Aγαπημενα δεκα horror films της δεκαετιας 1980-1989

χαχα ναι πουστης

και εγω εχω κατεβάσει 4-5 ταινιες εχω που εχω καμια 20ρα στο σκληρό να δω ποτε θα τα δω ολα… :stuck_out_tongue:

Παιδια,ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!
Ας τα κρατησουμε τα threads ζωντανα κι αν βλεπω ανταποκριση,εχω και πολλα πολλα αλλα πραγματα και για αλλα κινηματογραφικα ειδη να προτεινω!

Ότι λένε οι πάνω. Οι ταινίες αυτές είναι συγκίνηση απλά. Το αίσθημα που σου βγάζει το horror ειδικά εκείνη την δεκαετία είναι απίστευτο, ειδικά αν το έχεις ζήσει σε μικρή ηλικία στο πετσί σου.

Και μια που ξέχασα τελείως

[B]The Blob[/B]

Εφιάλτες με αυτήν την ταινία.

λοιπον, τι ειδα απο εδω (δυστυχως για εδω δεν θα πω κ πολλα καλα, τσαμπα γραφω δηλαδη):

The Thing: εχοντας ακουσει οτι ειναι το καλυτερο θριλερ ολων των εποχων εκατσα να το δω με παρεα 10000% θετικα προδιαθετειμενος και πραγματικα απογοητευτικα. οχι οτι δεν ηταν καλογυρισμενο. οχι οτι δεν ηταν εξαιρετικα “προχω” τα εφε για την εποχη του. οχι οτι δεν σε κρατουσε σε αγωνια. αλλα το ολο θεμα με αφησε αδιαφορο στο τελος. και οταν προκειται για μια ταινια που περιμενα τοσα πολλα κυριως… φυσικα και εινια καλη ταινια ομως πλεον δεν συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη ταινια τρομου ολων των εποχων.

Τhe Hitcher: αρκετα καλη και… τιμια ταινια. οι φαν του ολντ σκουλ σιγουρα θα γουσταρουν. πιο πολυ θριλερ παρα τρομου.

The Howling: τουτο εδω δεν μου αρεσε αν και το ειχα για να το δω καπου 2 χρονια! τα εφε ειναι τοσο χαλια πλεον που δυσκολευομαι να τα παραβλεψω και επιπλεον υπαρχει αυτη η τοσο μετρια υποκριτικη που βρισκουμε σε ταινιες του παρελθοντος οπως η ψυχραιμια της τυπισας οταν ανοιγει την κουρτινα και βλεπει την ξεκοιλιασμενη φιλη της στο ιατρικο κρεβατι (αν λεω καλα τα προσωπα γιατι την ειδα πριν αρκετες μερες). γενικα, αυτο για μενα, δεν… :thumbdown:

Πρωτα απ’ολα παρε ενα ποντο για το οτι ανεστησες ενα απο τα threadακια μου που με τοσο κοπο εκανα.
Παρε κι αλλον ενα ποντο που τολμας να διαφωνησεις και δεν σε νοιαζει τι θα πουνε οι περισσοτεροι(το λεω με την εννοια οτι καποιοι θα διαφωνησουν και εσυ θα πρεπει να απολογηθεις και να εξηγεις για καμμια μερα τουλαχιστον.Αυτο εδω μεσα με κουραζει αφανταστα προσωπικα.Ειναι η αποψη σου,τερμα!!!).
Τριτον το ‘’[B]The Thing[/B]’’ αν και δεν λες ασχημα λογια,δεν ξερω γιατι δεν σε απογειωσε.Το ιδιο και το ‘’[B]Τhe Hitcher[/B]’’ οπου ο [B]Rutger Hauer [/B]απλα δινει ρεσιταλ ερμηνειας.Στο ‘’[B]The Ηοwling[/B]’’ ,οκ,τωρα ταινιες με λυκανθρωπους και ζομπι,δεν ειναι να τις παιρνεις και πολυ σοβαρα,ακομα και γι αυτο που ειναι.Προσωπικα,τα ζομπι κυριως,δεν τα παλευω με τιποτα.
Τσεκαρε και αλλες που δεν εχεις δει παντως!!!

το θεμα ειδικα με το the thing ειναι οτι στεναχωρηθηκα κ εγω ο ιδιος π δεν μ αρεσε γιατι ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΘΑ “ΕΠΡΕΠΕ” τα αλλα του καρπεντερ με ειχαν κανει να ΤΡΟΜΑΞΩ και γενικοτερα να γουσταρω πολυ περισσοτερο (the fog, in the mouth of madness).

στο hitcher οντως ο ξανθος επαιξε γαματα. ειναι απλως μερικες φορες που για να σ αρεσει πολυ μια ταινια πρεπει να μπεις 100% στο πετσι της και να δεχτεις οσα συμβαινουν. κ αυτο δεν το καταφερνω παντα. :frowning: γενικα μ αρεσε αρκετα απλως δεν πεθανα κιολας.

σε λιγο θα δω το the fly!

Aπο τις πιο mainstream ταινιες του[B] Cronenberg [/B]και για μενα οχι κατι το ιδιαιτερο.Ενταξει καλο ειναι,αλλα προσωπικα δεν αντεχω τον [B]Jeff Goldblum [/B],
Remake,ταινιας του '50 ειναι μα το θεο ,[B]Vincent Price[/B],το οποιο ναι ειναι καλυτερο!!

