Aθεϊστικη καμπανια στο λονδινο

[CENTER][/CENTER]

«Θεός, πιθανότατα δεν υπάρχει. Τώρα σταμάτα ν? ανησυχείς και ζήσε τη ζωή σου!» είναι το μήνυμα που κυκλοφορεί σήμερα στους δρόμους του Λονδίνου, αναρτημένο στα γνωστά κόκκινα λεωφορεία. Αιτία, μια διαφημιστική εκστρατεία αξίας 140.000 λιρών που αποσκοπεί να πείσει όσο γίνεται περισσότερους ανθρώπους να δηλώσουν άθεοι.

Στόχος της εκστρατείας είναι να μεταδώσει το μήνυμα της αμφιβολίας για την ύπαρξη του Θεού, χρησιμοποιώντας τα λεωφορεία, το μετρό του Λονδίνου και γιγαντοοθόνες στο κέντρο της πόλης. Οι 140.000 λίρες για τη χρηματοδότησή της προήλθαν από εράνους που πραγματοποίησαν οι συμμετέχοντες.

Από την ερχόμενη Δευτέρα, τα μηνύματα θα επεκταθούν και στο μετρό του Λονδίνου, όπου 1.000 διαφημίσεις με ατάκες διάσημων συγγραφέων και φιλόσοφων που υιοθετούν την αθεΐα θα επιδιώξουν να περάσουν το μήνυμα.

Η δημιουργός της Αθεϊστικής Εκστρατεία Λεωφορείων, Αριάν Σερίν, δήλωσε ότι σκοπός της είναι να προσφέρει ένα ανακουφιστικό αντιστάθμισμα στις θρησκευτικές απειλές περί κολάσεως και αιώνιας καταδίκης, που τρομοκρατούν όλους τους μη-χριστιανούς!

Το θεολογικό θινκ τανκ Theos καλωσόρισε την εκστρατεία, θεωρώντας την έναν εξαιρετικό τρόπο να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για το ουσιαστικό νόημα της έννοιας “Θεός”. «Οι αφίσες θα ενθαρρύνουν τους ανθρώπους να σκεφτούν την σημαντικότερη απορία που θα αντιμετωπίσουμε στη ζωή μας. Το ίδιο το μήνυμά της αποτελεί ένα καταπληκτικό έναυσμα συζήτησης. Λέγοντας σε κάποιον ότι ο Θεός πιθανότατα δεν υπάρχει, είναι σαν να του λες πως πιθανότατα θυμήθηκαν να κλειδώσουν την πόρτα. Δημιουργεί μια αμφιβολία, την οποία μάλλον δεν είχε».

Ποια η αποψη σας για τη δραση αυτη; Κατα τη γνωμη μου καλυτερο θα ηταν ενα σλογκαν που θα εδειχνε την υποκειμενικη προσεγγιση του ζητηματος. To συγκεκριμενο που επελεξαν μοιαζει λιγο “ξερολικό”. Αυτο γιατι το θεμα ειναι πολυ πολυ λεπτο και σιγουρα θα υπαρξουν αντιδρασεις. Κατα τ’ αλλα καλη και θεμιτη κινηση, στα πλαισια της ελευθεριας της εκφρασης, με σκοπο τον προβληματισμο στο ζητημα χωρις τις “τυψεις της αμφιβολιας”. Αρκει να παραμεινει στα πλαισια της συζητησης και να μην ξεφυγει προς την προπαγανδα και τη διαμαχη. Δεν εχει νοημα αλλωστε για κατι που ποτε και κανεις δε συμφωνησε και κανεις δεν ξερει. Γιαυτο παρακαλω να μην καταληξει το θρεντ σε “μαλωματα” για την υπαρξη η οχι θεου…:roll: Αλλιως ας κλειδωθει.

Αυτά μόνο στην Ευρώπη γίνονται, και κυρίως στις Βόρειες χώρες.
Το βρίσκω παράλογο να βγαίνουν στους δρόμους για να “ανακουφίσουν” τους θρησκευόμενους για την μετά θάνατον ζωή.
Δηλαδή η όλη κίνηση, σαν διαδήλωση.
140.000 λίρες…Πολλά λεφτά, πάρα πολλά.
Το ίδιο παράλογο είναι και ο άνθρωπος να επηρρεάζεται από τις μεσαιωνικές αντιλήψεις “θα καείς στην κόλαση κλπ…”.

Το ίδιο πορωμένοι είναι και οι 2.
Edit

Γελοιότητες. Από αυτές που μόνο ο πλανήτης μας μπορεί να προσφέρει.

Νομίζω πως το slogan είναι πολύ έξυπνο και θεμιτά προκλητικό. Στην ουσία το βλέπω σαν μήνυμα προς τις ακραίες τάσεις. Όμως, επειδή πιστεύω ότι όσοι μπορούν να προβούν σε ακρότητες εις το όνομα της θρησκείας τους δεν έχουν ούτε χιούμορ, ούτε ανοιχτό μυαλό, ίσως είναι επικίνδυνη η κίνηση και ίσως προκαλέσει βιαιότητες ή ακόμη και τρομοκρατία.

