AENAON - "Extance" (2014, new album)

Η Ελληνική progressive black metal μπάντα Aenaon θα κυκλοφορήσει το δεύτερο full-length album της με τίτλο “Extance” στις 20 Ιανουαρίου 2014, μέσω της Code666/Aural Music σε Ultra Limited Wooden Box, standard CD & digital download.

Το teaser video του νέου δίσκου βρίσκεται στο παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.youtube.com/watch?v=A2xcsMG-3iM

FOLLOW AENAON:


Άντε, να βλέπουμε την Ελληνική σκηνή να μεγαλώνει!

Οι Nethescerial btw τι απόγιναν;

Ότι νέα υπάρχουν για Nethescerial βρίσκονται αναρτημένα στη σελίδα τους στο fb:
https://www.facebook.com/pages/Nethescerial/132122298639

Κομματι απο τον δισκο

[B][I]AENAON - Grau Diva[/I][/B]

Παρα πολυ καλο, με λιγο DHG σε μερικα riff, και το σολο προς το τελος ζωγραφιζει!

Ιδου και το video clip!!

[B]Aenaon - Der Mude Tod[/B]

Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν έχει γίνει χαμός με αυτό το άλμπουμ, είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω ακούσει τελευταία και ιδιαίτερα σαν εν γένει παραγωγή ότι πιο “δύσκολο” και φιλόδοξο έχει βγει τα τελευταία χρόνια από την ελληνική σκηνή. Στο metalstrom.ee είναι μέχρι τώρα το top-rated άλμπουμ του 2014 από τους αναγνώστες του (το Hail Spirit Noir είναι στο #4!) και εμείς ψιλοκοιμόμαστε.

Δείτε και το εξαιρετικό βιντεοκλίπ με ένα από τα καλύτερα κομμάτια του δίσκου που πόσταρε ο wintersun.

Δισκάρα από τις λίγες.

Πολύ μπροστά από τα περισσότερα γραφικά black metal άλμπουμς.

Ωραίο review εδώ

Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν έχει γίνει χαμός με αυτό το άλμπουμ…

Φίλε μου δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε κολλημένοι με το αν θα ακούσουμε δίσκο από κάποιο γερασμένο συγκρότημα και για να αποθεώσουμε το χ Burzum ή το ψ Darkthrone. Ουσιαστικά μπάντες που ακόμα εξαργυρώνουν το παρελθόν τους (όχι ότι δεν έχουν τις στιγμές τους)
Πέρα από την μίρλα, οι Aenaon είναι εξαιρετικό συγκρότημα.
Πιστεύω ότι δύσκολα θα βγει δίσκος στο είδος που να το ξεπεράσει φέτος.

Από Mayhem και Virus ως Shining έχει εδώ μέσα.

Πίστεψε με, δε το λέω με μίρλα, αλλά στη φάση “ακούστε ντε!”. Ισχύει αυτό που λες (παντού βέβαια όχι μόνο στη Ελλάδα) αλλά είναι ότι και το progressive-οειδές black metal για κάποιο λόγο δεν έχει μεγάλη πέραση, ο περισσότερος κόσμος του bm γουστάρει raw πράγματα και όχι “μπασταρδέματα” η “φλωριές”. Θέλει και προσοχή για να “πιάσεις” έναν τέτοιο δίσκο, δεν είναι για background. Πάντως το Hail Spirit Noir ακούστηκε βλέπω, πάλι καλά.

Εννοούσα την δική μου μίρλα :stuck_out_tongue:

Αυτό που λες, ακούστε ντε!

Η μουσική είναι και θέμα αντίληψης πέρα από το γούστο.

Αλμπουμάρα απο κάθε άποψη. Τρομερός δίσκος. Απίστευτη black metal αισθητική και ιδιαιτέρως η όλη πειραματική, jazz-like, τροπή που έχει πάρει. Τρομερό και το Funeral Blues όπου guest φωνητικά κάνει η Τάνια απο τους Universe.

Αυτή είναι η σωστή, πρωτοπόρα ελληνική σκηνή, [B][SIZE=4]ΓΑΜΩ ΤΟ THRASH ΣΑΣ[/SIZE][/B]

Κι εγώ το γούσταρα αυτό, με σαξόφωνο να θυμίζει και νορβηγούς Shining, ενώ τα καθαρά φωνητικά λίγο ICS Vortex. Το πρώτο το είχα σνομπάρει, τι να κλάσει η ελληνική σκηνή έλεγα, έπαιζε κι ο Lazaros-Vanghmar τότε στα drums.
Καλή εξέλιξη μετά τους Hail Spirit Noir, [SIZE=6][B]ΓΑΜΩ ΤΟ DEATH ΣΑΣ[/B][/SIZE]