Aγαπημένη ελβετική σοκολ...ε, μπάντα!

Gotthard :roll: <3! γτ ετσι!

Πολυαγαπημενοι οι Coroner,καταπληκτικοι ως blackmetallers οι Samael,
φοβεροι οι Knut και απιστευτο το Malval των Shora.

Aλλα Hellhammer/Celtic Frost παιδες.

Ωραίο θρεντ. Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Η αλήθεια είναι ότι είναι ελάχιστες οι μπάντες (Μπάντες Fisher,Samael,Gotthard,Darkspace) από το poll που έχω πάρει έστω και μια μικρή γεύση. Όπως είναι εύκολο να καταλάβει κανείς, τον περισσότερο χρόνο έχω αφιερώσει στους Celtic Frost/Triptykon/Hellhammer/Apollyon Sun (Μπήκαν με σειρά προτίμησης). Η ύπαρξη αυτών των σχημάτων σε συνδυασμό με την μια και μοναδική ψήφο σου, είναι αρκετά άδικη για τις υπόλοιπες μπάντες. :stuck_out_tongue: Δεν θα αναφερθώ συγκεκριμένα στο Monotheist, που γι’αυτούς που παρακολουθούσαν τους Frost τότε, αυτό το άλμπουμ σίγουρα θα τους έστειλε στο διάολο 16 χρόνια μετά την διάλυση τους, αλλά θα επικεντρωθώ όπως με προστάζει το πολλ στο συνολικό έργο του γερό-Fisher. Σίγουρα ένα μεγάλο κομμάτι της metal σκηνής μαζί με τα (Black, Death, Doom, Gothic, Avant-Garde) παρακλάδια της άρχισε να διαμορφώνεται και να αλλάζει με την κυκλοφορία του Apocalyptic Raids και στη συνέχεια με το Morbid Tales μέχρι να φτάσουμε στο Eparistera Daimones. Άντε και λίγο ρε παιδάκι μου στις Industrial κατευθύνσεις του με τους Apollyon Syn. :stuck_out_tongue: Δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει το έργο του. Η μοναδική μου ψήφος πάει σε αυτόν.

Αν είχα και δεύτερη επιλογή, η ψήφος μου θα πήγαινε στους Darkspace, για τον μόνο λόγο ότι είναι η μπάντα που έχω ψάξει περισσότερο μετά των προαναφερθέντων. Με 3 εκπληκτικές δουλειές , η μια καλύτερη από την άλλη με αποκορύφωμα το III του 2008, και με μια ψαρωτική τιτλοφόρηση των κομματιών τους [εγώ πάντως ψάρωσα :p] αυτή η μπάντα είναι για εμένα ότι καλύτερο έχω ακούσει στα Black/Ambient μονοπάτια.

Μετά με τους Samael και Gotthard. Από τους Samael έχω ακούσει μόνο το Ceremony το οποίο το βρήκα πανέμορφο. Βασικά το βρήκα δισκάρα από τις λίγες, αλλά θα ακουστεί πολύ υπερβολικό. :stuck_out_tongue: Αν είχα καλύτερη άποψη για τη δουλειά τους, μπορεί και να είχαν την ψήφο. Από Gotthard έχω ακούσει μονό το Domino Effect πολύ πρόχειρα και μπορώ να πω ότι δεν με ξετρέλανε.

Και όπως είχε πει ο Γράκχος…

με μια μικρή αλλαγή, ισχύει και για εμένα. :slight_smile:

κατάλαβα είσαι από [COLOR=“Magenta”]κείνες[/COLOR]… τι να κάνουμε κανείς δεν είναι τέλειος… :p:p:p

Ε βασικά λογικό αφού δε σ’αρέσει η μετά 80ς πορεία του Γουόριορ να δεχθείς τους Apolloyn Sun και Triptykon στο σώμα των Frost…

[SPOILER]αυτό δε σημαίνει κιόλας ότι έχεις και δίκιο. :p:p:p

[SPOILER]Αν και τώρα θυμήθηκα ένα αρχαίο ποστ σου που έλεγε ότι το Cold Lake είναι γαμάτος δίσκος.
Παίρνω το τσεκούρι μου και ψάχνω να το βρω και ξανάρχομαι. :lightsabre:[/SPOILER][/SPOILER]

Την ψήφο την κρατάω να δω πώς θα πάει. Κανονικά Φροστ ούμπερ άλλες είμαστε, αλλά ή θα τη ρίξω για να ΣΥΝΤΡΙΨΟΥΜΕ αυτούς που έβαλαν Κόρονερ, ή θα τη ρίξω Darkspace/Mumakil για την τιμή των όπλων.

Θα φάτε τη σκόνη μας μωρή κυρία!

