Aγαπημενες ταινιες σεζον 2011

Oπως και την προηγουμενη χρονια ( http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=19052&highlight=cinemanews ), με τα παιδια απο το cinemanews βγαλαμε τα τοπ ταινιονια της χρονιας, ανα συντακτη…

Χρονια οπως και η περασμενη, με λιγες καλες ταινιες, πολλες εφετζιδικες ποπ κορν τρακατρουκες αλλα και χρονια μεγαλων δημιουργων και νεων σταρ…

ενηγουεη, οι λιστες ειναι εδω
http://www.cinemanews.gr/v5/top2011/index.php

οπου και παλι, η δικια μου ειναι η πχιο τιμια αφου περιεχει το hobo with a shotgun, τον ορισμο του τιμιου bad movie we love AKA cult επους\μ/

Επισης φετος μας εκανε την τιμη και ο Φοιβος Δεληβοριας να καταθεσει και αυτος τη λιστα του, καθως επισης με χαροποιησε πολυ που αναπαντεχα στις 2 πρωτες μας θεσεις, εχουμε κοινες ταινιες!

Anyway, like last year, καντε αμα θελετε τον απολογισμο σας, καντε καμια λιστα που τοσο πολυ αγαπανε ολοι σε αυτο το φορουμ, θαψτε τον Γουντυ Αλλεν που με ενα υπεροχο τιποτα βρεθηκε απο το πουθενα σε πολλες λιστες-οχι μονο του σαιτ αλλα και διεθνης απολογισμους συν βραβεια-, οπως και λυσαξτε για οτι γουστερνετε…

η δικια μου δεκαδα για οσους βαριουντε να πατησουν το λινκ:
1. The Turin horse- o Tarkofsky θα ειναι περηφανος, αριστουργημα
2. Ενας χωρισμος- καποιος πηρε μια ιστορια των ακρων και την εκανε απτη πραγματικοτητα, η οποια απεχει πολυ απο το αγαπημενο διπολο των αμερικανων στοκων!Μονο ευσημα!
3.We need to talk abou kevin- art house ευρωπαικος Omen…need to say more?
4.Drive-δεν ηταν μονο η σκηνοθεσια και η υπολοιπη τεχνικη αρτιοτητα, ουτε η απλη και μεστη ιστορια…ειναι ο ερωτας απεναντι στον κινηματογραφο σαν μεσο, απλα και λιτα!ο Γκοσλιγκ αγγιξε Ντελον!
5.Τhe adveντures of tintin:secret of the unicorn-as said ξανα, indiana jones meets tintin meets 80s spielberg minus lucas= pure τελειοτις!
6.the tree of life- ενα οικουμενικο ποιημα, εμπνευσμενο μεσα απο προσωπικα βιωματα και κοσμο-αντιληψεις, οπου χρησιμοποιουντε με τετοιο τροπο, ωστε να οδηγησουν στην κατανοηση ενος κοσμου τοσο ανισου, οσο και απολυτα ισσοροπημενου…ο Ταρκοφσκυ επεμενε πως μεσα απο προσωπικα βιωματα και την σχεση φυσης-ανθρωπου, θα μπορουσε να εκφρασει μεσα απο τα εργα του την ουσια του κοσμου…ο Μαλικ με ενα εργο ζωης, συνεχιζει να αναζητα το ιδιο…
7.Αttack the Block- Shawn of the dead με πολιτικες/κοινωνικες προεκτασεις? UK knows best, ως συνηθως τα τελευταια χρονια…
8.Rango- ο Λεονε συναντα τον Νταλι και τον Χαντερ Τομσον και ο Βερμπινσκι τον πρωιμο Σπιλμπεργκ
9. The Guard- ο αδερφος του σκηνοθετη του In Brudge κανει παρομοια ταινια…need to say more?
10. Hobo with a shotgun-οταν ο Ταραντινο κοροιδευε τους ‘φαν’ του με ψευτοδιανοουμενα b-movies whanna be, oταν ο Ροντριγκεζ ξεφτυλιζε τον Τrejo και το μονο καλο πραγμα του Grindhouse-το fake trailer του Μασετα-, ο Hobo απλα περιμενε στη γωνια…suck my balls και τα συναφι, μαλακες whanna be b-μουβαδες!

