Accept - The Rise Of Chaos

Και να μην μιλήσω για No Shelter, 200 years, Hung Drawn and Quartered κτλ. αστούς να λένε

Καλά Sabaton αν εξαιρέσουμε τις ωραίες ενορχηστρώσεις, μιλάμε για τα ΑΣΤΕΙΑ refrain και φωνή. Το απόλυτο 0. Διασκεδαστικός μεν, αλλά μονόχνωτος και χωρίς σοβαρή εκτασή. Εχω βαρεθεί να διαβάζω για “επικες δισκάρες” κάθε μήνα επειδή κάποιος γνωστός βγάζει δίσκο. Οχι με το να γράψεις μισό ριφ που ακούγεται και επειδη live θα ανέβει κτλ… δεν είναι σοβαρά πράγματα. Ενα γαμάτο κομμάτι είναι γαμάτο και στο δίσκο και live και αμα το παίζει με κουτάλια.

1 Like

Ωραίο το κομμάτι για πρώτο δείγμα

Συμφωνώ με την άποψη περί αδύναμου ρεφρεν

Αλλά αμέσως μετά το 2ο ρεφρεν και το σολάκι , παίζουν κάτι ριφακια & λικς κάτσε καλά να ουμε:grin:

Ούτε το (τραγούδι) Stalingrad έχει κανένα ρεφρέν της προκοπής, αλλά ο μόνος χαρακτηρισμός που μπορείς να του δώσεις είναι “τραγουδάρα”. Για πρώτο δείγμα υπερκομπλέ είναι. Μέτριο δίσκο δεν πρόκειται να βγάλουν, αυτό που μένει να δούμε είναι αν θα γαμάει, πολύ ή λίγο…

1 Like

Αρά έχουν get ουτ of prison free κάρτα, οτι δεν μπορουν να βγάλουν κακό δίσκο. Αν το θές θεωρώ οτι κακές κιθάρες δεν θα έχει δίσκος αλλα δεν έχουν βγάλει καλό μετά απο το objection.

Εγώ λέω ότι έχουν βγάλει 3 σερί γαματους δίσκους που άλλες μπάντες της γενιάς τους αλλά και νεώτερες δεν θα δουν ποτέ

3 Likes

Δεν έχουν τίποτα τέτοιο.Περισσότερο βεβαιότητα/ευχή είναι παρά οτιδήποτε άλλο. Μπορεί και να είναι μούφα ο δίσκος (χαχα), αλλά θεωρώ πως λίγο ή πολύ θα μας ικανοποιήσει. Η αίσθησή μου είναι ρε αδερφέ πως το λένε…Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι νόημα έχει να κάνουμε διάλογο από την στιγμή που σύμφωνα με όσα λες:

2 Likes

Tι δεν έχουν βγάλει κάτι καλό μετά το objection; Τι λέμε τώρα; Ε Π Ο Σ Ε Π Ω Ν.

Die by the Sword, χέβυ μέταλ εντίσιον

ahem, αν διαβάσεις θεωρώ πιο solid απ τα τρία το stali. μετά το blood, μετά το Rage. Και ναί θεωρώ οτι ένα οποιοδήποτε κομμάτι του Objection τα κάνει μια χαψά. Bulletproof, Amamos ? Protectors ? Slaves To Metal ? Ι don’t want to be like you … ευκολα. Μετά βγάλανε 1-2 αθλιά (αν και βρίσκεις κάτι διασπαρτα κομμάτια και σε αυτό το επίπεδο και λίγο πάνω είναι τα νεο-accept για μένα. Κακές κιθάρες δεν θα έχουν ποτέ αλλά σαν κομμάτια με τορνίλο μ αρέσουν αρκετά 5-6. Ψέμματα να πώ ? Stali, Shadow soldiers, Rolling Thunder και 2-3 άλλα. Θα δείξει, αλλά βαστώ πολυ μικρό καλάθι.

Το Rise of Chaos δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Την πρώτη φορά μου άρεσε περισσότερο, αλλά μετά από 7-8 ακροάσεις το τριήμερο, θα το χαρακτήριζα απλά καλό.
Επειδή διάβασα διάφορες απόψεις, η δική μου είναι η εξής: οι Accept κατάφεραν κάτι πολύ σημαντικό για συγκρότημα που είχε διαλυθεί πολλά χρόνια και είχε χάσει τον τραγουδιστή με την ξεχωριστή χροιά, που ήταν το σήμα κατατεθέν τους. Βρήκαν ένα τραγουδιστή που φέρνει λίγο στον Udo και έβγαλαν έναν πολύ δυνατό δίσκο που ήταν ικανός να τους ξαναβάλει στην επικαιρότητα. Και πάνω που λες ότι βοήθησε και η αναμονή και η περιέργεια του κόσμου, σκάνε και δεύτερο πολύ καλό δίσκο, οπότε έδεσαν το γλυκό. Και για κερασάκι βγάζουν και τρίτο πολύ αξιοπρεπή δίσκο. Συνεπώς δεν γύρισαν για ξεπέτα, αλλά γύρισαν για να επανακτήσουν αρκετό από το χαμένο έδαφος.
Επίσης ακούγοντας τα τελευταία albums του U.D.O. δεν μπορώ να διακρίνω πλέον κάτι ιδιαίτερο, αφού μου ακούγονται όλα σχεδόν τα ίδια και τα ίδια.
Οπότε ναι, οι Accept δεν έβγαλαν το νέο Balls to the wall ή το νέο Metal Heart, αλλά αυτό έχει λυθεί για μένα, αφού κανείς πενηνταρο-εξηντάρης δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Ούτε οι Maiden θα βγάλουν το νέο Powerslave ή το νέο Somewhere, ούτε οι Metallica το νέο Ride ή το νέο Master. Αντίθετα έβγαλαν τρεις δίσκους που υπερέβησαν τις προσδοκίες των περισσοτέρων οπαδών και τους επανέφεραν στο σύγχρονο μουσικό στερέωμα. Αν τώρα το καινούργιο δεν είναι τόσο καλό, νομίζω ότι αυτό θα έγκειται σε αναμάσημα ιδεών παρά σε κακές συνθέσεις.

1 Like

Δίκιο έχεις, απλά, σκέψου οτι με λίγο σφίξιμο, και πολυ time off και maiden & priest είχαν βγάλει brave new world + angel of retribution. Σκέψου οτι το painkiller βγήκε απο μπαντα με 2 δεκαέτιες δισκογραφία. Μην ευλογάμε το απλά καθωσπρέπει λες και είναι η δευτέρα παρουσία. Γιατι μπορεί να ναι καλά όλα αυτά, αλλά όταν γκρούπ τύπου riot και jag panzer με μουσικάρες και μουσικάρες (και άτομα και συνθέσεις) ψωμολυσανε και πουλάνε σε 2-3000 κόσμο εκεί το βλέπω άδικο να περιμένουμε τη μασημένη τροφή που παρέχει η blast και που καλώς η κακώς μονοπολεί τα γούστα.Και ναι τώρα που το σκέφτομαι, όταν οι riot με πεθαμένους τους μισούς γλεντάντε τους μισούς παλαιούς και τους μισούς νέους που κάνουν “αρπαχτέξ” φάσεις, τοτε …

Κάθε φορά τα ίδια κάθεσαι και αραδιάζεις ρε πράιμαλ… αλήθεια δεν βαρέθηκες να λες για την κακή Nuclear Blast που κατευθύνει τα πράγματα; Μπας και έφαγε και αυτή λεφτά από καμία μπάντα που μανατζάρει εκείνος ο γνωστός σου; Οι περιπτώσεις συγκροτημάτων τύπου Maiden και Priest δεν έχουν σχέση με την περίπτωση των Accept. Οι Panzer (που κατά τα άλλα λατρεύω) έχουν από το 1997 που επανενώθηκαν 6 δίσκους, με το τελευταίο να κυκλοφορεί το 2011. (όπως όλα δείχνουν θα έχουμε φέτος καινούριο)
Οι Accept κυκλοφόρησαν τρεις σερί δίσκους >8 (κατ’ εμέ) μέσα σε 4 χρόνια (2010, 2012, 2014) έχοντας νεκραναστηθεί μετά από μια 15ετια, από εκεί που δεν το περίμενε κανείς . Δεν φταίει λοιπόν η NB και η “μασημένη τροφή” που μας δίνει που ασχολούμαστε με την περίπτωση των Accept, αλλά το ότι είναι μπαντάρα με συνέπεια στις κυκλοφορίες και που δίνουν γαμάτα live.

Για Riot μαζί σου.

Οχι ρε φίλος. Απλά σκέψου λίγο, οτι η blast έχει όλα τα εσώφυλλα και όλες τις διαφημήσεις. Οτι τα γκρούπ της παίρνουν όλο το χάρτι στα live για να “ανοιξεί” κανεις κτλ κτλ κτλ. Κριτικάρω το οτι όντας σ αυτή το μέτριο κάτι θα λάβει αποθεωτικές κριτικές βλέπε 10άρια σε πολλά μέρη στο τελευταίο guardian, εκτός αν ότι βγάζει μεγάλη μπάντα στη blast είναι “a priori” γαμάτο και κλάσσικο. Κριτικάρω οτι το κοινό αγκαλιάζει με τη μία ότι φοράει ράσο, αλλά τους τίμιους Riot, πχ, τους έκραζε οτι πάνε να κάνουν αρπαχτή πολύς κόσμος μεχρι που το βούλωσε με το δίσκο. Τέτοια πραγματα.

Όχι δεν έχει φάει απο γνωστό λεφτά.Αλλά αξίζει να διαβάσεις απο Wintersun πως φέρεται σε group.
Και έχω δεί απο άλλο γνωστό μπανταίο, συμβόλαιο της. Απο τη μια θες … απο την άλλη ΔΕΝ θες.
Καλά κάτσε να δούμε τους Possesed που έχουν να βγάλουν απο το 86 πώς “ετσί ξαφνικά” θα θυμηθούν τα πάντα και όλοι.

Απο την άλλη μαζεύω δισκογραφίες, οπότε τι φωνάζω, θα τα πα΄ρω αργά η γρήγορα…

Σήμερα είναι η Nuclear Blast, χθες ήταν η Century Media, προχθές ήταν η metal blade κοκ. Προφανώς και ρίχνουν περισσότερο βάρος σε ορισμένες μπάντες και τις προωθούν πιο πολύ από άλλες, αλλά δεν μπορείς να μου λες πως το Blind Guardian σχεδόν το αποθέωσα επειδή το έβγαλε η NB. Εϊναι υποτιμητικό. Με τα αφτιά ακούω και εγώ μουσική και όχι με τα μάτια ώστε να εντυπωσιαστώ από τις πολλές καταχωρήσεις στον Τύπο. 37 χρονών είμαι όχι 15.

Τώρα αυτό για τους Wintersun…πολυεθνική είναι θα κάνουν και μαλακίες γιατί σου φαίνεται περίεργο μόνο στη μουσική βιομηχανία γίνονται τέτοια πράγματα; Και τα λέω χωρίς να έχω καμία διάθεση να “υπερασπιστώ” την όποια NB. Οι Possesed και οι κάθε Possesed ευκαιρία να βγάλουν κανένα ψιλό βρήκαν δεν τους ανάγκασε κάποιος να βγάλουν δίσκο. It takes two to tango που λέμε και στο χωριό μου…

Καλά το τελευταίο Blind Guardian πρέπει να το άκουσα και μια ολόκληρη φορά! Έχω χάσει το ενδιαφέρον μου γι αυτή τη μπάντα αλλά μάλλον πρέπει να το ξανακούσω.

Με μια φορά δεν θα καταλάβεις τίποτα γιατί έχει μέσα πάρα πολλή μουσική. Σίγουρα χάνει (πολύ ή λίγο ανάλογα το αφτί του καθένα) από την παραγωγή, αλλά συνθετικά, παικτικά, ερμηνευτικά εμένα με υπερκάλυψε

Γερμανικός Τύπος ? 10/10 Καλύτερο απο οτι το Imaginations :smiley: hahaha. Ντάξ. Το να πλερώνεις, με το κιλό, θολώνει τα νερά και τα μυαλά, λίγο.
Το Guardian, συμπαθιτικό, αλλά 10 ορχήστρές και 20 χωροδίες τρικάλων που βάλανε μέσα δεν τις ακούς επειδή βαράνε. Οπως και την Σαν-Φραν οι Metallica στο S&M την καλύπτουν. Οι Purple, Ο Winger (στο μπαλλέτο του), ακόμα και οι Nightwish το κάνουν “καλά”. Τέτοιοι δίσκοι λοιπόν - που είναι λιγο “πλαστικοί” (δικά σου λόγια) για μένα - είναι ένα 7άρι. Αξιοπρέπεια, αλλά όχι ΕΠΟΣ. Οντως είναι τιγκαρισμένο, αλλα γι αυτό δεν τους κράζανε στο ΠΟΛΥ καλό κατα τ’ αλλα N,Α,Τ,Ο ? Που συγκριτικά είναι “επος”… δεν μπορώ δλδ να καταλαβώ πως εκείνος ο δίσκος “δεν ήταν” αλλά μετά είναι έπος… καλώς η κακώς, σε σχέση με τα VIRGIN album τους, αυτά που βγάλανε στη blast με αναλαμπή το προηγούμενο είναι μπαρουφίτσες.

Επίσης στο πολύ θεωριτικό
SPV = λεφτα SONY
Warner = 73 % roadrunner
Warner = EMI = Century Media
Κατάλογος Noise >>απο Universal >>> BMG άρα SONY.
Nuclear είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ, αν και το publishing της είναι πολυεθνικής.

(αυτά απο συζήτηση με φίλους που είναι στο χώρο)

Προφανώς, απλά εδώ είμαι, εδω είσαι, θα δείς που αντι για ταγκό θα χορεύουν λαμπάντα απο το σπρώξιμο. οι Possessed :stuck_out_tongue: Μαγκιά μεν, αλλά …η υπερβολή δίνει και παίρνει στην περίπτωση της εν λόγω.

Σκέψου το κι άλλιως, ας τολμούσε ο γνωστός τύπος “στο γνωστό περιοδικό” να μην κάνει κριτική σε κάποιο Blast απο άποψη, να βλέπαμε αν θα αντεχε 2 μέρες. Αλλά ο κατα τα άλλα υποστιρίζων την “Ελληνική Σκηνή”, δεν έχει κάνει κριτική σε Ελληνικό δίσκο που βγήκε, επειδή έχει πρόβλημα με τον “φίλο”. Πόσο ΦΑΥΛΟ μπορεί να είναι αυτό όμως ?
Βάζει Christ, γιατί δεν τον παίρνει αλλιώς, αλλά όλα τα άλλα SOM δεν τα βάζει και σου βάζει τον κάθε απίθανο τύπο που του σκάει 300άρουδες. Ντάξ. Αρκουδείδες που έλεγε κι ο Λεβέντης. Προφανώς γι αυτά δε φταίει η κάθε blast που κάνει τη δουλειά της ωραία και όμορφα και τίμια, αλλά ο καθε ουγκανός που επιλέγει να εισπράξει το χάρτο και να κάνει μόκο. Γιατι απο τι στιγμή που λαμβάνονται “διαφημήσεις” και banners κτλ κτλ και δεν ανοίγει μύτη ποτέ, ή πρεπει να φανταστούμε οτι η Blast και η κάθε Blast βγάζουν αριστουργήματα συνεχώς, ή οτι απλά δεν τολμάει κανείς να κράξει τπτ, για να μη χάσει την κότα με τα χρυσα αυγά. Φτηνός τακτικισμός. Ακομα δε γελάω με τα 8άρια που είχαν βάλει στους Ελληνες HIM - Moral. Χαχα.

Προς SK69 - αμα δεν αρεσει σε μένα - ξανακουσέτο.Μπορεί να χάνεις σπάνιο αριστούργημα… (πλάκιτσα κάνω) δεν το λες κακό, αλλα πολυ παραφορτωμένο το χα βρεί. Κακό θεωρώ μόνο το Twisr In the Myth.

Ρε μην πιάνεις και αναφέρεις σαν παραδείγματα τις υπερβολές. Αν κάποιος σύγκρινε το IFTOS με το BTRM χάνει αυτόματα σε αξιοπιστία. Προφανώς και συμβαίνουν αυτά (σε κάποιο βαθμό, τα φράγκα που μπορει να παίζουν- αν παίζουν- είναι λίγα). Πλαστικός ήχος στην παραγωγή είπα και όσα λες για παραφορτωμένο ανα σημεία το έγραψα και εγώ. Δεν κλείνω τα αφτιά μου επειδή τυχαίνει να αγαπάω BG γιατί μεγάλωσα με αυτούς. Αλλά άλλο πράγμα να μιλάμε για την μετρια παραγωγή/μίξη και άλλο για ποιότητα συνθέσεων.

Ο τύπος που αναφέρεσαι θα κανει τον δίσκο της NB γιατί “πουλάει” και δεν τον παίρνει να μην το κάνει γιατί θα πει ο χ ψ τσινάσκι και πράιμαλ “μα καλά μαλάκες είναι και δεν γράφουν για το καινούριο άλμπουμ των τάδε”. Γενικά ας μην την ξαναπιάσουμε εδώ την κουβέντα για τα 300ρια και τα 500ρια που ζητάνε από ελλ. μπάντες και τα ανταλλάγματα. Γνωστά είναι όλα αυτά και πλέον δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το κρύψουν.

εντιτ: να αναφέρω πως εμένα το ANATO μου άρεσε και εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ παρά τα όποια θέματα της παραγωγής

Μετά το ANATO δεν μου κάνουν και τόσο γενικά, το κουράζουν πολύ. Μαγκιά τους βέβαια γιατί είναι ακόμα μεγάλο όνομα αλλά με την καμία δεν είναι “το μεγαλύτερο γερμανικό μεταλ συγκρότημα” . Το άκουσα κάπου αυτό και δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω κι εδώ. Από τα μεγαλύτερα σίγουρα.

Ρε μια χαρά είναι. Οι υπερβολές να λείπουν. Πχ, επίσης γερμανικά μεσα που λέγανε τα τελευταια Running Wild, ότι καλύτερο απο Port Royale :smiley: Η β(λ)αμμένος θα σαι ή βλαμμένος για να λές τετοια :stuck_out_tongue: Btw, λογικά θα πάμε με τον φίλο και άλλα 2 παιδιά Rock Fest Barcelona και παίζουν εκεί !