Aγαπημενα δεκα horror films της δεκαετιας 1980-1989

Ρωτησα,απαντηση δεν πηρα κι ετσι πηρα πρωτοβουλια μονος μου.
Ξεκαθαριζω γοτι προκειται για προσωπικη αποψη που εκφραζει αποκλειστικα εμενα και κανεναν άλλο.
Η επιλογη βγηκε με αιμα ,δακρυ και πονο,μαχαιρι στην καρδια βλεποντας αγαπημενες μου ταινιες να με κοιτανε στα ματια και να μου λενε:??Eμενα ρε μαλακα,γιατι δεν με εβαλες στη δεκαδα???
Αντε τωρα να απολογουμαι σε κάθε ταινια προσωπικα.
Βαθια αναπνοη και ξεκιναω μη αξιολογικα:
1)??Τhe Shining??(1980)του Stanley Kubrick
Ειπα ότι δεν θα τις βαλω αξιολογικα,αλλα αυτή είναι σιγουρα η πρωτη ασυζητητι.Για μενα η καλυτερη μεταφορα βιβλιου του King,εχει εξοχη ερμηνεια από Jack Nicholson,υποδειγματικη σκηνοθεσια από Kubrick και γενικως είναι μια ταινια τρομου αριστη απ?ολες τις αποψεις!!!

2)??The Thing??(1982) του John Carpenter
Remake παλιοτερου sci fi/b movie των 50?s,προκειται για τον ορισμο του hοrror ιδιωματος στα 80?s!!!Λατρεμενος Kurt Russell,φοβερα special effects για την εποχη,υποδειγματικη ατμοσφαιρα κι ενταση και gore που προκαλει αλλεπαλληλα jump out!!!ΘΡΗΣΚΕΙΑ,απλα!!!

3)??Videodrome??(1982)του David Cronenberg
Τελικα με μεγαλο κοπο βαζω αυτό το ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ!!!
James Woods,Debbie Harrey και μαεστρος Cronenberg απλα θεριζουν.Τα εφφε πειστικοτατα και πολύ λειτουργικα συνδραμουν καταλητικα στη δημιουργεια μιας υποδειγματικης για το ειδος ταινιας που ξεμπροστιαζει ολες τις αποκρυφες σκεψεις μας,τα κολληματα μας και την ηδονοβλεπτικη/σαδιστικη πλευρα που κρυβουμε μεσα μας!!!ΕΠΟΣ!!!

4)’‘The Beyond’’(1981)του Lucio Fulci
Η καλυτερη του για μενα.Απιστευτο gore made in Italy.
Μεγαλη ταινια,αποθεωση του τρομου,αηδια και σαπιλα.ΑΠΟΘΕΩΣΗ!!!

5)??Evil Dead?? (1981)του Sam Raimi
H ταινια λατρευεται παθολογικα απο τους fanσ του ειδους,επηρεασε ειλκρινα πολύ το ειδος,εχει έναν ηθοποιο που ταυτιστηκε με το style και το υφος,τον Bruce Campbell.
Δεν παιζεται ο Raimi,που μαλακιστηκε στη συνεχεια με Spiderman και mainstreamιλικια.
Ευτυχως που επανηλθε με την ταινιαρα ,το ??Drag Me To Hell??φυσικα!!!(Ναι,σας τα εχω πρηξει,το γνωριζω!)

6)?‘Tenebrae’’(1982)του Dario Argento
H πρωτη μου επαφη με Αgento ηταν αυτη,φοιτητης ων,στην Λεσχη του Μετσοβειου Πολυτεχνειου που εδειχνε ταινιαρες καθε Τριτη κ Παρασκευη και πηγαινα σχεδον ανελλιπως!!!Αδικω ισως το ‘‘Phenomena’’,αλλα πρωτη αγαπη και παντοτινη!!!

7)??Αliens??(1986)του James Cameron
Εχω πει πολλακις ότι με remake κ sequels δεν ασχολουμαι,αλλα ρε σεις αυτό εδώ είναι ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ ρε πουστη μου,πολύ μεγαλη δλδ!!!

