Acherontas, Devathorn, Nipenthis, Archdaeva - 21-01-2012 - Second Skin

Saturday 21 January @ 19:00, Entrance: ?10

[B]ACHERONTAS LIVE

  • Devathorn / Nipenthis / Archdaeva[/B]

Οι Acherontas γιορταζουν τα 15 χρονια υπαρξης τους με ενα ιδιατερο τελετουργικο show στη Αθηνα.

Ενα φεστιβαλ αφιερωμενο στην 90s περιοδο οπου η αγνοτητα της σκοτεινης μουσικης συναντουσε την τεχνη και την φιλοσοφικη υποσταση.

Special support μπαντες θα ναι οι δικοι μας Devathorn, Νipenthis και Αrchdaeva.

SPECIAL MERCHANDISE θα ναι διαθεσιμο απο τις μπαντες. Μια γιορτη για την ελληνικη underground black metal σκηνη και ολους τους νοσταλγους και ακολουθους της.

νομίζω ότι παίζουν κι επάνω, HARLEY κι έτσι…
αλλά άλλο line-up…

Σ’ εμάς εδώ πάνω παίζουν μια εβδομάδα νωρίτερα, ίδια μέρα με Desaster αν θυμάμαι καλά.

Με Embrace of Thorns παίζουν εδώ:bounce::bounce::bounce:

Δε βλέπω κίνηση.

[B]νά’μαι!!! [/B]Κινήθηκα…

([I]τι γυρεύει η αλεπού στο κοτέτσι[/I]; :p)

Λοιπόοοοον, έχω έναν ξάδελφο που δεν είναι κολλημένος ([I]όπως η αφεντιά μου[/I]) και ακούει απ’ όλα τα ιδιώματα του σκληρού ήχου. Μου μίλησε για αυτή τη μπάντα “[B]Αχέροντας”[/B] -[I]έχει δίσκους τους[/I]- και μου ‘χε πει θα’μαι πολύ μαλάκας αν έχανα λαιβ τους![-X Με παρότρυνε να πάω σ’ αυτό, να μάθω βρε παιδί μου τι εστί μπλακ μέταλ λαιβ!!! ΟΚ “[COLOR=“DimGray”]πήγα στους Σέπτικ και Νταρκ Φούνεραλ[/COLOR]” του’πα -[COLOR=“Gray”]οχι οχι να πας και σ αυτούς[/COLOR], επιμένει…

Τι λέτε…[B]ΈΧΕΙ ΔΙΚΙΟ;;;[/B]

λιγάκι :wink:

19:00, λίγο νωρίς δεν είναι;;

Ειναι αρκετες οι μπαντες κι οπως καταλαβαινεις πιεζει και το προγραμμα γτ πεφτει Σαββατο και θα ανοιξει ως κλαμπ μετα.

τουλαχιστον να τελειωσει πριν τις 12 για να προλαβει ο κοσμος τα ΜΜΜ!!

Αληθεια, ο χωρος τι λεει; Δεν εχω ξαναπαει!

Ειναι Σαββατο οποτε τρενο-μετρο (νομιζω) εχει μεχρι αργα.
Κι εγω πρωτη φορα θα παω.

Ο χώρος είναι ένα κουτί, νομίζω ότι για το συγκεκριμένο live θα είναι καλός όμως.

ε μη παραπονιόμαστε, μια χαρά είναι -και[B] για το συγκεκριμένο είδος μουσικής, ταιριαστός[/B]!!!

[I]Τι να κάνουμε, δεν είναι όλα τα κλαμπ μεγάλα και ψηλοτάβανα σαν το ΦΑΖ…[/I]

Ευχές για όλες τις μπάντες και προσωπικά στα φιλαράκια στους Nipenthis να τα γαμήσουν όλα απόψε! Δεν θα μπορέσω λόγω ασθένειας να μαι εκεί αλλά θα ναι οι σκέψεις μου.

[B]ARCHDAEVA [/B]απλώς συμπαθείς, 50% CELTIC FROST και 50% DsO αλλά είπαμε ρε παιδιά, καλές οι επιρροές αλλά τα κομμάτια να μη μοιάζουν σα διασκευές.

[B]NIPENTHIS [/B]βελτιωμένοι από την τελευταία φορά που τους είδα (με FROSTMOON ECLIPSE), αλλά το επικίζον bm τους αδικήθηκε από τον ήχο, ήθελε λιγότερη βαβούρα.

[B]DEVATHORN [/B]δύναμη, με οδοστρωτηρέ ριφολογία και μερικές καλοδεχούμενες δυσαρμονίες. Ο επόμενος δίσκος θα κρίνει αν θα ξεχωρίσουν περεταίρω.

[B]ACHERONTAS [/B]πλέον παίζουν με στόφα καθιερωμένης μπάντας και είναι γεγονός ότι βελτιώνονται από δίσκο σε δίσκο και από live σε live κατί που δείχνει πόσο σοβαρά έχουν πάρει το όλο θέμα. Highlight οι κιθάρες του CL των ACRIMONIOUS και η καταπληκτική ερμηνεία του “Legacy Of Tiamat”.

Γενικά, καλή βραδιά, σε ταιριαστό χώρο από πλευράς χωρητικότητας (να μη φαίνεται άδειος αλλά να αναπνέουμε και κανονικά) με προβλήματα στον ήχο βέβαια. Το μόνο παράταιρο ήταν ένα συγκεκριμένο, μικρό κομμάτι του κοινού που ήταν εμφανώς άσχετο με την όλη ατμόσφαιρα της βραδιάς.

επιτέλους και περίμενα να σχολιάσει κάποιος/οια το λαιβ…

[B]ε?? :blink:τι εννοείς ποιητή…;[/B]Εννοείς πως ήρθαν στο λαιβ χωρίς ανάλογο dress code, eyeliner, καρφιά και τα λοιπά;;;

Περίπου αυτό εννοώ.

θα συμφωνήσω με τα της συναυλίας με τον ChrisP (cheers mate!), και ναι, περίπου αυτό εννοεί (88 )

Καλά, εδώ [B]δεν[/B] είναι -ξέρω-γω-τι- Γερμανία ή Αγγλία: [I]ελάχιστοι τολμούν να…εχμ, διαφοροποιηθούν ενδυματολογικά.[/I]
Το΄χω προσέξει πλέον: πολλοί πάν σε μεταλ λαιβ χωρίς καν το[B] χαρακτηριστικό μαύρο τι-σερτ με τη στάμπα του Χ ή Ψ συγκροτήματος[/B]. Με ρούχα casual, στο άσχετο…

Μαλλον ChrisP και Violate αλλο εννοουν…

Αν καταλαβα καλα απο τους αριθμους…