Kαι είχα μάλιστα και απορία τι άλλο θα μπει στο πολλ, αλλά καταφέρατε να με κλονίσετε για ένα δεύτερο, μπράβο :stuck_out_tongue:
Και για να το πάμε αλλιώς, τους Χελληαμμερφροσταπολυονσαν τους έχουν ακούσει και έχουν επηρεαστεί με κάποιο τρόπο όλοι οι απο κάτω, οπότε ψήφος άνετη, πλην ίσως των

CORONER - οι οποίοι δεν χρειάστηκε να επηρεαστούν γιατί έγραψαν οι ίδιοι αριστουργήματα, αλλά τους ανακάλυψα αργότερα. Χάνουν την ψήφο για λίγο, και λόγω συναισθηματικών κολλημάτων.

SAMAEL - Όσο και να γαμάει το Ceremony…, όσο και να είναι -πράγματι- από τις βασικές μπάντες υπεύθυνες για την “ίδρυση” του bm. Σεβασμός, κυρίως, αν και όχι προσωπική αδυναμία.

ΜUMAKIL - Λατρείες του σύμπαντος και μεγάλη αδυναμία, είναι από τις μπάντες που κυνηγάω ανηλεώς να δω live. Aλλά είναι νέα παιδιά, δεν είναι να πεις ότι έχουν επηρεάσει την πλάση ακόμη (δεν έχουν προλάβει), οπότε δεν το συζητάμε για ψήφο.

SHORA/ ΚΝUT - Toυς βάζω στην ίδια θέση, για τον ίδιο λόγο: είναι αυτό το είδος της μουσικής που πρέπει να έιμαι σε ιδιαίτερη φάση για να ακούσω, και συνήθως σε mellow/ πεσμένη φάση. Πάντως έχω ασχοληθεί περισσότερο με SHORA, μου “ταιριάζουν” καλύτερα, και παίζει παραδόξως το Malval να είναι το άλμπουμ που έχω λειώσει περισσότερο από όλα τα συγκροτήματα της λίστας και της δεκαετίας, μη σας πω (εξαιρούνται οι αρχηγοί, είπαμε). Αντίστοιχο λειώσιμο έχει φάει το “Terraformer”, αλλά πιο κάτω. Το θέμα είναι πως κάθε φορά που τα ακούω και τα 2, “πέφτω” :roll:

GOTTHARD - Nαι, ήμουν στη συναυλία. Ναι, έχω υποστεί πλύση εγκεφάλου και ξέρω τους στίχους του Lipservice απ’έξω. Aλλά δεν είναι το στυλ μου…
το ίδιο και οι KROKUS, που παίζει να είναι το μόνο συγκρότημα από τη λίστα που δεν έχω ακούσει παρά ελάχιστα

DARKSPACE - που να λέτε ότι θέλετε αυτού του είδους το ατμοσφαιρικό black μου περνά απαρατήρητο, και έχω δοκιμάσει πραγματικά, έχω τη δισκογραφία τους αυθεντική, αλλά δεν ακουμπάει, συνεπώς ούτε να διανοηθώ να τους συγκρίνω με τους υπόλοιπους bmάδες (και αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου απ’ό,τι φαίνεται)

ΕLUVEITIE - Κατόρθωσα με κόπο να ακούσω ένα ολόκληρο άλμπουμ (το Evocation αν θυμάμαι καλά), αλλά δεν θα πάρω, ευχαριστώ.

ειδες που αναιρεις μονος σου?δε σου πηρε ΚΑΝ 2 ποστ!
δεν εχεις τι να πεις ρε [COLOR=“Red”]ΛΑΜΟΓΙΟ![/COLOR]
αλλα οκ…
Επισης, εχω να πω οτι οσοι βαζουν Φροστ και μετα Τριπτυκον ΠΑΝΩ απο Χελχαμερ, απλα δεν κατεχουν κάστανο!

Αυτοί που δεν κατέχουν κάστανο είναι αυτοί που κάνουν διαχωρισμό.
ΤΕΛΟΣ.

ναι…ΚΕΛΑΗΔΑ εσυ…

ειναι παρα πολυ απλο το θεμα.ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΠΑΝΤΑ!
ΟΚ, οι τριπτυκον συνεχιζουν στο ιδιο υφος (περιπου) με το τελευταιο των Frost.
Σε μια περιοδο που εχουν επανελθει απο τεραστιο διαστημα αποχης το τελευταιο τους μπορει χαλαρα να θεωρηθει μια αναγεννηση της μπαντας με πληρη επαναπροσδιορισμο του υφους και της κατευθυνσης τους.
ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ πρεπει θεωρουνται ως μια συνεχεια,μιας και ο βασικος συνθετης ειναι ο ιδιος.
Αλλα μιλαμε για διαφορετικες μπαντες.

edit:
οκ…το παραδεχομαι…ο μονος λογος για τον οποιο κραΖω ΜΑΛΛΟΝ, ειναι γιατι οταν τους ειδα στη περιοδεια του Μονοθεϊστη, ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΤ ειχε doom ταχυτητες (κατι που εγινε στο τελευταιο αλμπουμ αλλα και στο ΠΡΟΤΖΕΚΤ) και εμενα προσωπικα αυτο ΔΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ.
καλη ιδεα αλλα με τα κομματια που εχουν βγαλει στο παρελθον, ΔΕ δουλευε με την πλειοψηφια των κομματιων!

Σα μπάντες προφανώς είναι διαφορετικές, εδώ οι Φροστ από μόνοι τους είναι τρεις-τέσσερις διαφορετικές μπάντες ανάλογα την περίοδο.

Αλλά η συνέχεια στο όραμα του Fischer που υπάρχει πίσω από αυτές είναι που προσωπικά με κάνει να μην μπορώ να τις ξεχωρίσω.

Krokus μόνο έχω ακούσει, αυτούς ψηφίζω…

Ευτυχώς (για μένα) δεν είχα πολυακούσει Frost και τώρα σιγά σιγά τους ανακαλύπτω και το απολαμβάνω, αν και με χαλάει λίγο γιατί φθείρεται η εικόνα που είχα για την αυθεντικότητα των Coroner (ώρες ώρες το copy-paste είναι πολύ έντονο) αλλά όπως και νάχει αμφότεροι οι Ελβετοί μαμούν και δέρνουν, μουσική με τρομερή προσωπικότητα.
Ψήφος σε Coroner λόγω κολλήματος αλλά ψήφος σε Frost εκτός poll γιατί αν δεν υπήρχαν αυτοί δεν θα υπήρχαν οι Coroner (εκτός των άλλων), απλά πράγματα.

Τώρα για Samael τι να πώ, ανατριχιλά σκέτη, μόνο και μόνο για τα Ceremony και Blood Ritual, μεγάλο δώρο και τα δύο στο είδος. Ακόμη θυμάμαι να ακούω το ομώνυμο κομμάτι από το Ceremony of Opposites μαζί με ένα φίλο και να βλέπουμε το εξώφυλλο και να ανατριχιάζει όλο το σύμπαν…

ομοιοτητα coroner frost??? ποια?

ναι οκ ήταν σε ένα ντεμο ο warrior και οτι οι coroner ήταν roadies( ή κατι τετοιο)tvn φροστ…ε και μουσικά τι ομοιοτητα έχουν?

εκτος αν εννοείς στο ύφος των φωνητικ΄ων?!

Ε ήμαρτον τώρα όχι και αμφιβολίες ακόμη και για αυτό ,20 χρόνια φούρναρης ,έχει Coroniάσει το μυαλό μου και συνεχίζω ακάθεκτος γιατί δεν τους χορταίνω, όταν άρχισα να ακούω Frost πρίν λίγες βδομάδες, Monotheist, Into The Pandemonium και To Megatherion, το πρώτο πράγμα που είπα ήταν "ώχ ρε μαμάκα? Ώστε αυτά ακούγαν οι Coroner? Αχα! Και γαμώ τις διαπιστώσεις δηλαδή…εκτός των φωνητικών που είναι εντελώς ίδιο ύφος (και χαίρομαι ΠΑΡΑ πολύ γιαυτό) υπάρχει κάτι στην ατμόσφαιρα που θυμίζει πολύ συχνά Coroner,δεν είναι και εντελώς προφανές συνέχεια άλλωστε αλλά αν δεν έχεις λιώσει με Coroner ίσως να μην το διαπιστώνεις, εκτός και αν νομίζεις ότι Coroner είναι μόνο το Grin ή το No More Color. Όπως και να χει είναι γεγονός και δεν θα ανοίξουμε τζάμπα κουβέντα τώρα, καλύτερα ας άκουσει όποιος δεν το έκανε 150 φορές το κάθε άλμπουμ τους να νιώσει λίγο τι σημαίνει να είσαι μουσικά/συνθετικά/ηχητικά έτη φωτός μπροστά από την εποχή σου και αυτό χάρη στους Frost.

ε ναι για να το λήξουμε στο υφος των γωνητικών και στην ατμόσφιαρα ταιρίαζουν υπερβολικα (τουλαχιστον στα πρωτα αλμπουμς που εχω ακουσει),εγω νομιζα οτι έλεγες και μουσικά.

Αν ταιριάζαν και μουσικά τότε δεν θα υπήρχαν Coroner αλλά μια αντιγραφή των Frost, ενώ έτσι που προχώρησαν ας πούμε ότι εν μέρη είναι η tech-thrash προέκταση τους!!
Και τους υπερευχαριστώ γιαυτό!!! Πώ πάλι Coroner θα ακούω όλη μέρα στην δουλειά, ότι πρέπει για αλλαγή αφού τελειώσουν οι Thorns βέβαια (παρεπιπτόντως να στείλω και ένα thanks στον Chrisp που με έκανε και τους έψαξα πρίν κανα χρόνο νομίζω!)

Για [B]Thorns [/B]λες?

Ούτε που το θυμάμαι, αλλά όπως και νάχει νάσαι καλά και τσέκαρε [B]Plutonium [/B]και [B]Angstridden [/B]για περισσότερη thorn-ίλα (αλλά όχι φτηνή κόπια).

Που να θυμάσαι, κάτι διθύραμβους έλεγες γενικά για αυτούς σε ένα άσχετο thread και είπα “ώρε για να δούμε τι λένε” και έπεσα στην παγίδα!!