Aγαπημένο Rush κομμάτι

Τι να λέμε ρε παιδιά, το καλύτερο γκρουπ ever. Το πρώτο κομμάτι και άλμπουμ που άκουσα, ήταν γύρω στο 1991 το 2112 και από τότε δεν κατέβηκα ποτέ από το όχημα. Θα έλεγα αυτό, αλλά μετά άκουσα και τα υπόλοιπα. Χάος. Τι να πρωτοδιαλέξω; Ας πω κάμποσα. Δε βάζω κομμάτι από τον πρώτο-πολύ καλό- δίσκο, γιατί Rush χωρίς Peart, είναι άλλο γκρουπ και τίποτα σήμερα δε θα ήταν το ίδιο.
By-Tor, In the end, Necromancer, Tears, Something for nothing, Cinderella man, Xanadu, Cygnus X-1, Ηemispheres, La Villa Strangiato, Jacobs Ladder, Natural Science, Red Barchetta, The camera eye, Limelight, YYZ, Tom Sawyer, Subdivisions, Between the wheels, Red sector A, Territories, Mystic rythms, Turn the page, Mission, Lock and key, Superconductor, Anagram, Available light, Bravado, Roll the bones, Ghost of a chance, Animate, Everyday glory, Nobody,s hero, Resist, Test for echo, Half the world, Earthshine, One little victory, Malignant narcissism, Far cry, The way the wind blows… Ουφ… Τελείωσα.
Αν με το ζόρι με πιέζατε για ένα, μετά από πολύ σκέψη, θα έλεγα το κομμάτι που όρισε το progressive αισθητικά, τεχνικά, απόλυτα. Natural science…

Μπράβο Τοξικέ γιατί αναφέρεις και κομματάρες από τα 90’s όπως τα available light, Roll the bones (δισκάρα το ομώνυμο άλμπουμ!) και Bravado που δεν έχουν αναφερθεί αρκετά ως τώρα στο θρεντ. 8)

Aν αυτη τη στιγμη ηταν να επιλεξω, θα ελεγα το Limelight.

Οι Rush σε αυτο το κομματι δειχνουν ισως καλυτερα απο ποτε οτι παροτι ειναι η κορυφαια μπαντα του progressive rock, δε χρειαζονται να ειναι πολυπλοκοι για να ειναι μαγικοι.

Κομματι που σε στελνει αλλου, που σε κανει να χαμογελας.

YΓ.: Τωρα που μνημονευσα τους θεους, υπαρχει καποιος αλλος που να ακουει κατι σα σφυριγμα σε αρκετα κομματια τους ή εγω μαστουρωνω ασχημα καθε φορα που τους ακουω;;; :-s

Το νου σου μικρέ. Και η Ζαντάρκ φωνές άκουγε και κατέληξε φλαμπέ…:p:p:p
Πάντως γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος…

Με τρελή δυσκολία τον έριξα στο κορυφαίο ινστρουμένταλ όλων των εποχών.

La Villa Strangiato Up Orion’s Ass!!!

ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 0 Ο ΜΠΑΗ-ΤΟΡ???

Άσε το 0 του By-tor. Συμβαίνουν αυτά. Όλοι κάτι άλλο ψηφίσαμε. Μπορεί να μου πει κάποιος το Limbo τι σκατά θέλει σε αυτό το poll;

2112…ΕΠΟΣ:!:

Αν και δεν έχω ακούσει πολύ Rush,το αγαπημένο μου είναι το Passage to Bαnkong :stuck_out_tongue: :smiley:

First of all μπράβο στα παιδιά που βρήκαν και επανέφεραν το poll!

Second of all είστε σοβαροί; ΕΡΩΤΩ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ; ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ; ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕΝΕ:p:p:p;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Αν θέλετε να διαλέξω ένα κομμάτι ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟΥΣ ευχαρίστως!!! Αλλά ένα μόνο από όλη τη δισκογραφία τους με τίποτα!!!

ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΙ RUSH - ικοι. Παιδιά πολύ γουστάρω που αυτό του γκρουπ έχει μεγάλο όγκο θαυμαστών και δεν φαίνονται. Θυμάμαι που πριν δυο χρόνια είχα πάει σε ένα συνεργείο για το αμάξι, ανοίγω την πόρτα και ο τύπος του μαγαζιού ακούει από το Cd player να παίζει το 2112. Οπότε με ρωτάει “Rush δεν είναι αυτοί”; :!::!::!

Εδώ σε θέλω. Βρες ένα αν μπορείς…

:p:p:p

Eγω ειπα …Limelight.

(γι’ αυτη τη βδομαδα :()

Ο καθένας έχει ένα δικό του για κάθε εποχή. Απόλυτα υγιές για τέτοιο συγκρότημα…

το animate…

Παιδιά για τον δίσκο Presto τί γνώμη έχετε; Βασικά το ακούω αυτόν τον καιρό στο αμάξι αλλά δεν με ενθουσιάζει. Μόνο το The Pass ήξερα από παλιά. Αυτό το War Paint απίστευτη φλωριά :slight_smile:

Μα, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, δεν είναι και ο καλύτερος δίσκος τους…έχει όμως ωραίο εξώφυλλο!!!

Natural Science μάλλον

φοβερος δισκος.απο τους καλυτερους τους στα 80’ς…βασικα για μενα απο τους καλυτερους τους γενικα!show don’t tell,the pass,superconductor,presto,available light,hand over fist για μενα τα καλυτερα του!γενικα μιλαμε για μια εποχη(80΄ς) που οι rush εστρεψαν την μουσικη τους σε πιο μελωδικα μονοπατια,την ωριμη εποχη τους.presto και power windows ειναι οι καλυτεροι τους δισκοι απο αυτη την περιοδο(μετα signals εννοω)!!!

οπως εχω ξαναπει,εχουν βγαλει δεκαοκτω δισκους,και με αριστα το δεκα δεν εχουν πεσει ποτε των ποτων κατω απο το εφτα!αξεπεραστοι!!!

αυτον τον καιρο εχω κολλησει με το resist!!!

Έχει αναφερθεί ξανά, αλλά δεν πειράζει. Το μεγάλο προσόν των Καναδών είναι ότι 35 χρόνια ακούγονται πάντα διαφορετικοί και επίκαιροι. Και στα ανοιχτά μυαλά όλες οι δουλειές τους έχουν κάτι να πουν. Δεν υπάρχει κακός δίσκος, έστω και αν δε μπορούν να μας αρέσουν όλοι. Πχ, δε μπορώ να ακούσω με τίποτα σα σύνολο το Vapor Trails, άσχετο αν το Εartshine παίζει να είναι ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους την τελευταία δεκαπενταετία.

__Εχεις πολύ δίκαιο σ’ αυτό που λες… Και είναι ένας από τους λόγους που έχει αγαπηθεί τόσο αυτή η μπάντα. Κάνει μπαμ το ότι η διαφορετικότητά τους πηγάζει από την ανάγκη καλλιτεχνικής έκφρασης και θέλησης να αφουγκραστούν την κάθε αποχή (νομίζω πως είχαν δηλώσει σε κάποια φάση ότι τους επιρρέασαν και οι Police -μεταγενέστερη μπάντα!- πράγμα που μπορεί κάποιος ίσως να ακούσει και σε τραγούδια όπως το Spirit Of Radio).

__Οσο για το Vapor Trails, ένας ακόμα λόγος για τον οποίο δεν μπορείς να ακούσεις και να ευχαριστηθείς τόσο τη μουσική του, είναι και η παραγωγή. Εχουν δηλώσει και οι ίδιοι πόσο χάλια είναι, αλλά δε τα έχουν ρίξει όλα στους τεχνικούς (ο δίσκος είναι σαν το μικρό αδελφάκι του Death Magnetic), έχουν πει πως και οι ίδιοι (και δει ο Peart αν θυμάμαι καλά που αντιμετώπιζε διάφορα προσωπικά προβλήματα και το άγχος του αν θα μπορέσει να κάνει το comeback) δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι από τους εαυτούς τους. Μάλιστα σκέφτονται να το επαναηχογραφήσουν (PLEASE?!! PRETTY PLEASE!!?!!).

__Στο τρίτο και τελευταίο τους Retrospective, έχουν μπει δύο κομμάτια από το Vapor μέσα (One Little Victory και Earthshine), τα οποία όμως έχουν υποστεί ένα πολύ γερό (και επιτυχημένο) remix και δεν έχουν καμία σχέση! Και αυτό διορθώνοντας κυρίως προβλήματα του mastering (ίσως και της παραγωγής ΑΛΛΑ μετά το στάδιο της ηχογράφισης, φαντάσου να τα ξαναγράψουν απ’ την αρχή!!). Πλέον το One Little Victory μπορώ να το απολαύσω χωρίς τη βαρούρα -άλλο κομμάτι- και το Earthshine λάμπει ακόμα περισσότερο, και αν τα ξαναγράψουν θα είναι ακόμα καλύτερα! Μακάρι να τα ξαναγράψουν όλα, ή έστω να κάνουν σε όλα remix και να το επανακυκλοφορήσουν! Προσπάθησε να τα βρεις και να τα ακούσεις! Εγώ από τότε τα ονειρεύομαι ένα Vapor Trails Revisited και θα το ξαναπληρώσω το cd!

ΠΛΗΡΗΣ ΤΑΥΤΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΝΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ!!!