Βέβαια, μην ξεχνάμε ότι το μήνυμα εμπεριέχει σαφή βλασφημία και η άρνηση ύπαρξης θεού αποτελεί αμαρτία στις περισσότερες μονοθεϊστικές θρησκείες. Πάντως, αυτή η βλασφημία έχει κάτι από γαλλική και ελληνική φιλοσοφία και, προσωπικά, μου αρέσει, ως μήνυμα.

Οπως εγραψα και στο τοπικ “Εκκλησια” χθες (μηπως να μεταφεροταν εκει το θεμα?:-k) Πιστευω στον Θεο και στον Χριστο αν και θεωρω πως η Καινη Διαθηκη δεν αντικατοπτριζει την πληρη αληθεια. Ομως ειπα επισης πως δικαιολογω αυτους που δεν πιστευουν την υπαρξη Θεου γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν αποδειξεις υπαρξης… για αυτο και λεμε “Πιστη”, γιατι πιστευουμε πως υπαρχει, δεν ξερουμε αν υπαρχει.

Απο την στιγμη που ολες οι θρησκειες κανουν προσηλυτισμο, οι περισσοτερες κιολας χωρις την γνωμη του “υποψηφιου” πιστου (εννοω το γεγονος οτι ενω ειμαι 1 ετους με βαφτιζουν Χριστιανο), στα πλαισια της Δημοκρατιας εχουν δικαιωμα και οι αθεοι για εκφραση γνωμης, αρκει να ειναι σε πλαισια που δεν προσβαλει και εμας που πιστευουμε σε κατι, αλλα και τις αλλες θρησκειες.

Στην τελικη αμα καποιος ειναι αθεος και διακρινεται απο ηθος και αρετες και δεν πειραζει τον συνανθρωπο του ειναι ΣΑΦΩΣ προτιμοτερος απο τυπους σαν τον Εφραιμ που εχουν σημαια την θρησκεια ενω ειναι σαπιοι ανθρωποι.

Να σεβομαστε τα πιστευω των αλλων δεν ειπαμε?
Που ειναι το κατακριτεο?

στα πλαισια της Δημοκρατιας εχουν δικαιωμα και οι αθεοι για εκφραση γνωμης, αρκει να ειναι σε πλαισια που δεν προσβαλει και εμας που πιστευουμε σε κατι, αλλα και τις αλλες θρησκειες.

Αυτο βασικα, και για μενα ειναι απλως μια αφορμη για προβληματισμο τιποτα περισσοτερο. Γι αυτο λεω επρεπε να προσεξουν περισσοτερο το σλογκαν, για να μην προσβαλλουν αλλες ομαδες…

σκοπός είναι να προσφέρει ένα ανακουφιστικό αντιστάθμισμα στις θρησκευτικές απειλές περί κολάσεως και αιώνιας καταδίκης, που τρομοκρατούν όλους τους μη-χριστιανούς!

Mπορώ να εντοπίσω 3 χαζομάρες μόνο και μόνο σε μία πρόταση. Let’s play a game. Τις βλέπει κανείς άλλος?

H αφισουλα ειναι πολυ gay παντως… Το αντιθετο αποτελεσμα απο το επιθυμητο θα φερει:lol:

μλκιες εμένα μου κάνει όλο αυτό…δεν νομίζω πως τα πιστεύω μας πρέπει να γίνονται καμπάνιες όποια και αν είναι αυτά…

Χμ, εγώ απο την άλλη δεν έχω πρόβλημα με το μήνυμα ούτε βρίσκω ότι είναι λιγότερο ή περισσότερο γελείο απο τις ανάλογες προσπάθειες της οποιασδήποτε θρησκείας να περάσει τα δικά της πιστεύω, απλά δε βρίσκω το λόγο να γίνει αυτή η καμπάνια :-s γνώμες δε πρόκειται να αλλάξει, κάτι καινούργιο δε λέει, κάποιο ρεαλιστικό σκοπό δεν έχει. Ναι οκ, ίσως δείχνει ότι και οι άθεοι έχουν λόγο αλλά δε νομίζω ότι χρειαζόμασταν κάτι τέτοιο για να το μάθουμε. Χαμένα λεφτά, καλύτερα να μας τα κάναν δωρεά στα μέλη του forum, τότε να βλέπατε καλή γνώμη που θα 'χαμε για αυτούς :stuck_out_tongue:

Μ’σρεσει σαν κινηση και μηνυμα. Προσβλητικες βρισκω τις περισσοτερες θρησκειες, οχι μια φιλελευθερη αποψη διαστασης απο τον σκοταδισμο. Ολες οι θρησκειες εχουν το τυρακι τους ειτε σαν παραδεισος και μετα θανατον ζωη ειτε οτι προσευχησου και θα σου γινει 30 εκατ.

