A.S. Livorno

Aπο την αλλη εγω σου λεω οτι οι περισσοτεροι Λατσιαλοι ειναι φασιστες.

Και σου εξηγησα γιατι.

Χωρις να ειμαι απολυτος, αλλα μεγαλο μερος τους ειναι.

Αλλα αυτο που λες εσυ δεν βλεπω να εχει καμια σχεση με τον ΑΡΗ αυτο που λες.

Ασχετα που δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια.

ΛΑΘΟΣ.
Πολυ απλα γιατι, αν ηταν οι περισσοτεροι Λατσιαλοι ηταν φασιστες, τα ακροδεξια συμβολα δεν θα εμφανιζονταν μονο σε μια συγκεκριμενη θυρα, αλλα σε ολο το γηπεδο.
Επισης, λιγο λιγοτεροι απο τους μισους κατοικους Ρωμης και της ευρυτερης περιοχης του Λατιο ειναι Λατσιο. Δεν μπορει τοσες δεκαδες χιλιαδες κοσμο εσυ και καποιοι αλλοι να τους λετε φασιστες !

ποιος ειναι ο παικτης συμβολο αγορι μου? και δηλαδη οι μαυροι ακομα και στα ελληνικα γηπεδα δεν χλευαζονται ε?
να σου θυμισω παο-ρειντζερς? στη ισπανια δεν εχεις δει τι γινεται?

αυτο με τις ταμπελιτσες να το εννουσες κιολας…δεν εχω δει κανενα να λεει για τα φασιστομουτρα της ρομα η της ρεαλ

δηλαδη λες και με απολυτο τονο να προσεχει πως εκφραζεται για μια μεγαλη ομαδα ατομων, αλλα εσυ δεν φαινεται να προσεχεις και πολυ ε?

Ρε παιδια, δεν ειπε κανεις οτι ολοι οι Λατσιαλι που αποτελουν μεγαλο μερος της Ρωμης ειναι φασιστες.

Το θεμα ειναι οτι απο οσο ξερω τετοιοι ειναι οι οργανωμενοι της και σ’ αυτη τη θυρα ειχε παει ο Ντι Κανιο να κανει τη μαλακια.

Αν κανω λαθος, ολο το φαουλ εγω.

Αλλα, σε γενικες γραμμες, καθε ομαδα “οπαδικα” χαρακτηριζεται απο τους οργανωμενους της.

Και γι’ αυτο λεω “οι περισσοτεροι Λατσιαλι”.

Αν ειναι δυνατον να μιλαω για καποια εκατομμυρια ανθρωπων που υποστηριζουν τη Λατσιο.

Παιδιά ακούστε λίγο, για να ηρεμήσουμε λίγο δηλαδή όχι τίποτα άλλο.

Άδικο σίγουρα είναι να χαρακτηρίζεται φασίστας κάποιος επειδή η ομάδα που υποστηρίζει έχει τέτοια φήμη. Επίσης κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίζει μια ομάδα για πολιτικούς λόγους, μπορεί να υποστηρίζει όποια ομάδα θέλει για όποιους λόγους θέλει. Βέβαια αν κάποιος είναι κομμουνιστής και υποστηρίζει Λιβόρνο είναι απόλυτα φυσιολογικό και δικαίωμά του κι όλας, μαγκιά του.

Ακόμα, σε όλες τις ομάδες λίγο πολύ υπάρχουν φασιστοειδή στους οργανωμένους, ακόμα και φασιστικοί πυρήνες, και είναι και αυτό λογικό γιατί στο γήπεδο καλλιεργείται πολύ εύκολα το έδαφος για να αναπτυχθεί ο φασισμός. Έτσι όχι μόνο στον Άρη, αλλά και στον Ολυμπιακό και στον Παναθηναϊκό και στην ΑΕΚ και ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν φασίστες. Και μια που λέμε για την Ιταλία, και στην Πάρμα που υποστηρίζω εγώ υπάρχουν φασίστες, απλά αυτό δε μπορεί να με επηρρεάσει στο να την υποστηρίζω ή όχι, όπως συμβαίνει και με το Night*Sky (και μαγκιά του).

ΑΛΛΑ, άλλο αυτό, και άλλο σε ποιές ομάδες υπάρχουν οι προϋποθέσεις ώστε να προβληθεί μαχητικά αυτή η “φασιστική” πλευρά της εξέδρας. Κάποια πράγματα δεν είναι μύθοι, βασίζονται σε υπαρκτά γεγονότα και καταστάσεις. Το ότι η Λάτσιο ή ο Άρης έχουν αυτή τη φήμη κάτι σημαίνει. Ότι τα φασιστικά στοιχεία στις τάξεις των οπαδών ήταν τόσο ισχυρά ώστε να βρουν έκφραση στην εξέδρα. Όπως το ίδιο συμβαίνει με τη Ρεάλ ή τη Ρέιντζερς λόγου χάρη. Και στην ΑΕΚ π.χ. υπάρχουν φασίστες αλλά ποτέ δεν τόλμησαν να κάνουν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους. Γι’ αυτό η ΑΕΚ δε θεωρείται (και θα ήταν γελοίο να θεωρηθεί) “φασιστική ομάδα” (ελπίζω να γίνεται κατανοητό γιατί βάζω εισαγωγικά).

Εν ολίγοις, μαγκιά του Night*Sky και του Iron Aris που υποστηρίζουν τις ομάδες τους και δεν έχουμε το δικαίωμα να τους λέμε φασίστες, αλλά το να αμφισβητούν ότι στις τάξεις των οπαδών των ομάδων τους ο φασισμός ζει και βασιλεύει, ε είναι λίγο δύσκολο.

Δηλαδη ρε συ Γρακχο ποτε στον ΑΡΗ εγινε “αισθητη” η παρουσια των φασιστων;;; 8O

Προσωπικα αυτη τη φημη την ακουω πρωτη φορα και αν κρινω απο τους απειρους συνΑρειανους που γνωριζω, δεν εχω και τερμα αδικο.

Αλλα και να υπαρχουν αρκετοι οπως λετε, σε καμια περιπτωση δεν ειδα οι ιδεες καποιων να επηρεαζουν το κινημα των Αρειανων (ειτε μιλαμε για ολους τους Αρειανους ειτε για τους οργανωμενους, κυριως του Σουπερ-3), που κατα κυριο λογο ασχολειται μονο με τα του ΑΡΗ.

Iron_aris,περα απο τα φιλικα που παιζατε με τους ναζι το '40 για να ξεμουδιασετε οταν οι υπολοιπες ομαδες ξεκληριζοτανε γιατι οι αθλητες τους πεθαινανε στα βουνα,μεχρι και πριν απο καμμια 20ετια σε καθε αγωνα σας μεσα στο γηπεδο σας κρεμοτανε πανο “καλως ηρθατε στο Νταχαου” (ναι,εκει που τωρα κρεματε πανο με τον Τσε Γκεβαρα τρομαρα σας) και το γηπεδο σας ηταν τιγκα στις σβαστιγκες.Επισης οι Ιερολοχητες ειναι φολα νεοναζι συνδεσμος και νομιζω οτι ηταν και ο πρωτος του ειδους στην Ελλαδα,τωρα που ανεβηκε το Super Market μονο χαμηλωσε λιγο τους τονους.Αλλα δεν ειστε μονο εσεις τη σημερον ημερα,δυστυχως νεοναζι υπαρχουν σε καθε ομαδα,ακομα και εμεις που ειμασταν ομαδα με κατεξοχην αριστερους οπαδους εχουμε τωρα και τετοιους συνδεσμους και καποιους φασιστες οπαδους,μετα την ανοδο του εθνικισμου στην Σαλονικα τα ταλευταια χρονια.
Τα παλιοτερα χρονια ισως ειχε καποιο νοημα το να ταυτιζεται μια ομαδα με καποια πολιτικη αποχρωση,σημερα τουλαχιστον στην Ελλαδα γινεται το πανηγυρι της χαρας,δεν εχει και πολυ νοημα να τα κοιταμε αυτα

Δεν τα ξερω ολα αυτα που λες, θα προσπαθησω να τα εξακριβωσω.

Αλλα και γω εχω ακουσει χιλιες δυο ιστοριες για σας και τη Χουντα και το πως διαλυθηκε η δικια μας μεγαλη ομαδα απο αυτο το λογο στις αρχες των '70ς.

Τι σημαινει, οτι ειστε η ομαδα της Χουντας μιλωντας στο σημερα ή στα προσφατα χρονια;;

Επισης, κι οι Ολυμπιακοι ξερω γω λενε “Welcome To Red Hell”, σατανιστες ειναι;;; :stuck_out_tongue:

Εν πασει περιπτωση, γνωριζοντας απειρους Αρειανους και τις ιδεες τους μπορω να παω οτι ο ΑΡΗΣ ειδικα τα τελευταια χρονια με το Σουπερ-3 εχει γινει ισως το πιο ανεξαρτητο οπαδικο κινημα στην Ελλαδα.

Τωρα, ακροδεξιοι υπαρχουν παντου και δε νομιζω να επηρεαζουν τον ΑΡΗ στα του ΑΡΗ.

Εχμ…Στην Τουμπα κατα την 7ετια ακουγονταν σε καθε αγωνα το συνθημα “Εξω η χουντα απο την Τουμπα” και πολλες φορες μετα απο τους αγωνες μας οι οπαδοι φευγοντας απο το γηπεδο εκαναν πορεια προς το κεντρο της πολης φωναζοντας επισης αντιδικτατορικα συνθηματα.Περιττο να πω οτι ειμασταν η μονη ομαδα που γινονταν κατι τετοιο στην Ελλαδα.

Οσο για την μεγαλη ομαδα του '70,ποτε ειχε ο Αρης μεγαλη ομαδα;:stuck_out_tongue: Στην Χρυση Ομαδα που ειχαμε εμεις το '70 επι Παντελακη επαιζαν τα 7/11 των βασικων της εθνικης,που τοτε ειχε ομαδαρα,και φυσικα ο ΠΑΟΚ ειχε με διαφορα την καλυτερη ομαδα της δεκαετιας.Αλλα μην μιλησω τωρα για τα κλεμμενα πρωταθληματα και τα κυπελλα τοτε,αυτο ειναι αλλο θεμα:p Η μονη ομαδα στην Ελλαδα που ευνοηθηκε επι Χουντας ειναι ο Παναθηναϊκος,που πληρωνε η Χουντα για να προχωρησει στο Τσαμπιονς Λιγκ.Αν και αυτο δεν ξερω ποσο σχεση εχει με τις σχεσης χουντας-Παναθηναϊκου,η απλα ηθελα οι χουντικοι να διαφημιστει το ελληνικον κλεος.

Κι εμεις κατα την εισοδο των ομαδων βαζουμε το Hell’s Bells,αλλα αλλο να αποκαλεις το γηπεδο σου “κολαση” και αλλο “στρατοπεδο συγκεντρωσης των ναζι”,εχει μια διαφορα:p

Συμφωνω με αυτο που λες οτι σημερα δεν υπαρχουν τετοια διαχωρισμοι στις ομαδες,σε ΟΛΕΣ υπαρχουν οπαδοι απο το ενα ακρο μεχρι το αλλο.Τα μονα παλικαρια που αντιστεκονται σθεναρα και εκφραζονται ΜΟΝΟ με αριστερα πανο κτλ ειναι ο ΠΑΣ,η ΑΕΛ και ο Ατρομητος και γιαυτο τους παω πολυ και τους 3 8) Ενταξει,φυσικα μην ξεχναμε και τον Αστερα Εξαρχειων,αλλα εκει τα σχολια περισσευουν:p

Παντως για το παρελθον που ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα μην τα σκαλιζεις και πολυ-πολυ τα του Αρη,τζαμπα θε ξενερωσεις…:stuck_out_tongue:

Aν οχι για σας και τη Χουντα, θυμαμαι τη ζημια που εγινε σε μας.

Νομιζω με αποκλεισμο Αλεξιαδη, Συροπουλου, Σπυριδων κι αλλου ενα και κατι με κατι κυπελλα και ημιτελικους, που θελει να τα ξαναψαξω για να μιλησω με ακριβεια.

Σαν εκφραση, το να αποκαλεις το γηπεδο σου “Νταχαου” και “κολαση” εχει την ιδια σκοπιμοτητα, αν με εννοεις. Ισως ακραιο, αλλα εχει τον ιδιο ακριβως σκοπο.

Και απο οτι ξερω εγινε απο τους Ιερολοχιτες καποια μεμονωμενη φορα, χωρις να ξανασηκωθει κατι τετοιο.

Θα το ψαξω φιλε και δε θα ξενερωσω και καθολου, γιατι και αληθεια να 'ναι αυτα που λες μια μεγαλη μειοψηφια δε θα χαρακτηριζει ενα ολοκληρο λαο.

Γιατι στο συνολο του ο ΑΡΗΣ σχεδον παντα ηταν ανεξαρτητος απο πολιτικα.

Και αυτη τη στιγμη αποτελει ισως το πιο ανεξαρτητο οπαδικο κινημα, με μεγαλες κοντρες για τους διαφορους αντιοπαδικους νομους και εκφραζοντας αλληλεγγυη σε ολους τους οπαδους με πανο και συνθηματα συνεχεια.

Nα σε ενημερωσω οτι επι χουντας ο Ολυμπιακος ηταν η μονη ομαδα που πηρε δανειο απο το κρατος. Επισης μου φαινεται παραξενο το οτι η ΑΕΚ πηρε τοτε τον Πανευρωπαικο στο μπασκετ. Αυτο που καταλαβαινω απο αυτα τα 3 γεγονοτα ειναι οτι η χουντα προσπαθουσε να σπρωξει τον κοσμο να ασχοληθει με τον οπαδισμο ετσι ωστε να μην ασχοληθει με χουντα, πολιτικα κλπ

Αναφερεις ολους αυτους και δεν αναφερεις το πιο προφανες:

Την Αυτονομη Θυρα 10, δηλαδη τους οργανωμενους του ΗΡΑΚΛΗ…! 8)

Εμας δεν μας συμπαθεις ρε συμπολιτη ??:stuck_out_tongue:

Πως δεν σας συμπαθω ρε συ!Η δευτερη αγαπημενη μου μετα τον ΠΑΟΚ ειναι ο Ηρακλης και την θυρα 10 την εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση,απλα δεν ειχα προσφατη ενημερωσει απο την WWF αν υπαρχει ακομα το ειδος

Νταξ,πλακιτσα,οντως ειναι η δευτερη αγαπημενη μου ομαδα ο Ηρακλης παντως:p

Για να μη λετε μαλακιες, κλεισαμε και φιλικο με τη Λιβορνο. :stuck_out_tongue:

Χα,κομπλεξικοι.Εμεις παιξαμε πριν 2 χρονια.Τοσο πολυ πια;

Πλακα κανω,μην απαντησεις:p

Τεσπα,εγω απο Ιταλια Τορινο ψιλουποστηριζω παντως,οχι οτι ασχολουμε και ιδιαιτερα.Εμεις παντως τον αντιθετο δρομο ακολουθησαμε φετος απο το Λιβορνο:(

Εχε χαρη που βαριεμαι, αλλιως ετοιμαζα ποστ σεντονι. :stuck_out_tongue:

Και με την Τορινο θα παιξουμε. :smiley:

Omadara i Livorno!!! i agapimeni mou italia kai opote pezei me juve kai toro paw kai ti vlepw!!!

Η Τορινο τι λεει ρε Αλεκο;Ανεβαινουμε φετο;

fetos dystyxws pesame logw kyriws kakis diaxeirisis… alla elpizw na xsananevoume fetos… toulaxiston anevike kai i livorno na xoume kati na vlepoume!!!

ce solo AEK-Livorno