Aγαπημενες ταινιες σεζον 2011

το tron βγήκε τέλος του 2010 αρχές του 2011 και το the fighter 20 Ιανουαρίου του 2011 στην Ελλάδα. Και το Black Swan το 2010 βγήκε, αλλά στην Ελλάδα 27 Ιανουαρίου του 2011 άρχισε να παίζεται. Και οι 127 ώρες και το winter’s bone το 2010 βγήκαν, αλλά στην Ελλάδα το 2011 προβλήθηκαν. Δεν ξέρω… είναι μπέρδεμα. Εγώ πάντως αυτές που έβαλα το 2011 τις είδα :stuck_out_tongue:

πωωω τις μισες απο αυτες που λετε ειδα…
γενικα δεν με τράβηξαν πολυ οι φετινές(περσινές)
απο τις λιγες που ειδα ξεχωρίζω

Drive
Rango
Blue Valentine(η χρονια του Ryan Gosling)
Ηοbo With A Shotgun

μετα την εξεταστική εχει δουλιτσα…

νταξ, οχι και μουφα, δλδ makes no sence…επισης το αν ειναι ή δεν ειναι καλο, δεν μπορω να καταλαβω πως επηρεαζει και τις υπολοιπες ταινιες των τοπ10αδων:-k

το ιncendies και το blue valentine-ειδικα- θα μπορουσαν να ειναι και στη δικια μου λιστα!
Αντιθετως, για μενα το Route Irish ηταν η απογοητευση της χρονιας, οντας και γω σκληροπυρηνικος φαν του Λοουτς:-k
(νταξ το Biutiful δεν μ’αρεσε ουτως ή αλλως, αλλα το Route Irish το περιμενα πως και πως και αποδειχθηκε πολυ κατωτερο και του ιδιου του Λοουτς νομιζω)

…Tree Of Life:):!:

ειδα το The Turin Horse…

με κούρασε αλλα στη τελική στα @@ μου ταινιαρα!!!
για πείτε καμια αλλη απο Bela Tarr…
The Man from London,Satantango λενε?

κοιτα, το santanago δεν το εχω δει, 7 ωρες ταινια ειναι, αλλα αμα εισαι αθηνα-τυχερος-ψηνεσαι, στον Τριανον 7-8 γεναρη προβαλεται, παρουσια του σκηνοθετη!!

κατα τ’αλλα, εχω δει το man from london και αμα σου αρεσε το αλογο, δες το αμεσως, ειναι κορυφη…

τρέχω κι εγώ!!!1

Συμφωνούμε οι περισσότεροι στο [B]Drive[/B] βλέπω. Είχε τα πάντα με πολύ απλό τρόπο. Αλλά για μενα μάλλον η τοπ που είδα είναι το [B]La piel que habito(το δέρμα που κατοικώ)[/B] του Αλμοδοβάρ. Ήταν θριλερ, είχε τροφή για σκέψη και η σκηνοθεσία ήταν αριστουργηματική.
Το [B]X-men:first class[/B] με ενθουσίασε, ίσως το καλύτερο x-men.
Το [B]Warrior[/B] το οποίο δυστυχώς δεν ήρθε Ελλάντα, ήταν επίσης φοβερό. Μου φαίνονταν όλα ανθρώπινα μέσα στην υπερβολή του και με συγκίνησε. Μου θύμισε λίγο Clint Eastwood σε κάτι gran torino, million dollar baby.
Πολύ καλές εντυπώσεις και το [B]We need to talk about Kevin[/B] με πραγματικό villain και ιδιαίτερο οικογενειακό δράμα. Μωρό της Ρόζμαρυ, Προφητεία και τέτοια πράγματα.
Υπάρχουν και ταινίες που δεν είδα και θέλω πολύ όμως (dangerous method, turin horse, carnage, tinker tailor soldier spy, once upon a time in anatolia, faust, artist).
Και για ν’ αρχίσουμε: υπερτιμημένο το [B]Black Swan[/B], αλλά με κορυφαίο τέλος.

μπα καβαλα ειμαι αυτον το καιρο…
οκ thnx κατεβασα το man from london… :wink:

Του Αλμαδόβαρ μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ. Για μένα είναι επιπέδου “όλα για τη μητέρα μου”, “Μίλα της” και “Καυτή Σάρκα”.

Το “we need to talk about kevin” ήθελα πολύ να το δω. Δεν κατάφερα να το δω στο σινεμά :(, αλλά θα το κατεβάσω για να το δω επιτέλους.