Όπως ΔΕΝ πρέπει οι θρησκείες να προσηλυτίζουν, ετσί και αυτοί οι τύποι (με την γκέι αφίσα, όπως ορθά παρατήρησε κάποιος :p) ΔΕΝ πρέπει να προσηλυτίζουν στις δικές τους απόψεις. Ο καθένας θα έπρεπε να είναι ελεύθερος να διαμορφώνει τα δικά του πιστεύω, χωρίς “καμπάνιες” και λοιπές μ…κίες.-

Χμ…ολόκληρη ζωη ενας άνθρωπος δεν αλλαξε την γνωμη του για την ύπαρξη του θεού και θα το κάνει με αφορμη μια διαφήμιση?
και μιλάμε για μια χώρα εξελιγμένη,με καλη εκπαίδευση…γιατι δε το εκαναν σε καμια αλλη χωρα της Ανατολής??
πφ…παλι χρήματα μυρίζομαι…

Χωρίς να διαφωνώ με το γενικότερο σκεπτικό σου, αλλά αυτό που τόνισα… με ξένισε κάπως. Εξελιγμένη; Με καλή εκπαίδευση; :slight_smile:

Ωραία αφίσα…Η απενοχοποίηση όλων των απολαυσεων::lol:
No hell below us , above us only sky:D

Τόσο χαζό, όσο να βγει αφίσα “Ο Θεός είναι ένας και μοναδικός, και αν δε πιστέψετε σε αυτόν θα πάτε στην κόλαση”.

Μαλακιούλες

προσωπικα…θελω να πιστευω σε θρησκει,ειτε υπαρχει θεος ειτε οχι,γιατι πολυ απλα ειναι ο τελευταιος λογος στο συγχρονο πλεον κοσμο που θα μπορεσουμε να φερθουμε ηθικα στις πραξεις μας…δηλαδη αν δεν υπηρχε και αυτο που ελεγε αν δε κανεις καλες πραξεις δε θα πας στο παραδεισο…η αδιαφορια θα ηταν απιστευτα μεγαλη

Νομίζω πως εδώ προκύπτει ένα θέμα. Είναι η αθεΐα μορφή θρησκευτικής πίστης;

Προσωπικά, πιστεύω πως όχι. Αλλά ακόμη και αν απαντήσουμε καταφατικά, υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στον θανατικά άθεο και τον φανατικά θρησκευόμενο. Έχω την αίσθηση πως ένας φανατικά άθεος δεν θα εκφράσει βίαια τη μισαλλοδοξία του, απλά και μόνο γιατί δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Ακόμη και αν λάβουμε υπόψη τα παραδείγματα των κοινωνικών επαναστάσεων που στράφηκαν κατά της θρησκείας με βιαιότητα, θα παρατηρήσουμε ότι εκεί υπήρχε πολιτική «θρησκεία» ή άλλα ιδεώδη που φανάτιζαν τον κόσμο. Δηλαδή, πιστεύω πως κατά κάποιο τρόπο εκείνοι οι άθεοι αντικαθιστούσαν τον θρησκευτικό φανατισμό με πολιτικό φανατισμό.

Στο μήνυμα των συγκεκριμένων άθεων, μου φαίνεται αρκετά ειρηνικό. Κατά την ταπεινή μου άποψη, απευθύνεται στα άκρα και όχι στον μέσο άνθρωπο. Είναι μια μορφή «make love, not war». Λέει κατά κάποιο τρόπο «ας σταματήσει ο αλληλοσπαραγμός, που βασίζεται σε μια εικασία ή σε μια υπόθεση».

Διαφωνώ καθέτως. Ακόμη κι αν δεν πιστεύω, ακολουθώ τον δικό μου ηθικό κώδικα. (Όπως άλλωστε και αυτό που πιστεύει, παρότι δεν το ομολογεί.) Επιπλέον, θεωρώ ακόμα ηθικότερο το να υπακούει κανείς στους ενστικτώδεις κανόνες του για το τί είναι καλό, παρά να υπακούει σε δήθεν αντικειμενικούς κανόνες επειδή φοβάται τη θεία τιμωρία.

Από την άλλη, οι νόμοι μιας πολιτείας αποτελούν έναν κώδικα «ελάχιστης ηθικής». Μας λέει ο νόμος: «μπορείτε να είστε πιο ηθικοί από αυτό που προβλέπω, αλλά όχι λιγότερο». Οι νόμοι, ως κώδικας ηθικής, δημιουργούνται κατά κανόνα με δημοκρατικότερο τρόπο, είναι πιο προσαρμόσιμοι στην εποχή τους και βρίσκονται πιο κοντά στην πραγματικότητα, από ότι οι κανόνες που επιβάλλει η θρησκευτική πίστη. Συνεπώς , ο ίδιος ο νόμος προσφέρει έναν εγγύτερο κώδικα ηθικής. Θυμίζω ότι «ου κλέψεις, ου φονεύσεις, ου ψευδομαρτυρήσεις» εμπεριέχει και ο νόμος των ανθρώπων και μάλιστα η τιμωρία έρχεται σε τούτον εδώ τον κόσμο, ως τίμημα της συνύπαρξής μας σε κοινωνία.