Aμερικανικο Western

Στο ακουσμα της λεξης western,συνηθως μας ερχονται στο νου ταινιες με Ινδιανους,αμαξες,αλογα,ραντσα που στο τελος κερδιζουν οι λευκοι,αφου αρχικα εχουν προκαλεσει γεννοκτονιες Ινδιανων.
Τα πραγματα αναφορικα με τα αμερικανικης προελευσεως western,ηταν και ετσι,αλλα οχι μονο ετσι!
Προσωπικα,για ιδεολογικους καθαρα λογους,απεφευγα να βλεπω ταινιες με τον John Wayne,οσο καλλιτεχνικα αρτιες κι αν ηταν,για τους προαναφερθεντες λογους.Ακομη κι αυτος ο ‘‘Αμερικαναρας’’ ομως,δεν επαιξε μονο σε western τετοιας ιδεολογιας.
Ας τα παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.

1930’s
Σιγα σιγα στο αμερικανικο σινεμα,αρχιζουν να εμφανιζονται ταινιες western χαμηλου προυπολγισμου,ενω τα πρωτα του βηματα στο χωρο κανει ο John Wayne,που στην συνεχεια θα αποτελεσει εμβληματικη μορφη του ειδους.Ο James Cagney,γνωστος κυριως για τα film noir του,αλλα και ο Θεος Των Θεων’’ Humphrey Bogart,εκαναν στα τελη των '30ς εμφανισεις σε western,με αποκορυφωμα την συνεργασια τους στο ‘‘Oklahoma Kid’’.Η ταινια ομως που συνταραξε συθεμελα την Αμερικη και καθιερωσε John Wayne και John Ford ηταν φυσικα το ‘Stagecoach’'που κατα πολλους αποτελει σημειο αναφορας για ολο το ειδος!
Eνδεικτικα θα αναφερω για καθε δεκαετια ταινιες που προσωπικα θεωρω σπουδαιες.
‘‘The Oklahoma Kid’’(1939)του Loyd Bacon
‘‘Stagecoach’’(1939)του John Ford

1940’s

Ronald Reegan,John Wayne,Randolph Scott,Glenn Ford,James Steart,Gary Cooper και πολλοι αλλοι θα καθιερωθουν σε ενα ειδος που απο εδω κ περα θα παραγει ταινιες σωρηδον πολλες εκ των οποιων ειναι μικρα διαμαντακια.
‘‘The Treasure Of The Sierra Madre’’(1949)του John Huston
‘‘Lust For Gold’’(1949) του Sylvan Simon
‘‘Texas’’(1941)ου George Marshall
‘‘Tall In The Saddle’’(1944) του Edwin Marin

1950’s
Ο John Wayne μεσουρανουσε,οποτε οι εταιρεις επρεπε να βρουνε η να δημιουργησουν καλυτερα το αντιπαλο δεος του και το βρηκαν στο προσωπο του Randolph Scott.Ο Scott,προσωπικη αδυναμια μου,πρωταγωνιστησε στην χρυση συτη εποχη των western σε μια σειρα ταινιων,αρκετα b ποιοτητας,αλλα ισως πιο μερακλιδικα απο τα καλογυρισμενα και αρτια απο αποψης παραγωγης εργα του Ford και του Howard Hawks με τον John Wayne.
Η αληθεια ομως ειναι οτι αυτην την εποχη γυριζονται ταινιες που σημαδεψαν πολλους κατοπινους σκηνοθετες ,με αποκορυφωμα τον υπερτιμημενο αρχικλεφταρο Quentin Tarantino(ξερω πολλοι θα αντιδρασουν ,αλλα προσωπικα με ανεμπνευστους ξεπατικωτες δεν ασχολουμαι),τον Martin Scorcese και τον John Carpenter.O λογος για τα ‘‘Rio Bravo’’(1959)(oποιος δεν το εχει δει απλα διαπραττει ποινικο αδικημα),το ‘‘High Noon’’(1952) του Fred Zinneman με τον Gary Cooper και το ‘‘The Searchers’’(1956) του John Ford με John Wayne.

‘‘Rio Bravo’’(1959)του Howard Hawks
‘‘High Noon’’(1952) του Fred Zinneman
‘‘The Man From Alamo’’(1953)του Budd Boetticher
‘‘Man On The Saddle’’(1951) του Andre De Toth
‘‘The Searchers’’(1956)του John Ford
‘‘Hondo’’(1954) του πατερα της Mia Farrow,John Farrow
‘‘The Man From Laramie’’(1954)του Anthony Mann
‘‘3:10 Το Yuma’’(1957)του Delmer Daves
‘‘Apache’’(1954)
??A Lawless Street??(1955) του Joseph Lewis
??The Violent Men??(1954) του Rudolph Mate
??Three Violent People??(1957) του Rudolph Mate
??Last Train From Gun Hill?? (1959) του John Sturges
??Shane??(1953) του George Stevens
1960’s

Τη δεκαετια του 1960,με ολες τις κοινωνικες/πολιτικες αλλαγες που συνεβαιναν στον κοσμο,δεν ηταν δυνατον ο κινηματογραφος να μεινει ανεπηρεαστος κι ετσι στην Ιταλια αρχιζε να ανθιζει ενα καινουριο ειδος,τα spaghetti western(υπαρχει ειδικο thread).Ενω αρχικα το αμερικανικο western αποτελεσε επιρροη για τα spaghetti,βλεπουμε οτι η σχεση αυτη ηταν αμφιδρομη με την εμφανιση αρκετων σκηνοθετων που σκληρυναν αρκετα τις ταινιες αυτες δειχνοντας μια επαναστατικη διαθεση.Σε αυτην τη δεκαετια θα κανει την αμφανιση του κ θα διαπρεψει ενας μεγαλος δασκαλος της βιας,ο Sam Packinpah(Tarantino κλεφταρα θα τριζουν τα κοκαλα του Peckinpah με αυτα που κανεις!!!).Ταινιες οπως τα ‘‘Μajor Dundee’’(1965) και ‘‘Τhe Wild Bunch’’ (1969) θα τον καθιερωσουν κανονικα.Περιοπτη θεση αυτην την κατεχει το ‘‘The Magnificent Seven’’ με ενα λαμπρο cast με Charles Bronson, Yul Brynner,Robert Vaughn,Eli Wallach,Steve McQueen,που αποτελει remake των ‘‘Eφτα Σαμουραι’’ του Akira Kurosawa.

‘‘The Magnificent Seven’’(1960)του John Sturges
'?Cheyenne Autumn?? (1964) του John Ford
??Apaloosa??(1966) του Sidney Furie
??Nevada Smith??(1966) του Henry Hthaway
''Butch Cassidy And Billy The Kid??(1969) του George Roy Hill
'‘El Dorado??(1967) του Howard Hawks(remake του δικου του Rio Bravo)
‘’ The War Wagon?’ (1967) του Burt Kennedy
'?Geronimo?(1962) του Andrew Laven
??McKenna?s Gold??(1969)του John Lee Thompson
‘’??Duel At Diablo??(1965) του Ralph Nelson
''Johnny Reno (1966)του R.G. Springsteen
‘‘The Professionals’’ (1966)του Richard Brooks
''The Scalphunters??(1968) του Sidney Pollack
??Hang ?Em High?? (1969) του Ted Post
??Hud?(1962) του Martin Ritt
‘’??Hombre??(1967) του Martin Ritt

1970’s
Το ειδος αρχιζει σιγα σιγα να χανει την αιγλη του και οι ταινιες που γυριζονται,εκτος του οτι ειναι πολυ λιγοτερες ,εχουν και αρκετα διαφορετικο προσανατολισμο,εννοωντας οτι η δραση αφηνει την θεση της στο drama και τον προβληματισμο(??The Little Big Man??).Παr’ολα αυτα,δεν ειναι ολες οι ταινιες ετσι,για αυτο και στην προτεινομενη φιλμογραφια παραθετω διαφορες.

‘‘Jeremiah Johnson’’(1972)του Sidney Pollack
''The Electric Horseman??(1979) του Sidney Pollack
'?A Town Called Bastard??(1971) του Robert Parrish
??The Little Big Man??(1970)του Arthur Penn
??The Missouri Breaks??(1976) του Arthur Penn
??A Man Called Horse?(1970) του Elliot Silverstein
??Joe Kidd??(1971)του John Sturges
??Two Mules For Sister Sarah??(1970) του λατρεμενου Don Siegel
??The Shootist??(1976) του Don Siegel,τελευταια ταινια του John Wayne,που ειχε ηδη καρκινο οταν γυριζοταν η ταινια.
??Lawman??(1970) του Michael Winner
??Chato?s Land??(1971)του Michael Winner,με Charles Bronson και Jack Palance,απλα τρομερο!!!
??High Plains Drifter??(1973) του Clint Eastwood
??The Outlaw Josey Wales??(1976) του Clint Eastwood

1980’s
Western,τι ειναι αυτο???

Στα 80’s μονο western δεν γυριζονταν,αλλα καποια λιγα πραγματικα θεριζουν!!!
‘‘Silverado’’(1985) του Lawrence Kasdan του αστειου ‘‘Dreamcatcher’’
‘‘The Long Riders’’(1980) του Walter Hill
‘‘Extreme Prejudice’’(1987) του Walter Hill
??Pale Rider??(1985) του Clint Eastwood

1990’s
Με ‘‘Young Guns’’ και τετοια δεν ασχολουμαι,αλλα προτεινω τρεις ταινιαρες!!!Eδω μιλαμε τωρα για λιγα και καλα!!!’
‘‘The Dead Man’’ (1995) του Jim Jarmusch
‘‘The Unforgiven’’(1991) του Clint Eastwood
‘‘Τombstone’’(1993)του George Cosmatos
??Dancing With Wolves??(1990) του Cevin Costner.Το ‘‘Wyatt Earp’’ του ιδιου δεν ελεγε πολλα!!!
''The Quick and the Dead (1995)του Sam Raimi

2000’s
Κι εκει που ακουγαμε western και περιμεναμε την ΕΤ1 να δειξει κανενα να γουσταρουμε,ξαφνικα γυριζονται μερικα πολυ καλα και βλεπω οτι σιγα σιγα επανερχονται!Προσωπικα ξεχωριζω παρα πoλυ το ‘‘Open Range’’.

‘‘Open Range’’(2003) του Kevin Costner
‘‘Appaloosa’’(2008)του Εd Harris
''The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford ‘’(2007)του Andrew Dominik
‘‘The Proposition’’ (2005)του John Hillcoat
‘‘3:10 To Υuma’’(2007)του James Mangold
‘‘Τrue Grit’’(2010) των Coen Brothers,remake της ταινιας ‘‘True Grit’’(1969) του Henry Hathaway
‘‘Seraphim Falls’’ (2006)του David Van Ancken

Aυτα!!!

Γράψε και κανα μεγάλο post…που να καταλάβουμε τι εστί αμερικάνικο γουέστερν σε 2-3 γραμμές??? :p:p

Το ζητησαν τα παιδια το πρωι στο thread για τα spaghetti που οπως ξερεις λατρευω κ ειπα να μην χαλασω χατηρι και να κανω κατι περιεκτικο!!!

Εγώ πάντως γουστάρω spaghetti carbonara!

τιμιο ποστ jiopas. θα αρχισω να τσεκαρω μερικες. οχι τπτ αλλο, αλλα θα γουσταρει και ο πατερας μου χεχεχεχε.

Τα είπες όλα! Να συμπληρώσω:

Απο τα '90s. Kαι οι δύο με έντονο το κωμικό στοιχείο.

ω ρε συ [B]jiopas[/B] :!: το ξετίναξες το θέμα.μπράβο…

*κλασικά δεν εχω κάτι να προσθέσω

Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Να ξερετε οτι οταν θα μου ερθει κατι αλλο στο μυαλο η αν δω κατι που θα αξιζει,θα το προσθετω στις λιστες,οποτε να ριχνετε καμμια ματια γιατι θα ανανεωνονται!!!

ARIAN:Mαλλον εχεις βαλει φωτο απο ταινιες,αλλα δεν φαινεται κατι στον δικο μου υπολογιστη τουλαχιστον,αρα δεν μπορω να καταλαβω που αναφερεσαι!

Xθες το Star ειχε το ‘‘Seraphim Falls’’.Για μενα απο τα καλυτερα western της δεκαετιας.Aμφοτεροι(Nieson και Prosnan)ειναι εκπληκτικοι.

το ειδα και γω. πολυ καλο ηταν οντως.

Πφφφφφφφφφ. Εγώ ο βλάκας το σνόμπαρα #-o #-o #-o. Είδα Pierce βλέπετε και λάκισα!

Ναι οντως,θεωρητικα ο Brosnan ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να δεις ταινια,αλλα στη συγκεκριμενη ηταν απιστευτος!!!
Κατεβασε το ARIAN,ειναι φοβερο!!!

Φυσικα,ολοι σας γνωριζετε το προσφατο remake των αδερφων Coen με τον Jeff Bridges στο ρολο του Reuben J. “Rooster” Cogburn.
Εγω ειδα σημερα την πρωτη ταινια ,με τον John Wayne(δεν τρελλαινομαι),τον Robert Duvall και τον τρισμεγιστο μακαριτη Dennis Hopper σε ενα πολυ μικρο ρολο.
Κλασσικο western για δυο ωρες αυθεντικης απολαυσης!

Υ.Γ Πολυ καλο και το remake.

[B]Appaloosa
Star , 01:45[/B]

‘’[B]Unforgiven[/B]’’(1992) του [B]Clint Easwtood[/B]
Ομολογω με ντροπη οτι εχω δει τα κερατα μου τοσα χρονια,αλλα αυτην την ταινια την ειδα για πρωτη φορα στα 32 μου χρονια σημερα:oops::oops::oops::
Δεν θα μπω σε λεπτομερειες ουτε θα πω κατι που δεν ξερετε διοτι την ταινια την εχουν δει και οι πετρες κι ομως ο μονος που εμενε απ’εξω ημουν εγω.
Aπιστευτο casting,τρομερη ατμοσφαιρα και σκηνοθεσια και θα ελεγα οτι θεματικα η ταινια ειναι η μυθοποιηση της απομυθοποιησης.Θα εξηγησω τι εννοω χωρις να προβω σε spoilers.
Εννοω οτι ολοι παιζουν ενα ρολο και η αυτοαναιρουνται η λενε ψεματα η προσπαθουν να ξεκοψουν απο το παρελθον τους,αλλα οπως λεει κι ο θυμοσοφος λαος μας :’‘Δεν το κοβει η πουτανα τοπ γαμησι!’’.
Μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα,οτι απληλαυσα ενα western φορο τιμης σε ενα ξεπερασμενο τοτε ειδος,με πολλα ευρηματα,με στιβαρες ερμηνειες,αλλα με ενα τελος που δεν μου αρεσε κι οταν λεω τελος,εννοω την τελευταια ατακα του Clint πριν τους τιτλους τελουs.
H ταινια μπορει να μην εχει το απιστευτο πιστολιδι,εχει ομως σινεφιλικες αναφορες και κορυφαιο πλασιμο χαρακτηρων.Ενταξει μιλαμε για κορυφαια στιγμη του ειδους!

Zachariah (1971)

Δεν εχω δει και τα απειρα western αλλα τουτο δω είναι απ?τα πιο «καμενα» που εχω πετυχει.
The first electric western(!) το διαφημιζαν τοτε και πραγματι στο πρωτο μισο εμφανιζονται οι [B]Country Joe and the Fish[/B] (ναι η μπαντα!) ως μια συμμορια επικηρυγμενων οι οποιοι αντι για οπλα κουβαλανε ηλεκτρικες κιθαρες και τυμπανα!(σαφεις οι ειρηνιστικοι συμβολισμοι :)).Πρωταγωνιστουν οι J.Rubinstein κι ενας τσογλανος Don Johnson σε εφηβικη ηλικια.Εντελως acid,χιπικο western!Ότι να?ναι!

[SPOILER]Η αρχικη σκηνη με το γκρουπ ([B]James Gang[/B]) να εχει στησει τους ενισχυτες και να παιζει στη μεση της ερημου πρεπει να ηταν μεγαλη επιρροη για τις μπαντες της desert rock![/SPOILER]

χαχ, τι zachariah, πολλα ναρκωτικα

‘’[B]The Ox-Bow Incident[/B]’’(1943)του [B]William Wellman[/B]

To [B]The Ox-Bow Incident[/B] ειναι μια καταπληκτικη ταινια που πιο πολυ drama ειναι παρα western.Προσωπικα θα το χαρακτηριζα ως ενα δραμα στην Αγρια Δυση.Προκειται λοιπον για μια ταινια που θιγει πολυ σοβαρα θεματα οπως αυτο της δικαιοσυνης και ασχoλειται με ηθικα διλημματα που προκυπτουν απο την τελεση της θανατικης η οχι.Η ταινια δεν εχει πιστολιδια,αλλα εξαιρετικους διαλογους και σωστες ατακες που πεφτουν κατα ριπας και προκαλουν τον προβληματισμο καθ’ολη τη διαρκεια της ταινιας.Η αδικια ειναι σιγουρα κατι το οποιο οι περισσοτεροι αποστρεφομαστε τοσο για μας οσο και για τους αλλους.
Αν λοιπον η ταινια για καποιους εχει επιτηδευμενα διδακτικο υφος προσωπικα δεν με πολυενδιαφερει.Ασχολειται με το οτι ολοι μας ψοφαμε για αιμα,για δραση,για κλειδαροτρυπα,για πονο του διπλανου μας και πολλες φορες ισως κρινουμε εν θερμω προκειμενου να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας για δραση κι αιμα.Επισης στην ταινια κατακεραυνωνει το οτι παντου ανα τον κοσμο οσοι εχουν '‘εξουσια ‘‘στα χερια τους ,ειτε ειναι αστυνομικοι,ειτε λιμενικοι,ειτε τροχονομοι,ειτε δημοτικοι μπατσοι,ειτε στρατιωτικοι,ειτε υπαλληλοι του Ο.Σ.Ε ζουν μονο και μονο για να κανουν επιδειξη δυναμης,να γαμανε κοσμο και να αισθανονται αυτοικανοποιηση οτι εκαναν το σωστο.
Ταινιαρα λοιπον που θυμιζει θεματολογικα το’’[B]12 Angry Men[/B]’'και στο οποιο ολως τυχαιως παιζει παλι ο [B]Henry Fonda[/B]!!!

Πριν καιρο στο thread των spaghetti,o ION BRITTON ειχε αναφερει καποιους αξιολογους αμερικανους σκηνοθετες western ταινιων όπως ο [B]Andre De Toth[/B] και ο [B]Budd Boetticher[/B].Aπο το Σαββατο μεχρι και σημερα εχω δει και ξαναδει τεσσερα αμερικανικα western ταινιακια,εντελως b φιλοσοφιας και σκηνοθεσιας,δλδ ο,τι καλυτερο!!!
Όταν πρωτοεκανα στην πρωτη σελιδα το αφιερωμα στα western ανα δεκαετια,στη δεκαετια του 30 ανεφερα μια ταινια το ?[B]?The Oklahoma Kid[/B]??(1939).Ξεκιναω λοιπον??.

1)??[B]The Oklahoma Kid[/B]??(1939)του[B] Lloyd Bacon[/B]

Tην ταινια αυτή την ξαναειδα μετα από πολλα χρονια και παραμενει και θα παραμενει παντα ένα από τα αγαπημενα μου classic western films.Ξεκιναω από το cast.[B]James Cagney[/B] Vs [B]Humphrey Bogart[/B].Δυο ιερα τερατα του κινηματογραφου λοιπον σε ένα δυναμικο με πολύ action western στο οποιο τις εντυπωσεις τελικα καρδιζει ο[B] Cagney[/B].Εξοχη η κινηματογραφιση μιας κοινωνιας στην οποια κανουν κουμμαντο οι παρανομοι και οι κλεφτες και αναγκαζονται τελικα να τεθουν στην υπηρεσια του νομου αλλοι παρανομοι για απονομη δικαιοσυνης!!!Χαμος,ρυθμος πολύ καλος,πιστολιδια και πολύ δυναμικες ερμηνειες απο δυο ηθοποιους που ελαμψαν μετεπειτα στο film noir ειδος!!!

2)??[B]Duel At Silver Creek[/B]??(1952)του [B]Donald Siegel[/B]
Ο[B] Donald Siegel [/B]είναι υπεθυνος για καποια από τα πιο αξιολογα action films των 1960?s και 1970?s([B]Dirty Harry,The Beguiled,Coogan?s Bluff,Escape From Alcatraz[/B]).Εδω σε μια από τις πρωτες του ταινιες επιστρατευει τον ηρωα των 1950?s b-westerns,[B]Audie Murphy[/B] και κανει ένα αξιολογοτατο ταινιακι με πολλη δραση και πλοκη,προδοσιες,κακους που ντυνονται καλοι και καλους που ντυνονται κακοι σε συνδυασμο με ευρηματικες ατακες και πολύ μπαρουτι.Καθολου παραξενο το ότι αυτοι οι σκηνοθετες και αυτά τα b movies σε αντιθεση με τις ταινιες του [B]John Ford [/B]και του [B]Howard Hawks [/B]αποτελεσαν βασικες επορροες για τα spaghetti western.

3)??[B]The Tall T[/B]??(1957) του [B]Budd Boetticher[/B]

Ο [B]Randolph Scott[/B] ισως και να ηταν ο [B]John Wayne[/B] των b-western.Προσωπικα τον λατρευω και αυτό το film ηταν ένα από τα εφτα western στα οποια συνεργαστηκε με τον [B]Boetticher[/B].Aργοσυρτη και ατμοσφαιρικη ταινια,με φοβερους ερημους χωρους και σκηνες πολύ δυνατες,παρουσιαζει έναν ηρωα που σε κερδιζει με την υπομονη και την επινοητικοτητα του παρα με το πιστολι του.Στο τελος εχει αρκετο πιστολιδι και δραση και στους ρολους των κακων βρισκουμε τον [B]Richard Boone [/B],αλλα και τον νεαρο τοτε [B]Henry Silva[/B] που απολαυσαμε κυριως στα b movies των 1980?s.

4)??[B]Decision At Sundown[/B]??(1957)του [B]Budd Boetticher[/B]

Aλλο ένα [B]Scott/Boettiche[/B]r film,επισης αργοσυρτο κι ατμοσφαιρικο,με συμβολισμους και ανατρεπτικη διαθεση.Κι εδώ ο [B]Scott[/B] δεν παιζει τον καθαροαιμο αρχιγαμια,αλλα έναν ανθρωπο που με την σταση του η οποια δεν δικαιολογειται εντελως κατορθωνει να συμπαρασυρει τους κατοικους μιας πολης σε μια αντιδραση και διαμρτυρια,εστω και αργα,εναντιον της διεφθαρμενης ηγεσιας του τοπου τους

‘’[B]3:10 To Yuma[/B]’’(2007) του [B]James Mangold[/B]

Εχω παρα πολλες φορες πει οτι δεν ειμαι fan των remakes,αλλα παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Το ‘’[B]3:10 To Yuma[/B]’’ ειναι μια απο αυτες.Την ταινια την ειχα δει και οταν ειχε βγει,αλλα ηθελα να την ξαναδω.Το αυθεντικο ‘[B]‘3:10 To Yuma[/B]’’ ηταν μια παρα πολυ καλη ταινια του 1957 με τον απιστευτο [B]Glenn Ford [/B]και τον καπως κατωτερο,αλλα γνωστο σκληρο της εποχης [B]Van Heflin[/B].Αν τη δει κανεις αυτοματως καταλάβαινει οτι δεν χρειαζοταν να ξαναγινει.Στο remake τωρα του 2007 ,που μολις ειδα, εγω βλεπω πολυ κεφι και διαθεση για αναβιωση ενος δυστυχως ξεπερασμενου ειδους,παρα κατι καινουριο.Ετσι λοιπον ειδα μια ταινια με πολυ καλο ρυθμο,που παρα την περιπου δυωρη διαρκεια της,δεν κανει κοιλια σε κανενα σημειο της.Εχει για ατου εναν πραγματικα εξαιρετικο [B]Russell Crowe[/B] στο ρολο του κακου της υποθεσης,εναν αρκετα καλο [B]Christian Bale[/B] και πολλη δραση,αγωνια,καυτα εξασφαιρα,πολυ ωραια πλανα της Δυσης,γραφικες φιγουρες,απληστους γαιοκτημονες,αμουστακα παιδαρελια που θελουν να δειξουν οτι ειναι αντρες ενω γενικοτερα προκειται για ενα πολυ ωραιο δυωρο αυθεντικης απολαυσης.
Αλλα οπως και το remake του ‘’[B]True Grit’[/B]’,αν καποιος εχει δει τις αυθεντικες ταινιες,συνειδητοποιει οτι το να ξαναγυριστουν αυτα τα δυο εργα,ηταν πραγματικα αχρειαστο.Αυτο εδω μπορω να πω οτι μου φαινεται καπως πιο ‘‘ζωντανο’’ remake συγκριτικα με το αλλο.