Academy Awards 2009

Να κάνω και εγώ ένα σχόλιο…Είδα όλες τις ταινίες που πρωταγωνίστησαν στα Όσκαρ και έχω να πω τα εξής…Φέτος θεωρώ πως οι ταινίες και γενικά ο ανταγωνισμός ηταν πολύ υψηλού επιπέδου…Για τις ερμηνείες αρχικά θα συμφωνήσω πως πολλές φορές τιμώνται με όσκαρ κάποιες που είναι περισσότερο εντυπωσιακές (βλ. Monster) παρά ουσιαστικές…Αυτό συνέβη και φέτος όμως στην κατηγορία του β’ αντρικού περισσότερο απο του α’…Βέβαια στο β’ αντρικό ο ανταγωνισμός δεν ήταν πολύ μεγάλος και Ledger (λόγω και του θανάτου του) ήταν το απόλυτο φαβορί…Η ερμηνεία του κατ εμε πάρα πολύ καλή αλλά μονοδιάστατη…Έπαιξε φοβερά τον παρανοϊκό κακό αλλά μόνο αυτό…ίσως μόνο αυτό να του ζητήθηκε…Στο α’ αντρικό πραγματικά ήθελα να το πάρει ο Μίκυ Ρουρκ…Όμως βλέπωντας το Milk δεν λες ότι απλά ο Πεν τιμήθηκε γιατι έπαιξε πολύ καλα έναν ομοφυλόφυλο…έπαιξε έναν ομοφυλόφυλο που αγωνιούσε, που είχε πάθος, που αγωνιζόταν, που έφτασε στην απόγνωση, που κυνήγησε και εν τέλει έζησε έναν όνειρο…κ ο Πεν (απο τους πιο ταλαντούχους ηθοποιούς εν ζωή) το έκανε έξαίσια…και γι αυτό ήταν άξιος…Ο παλαιστής μου άρεσε περισσότερο για άλλους λόγους και ήθελα το όσκαρ να πάει στον Ρουρκ…Δυστυχώς δεν πήγε…Ευτύχως το πήρε άξια ο Πεν…Η Winslet στο reader ήταν συγκλονιστική όπως και η ταινία…Απίστευτα άξιος ήταν και ο Λαντζέλα ως Νίξον σε μία ταινία που αδικήθηκε κατάφορα για μένα στον θεσμό…Μόνο 2-3 βλέμματα που κάνει στην συνέντυξη όταν τον στριμώχνει ο Φροστ θα καταλάβετε ότι μιλάμε για μία υψηλού επιπέδου ερμηνεία…To slumdog millionaire ήταν μια πολύ όμρφη ταινία αλλά μεχρί εκεί…δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιο θρίαμβο…Τέλος στο β γυναικείο θεωρώ καλύτερη ερμηνεία αυτήν της Viola Davis στο Doubt αλλά και η Πενέλοπε ήταν πάρα πολύ καλή και περισσότερο σέξυ οπότε δεν παραπονιέμαι…

Γενικά οι 2 ταινίες που μου άρεσαν περισσότερο, το wrestler & το Frost/Nixon, έφυγαν με άδεια χέρια όμως τουλάχιστον στα όσκαρ για ερμηνείες μπορώ να πω πως τιμήθηκαν πάρα πάρα πολύ καλές ερμηνείες…

Αν πέσει ο σέρβερ θα ξέρουμε γιατί.

Και γω το ίδιο πιστεύω αλλά δεν το λέω εδώ μέσα γιατί θα με λιθοβολήσουν.

Α, και χώριζε τα κείμενά σου σε παραγράφους γιατί το είδα και με έπιασε η καρδιά μου.

μην ξαναλεμε τα ιδια. η ερμηνεια του Λεντζερ ακολουθει το κομικ, και δεν ειναι μονοδιαστατη. μονο εμενα φανηκε η τρελα του σε ολη την ταινια ακομα και οταν δεν επαιζε??
ο λερις φυσικα το συγκρινει με νικολσον (τον οποιο φυσικα δεν μπορει να δει να χανει… :p) αλλα οπως και να εχει προτιμησεις ειναι αυτες.