8 ??Der Vierde Man??(1983)του Paul Verhoefen
Κατ?αρχας αυτή είναι η καλυτερη ταινια του Ολλανδου σκηνοθετη.Ειναι η δευτερη αγαπημενη μου ταινια ολων των εποχων και αν και δεν είναι καθαρο horror,εχει πολλα στοιχει του ειδους.Βασιλευει η παρανοια,η ταινια δεν παιζεται,τα σκηνικα με τις αραχνες είναι απιστευτα.Επαναλαμβανω πως δεν ειναι horror με την εννοια που ολοι ξερουμε,αλλα ειναι ενα ιδιαiτερο film με ψυχολογικο τρομο και πολλη ψυχεδελεια!ΑΥΤΑ!!!

9)??Τhe Hitcher??(1986)του Robert Harmon
Ολοι λατρευουμε Rutger Hauer και ολοι προσκυνησαμε την ερμηνεια του σε αυτό το αριστουργημα τρομου!!!ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!!

10)??Possesseion??(1981)του Andrzej Zulawski
Eδω θα εχει πολυς κοσμος ενσταση ,αλλα το film είναι ποιημα!!!Sam Neil,Isabelle Adjani και γενικα γαμησε τα!Δεν είναι για ολους αυτή η ταινια,δεν είναι mainstream,είναι ενοχλητικη,είναι αποκοσμη,είναι σαπια και ξερω κοσμο που πραγματικα τη θεωρει σκουπιδι κι αλλους(σαν κι εμενα δλδ) που την θεωρουν κομψοτεχνημα!!!

Εχω αφησει εξω πολλα,το ξερω.Δεν εχω βαλει ??Hellraiser??,??Friday 13th??,??Nightmare On Elm Street??,??Evil Dead 2??.??Re-Animator??,’‘The Serpent And The Rainbow’’,και αλλα πολλα…Επισης από τις ονοματαρες Carpenter k Cronenberg εβαλα από μια ,για να χωρεσουν κι αλλοι δημιουργοιι.
Ακουω προσθεσεις,διαφωνιες κι αντιδρασεις???.

H λίστα σου είναι πολύ καλή μαν, σε όλες τις δεκαετίες.

Στα γρήγορα (η σειρά είναι τυχαία, είναι περιττό να ειπωθεί ότι το The Shining είναι το κορυφαίο):

The Fog
The Shining
Scanners
Evil Dead
The Beyond
Tenebre
The Thing
Poltergeist
A Nightmare On Elm Street
Phenomena
Henry: Portrait of a Serial Killer
They Live
The Fly

Έτυχε να την δω πριν λίγο καιρό και ομολογώ πως τη θεωρώ αριστούργημα. Και όπως λες κι εσύ δεν είναι για όλους. Είναι από τις love-it-or-hate-it περιπτώσεις.

Η σκηνή στο μετρό, σκέτη παράνοια --> http://www.youtube.com/watch?v=Ssf6ly5OufA&feature=related

τρομερη δεκαετια, θα κανω μια καλη λιστα αργοτερα μιας και δω εχει καλο ζουμι…το Hitcher ειναι τρομερη ταινια btw, μεγαλος Ηauer…

[B]1. The Thing (1982)[/B]

Η αγαπημένη μου ταινία από τον μαέστρο John Carpenter. Το ανεξήγητο τέλος και η εφιαλτική-σάπια ατμόσφαιρα το καθιστούν μέγα αριστούργημα.

[I]"If we’ve got any surprises for each other, I don’t think either one of us is in much shape to do anything about it. "[/I]

[B]
2. The Shining (1980)[/B]

Μάλλον η πιο δημοφιλής ταινία του είδους. Δεν χρειάζεται να πω κάτι…
[I]
"Wendy? Darling? Light, of my life. I’m not gonna hurt ya. You didn’t let me finish my sentence. I said, I’m not gonna hurt ya. I’m just going to bash your brains in. "[/I]

[B]3. Tenebre (1982)[/B]

Δεν θα μπορούσε να λείπει ο Argento! Τρομερή ατμόσφαιρα και φυσικά αγαπημένο “who’s done it”!! Θα μπορούσε άνετα να μπει και το “Phenomena (1985)” στη θέση του.

[I]“When you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth.”[/I]

[B]4. Evil Dead 2 (1987)[/B]

Ναι, μου αρέσει λίγο παραπάνω σε σχέση με το πρώτο, αλλά η συνέχεια αυτή είναι η αγαπημένη μου! Λίγο πιο gore αλλά το ίδιο κορυφαία και φυσικά με το κωμικό στοιχείο παρόν.
[I]
"I’ll swallow your soul! I’ll swallow your soul! I’ll swallow your soul! "[/I]

[B]5. The Beyond (1981)[/B]

Ε, ναι!! Σαπίλααααα και δυσωδία. Κάτι άλλο;

[I]"Woe be unto him who opens one of the seven gateways to Hell, because through that gateway, evil will invade the world. "[/I]

[B]6. Hellraiser (1987)[/B]

Βασισμένη σε βιβλίο του Clive Barker (πότε θα βγει το Undying σε ταινία;), η καλύτερη ταινία της σειράς μαζί με το 3.

[I]"I thought I’d gone to the limits. I hadn’t. The Cenobites gave me an experience beyond limits… pain and pleasure, indivisible. "[/I]

[B]7. An American Werewolf in London (1981)[/B]

Η καλύτερη ταινία που έχει να κάνει με λυκάνθρωπους, απλά.

[I]“The wolf’s bloodline must be severed; the last remaining werewolf must be destroyed…”[/I]

[B]8. Poltergeist (1982)[/B]

Ο Tob Hoober είναι μεγάλη μου λατρεία και ανάμεσα σε Funhouse, Lifeforce και Poltergeist, διαλέγω το τελεταίο.

[I]"Poltergeists are usually associated with an individual. Hauntings seem to be connected with an area. A house usually. "[/I]

[B]9. A Nightmare on Elm Street (1984)[/B]
[I]
"One, two, Freddy’s coming for you.
Three, four, better lock your door.
Five, six, grab your crucifix.
Seven, eight, gonna stay up late.
Nine, ten, never sleep again. "[/I]

[B]10. The Watcher in the Woods (1980)[/B]

Ω, ναι, το είχα δει πιτσιρίκος και με έχει στοιχειώσει…Παίζει η τεράστια Bette Davis…

[I]"Oh, it’s just a little cut. I thought… I thought I saw something out there in the woods. "
[/I]

  • Bonus,

[B]11. The Church (1989)[/B]

Φοβερή ταινία, με την πιτσιρίκα Asia Argento. Μαυρίλα και απισιοδοξία…
[I]
"Why isn’t anybody doing anything to get me out of here? "[/I]

Το ‘’[B]Poltergeist[/B]’’ δεκαδα ρε θηριο?Το λεω διοτι εγω δεν το βαζω ουτε 50αδα!!!:smiley:

Ώπα, ρε μαν. Ταινιάρα και έντονα βιωματική για όσους την είδαμε πιτσιρικάδες. Η ατμόσφαιρα είναι μοναδική.

εφιαλτες με το Πολτεργκεηστ πιο μικρος, καλτ φαμιλυ ταινια τρομου οταν το ξαναειδα πριν μερικα χρονια, δεν παυει ομως να ειναι <3

αντε και η δικιά μου στα γρήγορα…
[B]The Thing[/B] μαζι με matrix μαλλον οι αγαπημενες μου ταινιες :stuck_out_tongue:

[B]Evil Dead[/B]
[B]Evil Dead II [/B]
[B]Αliens[/B]
[B]The Shining[/B]
[B]A Nightmare On Elm Street[/B]
[B]Bad Taste[/B]
[B]Hellraiser[/B]
[B]They Live[/B]
[B]VideoDrome[/B]

Δεν γίνεται να κάνεις λίστα σε αυτό το thread με τίποτα.:smiley:
Πρώτο σίγουρα είναι το evil dead για μένα, μετά όμως το χάος. Μιλάμε για τη δεκαετία του horror έ, όχι μαλακίες!
Αλλά αν πρέπει να επιλέξω:

  1. Evil dead
    The shining
    Nightmare on Elm’s street
    Friday the 13th
    Day of the dead
    Poltergeist
    The hitcher
    Hellraiser
    Videodrome(με βαριά καρδιά)
    The thing

Για το evil dead 2 ουδέν σχόλιο γιατί δεν μου άρεσε :stuck_out_tongue:

[B]1>Scanners [/B](για τη πρωτοτυπία με σφραγίδα Κρόνεμπεργκ)
[B]2> A Nightmare on Elm Street[/B] (διότι…ένας είναι ο Φρέντυ και “ψαρωτικός”!)
[B]3> The Howling[/B] (βρε θηρία, ακόμα να την ανακαλύψετε τη ταινιάρα του Τζο Ντάντε?)
[B]4> Friday the 13th vol. 3[/B] ( διότι κάποιοι καταφέρνουν να αναγάγουν την απύθμενη βλακεία σε…τέχνη!)
[B]5> CHRISTINE[/B] (διότι μπορεί να μην είναι 100% terror/ gore styled ταινία, αλλά γαμώτο: ΤΕΤΟΙΑ λυρική εφηβική νοσταλγία και ποιητικός “τρόμος” μόνο κοτζάμ Κάρπεντερ θα μπορούσε να προσφέρει- και μάλιστα με αξέχαστες ροκ κομματάρες -σάουντρακ που παίζει το αμάξι- δολοφόνος!)
[B]6> THE DREAM ANGEL [/B] (Νοσηρότητα, παράνοια, ονειρικότητα, αλλοπρόσαλλος κόσμος b-art movie που μόνο η μητέρα- Αγγλία καταφέρνει να προσφέρει στους “χορορ-φανς”…)
[B]7> HELLRAISER [/B](κοντράρεις τον τιτανοτεράστιο ποιητή του φανταστικού Κ. Μπάρκερ?)
[B]8> NIGHTBREED[/B] ( αυτήν την -[I]ξεχωριστή must movie που βασίζεται στη νουβέλα “Κάμπαλ[/I]”- θα μπορούσα να την κατατάξω στις ελεγειακές ταινίες τρόμου κοινωνικά σχόλια πάνω στη διαφορετικότητα, τον ρατσισμό και στο πιο …τρομαχτικό τέρας που λέγεται Άνθρωπος…)
[B]9> THE THING[/B] (Κάρπεντερ!;;; [I]Που εξαφανιστήκατε καλέ μας κύριε;[/I] )
[B]10>THE FLY[/B] ([I]διότι είπαμε: ένας ο Κρόνεμπεργκ και δεν ξέρει τι σημαίνει “κάνω βαρετές ταινίες[/I]”!)

Το κακό με τις ταινίες τρόμου των '80 είναι πως… δεν τις θυμάμαι :stuck_out_tongue: Έχω καιρό να κάνω επαναληπτικές προβολές σε αγαπημένες ταινίες αυτής τις περιόδου και χρειάζομαι μια καλή επανάληψη. Πάντως μια πρώτη λίστα μπορώ να κάνω και πάλι φυσικά χωρίς αξιολογική σειρά.

[B]Re-Animator[/B]
cult-ιλα στο maximum, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν ταινία αλλά και μόνο που περιέχει την παρακάτω σκηνή αξίζει να μπει στις λίστες όλων. Βασίζεται σε διήγημα του τεράστιου και παρά το ότι η μεταφορά είναι ότι να ναι η ταινία έχει μείνει κλασική.

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Return of the Living Dead[/B]
Από τις καλύτερες ταινίες με ζόμπι, πλήθος κλασικών σκηνών και εδώ. Η πρώτη ταινία που είδα ομιλούντα ζομπι… braaaaiiinnnsss

[B]Prince of Darkness[/B]
Την είχα δει επειδή έπαιζε ο Alice Cooper, μικρός ο ρόλος του φυσικά αλλά διαπράττει έναν cool φόνο άρα οκ. Δεν θυμάμαι πολλά από την πλοκή αλλά θυμάμαι ότι είχα χεστεί πάνω μου όταν την είδα. Μια από τις ταινίες που πρέπει να ξαναδώ.

[B]The Shining[/B]
Εντάξει old time clasic δεν χρειάζεται να γράψω οτιδήποτε νομίζω.

[B]The Thing[/B]
Και κλάνω μέντες part 865898. Σε μια περίοδο που είχα αρχίσει να ενθουσιάζομαι με τα πρώτα cool ψηφιακά εφέ ήρθε αυτή η ταινία να μου υπενθυμίσει πόσο γαμημένα πιο τρομακτικά είναι τα make up εφέ. Τρόμος… απλά.

[B]Poltergeist[/B]
Από τις ταινίες που δεν κάνουν για καρδιακούς. Κάθε τρεις και λίγο σαν ελατήριο πεταγόμουν.

[B]They Live[/B]
Εδώ δεν υπάρχει ακριβώς ο τρόμος των ταινιών που έχω στην λίστα αλλά ένα απλοϊκό μεν, έξυπνο σενάριο δε που σε κάνει ακόμα και σήμερα να αναφωνείς “coooooooolll”

[B]Day Of The Dead[/B]
Romero και πάλι Romero, ίσως και η αγαπημένη μου ταινία με zombie αν και ποτέ δεν μου ήταν εύκολο να ξεχωρίσω μια.

