Academy Awards 2009

Ακούω προγνωστικά.

1ου Ανδρικού: Mickey Rourke, Supporting Role:Heath Ledger
1ου Γυναικείου: Kate Winslet , Supporting Role:Amy Adams
Best Picture: Slumdog Millionaire

Άλλο τα προγνωστικά και άλλο τι θέλω εγώ ε?

Α’ ανδρικου Mickey Rourke
Β’ Ανδρικου Heath Ledger
Α’ Γυναικειου Kate Winslet
Β’ Γυναικειου Penelope Cruz

Καλυτερη ταινια Slumdog Millionaire

Συμφωνάω απόλυτα.

αρκεί να πάρει ο Heath Ledger το βραβείο,όχι λόγο του θανάτου του,αλλά επειδή ήταν καταπληκτικός ως Joker…


Now playing: Savatage - Believe
via FoxyTunes

Αυτο δεν μπορεις να το ξερεις, αλλα οπως ειπαμε και στο σχετικο thread του dark knight η ερμηνεια ειναι αλλου…

Μόλις τελείωσε η απονομή.

Α’ Ανδρικού: Sean Penn
Β’ Ανδρικού: Heath Ledger
Α’ Γυναικείου: Kate Winslet
Β’ Γυναικείου: Penelope Cruz

Καλύτερη ταινία: Slumdog Millionaire η οποία απέσπασε συνολικά 7 oscars 8O

το slumdgog φανταζομαι τωρα θα το θυμηθουν να το φερουν κατα δω. περιμενα το rourke για το οσκαρ α’ ανδρικου, αλλα ο πεν ειναι πεν. εχει παιξει πολλους δυσκολους ρολους και γαμωτο του πανε ολοι. τα αλλα οπως τα περιμεναμε. αντε να βγουν βιντεο να δω τι εγινε οταν ανακοινωθηκε το οσκαρ στο Ledger…

σε ψιλο χάλια ποιότητα


Πειράζει που δεν τρελάθηκα με το slumdog?

Ποσο ακομα θα ξεφτισει αυτος ο θεσμος…

Για να παρεις Οσκαρ ως καλυτερος ηθοποιος αρκει πλεον να εισαι μάτσο και να παιζεις τον γκεη ή καταπιεσμενος αφροαμερικανος ή να βαλεις/χασεις πολλα κιλα χαριν του ρολου ή να χεις καλο make up artist και να σου κανει τη μαπα αγνωριστη.Κατα τ αλλα ακομα μια χρονια με μετριες στιγμες κυριως αντε και κανα 2 καλες και ενα καρο σκατα ταινιες για να συνοδευεις τα ποπ κορν σου.Δε μας χεζεις ρε Χολυγουντ…Παλι καλα που βγαινουν απιστευτες σειρες με πραγματικες ερμηνειες και σεναρια για Οσκαρ.

Το Slumdog το είχα δει λίγο καιρό αφότου βγήκε, ακούγονταν εγκωμιαστικά σχόλια, είπα να το δω…Σαφώς και είναι πολύ καλή ταινία, αλλά 8 Όσκαρ? Μιλάμε για Όσκαρ…Τι να πεις, εδώ η Ανν Χάθαγουεη ήταν υποψήφια…Ντάξει τοχουν ξεφτιλίσει εδώ και χρόνια δεν είναι τωρινό…Νομίζω πάντως ότι το Slumdog εκμεταλλεύθηκε την ανυπαρξία ποιοτικών ταινιών για φέτος…Και κάτι που με εκπλήσσει…με εκπλήσσει περισσότερο ότι δεν σχολιάζεται από κανέναν όχι ότι έγινε απλώς…Το Dark Knight ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες που έγινε ποτέ, είναι απίστευτα σκανδαλώδες το ότι δεν υπήρξε καν υποψήφιο για Καλύτερη Ταινία…

Τώρα ο Φίντσερ έκανε κάτι διαφορετικό που δεν είναι μάλλον και το φόρτε του και ατύχησε…Το σίγουρο είναι ότι την τέχνη που ξέρει ο Φίντσερ, ο Boyle ούτε στον ύπνο του δεν τη βλέπει…

τιμη κ δοξα ston joker!!!r.i.p!!!
πολυ καλη ταινια τα σφραγισμενα χειλη,αξια η γουινσλετ

το μόνο που μου άρεσε απ’όλη την βραδιά ήταν ο απίστευτος Hugh Jackman με το show του στην αρχή.!:respect:


Now playing: Streetlight Manifesto - The Blonde Lead The Blind
via FoxyTunes

+110000

ρε παιδια μονο εμενα μου φανηκε πως τρελα θελει ανοιγμα στην ινδια το hollywood…7 φαλακροι για το slumdog… ελεος

χμ… ενταξει ξερουμε πως λειτουργουν τα οσκαρ και τις βλακειες που χουν κανει (oscar στον scorsese το 07) αλλα εγω νομιζω οτι τα τελευταια χρονια σαν θεσμος βελτιωθηκε καπως. Ποιον θα προτεινες εκτος του Πεν για τον Α ανδρικο? Το milk δεν το δα ακομα αλλα νομιζω οτι ο Πεν ειναι ο καλυτερος της γενιας του και αν οχι, με δυσκολια μπορω να σκεφτω καποιον αλλο.

