Aθήνα vs. Επαρχία

οκ , no harm done .:slight_smile:
απλά δν συγκρίνουμε αθήνα με χωριά που οκ , θα ήταν too much . επαρχία είναι όλες οι άλλες περιοχές εκτός της πρωτεύουσας .

Δισκοβόλε, μάλλον δεν κατάλαβες κάτι. Ωραίος ο Βόλος, ωραία η Καβάλα, ωραία η Έδεσσα και η Νάουσσα, ωραία η Τρίπολη και η Καλαμάτα, ωραία και τα Ιωάννινα. Αλλά απο αποψη διασκέδασης, ευκαιριών αγορας και γκόμενες να στο πω και αυτο η ΑΘήνα είναι η κατάλληλη. Η μίση Ελλάδα ζει εδώ ρε φίλε πως να το κάνουμε δηλαδη ; Καλώς κακώς, και η κουτσή Μαρια στην Αθήνα ήρθε.

Κάνεις δεν σου είπε, να μαλώνεις για το παρκάρισμα και κανεις δεν σου είπε να πίνεις κάθε μέρα μπύρα στο κολωνάκι που την χρεώνουν 8 ευρω. Εχεις επιλογές δίοτι η Αθήνα είναι τεράστια, έχει μαγαζάκια με 3 ευρω την μπυρα, μπορεις να βρείς και να κάνεις πολλά στέκια, κάθε φορά που χρησιμοποιεις τα μέσα βλεπεις καινούργιες φάτσες, γνωρίζεις κόσμο, και άμα πείνασεις στις 4 τα χαράματα τρως οτι θέλεις.

Πήγαινε στην επαρχία, και κάνε μια βόλτα με το αμάξι σου Δευτέρα στη 1 το βραδυ, μέχρι και τα σκύλια δεν κυκλοφορουν. Όσο αφορα το παρκάρισμα, σου είπε κανείς οτι η επαρχια δεν έχει πρόβλημα ; Οσο σκάτα είναι οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια στην Αθήνα άλλο τόσο σκατα είναι και στην επαρχία.

Αυτα στα λέω και τα πιστεύω δίοτι στην Αθήνα ζω εδω και μερικά χρόνια μεγάλωσα και σπούδασα στην επαρχία, και εγω αυτο καταλαβαίνω. Αλλά όπως σου είπα και πρίν , είναι και θέμα ηλικίας και το τι θέλει ο καθένας απο τη ζωή του, έτσι απλά.

Και επειδή μάλλον δε το κατάλαβες, πάρε έναν νέο απο την Αθήνα και πήγαινέ τον να ζήσει στην επαρχία, να σου πώ τι θα γίνει ; Θα χαρεί με την καλοσύνη του γείτονα, με τη καλημέρα του φούρναρη, με το φραπέ στο μπαλκόνι χωρίς κόρνες και μπόχα, αλλά, να βλέπεις κόσμο μονάχα το ΣΚ και αυτοι να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι… δεν θα τη παλέψει.

Τώρα άμα εσυ δεν προτιμάς τα της Αθήνας και σου αρκούν τα δεντράκια και τα παρκάκια, τότε δεν μπορώ να πω τίποτα, εγω αυτο που είπα είναι οτι, ωραια τα της επαρχίας, αλλά όταν πάρω σύνταξη. Έζησα εκει και προκοπή δεν είδα, τα ίδια μαγαζια, τα ίδια κόμπλεξ και τα ίδια πρόβλημα απο τους ίδιους ανθρώπους. Μονάχα γυράδικα και καφετέριες και αγροτιά, αυτή είναι η επαρχία της Ελλάδας.

Καλός ο νόστος φίλε μου,αλλά, όχι τώρα ίσως σε άλλη επόχη.

Αν κατάλαβα καλά μένεις Βόλο ε ; Να σου λοιπόν, οτι ο Βόλος ειναι απο τις καλές επαρχίες, έχετε λιμάνι, έχετε τους Πεζοναύτες και φυσικά και το Πανεπιστημιο. Είστε πρωτεύουσα μπρόστα σε αλλες πόλεις, ειδικά στην Βόρεια Ελλάδα.

Στον φίλο μου τον Manager πώς τον λένε θα του πώ οτι συμφωνώ. Ενα μεγαλο κακό που έχει η Αθήνα είναι οτι άμα δεις μια ωραία κοπέλα στο δρόμο, δεν την ξαναβλέπεις πότε. Οτι είναι να κάνεις και να πείς πρεπει να το αποφασισεις ΑΜΕΣΑ.

world peace.

οκ . ποστ χείμαρρος το αποπάνω . συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες . σίγουρα διαλέγεις πως θέλεις να ζήσεις και διαλέγεις την πόλη που θα ζήσεις . και ναι , δν το ξεκαθάρισα πριν αλλά δν σημαίνει πως η επαρχια είναι ο παράδεισος , το κάθε άλλο , παντού υπάρχουν προβλήματα . και όντως υπάρχουν shit-holes που ένας νέος άνθρωπος ειδικά δν μπορεί να αντέξει και θέλει να φύγει . εγώ με τις εμπειρίες μ μέχρι τώρα προτιμώ τη ζωή στο βόλο . η αθήνα μ φέρνει απέχθεια κάθε φορά π την επισκέπτομαι . 8)

Όταν σπουδάσεις, πάς και φαντάρος, και φτάσεις τα άντα η επαρχία δε θα σε γεμίζει φίλε μου. :wink: Δυστηχώς αυτή είναι η αλήθεια, ωραία τα δεντράκια και τα ποταμάκια, και οι γνωστοι στο δρόμο να σου λένε καλημέρα, αλλά δε φτάνουν αυτα για έναν νέο. Δε μπορεί η μισή Ελλάδα που μετακόμισε στην Αθήνα να είναι όλοι τους μαλάκες, εδω είναι τα καλά, αλλα, δυστηχως και τα κακα και γιαυτό λένε να προσέχεις τις κακές παρέες !!

Υ.Γ. Ο Βόλος μαμάει δισκοβόλε, το Σανταν υπάρχει ακόμα ; ο κουρσάρος ;

βασικα μιλας για χωρια εσυ τωρα…δεν μπορεις να μιλας για πολεις σαν το βολο και τα γιαννενα (που εχουν και πολυ μεγαλο αριθμο φοιτητων) και να λες πως μετα τη 1 πχ δεν βλεπεις ατομα η την καλημερα του φουρναρη κτλ …νταξει ρε φιλε πολη 150000 κατοικων ειναι ο βολος (δεν ειναι και κανα χωριο για να σε ξερει ο φουρναρης)…

δηλαδη ακομα και στην αθηνα να μενεις ,θα μενεις ειτε στο περιστερι ειτε στην ηλιουπολη ειτε δεν ξερω και γω που και οσες πιθανοτητες υπαρχουν για να σε ξερουν στη γειτονια σου στο βολο αλλες τοσες υπαχουν για να σε ξερουν και στο μερος της αθηνας που μενεις

τωρα νταξει σιγουρα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες στη διασκεδαση και στην αγορα εργασιας (που για μενα ειναι και ο κυριοτερος λογος για να ζησει καποιος στην αθηνα), αλλα για μενα χανεις πολυ σε επιπεδο ζωης
εκτος και αν καποιος εχει πολλα λεφτα, οποτε δεν τιθεται θεμα

ο κουρσάρος ζει κ βασιλεύει κ είναι μακράν από τα καλύτερα μαγαζιά στο βόλο . όσο για το σανταν ποτέ δν μ άρεσε , “το μεγαλύτερο ροκάδικο του βόλου” άκουγα και όταν πήγαινες μέσα έπαιζε lounge .:stuck_out_tongue:
for the record , το παλιό σαντάν το κατεδάφισαν κ το πήγανε στο συγκρότημα τσαλαπάτα . κοντά στα κτελ , αν ξέρεις .

Συμφωνω με την αποψη οτι αν εχεις ζησει Αθηνα σνομπαρεις τις αλλες πολεις και δεν μπορεις να ζησεις ευκολα εκει.Ο λογος ειναι απλος οι Αθηναοι εναι συνηθισμενοι στο να τα εχουν ολα(εστω και ανα χρειαζονται μια ωρα να πανε σε αυτα)…Μαγαζια καθε ειδους για οοολα τα πραγματα,καφετεριες,συναυλιες και παααααρα πολυ κοσμο να γνωρισουν και οταν πανε σε κατι πιο περιορισμενο τους κακαοφαινεται…
Παρολαυτα η Αθηνα ειναι τραγικη πολη για να ζεις σε σχεση με τις μεσαιου μεγεθους επαρχιακες πολεις(ενταξει Ηρακλειο και Πατρα δεν εχουν και την καλυτερη ποιοτητα εδω που τα λεμε:D)…

Επαρχιακες πολεις που αγαπαω-Γιαννενα,Χανια…και Τριπολη παρολο που η ομορφια της περιοριχεται στο μεγαλο παρκο που εχει…Α και Τρικαλα ειναι ωραια.

Αν και ζω Πειραιά, από πάντα ξέρω γω ήθελα να φύγω και να πάω επαρχία. Σίγουρα λοιπόν αν δε βγω στα ξένα, θα βρω ένα ωραίο μέρος στο Ελλάντα και θα πάω να μείνω εκεί. Πραγματικά το μόνο πράγμα που θα μου λείψει από εδώ είναι οι συναυλίες, που θα πρέπει να κάνω ολόκληρα ταξίδια μπας και δω καμιά μπάντα. Αλλά μου αρέσει και η ησυχία, η απόλυτη ηρεμία που πιστεύω μόνο στην επαρχία μπορείς να βρεις. Και όταν εννοώ επαρχία, εννοώ σε κανά χωριό, κοντά εκεί που θα έχω δουλεία, βέβαια, αλλά σε χωριό.

αντε να πω και εγω την βλακεια μου…

λαρισα λοιπον…

ειναι οσο μικρη και οσο μεγαλη χρειαζεται…
εχει πληθυσμο οσο χρειαζετε και πολλους φοιτητες… (αντε, και πολλες γκομενες για αυτον που ειπε οτι δεν υπαρχουν γυναικες…μια χαρα υπαρχουν…)
μαγαζια υπαρχουν και αυτα…
ομαδα εχουμε (αντε ρε αελαρα…)
αναλογα τι θες σε ησυχια/θορυβο υπαρχουν οι αναλογες γειτονιες…
υπαρχουν μερη να πας να ηρεμησεις…

και για σενα Angel_Death ελα να μεινεις σε κανενα χωριο εξω απο λαρισα…
ειναι μια χαρα… ηρεμια αλλα και δουλεια στην λαρισα αμα βρεις θα ειναι κοντα στο χωριο σου…
ειδικα αυτοι που θελουν να αλλαξουν παραστασεις και τροπο ζωης δεν υπαρχει καλυτερο…
βεβαια χρειαζετε να υπαρχουν και προυποθεσεις αρχικα, αλλα ετσι ειναι παντου…
και απο live ολο και κατι γινεται…(εχασα scorpions και burst απο αρρωστια που με κυνηγαει ακομη…#-o:?)
και επισης ειμαστε στο κεντρο της ελλαδος και πας πανω κατω για κανενα live…:wink:

οσο για αθηνα…
ολα τα υπερ που λετε συμφωνω…
αλλα…
παιδια [SIZE=“3”]ΔΕΝ [/SIZE]μπορω την κινηση…
προσωπικα δεν οδηγω…
αλλα οταν βλεπω ανθρωπους στην σειρα μεσα σε αυτοκινητα με πιανει το στομαχι μου… ακομη και στην λαρισα…

μονο για live εχω ερθει και το μονο που χαιρομαι ειναι οι συγκοινωνιες και τα mcdonalds…#-o:lol: (και τα Live φυσικα)

επισης υπαρχει και το χρημα… αν μια περιοχη ξαφνικα χασει την ζωντανια της και την αναπτυξη της λογω οικονομικον λογων σιγουρα χανει την ομορφια της…για επαρχια παντα…

και τελος…
ο καθενας εχει ζησει αλλα πραγματα σε αθηνα/επαρχια και δεν μπορει να κατανοησει ακριβως αυτο που του λεει ο αλλος. οποτε… ηρεμα…

:slight_smile:

η γνωμη μου προαναφερθηκε στην αρχη αλλα θα πω ξανα οτι πιστευω οτι εχει να κανει με την ηλικια και τις συνηθειες το που θα προτειμαει ο καθενας να ζει
ενας εφηβος και ενα ατομο μεχρι την ηλικια των 30 θα θελει να ζει σε μερος με πολυ κοσμο και δυνατοτητες για ψυχαγωγια της αρεσκειας του.σε αντιθεση ενα ατομο απο 30+ πιθανον θα θελει να μενει σε μερος με ησυχια,λιγοτερο κοσμο και γενικα καπου ησυχα ωστε να περασει την ζωη του εκει

Η Αθήνα γενικώς δεν παλευεται πλεον…η κατασταση εχει φτασει σε απελπιστικο σημειο συγκριτικά ακομα και με πριν 5-6 χρόνια…στην επαρχία πάλι ειναι πιο ανθρωπινη η ζωή αλλα απο δουλειες γιοκ (εκτος αν κανεις κατι δικό σου)…μακαρι καποτε να γινει μια γαμημενη αποκεντρωση μπας και αλλάξουν τα πραγματα αλλά απο οτι φαινεται δεν ιδρωνει το αυτακι των πολιτικών…