[B]The Fog[/B]
Ατμόσφαιρα και τρόμος σε ίσες συναρπαστικές δόσεις, από τις ταινίες που όσο σε τρομάζουν τόσο δεν ξεκολλάς, κάτι σαν τις ιστορίες του παππού στην αρχή γύρω από την φωτιά.

[B]The Hitcher[/B]
Αυτό το ξαναείδα και πρόσφατα σχετικά μιας και το έχω σε DVD από κάποιο περιοδικό η εφημερίδα. Ο καλύτερος ρόλο του τρισμέγιστου Ηauer

και 1 bonus

[B]House[/B]
Αυτό ομολογώ δεν το θυμάμαι και πολύ αλλά θυμάμαι που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και ήταν αντικείμενο κουβέντας για καιρό στην παρέα κάποτε για αυτό και το βάζω. Αρκετές δόσεις χιούμορ μέσα. Πολλά σικουελ αλλά δεν είδα κανένα. Και αυτό χρειάζεται μια επαναληπτική

Τα 80s για τους σημερινους 30φευγα ηταν εντονα βιωματικα ειδικα οσον αφορα στα horror movies και θυμαμαι ακομα και τωρα ολοκληρες σεκανς από ταινιες που,σαν πιτσιρικας,ειχα κλασει μεντες κι εκανα να κοιμηθω μερες(και νυχτες) ολοκληρες.Λοιπον σε μια κριση μαζοχισμου και ψυχαναγκασμου αποφασισα να βαλω ΜΙΑ ταινια από κάθε χρονια οποτε λογικο είναι να αφησα απ?εξω ταινιες-ογκολιθους για το ειδος.Όπως και να?χει (με κρυα καρδια για τα διαμαντια που αγνοησα)εχουμε:

  1. The Shining(1980)
  2. Scanners(1981)
  3. The Thing(1982)
  4. Cujo(1983)
  5. A Nightmare on Elm Street(1984)
  6. Re-Animator(1985)
  7. The Fly (1986)
  8. Prince Of Darkness(1987)
  9. Dead Ringers (1988 )
  10. Warlock (1989)

Ξεκιναω αμεσο τσεκαρισμα…!!!
Ρε συ,το '‘Nightbreed’'ειναι του1990!!!

ταινιαρα ειναι βεβαία και στην λιστα μου στα 90’
τσέκαρε

Τα 80ς για μενα, σε οτι αφορα το θεμα horror, ηταν σχεδον ξεκαθαρης USA προελευσεως…με αυτα μεγαλωσα, οσες ταινιες κι αν ειδα μετα-κυριως απο ιταλικης πλευρας, που ηταν και ταινιαρες, οπως το Phenomena ή το L’aldila που αναφερθηκαν πιο πριν- δεν με κρατησαν οσο οι παρακατω…οπωτε με το ζορι μια 15αδα και στη συνεχεια ισως και δευτερη λιστα με τα πιο ‘ιδιαιτερα’

Αρχικα, [B]Hellraiser, Tetsuo: the iron man[/B] και [B]Bad Taste[/B] του Τζακσον ειναι οχι μονο απο τις πιο αγαπημενες μου, αλλα ταινιες που στοιχεια τους μου διαμορφωσαν γουστο και επηρεασαν πολλες μου εφηβικες ανησυχιες και προτιμησεις πανω στο γενικοτερο φασμα της τεχνης, απο κομικς μεχρι μουσικη και λογοτεχνια(και οχι πχ, να θελω να τεμαχισω κοσμο ή να γεμισω με ξυραφακια ενα παγκο μηλων στην λαϊκη)…

στη συνεχεια, μια απο τις αγαπημενες μου κινηματογραφικες σειρες, υπηρξε το [B]Nightmare on Elm street[/B]…σε σημειο που εφτιαχνα στο μυαλο μου τα τοπ-10 πιο ευφανταστων φονων του Φρεντυ.Για οποιον ενδιαφερετε, ειχα γραψει ενα μικρο αφιερωμα στην σειρα εδω:
http://www.cinemanews.gr/v5/elmstreet/history.php