[I]1[/I]. [B]Tinker Tailor Soldier Spy[/B]
[I]2[/I]. [B]Drive[/B]
[I]3.[/I] [B]Harry Potter and the Deathly Hallows part 2[/B]
[I]4.[/I] [B]Black Swan[/B]
[I]5.[/I] [B]Tree of Life[/B]
[I]6.[/I] [B] Melancholia[/B]
[I]7. [/I][B] Snowtown[/B]
[I]8.[/I] [B]The adventures of tin tin[/B]
[I]9.[/I] [B] X-Men first class[/B]
[I]10.[/I][B] Attack the block[/B]

Κυριως τα 3 πρωτα εβαλα με σειρα, τα αλλα ψηλο ραντομ !

έχω να δω μερικές ακόμα για να κάνω τοπ, αλλά ναι ο Bela Tarr είναι ο νέος Tarkovsky και πρέπει να προσπαθήσω να δω ολόκληρο το satantango κάποτε

πο ρε μαν, εισαι πολυ τυχερος που το εχεις δει…can’t wait να το δω και γω και για καποιο λογο πιστευω πως αμα ειναι οπως το φανταζομαι. θα ηταν ανετα και στη δικη μου λιστα…

Το Carnage το είδε κανείς?

με το πονο μ παιζεις…:frowning:

Γιατί ρε? εγώ το κατέβασα, απλά δεν βρίσκω υπότιτλους #-o

:o:O:O:O:O

τωρα μολις ειδα οτι εχει βγει…σπευδω!

To ειδα το Carnage, και κατ’εμε δεν ειναι στις καλυτερες ταινιες του 2011. Επειδη ακριβως ειναι μια μεταφορα απο θεατρικο εργο, οι τοποθεσιες και οι χαρακτηρες ειναι περιορισμενοι σε μια οχι και τοσο ελκυστικη ιστορια για σινεμα. Βεβεα για αυτο ακριβως το λογο το βαρος πεφτει στους ηθοποιους οι οποιοι και οι 4 ειναι παρα πολυ καλοι με προσωπικο φαβ τον Waltz. Καλυτερα για μενα να εμενε στο σανιδι και με τον Ralph Fiennes :slight_smile: και [εδιτ] Tamsin Greig - Black Books!

Oσο για το Tinker Tailor Soldier Spy, να το δειτε να μου πειτε γνωμες γιατι το απολαυσα παρα πολυ!

Χαχα ντάξει αφού έβαλες και το Hobo respect! Και το Tree of Life ήτανε ειδική περίπτωση. Τα δικά μου μαζί μ’αυτά:

The Sunset Limited
Melancholia
Drive
Guilty of Romance
Midnight in Paris
Limitless
X-Men: First Class
Thor
Insidious
Fast Five

  • Captain America, Source Code, The Adjustment Bureau, Blue Valentine και κάμποσα που άξίζουν αλλά ξεχνάω τώρα.

Ορισμένα σαν το The Artist τα οποία ενώ ήθελα, δε πρόλαβα να δώ ακόμα. Για το Carnage ψάχνω επίσης υπότιτλους.

Hesher και 127 Hours δε θυμάμαι άν μετράνε για του 2011. Μέχρι και το πρόσφατο In Time μου άρεσε!

Κλασσικα,αν δεν παλιωσει μια ‘‘καινουρια’’ ταινια,δεν τη βλεπω(εχω κι εγω τα κολληματα μου).Απο τη λιστα του Lupin,εχω δει μονο το ‘’[B]Ηοbo[/B]’’ για το οποιο προσυπογραφω,αλλα ο λογος για τον οποιο γραφω ειναι για να αποθεωσω Lupin για τα σχολια που κανει για αυτα τα δτο υπερτιμημενα αισχη του cinema,τους δυο κλεφταραδες του κωλου που λεγονται [B]Tarantino[/B] και [B]Rodriguez[/B].
Lupin,αν σε συμπαθουσα μια φορα τωρα μιλαμε ανεβηκες στην εκτιμηση μου τουλαχιστον καμμια δεκαρια σκαλια παραπαω!!!

α καλα, ναι, εχουμε περασει πολλες ωρες flame-μαρισματος και καυγαδων για τους δυο αποπανω-κυριως για Ταραντινο, ο Ροντριγκεζ μου ειναι γενικα πχιο συμπαθης-:stuck_out_tongue:

ρε παιδιά μεγάλη μούφα το attack the block, αν ανήκει στις τοπ10άδες, απορώ πώς θα είναι τα υπόλοιπα φιλμ. Κατα τ’ άλλα φέτος πραγματικά δεν είδα τίποτα