εγω που ζω στο ηρακλειο ξερω οτι αν γινοταν περισσοτερα live /συναυλιες και ανοιγαν μαγαζια και κεντρα πολιτιστικα (πχ για σκειτ κτλ) και γενικα χωροι για την νεολαια θα ηταν και γαμω τα μερη

Eδω δεν εχουμε δρομους και πεζοδρομια και μου θελουμε και αλλες υποδομες.
Εγω Πατρα μενω και μ’αρεσει.Αθηνα δεν θα μπορουσα να μεινω αν και με βλεπω
να καταληγω εκει. :frowning:
Παιζει να κανω και καμια να παω Σαλονικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα ζησω. :stuck_out_tongue:

Θα γραψω κανα κατεβατο αλλη φορα.

(θα καταληξω…να παω σαλονικα…

πανελληνιες δινεις?)

ολοι θα καταληξουμε σε μεγαλουπολης

Ολα πιστευω εχουν σχεση με τι επαγγελμα θελεις να ακολουθησεις και τι “ονειρα” και βλεψεις εχεις για τον εαυτο σου.
Εχω ζησει στη Μυτιληνη 5 χρονια που λατρεψα και δεν ηθελα να αφησω. Παρολαυτα επρεπε να προχωρησω στη ζωη μου, καθως και το μερος δεν ειχε τπτ αλλο να μου προσφερει.Γενηθηκα κ μεγαλωσα στην Αθηνα που αγαπω ! Αυτα πυ θελω να κανω στη ζωη μου, μονο η Αθηνα μου τα προσφερει

εδιt : 666th post !

Καλα θα ηταν.Οι πανελληνιες ειναι αρκετα χρονια πισω μου πλεον.

Εγώ μεγάλωσα στη Βέροια και σπουδάζω Θεσ/νίκη.
Οι διαφορές είναι αρκετά χτυπητές μπορώ να πω, και ξεκάθαρα προτιμάω να μένω στη Θεσ/νίκη.
Εδώ δεν ασχολούνται τόσο με το ποιος είσαι τι κανεις κλπ, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.
Ενώ στη Βέροια ας πούμε όποτε πάω πρέπει εκτός απ’ το να ακούω υποδείξεις και παπαριές γιατί “τι θα πει ο κόσμος στο κάτω κάτω” (#-o) να υπομένω και ηλίθιες κριτικές σχετικά με τη μουσική που ακούω, το αν θα φοράω συνέχεια τα τάδε ρούχα ή θα έχω έτσι τα μαλλιά μου και χίλια δυο άλλα περίεργα, που δυστυχώς ναι, είναι κουσούρια της επαρχίας κυρίως.
Α, μην ξεχάσω την υπόθεση ότι θα πάω στη μεγάλη πόλη και θα γνωρίσω κι άλλους σαν εμένα και θα μπλέξω με ναρκωτικά :lol:
All in all, απλά θέλω την ησυχία μου και, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό, στη Θεσ/βίκη τη βρήκα.

ρε νταξει σταματηστε να το παιζετε οι αδικημενοι μεταλαδες της κοινωνιας και δειτε το λιγο πιο σφαιρικα το θεμα

το πραλογο ειναι να μην εχεις ησυχια στη βεροια και να τη βρεις στη θεσσαλονικη, μαλλον δεν εχεις τους γονεις πανω απο το κεφαλι σου :stuck_out_tongue:
ειδικα εγω πιστευω πως οταν μεγαλωσετε (σουμε) θα προσπαθουμε να βρουμε σαν τρελοι δουλειες στην επαρχια για να φυγουμε με την οικογενεια μας…τελοσπαντων :lol:

Ε ναι βασικά αυτό είναι, απλά δεν ξέρω πως θα ταν η ζωή στη Βέροια χωρίς τους γονείς μου γι’ αυτό δε μπορώ να κρίνω.
Γι’ αυτό πολλές φορές αυτοί που ζουν σε επαρχία θέλουν να παν σε μεγάλη πόλη, και το αντίστροφο.

Την Αθήνα δεν θα την άλλαζα για καμία πόλη. Και άμα ξεκουμπίζονταν και καναδυο εκατομμύρια και γύρναγαν στα χωριά και τις χώρες τους ακόμα καλύτερα για τους υπόλοιπους.
Το πρόβλημα προσανατολισμού στην Αθήνα πάντως πως προέκυψε? Δεν λέω ότι ξέρω και το τελευταίο στενό, ούτε ολόκληρη την πόλη απ έξω αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολο να βρεις την άκρη αν μάθεις κάποιες βασικές οδικές αρτηρίες. συν ότι βοηθάνε πολύ και τα ΜΜΜ.