Επειτα ακολουθουν τα[B] Child’s Play [/B]με τον εφιαλτη των παιδικων μου ετων Τσακι, το αρρωστο[B] Re-animator[/B], το κλασομεντεξ καλτ διαμαντι [B]Pet Cemetery[/B] απο τον μετρ Στηβεν Κινγκ, το [B]Children of the Corn[/B] για οσους θυμουντε, παλι βασισμενο σε βιβλιο του Κινγκ με τα πιτσιρικια να αφανιζουν οτι ενηλικα υπαρχει σε μια μικρη πολη των ΗΠΑ, ως εντολη ενος ανωτερου πνευματος-μετριοτατη ταινια αλλα και b-movie αγαπη, αν και το 4ο νομιζω μερος της σειρας ηταν το καλυτερο- και βεβαια το[B] Friday the 13th[/B] που δεν χρειαζεται συστασεις…

Περιοπτη θεση επισης, σε μερικα απο τα καλυτερα horror movies εβερ, το υποβλητικο [B] Thing[/B] του καρπεντερ-το εταιρο μισο του Alien του Ριντλεη Σκοτ για τα 80ς-, το[B] Evil dead 2[/B] το οποιο μαρεσει τρομακτικα περισσοτερο απο το πρωτο αλλα και το καλτ επος [B]Silent Night-deadly night[/B] οπου πιτσιρικας αφου βλεπει τους γονεις του να μακελευοντε με τσεκουρι απο τον Αγιο Βασιλη τα Χριστουγεννα, οταν μεγαλωνει αναλαμβανει αυτος τα ‘ηνια’… επισης kudos στο φρικιαστικο The [B]Fly[/B] του Κρονεμπεργκ…

Τελος, οποιος εχει πολλα κιλα @@ ας ψαξει να δει το [B]Hannibal holocust[/B] + να ψαξει για τριβια μετα την ταινια…οτι πιο σοκαριστικο εχει αποτυπωθει ποτε στην οθονη.-

Α, και να μην ξεχασω το [B]Hunger[/B], ελεγειακο βαμπιρικο επος τρομου με τον Μπαουι και τα λεσβιακα των Ντενεβ-Σαραντον + την μουσικαρα των Bauhaus…

Eννοειτε πως λατρευω Aliens, The shining Κτλ κτλ αλλα δεν νομιζω πως μπορω να τα ενταξω στην συγκεκριμενη κατηγορια…

Αρχικα μπραβο,αναλυτικοτατος!!!
Δευτερον απο τις ταινιες που εχεις βαλει η μονη που δεν μπορεσα να βρω κ να δω αν κ ηθελα ηταν το ‘‘Silent Night-deadly night’’.To ‘‘Hunger’’ απο τη λιστα μου εμεινε εξω με κρυα καρδια οπως φυσικα κ πολλα αλλα.

Βαζω κι αλλα πεντε που μου ηρθαν στο μυαλο:
1)’’[B]Maniac[/B]’’(1980)του [B]William Lustig[/B]
Mιλαμε για τρελλη σαπιλα κ παρανοια.Ταινιες οπως το ‘’[B]High Tension[/B]’’ oφειλουν πολλα στο ‘’[B]Mania[/B]c’’ με την φοβερη ερμηνεια του [B]Joe Spinnel![/B]!!!

2)’’[B]Near Dark[/B]’’(1987) της [B]Kathryn Bigelow[/B]
Πριν μηνες ειχα ξαναγραψει για την ταινια αυτην η οποια ειναι πολυ μυστηρια κι ιδιατερη,αργη και βασανιστικη σε σημεια,αλλα τα βραδυνα της πλανα,οι χωροι,η μαυριλα κι ο μπασταρδος ο πιτσιρικας που σπερνει πραγματικα,της προσδιδουν μια μοναδικοτητα!!!

3)’’[B]Gremlins[/B]’’(1984)του [B]Joe Dante[/B]
Kι ομως και horror ειναι και γαμαει και δερνει και συντροφεψε την παιδικη ηλικια πολλων μας απο εδω μεσα!!!
Ελα ξεκολλατε,ψιλοκλασαμε λιγο με τα τερατακια οταν ημασταν μικρα!