Τωρα για το slumdog, το ποσα οσκαρ παιρνει μια ταινια δε λεει και πολλα. Το θεμα ειναι ποια Οσκαρ ειναι αυτα. Και ο Τιτανικος ειχε παρει 11 αλλα τα 2-3 ειχαν καποια βαρυτητα, δεν ειχε ουτε 1 στις ερμηνειες.

πχ φέτος το dark knight πιστεύω πως άξιζε να είναι υποψήφιο για καλύτερη ταινία,δηλαδή πατάει κάτω πολλές ταινίες που έχουν πάρει oscar…τεσπα σε 2 σημεία έμεινα,στο oscar του Χιθ και στο αρχικό show του Hugh.
αυτά του χρόνου πάλι να γελάσουμε…

@hokam: ξέρω ότι θα φανεί κακοπροαίρετο αλλά δε μπορώ να κρατηθώ: τις έχεις δεί τις ταινίες στις οποίες αναφέρεσαι έμμεσα ή απλά τις θάβεις εξαιτίας των θέματα με τα οποία καταπιάνονται?

το θεμα ειναι και τι ανταγωνισμος υπαρχει καθε χρονια. Απο αυτα μονο το Μπατμαν εχω δει και συμφωνω οτι θα πρεπε να ειναι υποψηφιο. Ισως δεν ηθελαν να βραβευσουν superhero movie, αν και το μπατμαν εχει και αξιολογο σεναριο και χαρακτηρες που εχουν καπως περισσοτερο βαθος απο τους συνηθισμενους αναλογων ταινιων.

Δεν εθαψα καμια ταινια,κανω κριτικη στην ταση που επικραττει να δινονται βραβεια σε ρολους που καταπιανονται με πολυ συγκεκριμμενα θεματα(τα οποια φυσικα και δε μ ενοχλουν,ελεος δηλαδη,για τεχνη μιλαμε…) και πλεον ειναι εκνευριστικα προβλεψιμα.Πχ βλεπε το Οσκαρ στο Monster,στο Last King Of Scotland,στο Brokeback Mountain και σε κανα 2 αλλες πολυ χαρακτηριστικες που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη(για να αναφερθω και σε ταινιες που χω δει,μια και το Milk δεν το χω δει ακομα),για να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοουσα με οσα ειπα.Δεν λεω λοιπον οτι οι ταινιες αυτες δεν ηταν καλες ή οτι οι ηθοποιοι δεν το αξιζαν το αγαλματακι,λεω απλα οτι πλεον αν ενας ηθοποιος θελει να φτασει πιο γρηγορα στη"νικη" αρκει να παιξει εναν καλογραμμενο τετοιο ρολο(δηλαδη πχ η σεξι γκομενα να γινει ντεκαυλε ή ο πολλα βαρυς αντρας να παιξει τον ευαισθητο) και ειναι ηδη πολυ κοντα.Ας πουμε δε θεωρω απιθανο η Τζολι αν του χρονου παιξει σε μια ταινια που θα τσαλακωσει εντελως το ιματζ της σεξοβομβας να κερδισει ενα Οσκαρ.:wink:

Η αποπανω απαντηση ειναι και για το ποστ του Βαγγελη.:slight_smile:

Οκ, τώρα φένεται καλύτερα το πως το εννοείς. Δε διαφωνώ με αυτό που λές, απλά δε το βρίσκω κατ’ ανάγκη κακό. Και παλιότερα υπήρχαν συγκεκριμένες τάσεις και είδη ρόλων που δίναν ένα κάποιο προβάδισμα σε συγκεκριμένους ηθοποιούς να ξεχωρίσουν. Λογικό είναι η κάθε εποχή να έχει τέτοιου είδους περιπτώσεις. Δε νομίζω άλλωστε άνθρωπος που αγαπάει σοβαρά το σινεμά να περίμενε απο τα Oscar να μάθει ποιες ταινίες πρέπει να δεί :stuck_out_tongue: :wink: :slight_smile: