι στα γυφτικα αλλα αν τα ειχες ακουσει οταν και οπως επρεπε παιζει να ειχες αποφυγει με χαρακτηριστικη ανεση καποιες Βηταριες που ακους τωρα!!! δεν αντεξα!!! σχωρα με :lol::lol::p:)

Δεν ξερω ποιος αποφασισε να το ενωσει με αλλο θρεντ αλλα ετσι μπερδευεται κοσμος κ δεν ψηφιζει μεχρι 3 αλμπουμ που μπορει

μην ψηφιζετε μονο ενα αλμπουμ

[SIZE=“3”]Μπορειτε να ψηφισετε μεχρι [SIZE=“6”]3[/SIZE] αλμπουμ.[/SIZE]

Επιβαλλετε παντως μια αναφορα και στον συγκλονιστικο ομοτιτλο δισκο των temple of the dog.πιστευω επρεπε να ειναι στο πολ.οι συγκλονιστικες συνθεσεις και ερμηνειες του κορνελ αποτελουν το αλφα και το ωμεγα του δισκου,και επιβεβαιωνουν οτι προκειτε για τον τελευταιο μεγαλο θεο της ροκ!ανεπαναληπτος δισκος,οσοι δεν τον εχουν ακουσει να το κανουν αμεσα!

το ten των pearl jam τα σπαει,αν και δεν με εχει τραβηξει η συνεχεια της καριερας τους απο εκει και μετα!

και μην ξεχναμε το innuendo,τον τελευταιο δισκο των Queen με freddie εν ζωη.μονο το show must go on να ειχε μεσα ο δισκος,θα αρκουσε για να κερδισει μια θεση στην κορυφη της δισκογραφικης πυραμιδας των 90’ς.ο πιο προσωπικος τους δισκος με διαφορα!επος…

με ψηνουν ατομα που ξερω να ακουσω jeff buckley,και πρεπει να το κανω.πειτε καμια γνωμη!

Ρε παιδια το Temple of the Dog δεν είναι του 89;

Έντιτ: Μόνο εγω βαριεμαι τον jeff buckley;

Έντιτ2: Λάθος μου, του 91 είναι το Temple…

temple of the dog δισκαρα αγαπημενη αλλα

α)εχει ηδη μπει κορνελλ και ο κατα επικρατεστερη αντιληψη καλυτερος δισκος των sg (ο μανσον συγχωρειται που θεωρει τοι down καλυτερο τους)

β)ειναι οσο ναναι λιγο δισκος ''under the radar ‘’, ενα πραγμα σαν το above των mad season

jeff buckley - grace. τι να σου πω ρε μπραντον ???

δισκαρα.φωναρα.δεν μπηκε στο πολλ γιατι (διαβασε κομμεντ νο 100,αποπου κ ξεκιναει αυτο εδω το πολλ)

να ακουσεις.οπωσδηποτε.

μανσον του 91 ειναι αγορινα 8) (που βαριεσαι και τους porcupine tree παναθεμα σε !!!)

επισης μη τρελαινεστε , ενα πολλ εφτιαξα να περασει η ωρα δεν ειναι η βιβλος !!!

ειναι παρα πολλες οι δισκαρες για να χωρεσουν ολες σε 10 επιλογες

[B]κρατηστε δυναμεις για το 90s ροκ πολλ που θα γινει συντομα , οπου θα ψηφισουμε ολοι τους 20 καλυτερους δισκους μας

ερχεται…(η ετσι εχει ειπωθει τουλαχιστον)[/B]

edit : manson εισαι αμπαλος.βαριεσαι ΚΑΙ jeff ? φυγε και σε ειχα συμπαθησει

(θα παθω καρδιακο βραδυατικα)

νταξει,και γω superkunkown ψηφισα απο το πολ.απλα η προσωπικη μου αποψη(και αρκετων αλλων απο οσο ξερω)ειναι οτι το temple of the dog ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει ο κορνελ.και δεν ειναι και τοσο under the radar,ισα ισα,εχει πουλησει εκατομμυρια δισκους και θεωρειτε must για ολους τους φανς των 90’ς!

πρεπει να ακουσω jeff συντομα!

ενα γρήγορο οφ τοπικ…
ρε συ awake ενα τραγούδι του jeff buckley που εχει μέσα τον στίχο “συγχώρεσε με άλλα ειμαι πολύ μικρός για να ξέρω” μήπως ξέρεις ποιο είναι…??

brandon οπως ειπα , αυτο ειναι ενα πολλ απλα για να ξεκαυλωσουμε

ερχεται κανονικο 90s rock δημοψηφισμα με λιστες-βαθμολογια ολα

και ακου το grace να το βαλεις κ στη λιστα (btw o cornell ηταν φιλος με τον buckley…)

@κριμσον

δεν βοηθας πολυ μηπως λες αυτο ? εχει αναφορες για μικρος μεσα

[SPOILER]Looking out the door
I see the rain fall upon the funeral mourners
Parading in a wake of sad relations
As their shoes fill up with water

Maybe I’m too young
To keep good love from going wrong

But tonight, you’re on my mind so
You never know

Broken down and hungry for your love
With no way to feed it
Where are you tonight?
Child, you know how much I need it.
Too young to hold on
And too old to just break free and run

Sometimes a man gets carried away,
When he feels like he should be having his fun
Much too blind to see the damage he’s done
Sometimes a man must awake to find that, really,
He has no-one…

So I’ll wait for you… And I’ll burn
Will I ever see your sweet return?
Oh, will I ever learn?
Oh, Lover, you should’ve come over
Cause it’s not too late.

Lonely is the room the bed is made
The open window lets the rain in
Burning in the corner is the only one
Who dreams he had you with him
My body turns and yearns for a sleep
That won’t ever come
It’s never over,
My kingdom for a kiss upon her shoulder
It’s never over,
all my riches for her smiles when I slept so soft against her…
It’s never over,
All my blood for the sweetness of her laughter…
It’s never over,
She’s a tear that hangs inside my soul forever…

But maybe I’m just too young to keep good love
From going wrong

Oh… lover you should’ve come over…

Yes, and I feel too young to hold on
I’m much too old to break free and run
Too deaf, dumb, and blind
To see the damage I’ve done
Sweet lover, you should’ve come over
Oh, love, well I’ll wait for you
Lover, you should’ve come over
'Cause it’s not too late.

[/SPOILER]

*δεν είναι αυτό…αυτό το ξέρω και εγώ…

το ξέρω ρε γαμώτο οτι δεν βοηθάω…έχουν περάσει και 11 χρονιά…:?
υπάρχει γραμμένο στα ελληνικά στο σπίτι της κοπέλας μου…θα το ψάξω εκεί…παίζει πολύ love story με τον στίχο…:smiley:

τωρα κατι μας ειπες :stuck_out_tongue:

(παρε με τηλ κ τραγουδησε μου το στο αυτι να καταλαβω 8)8)8) )

ειναι στανταρ jeff ?

δωσε καναν αλλο στιχο για βοηθεια

δεν θυμάμαι καθόλου κάτι άλλο…
είναι γύρω στις 12-14 λέξεις και δεν κάνει ρήμα…είναι σαν μια μεγάλη φράση…
τώρα σκάλωσα…θα το ψάξω γιατί θα σκάσω…

με αφορμη τα ποστ brandon/crimson

να ξαναπω ποσο τεραστιος δισκος ειναι το grace - jeff buckley

οσοι ειδικα προσκυνατε OK computer , ακουστε το μιας κ οι RH επηρεαστηκαν καργα απο αυτο τον δισκο(το εχουν δηλωσει κ οι ιδιοι)

να δω στο πολλ για τα ροκ 90s ποσα κουκια θα μαζεψει αυτο το χαμηλων τονων αριστουργημα…

εγώ δεν το έχω ακούσει ακόμα, αλλά ακούω πολλές love/hate απόψεις.

ίσως επειδή έχουν ακουστεί τόσα πολλά και αυξάνονται οι προσδοκίες.

ψ. τι διάολο, κατάρα τους είχαν ρίξει? ούτε 60 χρόνια δε ζήσανε και οι μαζί πατέρας/γιός…

νταξ ο πατερας ειχε πεσει στην ηρωινη οποτε δεν το λες καταρα…αλλα ο γιος πηγε τζαμπα/αδικα απο πνιγμο(?) και γενικα ακουστηκαν μεχρι κ για voodoo

που ακουσες hate αποψεις ? το χειροτερο που θα μπορουσα να πω ειναι πως ειναι ‘αργο’ αλμπουμ…δεν νομιζω να μπορεις πχ να πεις οτι ειναι κακο αλμπουμ.απλα ειναι ενδοσκοπικο και χαμηλων τονων/bpm

ειναι περιεργο αλμπουμ παντως…οντως η θα το λατρεψεις η θα σε αφησει αδιαφορο,σε αυτο συμφωνω κ εγω.αλλα δεν νομιζω οτι εχει ακουστει οτι ειναι πχ κακο/κενο/δηθεν

εδω μεχρι κ ο page (led zep) εχει πει οτι ειναι το αγαπημενο του 90s αλμπουμ 8O

τεσπα αποψεις…τσεκαρε το παντως , αφου ακους πραγματα σαν τους godspeed που εχουν τη λυρικη πλευρα τους πιστευω οτι θα γουσταρεις τον τζεφ.