4)?[B]?Happy Birthday To Me[/B]??(1981)του [B]John-Lee Thompson [/B]
Noμιζω η μοναδικη horror ταινια του Thompson που μας εχει δωσει ταινιαρες με Charles Bronson,western και δεν συμμαζευεται.Φονοι με σουβλακια,απο τις τελευταιες ταινιες του τιτανα Glenn Ford κλπ…

5)’’[B]The Hidden [/B]’’(1987)του [B]Jack Sholder[/B]
Το οτι δεν μπορεσα να χωρεσω αυτο το λατρεμενο μου εργακι στην δεκαδα το φερω βαρεως.Μιλαμε αυτην την ταινια την ΑΓΑΠΑΩ κυριολεκτικα.Sci fi/horror cult διαμανταρα απο τα 80’s.Παιζει το αγαπημενο παιδι του Lynch στα 80’s,o Kyle MacLachlan.

Και επειδη σημερα ειναι του Αγιου Νικολαου και στο Βολο ειναι πολιουχος ο αγιος ,δν δουλευουμε και σηκωθηκα με ορεξη λοιπον και την χθεσινοβραδυνη πενταδα την κανω αυτοματως δεκαδα.

6)’[B]‘The Fog[/B]’’(1981)του [B]John Carpenter[/B]
Κονταροχτυπιοταν με το ¨¨The Thing’’ για δεκαδα.Παιζει και μια ηθοποιος που λατρευω,η τοτε γυναικα του Carpenter, η Adrienn Barbeau.Η ταινια εχει υποδειγματικη ατμοσφαιρα…

7)’’[B]Τhe Dead Zone[/B]’’(1983)του [B]David Cronenberg[/B]
Νομιζω εχει ηδη αναφερθει και προφανως δεν εχω να προσθσω κατι παραπανω!!!Απο τις καλυτερες ερμηνειες του Walken,αν οχι η καλυτερη του!!!

8 ‘’[B]Terror Night[/B]’’(1980)του [B]Roger Spotiswoode[/B]
Τρομερο θριλερακι,ολο γυρισμενο μεσα σ¨ενα τραινο.Πολλη ενταση,φονικα,ιστοριες,με Jamie Lee Curtis.
Και γανω τις ταινιες…Παιζει και ο μαγος David Copperfield και φυσικα κανει,τι αλλο,τον μαγο!

9)’’[B]The Serpent And The Rainbow[/B]??(1988 του [B]Wes Craven[/B]
Let me tell you a story…Πριν χρονια ειμαστε με DeKay και Moon,στο υπογειο του τελευταιου και ετοιμαζομσατε να δουμε ταινια.Λεει ο Μοοn:’‘Mαλακες,να δουμε το ¨¨[B]Serpent.[/B]…’‘γαμαει!’‘Eλα μωρε,αρχιζω εγω το τρολλαρισμα,μαλακια θα ειναι,βαλε κατι αλλο.’’(Mεταξυ μας,απο τις περιγραφες του Moon,ψιλοεκλανα να το δω!).Τες πα,ξεκιναει η ταινια κι αρχιζα εγω να λεω:’‘Ti ειναι αυτο ρε μαλακα,θριλερ ειναι αυτο?Xα,χα,χα,χα!!!Η ‘’[B]Αλικη Στο Ναυτικο[/B]’’ ειναι splatter μπροστα του!!!’’.Oi αλλοι μου ελεγαν,’‘Kαλααααααα μαλακα’'μεχρι που αρχισε το gore για τα καλα και το βουλωσα!!!

10)’’[B]Altered States[/B]’’(1980)του [B]Ken Russell[/B]
Eδω ο φοβερος σκηνοθετης [B]Ken Russell [/B]καταπιανεται με τον τρομο και το sci fi και κανει μια ταινια πολυ περιεργη,αλλα και πολυ δυναμικη.Επισης ταινια για περιεργα γουστα!!!Αξιζει παντως τον
κοπο…

Τα ξέχασα τα gremlins, αγαπημένη ταινία όπως φυσικά και το aliens που επίσης ξέχασα. Γενικά δύσκολη δεκαετία για να κάνεις λίστες.

The Hidden.!!! τι θυμήθηκες?!!
το the fog είναι η αγαπημένη μου ταινία οταν ήμουν μικρός μαζί με το The Day After.
χωρίς να γίνονται συγκλονιστικά πράγματα, μόνο και μόνο η ατμοσφαίρα της σε κάνει να την αγαπήσεις

*τι μας έχει κάνει ρε jiopas…ψάχνω και κατεβάζω αβέρτα ταινίες…well done.!:smiley:

Ωπ ναι, το Near Dark + Dead zone, τα ξεχασα, \μ/