Aγαπημένες μπάντες που χάλασαν το καλό σερί των δίσκων τους

Ό,τι ακριβώς λέει ο τίτλος: Ποιος δίσκος από αγαπημένες σας μπάντες, σε οποιοδήποτε είδος, χάλασε ένα σερί από φοβερά ή έστω πολύ καλά άλμπουμ; Μιλάμε για κακό δίσκο ή έστω μετριότατο.

Δεν κάνω poll γιατί δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός…

Ξεκινάω με τα εξής

Uriah Heep - High And Mighty

– Εντάξει, η χρυσή περίοδος είναι μέχρι το The Magician’s Birthday, αλλά κανείς δεν μπορεί να πει ότι τα επόμενα ήταν χάλια, σε αντίθεση με το HAM που είναι κάτω του μετρίου και φαινόταν ξακάθαρα η κάτω βόλτα που είχε πάρει η μπάντα μέχρι να επιστρέψει αμέσως μετά με το πολύ καλό Firefly. –

Hawkwind - Astounding Sounds, Amazing Music

– Αδύναμα κομμάτια και ψόφιος ήχος από τους Hawkwind που μέχρι τότε έβγαζαν δισκάρες!! –

Blue Oyster Cult - Mirrors

– Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και με τον συγκεκριμενο δίσκο!! –

Είναι πολλά άλλα ακόμα, θα τα αναφέρω στην πορεία…

*Έκανα εντιτ τελικά γιατι μόνο με μπάντες της δεκαετίας του 70 θα πήγαινε άπατο!

Ωραίο θέμα!

[B]ELP - Love Beach[/B] Όπως έχω ξαναπεί δεν κόβω φλέβα για δαύτους, ωστόσο μπορώ να αναγνωρίσω τα ELP, Tarkus, Trilogy και Brain Salad Surgery (τα πηδάω τα 2 Works, και αυτά γτπ είναι, αλλά εδώ μιλάμε για ΤΗΝ πίπα). Το πόσο για τον πέο είναι αυτός ο απαράδεκτος δίσκος το καταλαβαίνεις από το εξώφυλλο του!

[B]GENESIS - And Then There Where Three[/B] Καραμετριότητα του κερατά, και αν το συγκρίνεις με τα έπη που διαδέχτηκε τότε ναι, τον λες κακό δίσκο.

[B]YES - Tormato[/B] Βασικά για την ακρίβεια όχι Tormato, Potato καλύτερα.

[B]ALICE COOPER - Alice Cooper Goes To Hell[/B] Πολύ μέτριος δίσκος και αρχίζει να φαίνεται η κάτω βόλτα που είχε πάρει ο Alice με τις καταχρήσεις.

[B]BLACK SABBATH - Technical Ecstasy[/B] Sorry Sabbath freaks, αλλά αν το συγκρίνετε με τα 6 πρώτα, απλά ούτε καν.

Και εκει που λες οτι δεν υπάρχει άλλη μπάντα σαν και αυτή …

…που με αυτό το άλμπουμ αποδεικνύει απλά ότι δεν υπάρχει άλλη μπάντα σαν κι αυτήν…