Ψάχνω Adsl modem/ router

Πρέπει να αλλάξω το ZXHN H108NS ZTE μπρίκι που έχω για Modem/Router…μην ρωτάτε τι και πως, αυτό έχω :stuck_out_tongue:

Είμαι σε 24αρι adsl από Vodafone, χωρίς voip και το συγκεκριμένο μπρίκι παίζει να είναι δεκαετίας, είμαι 6 χρονιά Vodafone και το είχα από εποχές Cosmote.

Την δουλειά του την έκανε σχετικά καλά μέχρι πρόσφατα αλλά πλέον τρώει κολλήματα και κοκκινίζει το λαμπάκι on/off, ουσιαστικά νεκρώνει και για να στρώσει θέλει άπειρα restart.
To reset button για επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν κάνει τίποτα και το wifi δεν είναι σταθερό.

Ψάχνω κάτι απλό να συνδέσω με το pc και να δίνω wifi σε ένα κινητό και στην tv.
Το μόνο που θα πειράξω είναι η αλλαγή DNS και ρύθμιση port/port forwarding για τορρεντ.

Επειδή δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα, αν έχει κάποιος κανένα περίσσιο, αλλά λειτουργικό που κάθεται και το δίνει σε λογική τιμή το κανονίζουμε.
Δέχομαι προτάσεις και για καινούριο, όριο τα 30 euro, αν και από μια πρόχειρη ερεύνα δεν έχω και πολλές επιλογές.

1 Like

Ενδεχομένως να πω χαζομάρα, αλλά ο πάροχος δεν δίνει και modem? Εγώ πάντα θυμάμαι σε κάθε νέα σύνδεση να μου στέλνουν, επίσης θυμάμαι πως όταν ήθελα αλλαγή, γινόταν δωρεάν.

Κάτσε να δω αν έχω κάποιο spare και στο δίνω χάρισμα. Θα σου στείλω pm αν βρω.

2 Likes

Η Cosmote έδινε με χρησιδάνειο, στην Vodafone το αγοράζεις και επειδή δεν έδινε κάτι αξιόλογο όταν όταν έκανα την μετάβαση σε αυτή , κράτησα το ήδη υπάρχον.

VDSL δεν σου κάνει;
Βρήκες;
Έχω κανά δυο και κάθονται.

Δεν βρήκα κάτι…
Ένα VDSL router λογικά θα λειτουργεί και με το ADSL πρωτόκολλο…τώρα αν είναι VOIP δεν έχω ιδέα!

Πες ποια είναι να το ψάξω λίγο.

Merci monsieur @potofgold, σας είμαι ευγνώμων!

2 Likes