Πάει και το 2011. Ας κάνω και εγώ ένα απολογισμό με τις ταινίες που είδα φέτος

1)[B] Drive[/B] (ταινιάρα, ο Gosling θεός, προσκυνάμε λέμε)
2) [B]In a Better World[/B] (το δανέζικο που πήρε όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης – αξίζει να το δείτε)
3) [B]The Fighter[/B] (όμορφο ταινιάκι – έχω βαρεθεί τις ταινίες με μποξέρ, αλλά αυτό μου άρεσε)
4) [B]Black Swan[/B] (παρόλο που πολλοί το έκραξαν, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ)
5)[B] Incendies[/B] (το καναδέζικο, που έχασε από το δανέζικο το όσκαρ, αξίζει και αυτό μια θεση στην καρδιά σας)
6) [B]127 Hours[/B] (ωραίο ντοκυμαντερ και απίστευτη εικονά)
7) [B]La Piel Que Habito[/B] (αλμαδόβαρ και ξερό ψωμί – μου άρεσε πολύ περισσότερο από τις 2 προηγούμενες ταινίες του)
8 ) [B]Blue Valentine[/B] (ο Gosling είναι θεός, το είπαμε)
9) [B]Tron: Legacy[/B] (ενώ γενικά δεν με τρελαίνουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, αυτό μου άρεσε πάρα πολύ – και έχει και γαμάτo soundtrack)
10) [B]The Way Back[/B] (και αυτό όμορφο ντοκυμαντερ, με φοβερά τοπία)

The Fighter και Tron: Legacy δεν είναι του 2010 ? Άν όχι προσθέτω κι αυτά. Και το Insidious μαλακία έκανα και το βάλα.

Θα βαλω 5 ταινιες που ειδα και μου αρεσαν.(Ρε συ τωρα συνειδητοποιησα οτι μιλαμε για το 2011)

1)[B]Incendies[/B](Eκπληκτικη ταινια απο τον Καναδα.Την ειδα και προσκυνησα.Απιστευτης συναισθηματικης εντασης και προβληματισμου ταινια)
2)[B]Blue Valentine[/B](Aγαπυλιαρικο,αλλα με αποψη!!!=
3)[B]Barney’s Version[/B](Λατρευω [B]Paul Giamatti[/B] κι εδω εκτος οτι ειναι one man’s show,η ταινια θυμιζει καλο [B]Woody Alle[/B]n.Φοβερη ταινια!!!=
4[B])Biutiful[/B](Eνταξει θυμαμαι βγηκα απο το cinema με καταρρακωμενη ψυχολογια κυριολεκτικα.Ολες οι ανθρωπινες δυστυχιες συμβαινουν σε αυτην την ταινια,αλλα δεν μπορεις να την αγνοησεις!!!)
5)[B]Ηοbo With A Shotgun[/B](Ειμαι b-movaς,τι να κανουμε!!!)

και bonus:
6)Route Irish(Κen Loach στα καλυθτερα του!!!Πολυ δυσνατο πολιτικο thriller!!!

Απογοητευση της χρονια παντως για μενα:

1)[B]The Ward [/B]του [B]John Carpenter[/B]

(Tεραστιο πατατονι!!!)

Δύσκολα βγάζω λίστα για 2011. Τις σημαντικότερες ταινίες δεν τις έχω δει και γενικά έχω περιοριστεί στα blockbuster. Από αυτά το καινούργιο X-men, Rise of the planet of the apes και Tin Tin απλά γάμησα ενώ Captain America και Super 8 αποδείχθηκαν καλύτερα των προσδοκιών μου.

Από μεγάλους σκηνοθέτες μόνο Αρονοφσκι έχω δει ως τώρα με το Black Swan το οποίο το βρήκα εκπληκτικό. Αν δω μέσα στο μήνα και τις υπόλοιπες (που είναι και πολλές) που θέλω ίσως επανέλθω με λίστα.

[B]edit[/B]: ρίχνοντας μια ματιά στο link του Lupin είδα πως το Winter’s bone βγήκε μέσα στο '11. Πολύ καλή ταινία νομίζω είχα γράψει για αυτή κάτιτις σε άλλο θρεντ.

το δικό μου top10 για το 2011

1)The Artist
2)Drive
3)La piel que habito
4)La guerre est déclarée
5)Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
6)We Were Here
7)X-Men: First Class
8 )Crazy, Stupid, Love.
9)Poulet aux prunes
10)Rango

Επιβάλλεται να δω:
We need to talk abou kevin,A seperation,Τhe adveντures of tintin (θα έμπαιναν άνετα στη δεκάδα…8))

Το Black Swan θεωρείται του '10 ή του ΄11??

Το 10 βγήκε κανονικά αλλά Ελλάδα το 11 για αυτό και μπαίνει στις λίστες

ναι για αυτό ρωτάω…

μπαίνει άνετα και στη δική μου λίστα τότες…:p:p