νταξει τωρα το ειδα κ ηταν μια χαρα. απο ενα εργο που καποιος γινεται μυγα δεν θα μπορουσα να περιμενω και πολλααααα περισσοτερα!

σημερα ειδα αυτο εδω και το μονο που θα πω ειναι ο καρπεντερ ειναι εγγυηση! νομιζω δεν υπαρχει ταινια του που να ειναι κατω του μετριου, τουλαχιστον απο τις κλασσικες (που ειναι πολλες).

Aπο χθες το βραδυ ειμαι σκατα εντελως.Παιδια με αυτα τα μετρα τη βαψαμε,τελειωσε η ζωη στην Ελλαδα,μαλλον πρεπει να λοξοκοιταμε προς τα εξω.Επειδη λοιπον ολα αυτα φερνουν τρομο για το τι θα γινει στη συνεχεια,ειπα για να μην σκεφτομαι και τρελλαινομαι,να ανανεωσω λιγο τις λιστες και φυσικα να συμπαρασυρω και σας σε νεες horror προτασεις!!!
Μια πενταδα ενδεικτικα:

1)’’[B]Night Of The Creeps[/B]’’(1986) του [B]Dekker Fred[/B]
Καλο ταινιακι με ελαφροκωμικα στοιχεια.Ενταγμενο στο γενικοτερο χαβαλεδοhorror κλιμα των 80’s βλεπεται πολυ ευχαριστα και εντελως απενοχοποιημενα!!!

2)??[B]The Entity[/B]??(1982) του [B]Sidney J.Furie[/B]

To ‘‘The Entity’’ το παλευα και για δεκαδα να πω την αληθεια,αλλα τελευταια στιγμη το απεκλεισα.Ειναι μεταφυσικο,εχει πολλη ατμοσφαιρα και μια εξαιρετικη ερμηνεια απο τη [B]Barbara Hershey[/B],αλλα ειναι λιγο μεγαλο σε διαρκεια.Εχει ομως καποιες σκηνες πολυ δυνατες και γενικοτερα ειναι ενα ποιοτικοτατο horror film!!!

3)??[B]Fright Night[/B]??(1985) του [B]Tom Holland[/B]
Ενταξει στα ιδια επιπεδα με το ‘’[B]Night Of The Creeps[/B]’’.Τρομοχαβαλες και ποζεριες στο soundtrack!!!Προσφατα εγινε και remake,αλλα δεν ξερω τα αποτελεσματα του!!!

4)??[B]Monkey Shines?[/B]?(1988 του [B]George A.Romero[/B]

Τα εχουμε πει και αλλες φορες για Romero,προσωπικα τον θεωρω στασιμο ,κολλημενο,προβλεψιμο και κατ’επεκταση υπερτιμημενο,αλλα η ταινια αυτη,ειναι καλη πραγματικα κι ας μην ειναι τοσο γνωστη!!!Τσεκαρετε την!!!

5)[B]?'The Believers??/B του [B]John Schlesinger[/B]

Eδω ο [B]John Schlesinger[/B],υπευθυνος για ταινιαρες οπως το ‘’[B]Midnight Cowboy[/B]’’ και το ‘’[B]The Marathon Man[/B]’’,ασχολειται στα 80’s και μς το horror genre και μας δινει μια αρκετα καλη ταινια που θα αρεσει σε αυτους που τους αρεσε και το ‘’[B]Angel Heart[/B]’’!!!

To fright night, και το παλιό και το remake, δεν με είχαν ενθουσιάσει καθόλου σαν ταινίες τρόμου, δεν ξέρω :stuck_out_tongue:
Jiopa δεν χάνεις κάτι αν δεν έχεις δει το remake

εγω χωρις να εχω δει το παλιο περασα πολυ ωραια με το remake…
David Tennant,Christopher Mintz απολαυστικοί!!

(φφ άλλαξε σελίδα για το fright night λεω)

το remake ηταν και για μενα καλυτερο του πρωτοτυπου

Τι διαβαζω ο καργιολης απογευματιατικα!#-o

παιδια,το the keep του μαικλ μαν το χετε δει?η εισαγωγη με ειχε συγκλονισει οταν το χα πρωτοδει καποτε.στη συνεχεια το ξεχασα παντελως ωσπου λιγες μερες πριν το θυμηθηκα,το κατεβασα και ξανα επαθα πλακα.ολε!

Εγω το εχω δει φιλε.Πρωτη ωρα φοβερη,δευτερο μερος για γελια με αστεια εφε και καταστροφη της ατμοσφαιρας που ειχε δημιουργηθει στο πρωτο μερος.Θα μπορουσε το συνολικο αποτελεσμα να ηταν καλυτερο!!!

σιγα που ‘θιχθηκε’ και κανα αριστουργημα:lol::lol:

Το The Thing είναι αριστούργημα, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Για το ορίτζιναλ μιλάω φυσικά. Και τα εφέ για την εποχή του, είναι άψογα, και η ατμόσφαιρα…και το τέλος φοβερό.

Όταν λες το original πιο εννοείς; Το πραγματικό original είναι αυτό [COLOR=“RoyalBlue”]http://www.imdb.com/title/tt0044121/[/COLOR] όπως έχουμε γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα και δεν είναι και καμιά σπουδαία ταινία. Αλλά έχω την εντύπωση πως εσύ μιλάς για την ταινία του Carpender.