Aμερικανικο Western

καλα, το Yuma το οριτζιναλ ηταν μια χαρα εργο, γιαυτο ισως και το καινουριο βγηκε μπομπα…το True Grit ηταν μαπα σαν πρωτοτυπο-> το ρημεηκ βγηκε ακομα πιο μαπα…

Ελα ρε Lupin τωρα.Οχι και μαπα το ‘’[B]True Grit[/B]’’ το αυθεντικο!!!

απο τα χειροτερα που εχω δει…disney-φαση, δεν μ’αρεσε καθολου…και ενω ειχα ελπιδες για το remake λογω Κοεν, αυτο ηταν ακομα πιο safe…

‘’[B]Tombstone[/B]’’(1993)του [B]George P.Cosmatos[/B]

Σε μια φαση οπου ξαναβλεπω ταινιες που εχω δει παλια,αλλα ηθελα να ξαναθυμηθω,εβαλα και απολαυσα για μια ακομη φορα το ‘’[B]Tombstone’[/B]’.Προκειται για ενα κλασσικου υφους western που αναφερεται στη ζωη δυο θρυλικων μορφων της Αγριας Δυσης,του [B]Wyatt Earp[/B] και του[B] Doc Holliday[/B].H ταινια χαρακτηριζεται απο την παρελαση πολλων αστερων ,ειτε σε πρωταγωνιστικους ρολους ειτε σε cameo εμφανισεις.[B]Kurt Russell,Val Kilmer,Sam Elliott,Bill Paxton,Powers Boothe,Jason Priestley,Mark RookerlBilly Bob Thornton[/B] και [B]Charlton Heston [/B] ειναι μερικα απο τα διασημα ονοματα της ταινιας.Η πρωτη ωρα ειναι μια επαφη του θεατη με τους πρωταγωνιστες που ξεπετιουνται απο καδρο σε καδρο κανοντας την εμφανιση τους αλλωτε με μυστηριο και αλλωτε με ατμοσφαιρα και ενταση,ενω το δευτερο μερος της ταινιας ειναι απλα η μετουσιωση του τι ζητα ενας αγνος western moviw fan.Πιστολιδια,αγωνια,ενταση,μαχες,ατακες κοφτερες και σκατοφατσες βουτηγμενες στο ποτο,τον τζογο και το αιμα.Αν και η δεκαετια του 1990 για το western δεν ηταν παραγωγικη καθως το ειδος ειχε ηδη φθινει,προκειται για μια απολαυστικοτατη ταινια που αποτελει κατι παραπανω απο αξιολογο entry για το ολο genre.Απολαυση και χαρα να βλεπουμε την λατρεια μου τον [B]Kurt Russell [/B]σε ενα ρολο που του παει γαντι,αλλα απο την αλλη ο μετριοτατος Val Kilmer ου φαινεται καπως miscast για αλλη μια ταινια.Παρ’ολα αυτα οσοι δεν την εχουν δει ας το κανουν αμεσα…

[B] 3:10 to Yuma
ΕΤ3 , 23:00[/B]

Το οριτζιναλ εχει η το ρημεηκ? (στα περι american western συμφωνω με τζιοπα αν και για μενα η ιδεολογια που πανε να περασουνε και τα ατελειωτα κλισε τους εχουν λειτουργησει σαν ανασταλτικος παραγοντας στο να τα ψαξω)

Μια σελιδα πισω ειναι και η αποψη μου για την ταινια .Παρα πολυ καλο remake,πολυ καλες ερμηνειες,κυριως απο Russell Crowe,πιστολιδι και δραση και γενικως μια ακρως διασκεδαστικη action ταινια!!!

Crimson,αν μεινεις μεσα δες το,ειναι πολυ καλο!!!

Ναι θα το δω.

*πανο,το ριμεικ

[SIZE=“4”][B]They had a lot of weapons, mister… and they were shootin’ bullets. [/B][/SIZE]

είδα.οκ.η ταινία γάμησε.
βέβαια δεν εχω δει την πρώτη ταινία

πολύ καλός ρυθμός, σε κρατάει σε όλη την διάρκεια, τρομερός κακός ο κροου(ε πάντα χρειάζεται να είναι καλός ο κακός), κλασικά κάλος ο παίζω-τα-παντα (απο Batman μέχρι αμερικανο ψυχοπαθή και απο terminator εως φυλακισμένο πιλότο).
τρομερός σε δεύτερο ρόλο ο Ben Foster(six feet under, σειρά), οπως και διάφοροι άλλοι που ειναι γνωστοί και δεν περίμενες να τους δεις σε τέτοια είδους ταινία(Tudyk ρε μαλάκες).
ωραίο τέλος και έξυπνη μουσική(απλή και χωρίς να ακούγεται του 50 κάνοντας το αποτέλεσμα αστείο, ή άστοχο).
Overall πολύ καλή ταινία απλά ξέρεις οτι πατάει σε προηγούμενη οπότε θα τσεκάρω και εκείνη να δω τι παίζει

[SIZE=“4”][B]They-re gonna hang me in the morning before this night is done
They’re gonna hang me in the mornin’ And I’ll never see the sun[/B][/SIZE]

Ο Θετταλός χρήστης Jiopas - συνεπικουρούμενος ενίοτε υπό του ετέρου Θετταλού χρήστη Crimson Idol καθώς και του νεαρού αλλά φέρελπι χρήστη panos stargazer - δημιούργησε άλλο ένα μνημιώδες νήμα που σήμερα ανέγνωσα σελίδα προς σελίδα. Ένα νήμα εκπ/κού χαρακτηρος θα έλεγα που ως στόχο έχει να διδάξει τας νεοτέρας γεννεάς τι εστί καλός αμερικάνικος κινηματογράφος. :smiley:

Λοιπόν όμορφες και όμορφοι να δείτε οπωσδήποτε Appaloosa από το '60, Misouri Breaks από το '70 - αυτές οι δύο έχουν γράψει ΠΟΛΥ βαθιά μέσα μου αλλά θέλουν ένα ξεσκόνισμα - Unforgiven από το '90 και Appaloosa απο το 2000. Σημειώνω ότι η ιστορία του πρώτου Appaloosa με το Brando δεν έχει καμία σχέση με του δεύτερου του Ed Harris.

Μακάρι να ήταν μαζί μου κι ο πατέρας μου να ξαναβλέπαμε κάποια από τα γουέστερν του '60 και '70. Αυτός με εισήγαγε στο χώρο, τόσο του original όσο και του spaghetti αλλά δεν υπάρχει πια για να τα απολαύσουμε μαζί…

Ελπιζω να εχεις διαβασει το αντιστοιχο thread για το Spaghetti Western (το οποιο προσωπικα προτιμω απο το Αμερικανικο) ------> [B]click![/B]

Πολύ μετράει και αυτό από τα 70’s
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull’s History Lesson
(1976)

Σκηνοθεσία Robert Altman και αστέρια οι Paul Newman & Burt Lancaster. Μια ταινία για το ξεπούλημα της ίδιας της αμερικάνικης ιστορίας από ένα περιοδεύοντα θίασο που σαν κι αυτόν ήταν πολλοί στη μόδα στα τέλη του 19ου αιώνα.

Και γράφοντας αυτά θυμήθηκα το ακόλουθο που έχει παρόμοιο θεματικό πυρήνα - την παρακμή του Φαρ Ουέστ, το τέλος μιας εποχής και των ηρώων της και την έλευση του νέου αιώνα (πώς μας ξέφυγε άραγε αυτή η ταινία):

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) με Μπραντ Πιτ και Κέισι Άφλεκ.

Άσχετο: 32 ολόκληρα χρόνια πριν βγει η ταινία ο Elton John έγραψε αυτό το φοβερό κομμάτι για τον δειλό δολοφόνο.

Δείτε τα και τα δύο. Μην τα δείτε όμως αν θέλετε πιστολίδι και δράση. Δεν έχουν τέτοια πράγματα!

Ναι,αφ’ενος το ενα απομυθοποιει και ξεφτιλιζει τον θρυλο Buffalo Bill,παρουσιαζοντας τον δειλο και φλωρο,κι απο την αλλη το αλλο ειναι μεν καλο,αλλα μεγαλο σε διαρκεια κι αρκετα βαρετο σε σημεια!!!
Δεν ειναι ταινιες με δραση παντως!!!

‘’[B]Winchester ‘73[/B]’’(1950) του [B]Anthony Mann[/B]

Eiχα καιρο να δω western και σημερα ειδα δυο και λεω να σας τα παρουσιασω.
To '[B]‘Winchester ‘73[/B]’’ ειναι ενα απο τα πιο γνωστα westerns των 50’s και η πρωτη απο τις πεντε συνολικα συνεργασιες του [B]Anthony Mann[/B] και του [B]James Stewart[/B].
Ουσιαστικα η ομωνυμη καραμπινα του τιτλου αποτελει το ‘‘μηλον της εριδος’’ για πολλους συνεδιεκδικητες.Αρχικα το κερδιζει ο James Stewart σε εναν διαγωνισμο,αλλα του το κλεβει ο ανταγωνιστης του και εν συνεχεια περναει απο πολλα χερια,απο Ινδιανους,εμπορους οπλων,αλλους κακους κλπ μεχρι να δουμε τι θα γινει στο τελος.Ατμοσφαιρικο,ασπρομαυρο western με πολυ καλους κακους ,εννοω οτι οι ρολοι εχουν παιχτει πολυ πειστικα γι αυτο και οι κακοι ειναι πολυ μισητοι,πολλη action,πιστολιδια,ληστειες,Ινδιανους κλπ.
Δυνατο western,που αν ειστε fans και δεν το εχετε δει,καντε το αμεσως.

Y.Γ.Προς Arian:Αrian,επειδη ξερω την αγαπη σου για το ειδος,προσπερασε το γεγονος οτι η ταινια ειναι παλια και ψαξε να το βρεις διοτι πραγματικα θα γουσταρεις!

‘’[B]Ambush at Tomahawk Gap[/B]’’ (1953) του [B]Fred F. Sears[/B]

Aυτη ηταν η πρωτη μου επαφη με τον πρωταγωνιστη των b-westerns [B]John Hodiak[/B] και μπορω να πω οτι και ο ιδιος και η ταινια στεκουν πολυ καλα.
Εδω εχουμε να κανουμε μονο με κακους,συγκεκριμενα με τεσσερις τυπους που βγαινουν απο τη φυλακη και για καποιο λογο τρωγονται μεταξυ τους,αλλα και συνεργαζονται μπροστα στον εχθρο που λεγεται ‘‘Iνδιανοι’’.
Καποιες σεναριακες ευκολιες και κενα υπαρχουν για να διακαιολογηθει η εξελιξη,αλλα σε γενικες γραμμες μιλαμε για δυνατο και με πολλη δραση western.
Επισης recommended!!!

