Aφιέρωμα: μουσική και λογοκρισία


Το 1990 Καθιερώνετε το αυτοκολλητάκι σήμα ‘Parental Advisory Explicit Concept’

To 1990 ο ‘Σύνδεσμος Δισκογραφικών Εταιριών’ της Αμερικής καθιερώνει την προαιρετική χρίση του αυτοκόλλητου ‘Parental Advisory - Explicit Lyrics’ για όλες της μουσικές κυκλοφορίες που μπορεί να περιέχουν ‘σκληρή γλώσσα’.
Το εν λόγο αυτοκολλητάκι έγινε η καλύτερη διαφήμιση, ιδικά για τους Raper, και τα charts που γέμισαν με το εν λόγο αυτοκόλλητο τις κυκλοφορίες τους…
Τα πράγματα όμως δεν είναι πάντα έτσι απλά…

tracks: 1. ‘Rape Me’ - Nirvana / 2. ‘Creepin’’ ? Eric Church / 3. ‘Smack My Bitch Up’ - Prodigy / 4. ‘Picture’ ? Kid Rock (feat. Sheryl Crow) / 5. ‘Toes’ ? Zac Brown Band /
10. ‘The Devil Went Down to Georgia’ ? Charlie Daniels Band / 14. ‘God Save the Queen’ - Sex Pistols

Περισσότερα στο gothic.gr ::: http://gothic.gr/post.php?id=59

“Το εν λόγο αυτοκολλητάκι έγινε η καλύτερη διαφήμιση” δε λες τιποτα!! Αλλωστε αυτος ειναι/ηταν και ο λογος υπαρξης του: να εξαπτει την φαντασια των ακροατων να αγορασουν τον συγκεκριμενο δισκο. Το απαγορευμενο εχει αλλη νοστιμια(μη χεσω).:stuck_out_tongue:

Γιατι,μεταξυ μας,ποσο χειραγωγημενο/αβουλο ον παιζει να ειναι καποιος,ωστε να παθει πλυση εγκεφαλου απο explicit στιχους(εξαιρουμενων των ηλιθιων αμερικανων teenagers);; Αν ηταν οντως ετσι,οι φυλακες θα επρεπε να ειναι τιγκα στους φαν των Cannibal Corpse…:wink:

Μ’αρέσει που αναφερόμαστε για τους Αμερικανούς teenagers λες κι οι Έλληνες teenagers είναι γίγαντες εξυπνάδας και βουλησης:-P

On topic, για το αυτοκολλητακι πάντα πίστευα ότι αποτελεί εν τέλει παράσημο για τον δίσκο

Τουλαχιστον οι Έλληνες teenagers δεν εχουν φτασει ποτε σε σημειο να παρουν μια καραμπινα και να γαζωσουν ολη την ταξη τους στο σχολειο,επειδη “ετσι διδαχτηκαν απο το βιαιο videogame που παιζουν μερα-νυχτα”.:wink: :stuck_out_tongue:

Και,ναι αυτο το αυτοκολλητακι αποτελει αυτο που λεμε “κακη δημοσιοτητα=δημοσιοτητα”.

Πάντως σχετικά με τους Αμερικάνους εφήβους, είμαι σίγουρος ότι οι δικοί μας είναι 3ς-χειρότεροι…

ετσι_ειναι

Καλά κάτσε να είχαμε τους ίδιους νόμους οπλοκατοχής και θα σου έλεγα εγώ.

Συμφωνώ. Οι δικοί μας είναι χειρότεροι γιατί νομίζουν ότι είναι καλύτεροι

Debate ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ/ΛΕΦΤΑΛΛΙΚΑ, αυτοκολλητάκι “Explicit Lyrics”, έχουμε ανοίξει και το retro μπασκετοθρέντ στα αθλητικά, όπως πάει θα γυρίσω σπίτι από το γραφείο και θα βάλω ΑΝΤ1 για να δω νέο επεισόδιο από Της Ελλάδος Τα Παιδιά (μετά το δελτίο ειδήσεων με τον Τέρενς Κουίκ ασφαλώς).

Κι εγώ θα έβαζα της Ελλάδος τα Παιδιά, αλλά δε μπορώ, γιατί είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Είναι δυνατόν να συζητιέται σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγει ο Μητσάρας ο Σαραβάκος από την Πανάθα; Για να πάει στην… ΑΕΚ;

(ειμαστε στο 1987) …τον άλλο μηνα θα τον έχει εξωφυλλο στο pixel έμαθα