Abba

το μεγαλυτερο,απο αποψη απηχησης συγκροτημα της ντισκο/ποπ των 70`ς.παροτι συνηθως δεν ντρεπομαι για το οτι μου αρεσουν ολα αυτα τα συγκροτηματα(bee gees,boney m,abba),για αυτους εδω δεν το πολυλεω,φοβουμενος το κραξιμο.παντως εχουν γραψει ιστορια και ηταν τεραστιοι.πειτε αγαπημενο τραγουδι,μελος,αλμπουμ,ο,τι θελετε.εμενα αγαπημενο μου τραγουδι τους ειναι μαλλον το dancing queen

Η μουσική δεν είναι για ντροπή, ούτε κλεβεις, ούτε αδικείς, ούτε ζεις σε βάρος κάποιου άλλου για να ντρέπεσαι. Το να σε κράζουν οι φίλοι σου γιατί ακούς ΑΒΒΑ μάλλον είναι λίγο γελοίο. Κάποτε στο μέλλον μπορεί κάποιοι άλλοι φίλοι σου να σε κράζουν γιατι ακούς μεταλ και έχεις μαλλι. Ε και? Ξέρεις που να πάνε και τι να κάνουν όλοι αυτοί.

On topic. Oταν είδα το Μamma Mia συνειδητοποίησα πόσο πολλά και καλά τραγούδια έχουν. Ενα ποπ συγκρότημα με τεράστιο κατάλογο επιτυχιών. Ωραίοι, υπάρχουν πολλές στιγμές που μου αρέσει να ακούω τη μουσική τους, δεν είναι όλες οι ώρες για Kill em all.
Τα αγαπημένα μου είναι το Money, Winner takes it all, Take a chance on me, φυσικά το Gimme gimme gimme και και και…
Εχουν και το καλύτερο κομμάτι που έχει παιχτεί ποτέ στη Γιουροβίζιον.

Δεν ξέρω αν θα γράψουν πολλοί σε αυτό το thread, δεν είναι και ο NIBO :lol::lol::lol::lol:

Για το είδος τους φανταστικοί, δεν είναι όμως απο αυτά που μπορώ να ακούσω πάνω
απο 2 φορές το μήνα.

Αγαπημένο κομμάτι τους

Voulez Vous

Ritchie Blackmore, Jon Lord είναι μερικοί μόνο από τους rockers fan των ABBA…

τεραστια ποπ μπαντα.για αλλες ‘μπαντες’ πρεπει να ντρεπομαστε κ οχι για τους abba.

α μπα

you are the dancing queen young and sweet only seventeen
dancing queen feel the beat of the tamburine ω ωωωωω
you can dance you can jive having the time of your live oυουου
see that girl watch that scene dig in the dancing queen

Η ιστορία πιστεύω μιλάει απο μόνη της.

Τιτανομεγιστοτεράστιοι. Η μεγαλύτερη ένοχη απόλαυση σε τούτη τη Γη.

Tonight the Super Trouper lights are gonna find me
Shining like the sun
Smiling, having fun
Feeling like a Number One
Tonight the Super Trouper beams are gonna blind me
But I won’t feel blue (Su-pa-pa, Trou-pa-pa)
Like I always do (Su-pa-pa, Trou-pa-pa)
'Cause somewhere in the crowd there’s you…

:dance:

Περιττό να πω πως στο τελευταίο πάρτυ του ρόκιν όταν έβαλε απο τη μία το τραγούδι της Madonna με το θέμα του “Gimme Gimme Gimme” και στο καπάκι το original τραγούδι φάνηκε αμέσως η διαφορά…

Εγω τους ΑΒΒΑ δεν τους παλευω και τόσο, τους άντεξα στην ταινια ΜΑΜΑ ΜΙΑ αλλα μεχρι εκει. Η δική μου ένοχη απολαυση (αν και έχω κάτι χρονακια να τους ακουσω) είναι οι Ace Of Base αλλα δεν φταιω εγω, η πλυση εγκεφάλου που μου γινόταν σε κάθε ημερησια εκδρομη με το γυμνασιο απο τους συμμαθητες μου φταίει. ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ.

:–

δεν μ’ αρεσουν

Ακριβώς. Οι περισσότεροι δυστυχώς τους ξέρουν μόνο για αυτό το τραγούδι. Άποψη μου λάθος, καθώς έχουν πολλά αξιόλογα τραγούδια. Δεν μπορώ να πω ότι λιώνω κάθε μέρα, αλλά ξέρω πως όταν ακούσω θα το ευχαριστηθώ όσο δεν πάει.


Now playing: Machine Head - Now I Lay Thee Down
via FoxyTunes

το απόλυτο πάρτυ-group τόσο που αν ξανακούσω το dancing queen σε ένα ακόμη party θα αυτοπυρποληθώ…:stuck_out_tongue:
στο διαταυτα οι ABBA είναι απόδειξη πως η ποπ μπορεί να είναι πολύ ποιοτική ή τουλαχιστον ήταν πριν την πιάσει στα χέρια του ο ΝΙΒΟ (που αναφερθηκε πιο πάνω:lol::lol:)