Accept - The Rise Of Chaos

Εγώ πραγματικά ενώ παρακολουθώ την συζήτηση με ενδιαφέρον, προσπαθώ πολύ να καταλάβω πως σαν ΑΠΛΟ ΑΚΡΟΑΤΗ με επηρεάζει η εταιρία που βγάζει ένα άλμπουμ ως προς την ποιότητα αυτής καθ’ αυτής της μουσικής. Δηλαδή…αγοράζω cd…γυρνάω από πίσω…βλέπω Nuclear…ΜΟΥΦΑ!..βλέπω Iron on Iron…Α! Ελληνικό…θα γαμεί…Πραγματικά ας με διαφωτίσει κάποιος :unamused:
Το γεγονός οτι θα διαβάσω κάποια κριτική για ενα συγκρότημα/άλμπουμ το οποίο είτε το ίδιο είτε η εταιρία του αβανταρεται απο τον Ελληνικό τύπο, δεν πρέπει να μειώνει εμάς σαν ακροατές. Γράφουνε κάποιοι π.χ δισκαρα το Blood of the Nations? Άκουσε το και κρίνε…αν μιλάμε για τους 3 συγκεκριμένους δίσκους των Accept, ο κόσμος έχει κρίνει εδώ και καιρό. Πρόκειται για πολύ καλούς δίσκους. Τελος. Σε όποιον δεν αρέσουν είναι μειοψηφία. Δεν μας αρέσει το Stalingrad γιατί του έβαλε ο Πολυζος (τυχαίο παράδειγμα) 10 μαζί με δεκαπέντε τόνους από πάνω, μας αρέσει γιατί έχει α) γαματες συνθέσεις β) πολύ καλό ήχο. Αυτά σαν συνδυασμός θεωρώ οτι βγάζουν ένα άλμπουμ του 8,9,10.

4 Likes

Αν αυτό καταλαβαίνεις, τι να σε πω. Μειοψηφία σιγουρα. Δεν έχω προβλημα μ αυτό. Οπως είπα αγοράζω όλους τους δίσκους απο διάφορα γκρούπ για λόγους δισκογραφίας, αλλά δεν κατέχουν όλοι την ίδια θέση στην καρδιά μου. Και καλώς η κακώς, όταν βλέπω πρακτικές του κώλου, οπως περιγράφηκαν πιο πάνω που σπρώχνουν ορισμένα και αποκλείουν άλλα, ναι, σπάζομαι. Γιατι μπορεί παρα πολλοί να θεώρησαν σκουπίδι ας πούμε το νεο christ, αλλα λίγοι εως κανένας δεν είχε τα κότσια να πει, σόρρυ, είναι για τα λιοντάρια. Που και τίμιοι είναι και καλα live κανουν. (Και δεν θάβω εδω τους christ, που μου είναι αδιάφοροι σαν γκρούπ αλλά την αντιμετώπιση. Γιατι το λαοπρόβλητο, δεν είναι και απαραίτητα καλό. Βλέπε Σάττι - που απο το πουθενά σχεδον με 2-3 κομμάτια κάνει ντόρο, (και δεν είναι κακή μουσικά) και Μονικα λχ, που δεν μπορεί να πατήσει νότα, άλλα ελέω πλουσιου “backer” σβηνώντουσαν κακές κριτικές και γραφοντουσαν καλές κτλ κτλ … και σου έκλεινε ηρώδειο. Θα μου πείς ναι άλλα ο κόσμος γουστάρει… ε ναι και μ αυτά και μ αυτά έχουμε και τη γλάστρα ρουβά να τραγουδάει το άξιον εστι. επειδη είναι ΣΤΑΡ :stuck_out_tongue: Ας ξαναγυρίσουμε στους Αξξέπτ όμως. Σε αντίθεση με προλαλλήσαντα, εμενα με τ ακούσματα, μου καθησε λίγο καλύτερα, αλλα ΟΧΙ πάρα πολυ, ακόμα χάνει με αυτό το απλοικό ρεφραίν.

Σχεδον ποτε δεν κλεινεις τις παρενθεσεις, να το κοιταξεις!

αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς ! Χαχα !

2 Likes

Λοιπόν @shadowking69 ο δίσκος είναι ένα -τουλάχιστον- γιομάτο 8αρι…(από εκεί και πάνω ο καθένας μπορεί να ανέβει ανάλογα με τα γούστα και την καύλα που έχει με την μπάντα). Θα πω βαριά κουβέντα (νοτ), αλλά ο δίσκος μου ακούγεται πιο σκληρός και πιο μοντέρνος. Μην φαντάζεσαι τρομακτική διαφορά, αλλά αυτή την αίσθηση μου αφήνει. Filler ούτε για δείγμα. Το Race to Extinction έχει ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καυλωτικό ίντρο, αλλά εξελίσσεται διαφορετικά από ότι θα περίμενα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι γαμάτο (ψιλομετριο ρεφρεν βέβαια)…Το No Regrets στα λάιβ θα προκαλεί πανζουρλισμό και μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου από τον δίσκο.

5 Likes

Τέτοια να διαβάζω! Εκεί στο 8 έπαιζε και το υπερ-γαμάτο Blind Rage οπότε μάλλον το έκαναν πάλι το θαύμα τους!

1 Like

Τον ακούω τώρα πάλι πίνοντας μοναστηριακές αμστελ (προσφορα -25% στην τιμή) και στάζει καύλα από τα ηχεία. Digital Man ίδιο με Balls To The Wall στην γεφυρα. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο να μην καραγουστάρεις αφού σου αρέσουν τα 3 προηγούμενα.

2 Likes

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου αρέσει, κρίμα να μην το ακούω κι έχω παγώσει κάτι μοναστηριακές Veltins…θα βολευτώ με κανένα από τα προηγούμενα

Είμαι και Πάτρα αλλιως θα σας καλούσα όσους ενδιαφέρεστε για πάρτι προακρόασης :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πολύ ευχάριστο νέο το μίνι review του @chinaski

Άντε να τον ακούσουμε . Είναι ένα μικρό θαύμα αυτή η μπάντα και πάει για 4/4 . Respect

1 Like

Λοιπόν εδώ ολοκληρωμένες οι σκέψεις μου για τον δίσκο. Αν θέλετε να συνοψίσουμε σε κάτι αυτό θα είναι τέσσερα πράγματα

1.No filler: ξεκάθαρα πράματα. Δεν έκανα σκιπ ούτε ένα τραγούδι και τον έχω ακούσει τον δίσκο πάρα πολλές φορές
2.Πιο heavy λιγότερο μελωδικός: Μην φανταστείτε τίποτα χαοτικές διαφορές, αλλά εμένα αυτή είναι η αίσθησή μου
3.Μέτρια refrain: Το γράφω και στο κείμενο, οι Accept τις περισσότερες φορές αναμασάνε τον τίτλο του τραγουδιού στο refrain αλλά οι ποιότητα εδώ είναι λίγο πιο κάτω από τα στάνταρ τους. No deal breaker, αλλά ισχύει
4.Απουσία κράχτη

All In All όμως ποιοτικότατος και γαμάτος και προφανώς θα τον ακούω στο μέλλον

Αύριο θα ανέβει και συνέντευξη που έκανα με Wolf

Επειδή πρόκειται για τους Accept (μην τα ξαναλέμε…) εγώ θα περιμένω να βγει κανονικά ο δίσκος και μετά το συζητάμε, σχολιάζουμε κλπ

Ε ναι ρε, τι να σχολιάσουμε αν δεν το έχετε ακούσει; Απλά για να σας βάλω στο κλίμα

Συνήθως βγαίνουν στα ιντερνέτια αρκετές μέρες πριν οι δίσκοι, και μετά αρχίζει η κουβέντα που ενίοτε προλαβαίνει να εξαντληθεί μέχρι τη στιγμή της επίσημης κυκλοφορίας.
Μιλώντας για τον εαυτό μου, είπα ότι θα περιμένω να βγει κανονικά και ύστερα θα σχολιάσω, θα διαβάσω τις κριτικές κλπ

ΥΓ Εσύ βέβαια πολύ καλά κάνεις και μας βάζεις στο κλίμα!

Αυτό με τα μέτρια ρεφραίν έκανε λίγο μπαμ με το ομώνυμο, παρόλα αυτά συνήθως έχουν τουλάχιστον γαμάτες γέφυρες. Άντε να βγει να το ακούσουμε κι εμείς να γουστάρουμε…

Εδώ και η συνέντευξη με τον Wolf

Τι θα γίνει θα κυκλοφορήσει επιτέλους να το ακούσουμε;; Ωραία συνέντευξη!

1 Like

Πρέπει να ξεροσταλιάζεις εσύ στα τορεντάδικα κάνοντας refresh κάθε 5 λεπτά :smile:

Υπομονή…

1 Like

Πορνιλο ξεπορνιλο,αυτος ειναι o frontman,και δεν ειναι μπουλης οπως ο udo.:stuck_out_tongue_closed_eyes: