Aθεϊστικη καμπανια στο λονδινο

St Anger, μπορείς να διακρίνεις τα σαφή όρια ανάμεσα στον “προσηλυτισμό” και την ελευθερία του λόγου. Από όσο γνωρίζω ο Ελληνικός νόμος περί “προσηλυτισμού” έχει καταγγελθεί επανειλημμένα ως αναχρονιστικός και προέρχεται από εποχές που δεν υπήρχε γενικότερα ελευθερία λόγου (Vic με διορθώνεις αν κάνω λάθος). Γιατί αφού μπορείς να είσαι ελέυθερος να πιστέυεις ό,τι θέλεις όπως λες, να μην μπορείς να προσπαθείς να πείσεις και άλλους (ενήλικες, ψυχικά υγιείς κλπ. εννοείται) για αυτές; :-k

Kάπως έτσι το βλέπω και εγώ. Βέβαια παίζουν και λίγο “εκ του ασφαλούς” με το μήνυμα τους να προβάλλεται το έτσι και αλλιώς πιό ανεκτικό και πολυφυλετικό/πολυθρησκευτικό Λονδίνο. Το μήνυμα ίσως να ήταν πολύ πιό χρήσιμο (αλλά και “βλάσφημο” ταυτόχρονα) βορειότερα, σε πόλεις όπως η Γλασκόβη και πολύ περισσότερο το Μπέλφαστ… :roll:

Γιατί πιστεύω ότι με τέτοιες ενέργειες (και άλλες γενικά) οι άνθρωποι ομαδοποιούνται και γίνονται σαν πρόβατα με τάμπελες “οι άθεοι”, “οι χριστιανοί”, “οι μουσουλμάνοι”, “οι γκέι” κλπ. Κι εγώ μπορεί να είμαι άθεος, αλλά αυτά είναι προσωπικά, εσωτερικά ζητήματα του καθενός, για τα οποία φυσικά μπορεί να γίνεται συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Όμως η συγκεκριμένη ενέργεια της “καμπάνιας”, όπως και άλλες παρόμοιες, δεν πιστεύω ότι εξυπηρετεί ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων κλπ, αλλά περισσότερο ομαδοποίηση και διαχωρισμό.

Εντάξει, δε νομίζω πως η καμπάνια λέει κάτι το τρομερό, ούτε νομίζω προσβάλλει. Ειδικά η 2η πρόταση δε χαρακτηρίζεται ούτε ως αθεϊστική από εμένα. Η πρώτη είναι όσο ουδέτερη είναι η φράση “Ο Θεός είναι ένας και ο Αλλάχ ο προφήτης του”. Κατά τα άλλα, με μόλις 140,000 λίρες συζητάνε το θέμα μέχρι και στην Ελλάδα. Πετυχημένη (αν και ακριβή) ενέργεια.

Τη 2η πρόταση την προσυπογράφω. Αν και δεν πιστεύω πως θα γίνει ποτέ…

^
^
^

…για να ξέρουμε τί λέμε. :wink:

Στόχος της εκστρατείας είναι να μεταδώσει το μήνυμα της αμφιβολίας για την ύπαρξη του Θεού

Αμφιβολία, όταν το κεντρικό σλόγκαν είναι There is probably no god? Μπα. Μάλλον για προαποφασισμένο δίλημμα μου κάνει. Το “There is probably no god” είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο αυθαίρετο με το “There is god”, μόνο που το probably το κάνει να μοιάζει (και όχι να είναι) πιο σοβαροφανές.

Εντάξει δεν τα κατηγορούμε τα αγγλάκια, λογικό είναι να αντιδρούν. Ζουν σε μια από τις πιο πουριτανικές χώρες. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να μη δω πόσο χαζό είναι στην ουσία του αυτό το εγχείρημα. Συναγωνίζεται τη λογική, «στις 9 Γενάρη δε θα ψωνίσουμε από το the mall ως ένδειξη διαμαρτυρίας και στις 10 δεν αγοράζουμε προφυλακτικά για να ρίξει η durex και η duo τις τιμές».

Πέραν τούτου, συνεχίζουμε:

ότι σκοπός της είναι να προσφέρει ένα ανακουφιστικό αντιστάθμισμα στις θρησκευτικές απειλές περί κολάσεως και αιώνιας καταδίκης, που τρομοκρατούν όλους τους μη-χριστιανούς!

Ανακούφιση θέλουν να προσφέρουν; Γιατί ανακούφιση last time I checked έπαιρνε ο φτωχός που δεν μπορεί να έχει ούτε τα βασικά όταν πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη, σε μια θεία Δίκη, όταν προσεύχεται, όταν ξέρει ότι δεν είναι μόνος. Αυτό βέβαια θα βολεύει τους έχοντες την εξουσία και τα χρήματα καθώς 1. Η εργατική δύναμη θα ηρεμεί και θα είναι πιο παραγωγική 2. Θα χειραγωγούνται εύκολα. Στην πρώτη περίπτωση, τρανό παράδειγμα η αγγλικανική εκκλησία και η προτεσταντική που έχουν ως πρότυπο το άνθρωπο που δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ για να εξασφαλίσει μια τίμια και καθωσπρέπει ζωή. Στη δεύτερη περίπτωση, παράδειγμα σαφώς θα είναι όλοι οι «ιεροί πόλεμοι», σταυροφορίες, τζιχάντ κτλ. Αυτά όμως δε μας νοιάζουν γιατί το θέμα είναι ότι οι κύριοι θέλουν να ανακουφίσουν τον κόσμο από την τρομοκρατία της εκκλησίας. Ίσως το πιο παιδιάστικο επιχείρημα που θα μπορούσαν να σκεφτούν. Άσε που όταν λες γενικά ότι δεν υπάρχει θεός, δε χωρίζεις τους ανθρώπους σε χριστιανούς και μη χριστιανούς (sic). Υπάρχουν και άλλες θρησκείες you know.

Η θρησκεία λοιπόν, για να ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα, υπάρχει από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι σήμερα διότι βοηθάει τον άνθρωπο σαν μονάδα και εξυπηρετεί την κοινωνία. Αυτός είναι ο λόγος που μια τόσο αυθαίρετη έννοια όπως η θρησκεία είναι τόσο άρρηκτα συνδεδεμένη με τον άνθρωπο. Όχι γιατί βοηθάει στην εκμετάλλευση κάποιον από κάποιους άλλους. Και φυσικά όχι γιατί φοβίζει τους ανθρώπους με την απειλή της κόλασης (ήμαρτον). Βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω αυτήν τη στιγμή πάνω σε αυτό αλλά νομίζω ότι είναι προφανές για μερικούς.

Εντέλει, άσχετα του πως λειτουργεί η εκκλησία εκεί (και εδώ και παντού), υπάρχει ένας τρόπος σκέψης που λέει “stop worrying and live your life” και ένας άλλος που διδάσκει ότι τις 140000 λίρες πρέπει να τις δώσεις στους φτωχούς και τους άστεγους. Ε δεν είναι και τόσο λάθος ο δεύτερος ε; Εγώ προσωπικά είμαι και πάντα υποστήριζα την άποψη ότι πρέπει να ζούμε τη ζωή μας επειδή είναι πολύ μικρή και αν δεν τη ζήσουμε θα φτάσει κάποια στιγμή που θα το έχουμε μετανιώσει. Αλλά το να ζει κάποιος τη ζωή του είναι ένα πολύ προσωπικό θέμα και η φιλοσοφία ζωής που θα σχηματίσει έχει αξία μόνο όταν προσπαθεί να την εφαρμόζει πάνω του. Το να είναι σίγουρος ότι είναι η σωστή και να τη διατυμπανίζεις παραέξω (στη συγκεκριμένη περίπτωση σε τόσο μεγάλο βαθμό-αφίσες, διαφημίσεις κτλ) είναι αφελές, ανώριμο και απόλυτα χαζό.

Stop worrying λένε αυτοί που βρήκαν το μυστικό της ευτυχίας. Δηλαδή υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι οι μεν είναι πιο ευτυχισμένοι από τους δε; Ότι ηλαδή οι άθεοι δε νοιάζονται και δε στενοχωριούνται σαν τους κατοίκους της Pleasantville (μιας που το δειξε και πρόσφατα).

Γι’ αυτό λέω, ας έχει ο καθένας μια στάση που του ταιριάζει απέναντι στη ζωή και ας μη σουργελοποιούμαστε

Η θρησκεία από αρχαιοτάτων χρόνων ΠΑΝΤΑ εξυπηρετούσε την εξουσία. Και αυτός ο διαχωρισμός εκκλησίας και θρησκείας μου μοιάζει εξαιρετικά αφελής…

Αυτο ακριβως, τιποτα αλλο.

Και το χρήμα εξυπηρετεί πάντα την εξουσία, αλλά είναι ένας θεσμός που δημιουργήθηκε για να εξυπηρετεί τον άνθρωπο όταν η ανταλλαγή αγαθών ήταν το μόνο -προβληματικό- μέσο.

Και εντέλει η θρησκεία, όπως και η φιλοσοφία και η επιστήμη υπάρχουν για να απαντούν στα ερωτήματα του ανθρώπου και να τον βοηθούν να πορεύεται στη ζωή.

Η κάθε θρησκεία είναι στην ουσία η πίστη για την εγκυρότητα κάποιων αναπόδεικτων απαντήσεων στα σημαντικά ερωτήματα που απασχολούν τον άνθρωπο, κάποια συγκεκριμένα μοντέλα-τρόποι συμπεριφοράς αλλά το σημαντικότερο είναι και μια φιλοσοφία, μια στάση ζωής.

Τώρα αυτα 3 αυτά συστατικά που περιέγραψα εχουν αλλοιωθεί ανα τους καιρούς για να εξυπηρετούν την εξουσία ή την εκκλησία (κάτι που έχει γίνει στο 100% των περιπτώσεων), παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζονται με την έννοια θρησκεία. Την έννοια που έχω στο μυαλό μου εγώ (και πιστεύω πως είναι η σωστή)

Mανο, προσεγγιζεις διαφορετικα τωρα το θεμα. Δε θα σου πω οτι αυτα που λες ειναι λαθος, αλλα δε θα σου πω οτι ειναι και σωστα. Θελω να πω οτι το βιωμα μιας θρησκειας ειναι διαφορετιο για καθε ανθρωπο. Ναι, τον φτωχο μπορει να τον βοηθαει οταν σκεφτεται και ελπιζει σε κατι καλυτερο μετα θανατον. Αυτο ομως μπορει να λειτουργει αντιθετα για καποιον αλλον και να νιωθει περιορισμο. Η θρησκεια μπορει να δρασει και θετικα και αρνητικα ατομικα. Κοινωνικα ειναι μεγαλο ζητημα… Δε θα επεκταθω γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα του τοπικ. Απλως στο λεω γιατι θεωρω πως αυτο το θεμα ειναι εξαιρετικα σχετικο και γενικο και δεν μπορουμε να μιλαμε απολυτα. Δε χωρα στην υποκειμενικοτητα.

Και επειδη οπως λες ολα αυτα ειναι μερος της φιλοσοφιας, δεν ειναι παρα μια ιδεα που διατυπωνεται στους δρομους (οχι σε βιβλια, η το ιντερνετ ή ή ή…), ένας διαφορετικος τροπος και τιποτα αλλο.

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά έχει να κάνει γενικότερα με το θέμα θρησκεία. Το είχε πει κάποτε ένας φυσικός νομπελίστας και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, απλό αλλά και βαθυστόχαστο:

“Religion is an insult to human dignity. Without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion”
(Steven Weinberg - Nobel Prize in Physics 1979)

…δεν με πολυ ενδιαφερει αν θα υπαρχουν περισσοτεροι αθεοι, εγω θελω λιγοτερους χριστιανους! :stuck_out_tongue: ηβολ!

…στο Λονδινο! (τωρα ειναι ον-τοπικ :P)

ΕΛΕΟΣ!
Καποιοι στον κοσμο θελουν μια φοβια πανω απο το κεφαλι τους για να μπορουν να “ειναι” ανθρωποι και να τηρουν αυτα που ειπε ο Χριστος. Τα οποια δεν διαφερουν και σε πολυ με αυτα που λεει ο κομμουνισμος… Με την διαφορα οτι οι μεν τα κανουν απο φοβο και οι δε γιατι ετσι ειναι σαν ανθρωποι…
Στις μερες μας, (ευτυχως) εχει αρχισει και ξυπναει αρκετα ο κοσμος οσον αφορα τον υπνο που λεγεται θρησκεια. Αλλα αυτο δεν μπορει να γινει απο καμπανιες κ αλλες τετοιες παπαριες… Αμα δεν το σκεφτει απο μονος του δεν εχει νοημα να βλεπει σε αφισες οτι “Δεν υπαρχει θεος πιθανον”…