εγω παλι φετος δεν ειδα πολλα
απο αυτα που ειδα θεωρω αριστουργηματα το tree of life, midnight in paris, carnage
λιγο πιο κατω ακολουθει source code
ωραια ταινια το ides of march και το moneyball, ψηλοαδιαφορη το contagion
περασαν απαρατηρητα τα βλοκμπαστερς χαρυ ποτερ και πιρατες
μεγαλη απογοητευση παλι για μενα το χομπο το βρηκα η δηθενια σε ολο του το μεγαλειο :-k

επιτέλους δεν είμαι ο μόνος που έχει την ίδια άποψη :stuck_out_tongue:

Η πιο δηθεν ταινια παιζει να ηταν το μελαγχολια.

Ουτε τα βυζια δεν την εσωσαν την ταινια.

ετσι απο περιεργεια να ρωτησω. κ εμενα μ αρεσε το midnight in paris για να περασει καλα αυτο το διωρο στο σινεμα παρα του οτι τετοιες ρομαντικες τανιουλες δεν με εντυπωσιαζουν ευκολα. ομως ποσο ευκολο ειναι να το πει κανεις “αριστουργημα”??? (εκτος αν ηταν σχημα λογου)…

εγω παλι πιστευω οτι ο αλεν ειχε να βγαλει τοσο ωραια ταινια απ το χανα εντ χερ σιστερς! θεωρω οτι γυρισε σε αυτο που λεμε ρομαντικος παραμυθατζης καταφερνει με τα σεναρια του να σε κανει να αισθανεσαι χαρουμενος φευγει απ τη κλασικη αντιμετωπιση του ερωτα αλλα βαζει και μια πινελια της δικιας του αντιμετωπιση! τα σεναρια του σεβονται οπως και αυτο παντα το μερος και το ουεη οφ λαιφ της περιοχης οπου κανεις τις ταινιες. εδω ας πουμε εβαλε οτι χαρακτηριζει το παρισι το γεμισε με μια δοση αλλεν εβαλε ηθοποιους οι οποιοι εμενα δεν μου λενε κατι προσωπικα (αν εξαιρεσεις κοτιγιαρντ) και τους εκανε ηθοποιους η κλασικη κλιμακουμενη σκηνοθεσια του αλεν ηταν εκει και η φωτογραφια πανεμορφη εγω ειχα νιωσω σε ταινια του αλεν ετσι απ το βικυ κριστινα μπαρτσελονα και γενικοτερα ειχα να δω αλεν αλα ανι χωλ η μπροουντουεη ντανη ροουζ σε σκηνοθεσια πολλα χρονια η σε σεναριο ειχα να πετυχω σεναριο τετοιο απο μαιτη αφρονταητ 8)

ΠΟΙΟ σεναριο???

Μelancholia
In A Better World(την προτείνω ανεπιφύλακτα)
Unknown
Hesher
Black Swan

(θα ήταν κι άλλες που δεν έχω δει ακόμα για να κρίνω, δεν έχω προλάβει γαμώτο)

Αυτό που χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και δεν μπορούμε να σταματήσουμε να λατρεύουμε :smiley: :stuck_out_tongue:

Λίγες ταινίες είδα φέτος γενικά και ακόμα λιγότερες καλές. Οπότε έχουμε και λέμε:

  1. Rundskop
  2. We Need to Talk about Kevin
  3. The Guard
  4. Tinker Tailor Soldier Spy
  5. Midnight in Paris
  6. Drive
  7. Habemus Papam
  8. The Ledge

Ακόμα δεν έχω αξιωθεί να δω Turin Horse και Separation. Πιστεύω τις επόμενες μέρες θα κάτσω να τα δω οπότε θα επανέλθω.

ειδα μερικες καινουργιες φετινες
οποτε η λιστα διαμορφωνεται ως εξης
απο αυτα που ειδα θεωρω αριστουργηματα το tree of life, the artist, midnight in paris, carnage
λιγο πιο κατω ακολουθει source code
ωραια ταινια το ides of march (πολυ καλο σεναριο) και το moneyball (φοβερος πιττ αλλα και γαμιστερη σκηνοθεσια μιλλερ),rum diary, ψηλοαδιαφορη το contagion, the help, the descendants
περασαν απαρατηρητα τα βλοκμπαστερς χαρυ ποτερ και πιρατες
μεγαλη απογοητευση παλι για μενα το tinker tailor soldier spy (βεβαια ερμηνειαρα του ολντμαν αλλα και ωραιες σκηνοθετικες αποψεις του αλφρεντσον), girl with the dragon tattoo, war horse και το χομπο που το βρηκα η δηθενια σε ολο του το μεγαλειο

βκηακνε οι υποψιγιοτητες για οσκαρ, αναλυτικα στο link

για καλυτερη ταινια ειναι οι εξης:

The Artist
The Descendants
Extremely Loud and Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse