Aθήνα vs. Επαρχία

έλα κ δν θέλω τοπικιστικά σχόλια …:lol:

(λάρισα γαμεί , όντως):lol:

εδιτ.

ήταν ένα από τα θέματα που ήθελα να τονιστούν . θα το ανέφερα αργότερα αλλά , οκ .

ας μεταφερθεί εδώ η συζήτηση .

φανταστικοί κύριοι μοντ ας μεταφέρετε κ τα παραπάνω ποστ …:stuck_out_tongue:

Αρκεί σαν απάντηση ο τίτλος του θρεντ. Αυθόρμητα σου βγαίνει πως η Θεσσαλονίκη είναι επαρχία. Πιο πολύ μάλιστα λόγω της κακής αναλογίας πληθυσμού -υποδομών.

Κατά τα άλλα έχεις επιλογές και ανέσεις σε σχέση με την Τρίπολη ξέρω γω.

η πόλη τους έχει πολύ περισσότερα κοινά δημογραφικά και οικονομικά χαρακτηριστικά με την Αθήνα παρά με οποιαδήποτε άλλη πόλη της Ελλάδας.

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ε.

Βασικα αν και Σερρες δεν έχει απολυτως τίποτα ενδιαφέρον (μα τιποτα μιλαμε τώρα) έχει κάτι άλλο που εκτιμώ κάπως, την ησυχία και την ηρεμία, κάτι που είναι σπανιο Αθηνα και Θεσσαλονικη. Το άλλο είναι πως η Θεσσαλονική είναι μολις 1 ωρα μακρια απο εδω. Αν και δεν θα έλεγα όχι στο να μεινω εκει κάποια στιγμή προς το παρον καλά είμαι και εδω.

βασικα οι διαφορες και δημογραφικα και οικονομικα ειναι τεραστιες

ειναι πιο δικαιο να συγκρινεις τη θεσσαλονικη με πατρα-λαρισα-ηρακλειο απο τη μια (και οχι με τριπολη) και απο την αλλη με αθηνα για να δεις που ειναι πιο κοντα

για μενα ειναι στη μεση περιπου

H θεσσαλονικη δεν εχει καμια σχεση με την Αθηνα :slight_smile: Στην Αθηνα χανεσαι. Τη Θεσσαλονικη την εμαθα παρα πολυ γρηγορα και φαινεται οτι εχει σχεδιο πολης ( αν το λεω σωστα).Δεν σου θυμιζει αυτο το χαος της Αθηνας με στενα δρομακια, παραδρομους και το χαος συνεχιζεται

+1

Δεν είναι τυχαίο που την λένε όλοι “μεγάλο χωριό” ><

Θεσσαλονίκη 3-4 μέρες να μείνεις θα ξέρεις να κυκλοφορήσεις τουλάχιστον στο κέντρο.Στην Αθήνα θέλεις πολύ περισσότερο χρόνο.Εγώ προτιμώ Θεσσαλονίκη από Αθήνα και άνετα θα μετακόμιζα τώρα εκεί.Όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να μετακομίσω μόνιμα σε χωριό.

Κοιτα αν εχεις μαθει να ζεις σε μεγαλη πολη, απλα θα βαρεθεις τη ζωη σου αμα πας οχι σε χωριο αυτο καθεαυτο, αλλα σε μια πολη με πολυ λιγοτερους κατοικους…

εγω τα τελευταια 2 χρονια εμενα σε χωριο. Αλλα επεσα και στην περιπτωση. Ενας γνωστος εχει μπαρ και φερνει λαιβ. Τα λαιβ στην επαρχεια ειναι προβλημα οντως. Και καμια σχεση δεν εχει, απο μουσικης αποψης, να ζεις επαρχεια με το να ζεις αθηνα. Νταξ εχεις το ιντερνετ αλλα αλλο πραγμα ειναι να νιωσεις τη χαρα οτι ξετρυπωνεις ενα ωραιο δισκαδικο:D προσωπικα επαθα το ιδιο με την μπλακ τουλιπ. οποτε εβλεπα μεταλλα ηθελα να τον γνωρισω.:lol:

Mην βιάζεσαι να απαντήσεις.
Δεν έγραψα πληθυσμιακά ή σε έκταση αλλά δημογραφικά και οικονομικά. Π.χ. πόσοι σε κάθε πόλη ασχολούνται με αγροτικές δουλειές και πόσοι με υπηρεσίες. Πόσο σίγουρος είσαι πως με βάση αυτά τα κριτήρια η Θεσ/νίκη είναι πιό κοντά στο Ηράκλειο και την Λάρισα παρά στην Αθήνα; Δεν προλαβαίνω να βρώ στοιχεία τώρα -αν και θα ήταν ενδιαφέρον- αν θέλεις ψάξτο και από μόνος σου, θα επανέλθω πάντως.

Η απάντηση μου πάει και στον Haliseco

εγώ παίδες είμαι από βόλο . γουστάρω γενικά επαρχία .
1.έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τον προσανατολισμό . στην αθήνα αν ρωτήσεις κάποιον πως πάω εκεί ; ο καθένας θα σου δώσει διαφορετικές οδηγίες (ακόμη κ για κατι που είναι κοντά).
2.η αθήνα είναι μια πόλη απρόσωπη και ψυχρή. από τους ανθρώπους ως και τα κτήρια .
3.στις μικρές πόλεις κάνεις εύκολα γνωριμίες (μπορείς να μιλήσεις με έναν άγνωστο). στις μεγάλες φοβάσαι ακόμη κ τη σκιά σου .
4. μου την σπάει αυτή η υπεροψία των αθηναίων .‘από πού είσαι ; επαρχία ; ποπο πώς ζείτε εκί όλοι βλάχοι είναι .’(εγώ στην αθήνα συναντάω πολύ περισσότερη βλαχιά, και δν μιλάω για την ιδιαίτερη διάλεκτο).θελα να ξέρω που θα καλοπερνούσατε τα καλοκαίρια αν δν υπήρχε η βλαχιά της επαρχίας …8)

(και πολλά ακόμη που τώρα δν μπορώ να σκεφτώ)

ναι είναι στην αθήνα έχεις μεγαλύτερη ποικιλία . σε όλα . στη διασκέδαση , στις θέσεις εργασίας κλπ .

αλλά πιστεύω πως αυτή η ποικιλία υπάρχει μόνο κ μονο επειδή όλοι είναι μαζεμένοι εκεί .

ποτέ δν θα έβρισκες τόσο πολλές διακυμάνσεις . επαρχία = τίποτα , αθήνα = όλα , αν ο κόσμος ήταν κατανεμημένος σωστά ανα τις πόλεις της χώρας .:slight_smile:

Άμα έχεις έναν καλό μισθό και 5 καλούς φίλους η Αθήνα είναι κορυφή.

Ναι, ξέρω ωραία τα πάρκα και η ησυχία της επαρχίας, ωραίο πράμα το να βρίσκεις πάρκινγκ άμεσα, ωραία τα ποταμάκια και τα γεφυράκια μέσα στη πόλη, αλλά στην ουσία δεν έχουν τίποτα άλλο να σου προσφέρουν, όταν γίνω 70 και πάρω σύνταξη, ίσως.

Αυτη είναι η αλήθεια, η επαρχία έτσι όπως είναι, είναι για τα μικρα παιδια και για τους ηλικιωμένους. Όσο αφορα την Θεσ/νίκη, δεν είναι τίποτε άλλο απο ένα μεγάλο χωριό.

world peace.