‘’[B]The Quick And The Dead[/B]’’(1995) του [B]Sam Raimi[/B]
To oτι σε ενα western πρωταγωνιστουσε η [B]Sharon Stone[/B] με απετρεπε ολα αυτα τα χρονια που το [B]Star[/B] το επιαζε καθε τρεις και λιγο,απο το να δω αυτην την ταινια.Θα μου πει κανεις το οτι στην ταινια επαιζει και ο [B]Gene Hackman[/B] και το οτι την ειχε σκηνοθετησει ο αγαπημενος b movας,[B]Sam Raimi[/B],δεν ηταν θελγητρο?
Τοτε δεν ηταν,εγινε ομως τωρα και γι αυτο εβαλα να τη δω.
Με εμφανη την προθεση η ταινια να φερνει σε style πιο πολυ σε spaghetti western,παρα σε αμερικανικο και με δυνατα ονοματα στο cast,η ταινια ειναι ενα αργο,ατμοσφαιρικο,σκληρο western.
Σε μια πολη στην Αγρια Δυση ο νταβατζης της περιοχης διοργανωνει αγωνα/μονομαχια οπου οι συμμετεχοντες προκαλουν ο ενας τον αλλον με στοχο να απομεινει ο ενας ο οποιος θα παρει τα λεφτα και το επθαλο.Κανεις ομως δεν περιμενει την αφιξη της σκληρης [B]Ellen[/B]…
Mε εφφετζιδικη σκηνοθεσια βασιμενη στη δημιουργια ατμοσφαιρας και στυλ και με παιξιμο που φερνει στο νου παλιες δοξες του ειδους,ο [B]Raimi[/B] εχει βουτηξει το film του σε σκοτεινο χρωμα και φτιαχνει απειλητικα καδρα γεματα εικονες.Πολυ καλοι οι ηθοποιοι,αλλα στην ταινια πρωτοστατει και την εξουσιαζει με το παιξιμο του ο τεραστιος [B]Gene Hackman[/B],ο οποιος ειναι πραγματικη απολαυση ,οπως πολυ καλος ειναι και ο [B]Russell Crowe[/B].
Δεν εχω να πω πολλα,παρα μονο οτι η ταινια εξυπηρετει και με το παραπανω το σκοπο της,που δεν ειναι αλλος απο το να περασουμε καλα και να μας θυμησει ενα ειδος που δυστυχως εχει ‘‘πεθανει’’.

Ταινιαρα και τα σπαει!!! Russel Crow γιγαντας, και Sharon Stone, αυτο που λεμε “θατημπηδαγες”…Κορυφαιες οι σκηνες των μονομαχιωνε. Καταλαβες τι εχει παιχτει με τον χαρακτηρα του Russell Crowe και τον εχουν ετσι “αιχμαλωτο”?

Αυτο περιμενα κι εγω να εξηγηθει,αλλα δεν εγινε με σαφηνεια.
Απλα ο ιδιος εξηγησε σε μια σκηνη οτι ηταν πρωην μελος της συμμοριας του [B]Hackman [/B] κι o τελευταιος τον αναγκασε με τη βια να σκοτωσει ενα παπα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εδωσε περραιτερω εξηγηση .
Παντως θυμιζε πολυ spaghetti και στην αρχη της ταινιας παιζει και η μορφαρα[B] Woody Strode[/B] που επαιζε επισης στην εναρκτηρια ΘΕΙΚΗ σκηνη με τις μυγες,στο ‘’[B]Once Upon A Time In The West[/B]’’ του μεγαλου [B]Sergio[/B]!!!

Ναι το αφηνει ετσι στο φλου, αλλα κακως κατα τη γνωμη μου, γιατι θα εξηγουσε καποια πραγματα, ενω τωρα απλα καταφευγεις στην κατασκευη σεναριων με το μυαλο σου (εγω πχ εχω σκεφτει οτι μετα ο Crowe μετανιωσε, προσπαθησε να στραφει εναντιον του Hackman απετυχε, και με καποιον τροπο ο Hackman τον κραταει αιχμαλωτο και τον ξεφτιλιζει). Αυτο που δεν θυμαμαι επειδη εχω αρκετο καιρο να δω την ταινια ειναι αν εχει και με την Stone προηγουμενα ο Hackman…

Ο Strode κανει και τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ νεγρο-Jim στο “Keoma” (ασχετο τελειως).

Καθολου ασχετο αυτο που λες για Strode διοτι παιζει να ειναι κι η καλυτερη ερμηνειεα του.
Ναι η Stone ειχε προηγουμενα,αλλα δεν λεω περισσοτερα για να μην δωσω spoilers.

Ταινιάρα από τις λίγες! Ωραία υπόθεση, ωραία ατμόσφαιρα, και εξαιρετικές ερμηνείες από τους James Stewart και John Wayne! Παίζει και ο Lee Van Cleef σε πολύ δεύτερο ρόλο σαν το τσιράκι του Liberty Valance (Lee Marvin).