χαχαχ καλό κ αυτό . δηλαδή προτιμάς να είσαι έτοιμος να σκοτώσεις άνθρωπο κάθε φορά που ψάχνεις παρκινγκ , σου αρέσει να θέλεις να περάσεις 1-2 ώρες μέσα στην κίνηση για να πας κάπου και προτιμάς όταν κάνεις βόλτες να βλέπεις τσιμέντο - διαφημιστική πινακίδα - τσιμέντο και όχι κάτι πιο όμορφο . αν ναι , οκ σου αξίζει αυτό που ζεις . :lol:

Αυτα που λες με βρισκουν απολυτα συμφωνο! Αλλα εχεις παθει αυτο που ειπα πιο πριν. Οτι αμα συνηθισεις την ζωη σε μεγαλη πολη με τιποτα δεν μπορεις να προσαρμοστεις στη ζωη μιας μικροτερης!Πιστεψε με ομως το να ζεις στην επαρχια εκτος απο ποταμακια, γεφαρακια, παρκα κ παρκινγκ εχουν ενα σωρο αλλα καλα που μονο αν ζησεις μερικα χρονια στην επαρχια θα μπορεσεις να τα καταλαβεις. Ωραια η Αθηνα/Θεσσαλονικη , μπορεις να ζησεις με ανεσεις, ποικιλια κ διαφορα, αλλά το να βγαινεις στον πεζοδρομο με τις καφετεριες στην πολη μου για παραδειγμα ενα απογευματακι κ να γνωριζεις το 80% αυτων που βρισκονται εκει νιωθεις διαφορετικα. Δεν νιωθεις ενας ξενος μεσα σε ξενους πως να στο πω…

Αθήνα. Όχι ότι τη λατρεύω ως πόλη (κάθε άλλο παρά) αλλά τα χωριά, η επαρχία και ότι τα συνοδεύει μου είναι απο αδιάφορα έως αντιπαθητικά. Το χειρότερο είναι να είσαι σε μέρος όπου όλοι (μα όλοι) σε ξέρουν, εσένα, την οικογένεια σου, τι κάνεις στη μέρα σου, κτλ, και η εντύπωση μου είναι πως αυτό συμβαίνει έξω απο την Αθήνα. Έτσι και αλλιώς και εδώ υπάρχουν ωραία μέρη να επισκεφθείς, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παραπάνω που μπορεί να δώσει η επαρχία.

Αυτό.

Το να γίνεται θέμα κουτσομπολιού το τι κάνω εγώ και η οικογένεια μου κάθε μέρα μου σπάει απίστευτα τα νεύρα.Προτιμώ να είμαι σε μια πόλη που με ξέρουν λίγα άτομα παρά σε μια πόλη που με ξέρουν και με σχολιάζουν όλοι.

Γενικά όποιος είναι μαθημένος στις ανέσεις της Αθήνας δεν μπορεί να πάει από τη μία μέρα στην άλλη να ζήσει σε χωριό.

δηλαδή όλες οι άλλες πόλεις εκτός της αθήνας είναι χωριά ;
(απλός συνειρμός είναι έτσι όπως τα λες)

εδιτ .άσε που δν πιστεύω πως είναι τόσο δραματικά όπως τα λετε . επειδή η κοινωνία στις μικρότερες πόλεις είναι μικρότερη δν σημαίνει πως όλοι σε κουτσομπολεύουν . άσε π κ στην αθήνα να ζεις , οκ δε θα σε κουτσομπολεύει όλη η αθήνα , αλλά η γειτονιά σίγουρα . πιστεύω πως το κουτσομπολιό είναι περισσότερο θέμα γειτονιάς . τώρα αν ζεις σε χωριό οκ. (μιας και συνήθως όλο το χωριό είναι μια τεράστια γειτονιά . )

Όχι και σόρρυ αν φάνηκε έτσι.Απλά όταν είπα επαρχία,δεν είχα στο μυαλό μου τις μεγάλες πόλεις,αλλά τα χωριά.Γι’αυτό χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη.:wink:

Αν το ποστ είναι προς εμένα, έχεις δίκιο, εγώ ίσως υπέρβαλα. Ακόμη και σε πόλεις όπως η Πάτρα ή το Ηράκλειο για παράδειγμα, είναι πιο δύσκολο να έχεις ιδιωτικότητα σε σχέση με την Αθήνα, κρίνοντας απο τις φορές που έχω πάει εκεί και απο αυτά που ακούω απο γνωστούς μου. Στην Αθήνα μπορεί να σου συμβεί κάτι ανάλογο, αλλά πρέπει και εσύ να δώσεις πολλές αφορμές για κάτι τέτοιο.