Agnes Vein, Universe217, DreamLongDead @ AN Club, 11/05/13

Ειστε λιγο κακουληδες τωρα και δε λεει. ;p Κλεαρχε το κακο ειναι οτι αποθεωνεις οτιδηποτε ελληνικο και γι αυτο ως σχολιο μου φαινεται, να, λιγο χαζο. Και καλα κανεις αφου γουσταρεις δηλαδη, δικαιωμα σου.

ειδα Agnes Vein την κυριακη, ολα ωραία, έπαιξαν και απο τον νεο, να πάτε.

Τhanx, that was my point.

Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται σα να αποθεώνω κάθε τι ελληνικό, μπορεί σε κάποιους άλλους να φαίνεται πως κάποιοι αποθεώνουν καθετί ξένο, εγώ ασχολούμαι περισσότερο με τις ντόπιες μπάντες σε αυτούς τους ήχους ενώ άλλοι ασχολούνται περισσότερο με τις ξένες. Έχω πάει μια φορά στο Ροντμπερν που είναι το αντιπροσωπευτικό φεστιβάλ για αυτό τον ήχο (btw αγάπες για συγκατοίκηση στο ίδιο ξενοδοχείο με άγκνες) και δε χρειάζεται να πάω άλλες 5 για να ξέρω πως οι 3 μπάντες σε αυτό το λάιβ σβήνουν εύκολα την κάθε τίλμπουργκ Doom μετριότητα, και είναι πολλές παναθεμά τες. Και ναι, εκτός από τις άλλες 2 μπάντες ισχύει και για τους DreamLongDead αυτό, και το λέω ενώ είναι γνωστό πως είναι φίλοι μου, δεν έχω ούτε βρίσκω κανένα πρόβλημα σε αυτό.

Ποιες ειναι οι doom μετριοτητες, οι Cough, Ramesses ή Dopethrone ας πουμε; =p Οσο και αν μου αρεσουν και οι τρεις μπαντες του event τι να πω, ο καθενας εχει τη γνωμη του φανταζομαι, λολ.

Ρε κατσαπλιάδες αφήστε το μπλα μπλα και μην ξεφεύγετε από το θέμα.
Απλά τα πράματα, ξεκολλάτε. [B]Agnes Vein, Universe217, DreamLongDead[/B] λέμε :!:

Η συναυλία που περιμένω. Εννοείται εκεί θα είμαστε. Μπαντάρες και οι τρεις.

Την ελληνική σκηνή άνετα την βάζω στην ίδια θέση με τα του εξωτερικού σε αυτό τον τομέα. Πραγματικά όμως. Οι Universe, οι Agnes, όλοι τους, μπορούν να σταθούν σε φεστιβάλ που παίζουν οι cough κτλ. Ξέρω ίσως φαίνεται κάπως αλλά αν οι μπάντες μας ήταν στις Ηνωμένες πολιτείες, όπου εδρεύει η sludge και η doom, όπως και πολλές άλλες ευρωπαικές μπάντες, τώρα θα μιλούσαμε για μεγάλους δίσκους, ίσως μεγαλύτερους απο τις κυκλοφορίες έχουν καταφέρει να κυκλοφορήσουν στο εσωτερικό. Ίσως και για μεγαλύτερα tour. Ένα μεγάλο μπράβο όμως για τις στιγμές που μας χαρίζουν, και το μεράκι που δίνουν. Δεν μιλάνε πολύ όπως άλλοι, πράττουν και σκίζουν κώλους

To λάθος που κάνει ο Red Rum είναι ότι συγκρίνει τους Agnes Vein και τους Universe (οι Dream έχουν λίγο δρόμο ακόμα και μπόλικα πράγματα να αποδείξουν) με “doom μετριότητες”, κάτι που υποτιμάει τις δικές μας μπάντες.

Αλλά βασικά επειδή η κουβέντα αυτή έχει ξαναγίνει και δεν καταλήγει πουθενά, μένω στο ποστ του Μπρέην και κάνω υπομονή για το -ενδεχομένως- λάιβ της χρονιάς, όπου θα ακούσουμε ζωντανά και τον πιθανόν δίσκο της χρόνιας (ακούω τώρα το Soulship και μου έχει φύγει το σαγόνι).

Ε αφού θα πάμε που θα πάμε έτσι κι αλλιώς, δε θα με χάλαγε να μάθω και καμιά μπαντάρα από το πουθενά όπως το 2005 που έμαθα τους Black Cobra και το 2009 που έμαθα τους Tombs. 8)

[SPOILER]Δε μπορώ να διαφωνήσω, αλλά δεν είναι κρίμα για κάθε εμφάνιση που μας έδωσε τα μυαλά στο χέρι όπως Suma και Yob το 10 να υπάρχουν κάτι μπάντες στυλ Βοng, Sons Of Otis, Eagle Twin, Μοnarch και δε συμμαζεύεται και άλλο ένα δέντρο στον αμαζόνιο να πηγαίνει χαμένο?[/SPOILER]

Edit: άκυρο, άλλο είχα στο νου, τώρα κατάλαβα εντελώς σε τι σχολίασες και το σκεπτικό του σχολίου σου, ναι συμφωνώ απολύτως, αλλά πιστεύω πως τα περισσότερα πράγματα που έρχονται είναι μέτρια και τέτοια σκηνικά σαν αυτά που περιγράφεις είναι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.

Οχι πως ειναι τεραστια συναυλια, αλλα ειναι τιτανοτεραστια συναυλια. Εαν δεν μου κοπει πχ κανα ποδι θα δωσουμε παρων εννοειται. Universe217 + Agnes Vein ειναι δολοφονικος συνδιασμος. Και αν κανουνε καμια κινηση και βγαλουνε καποια συνεργασια εκ κοινου… Θα χασουμε οτι μυαλο μας εμεινε.
Υγ. Μεχρι περσυ νομιζα πως οι Agnes Vein ειναι απο ηνωμενες πολιτειες. Πολυ μπροστα ο ηχος τους, οχι για τα δεδομενα της Ελλαδας αλλα γενικοτερα. Τιμηστε τους.

Ναι, δε διαφωνούμε πουθενά, εξάλλου δεν μπορώ να κατανοήσω τη λογική “δικές μας μπάντες βέρσους δε γουόρλντ”, μόνο στους σκυλάδες που ακούνε το ganganmstyle και κάμιά μπαλάντα σκόρπιονς μου βγάζει λογική. Έχω ελληνικές μπάντες που είναι κανονικότατα στις αγαπημένες μου και τις ακολουθώ με τον ίδιο τρόπο που παρακολουθώ μια αγαπημένη αμερικάνικη ας πούμε, οπως οι sun of nothing που έδωσα το παράδειγμα πριν, και πολλά λάιβ του ευρύτερου underground χώρου στη χώρα μας, που πήγα πρωτίστως για το “ελληνικό σαπόρτ” και οι “ξένοι χεντλάινερς” δε μου αφήσαν τίποτα, πρόσφατα παραδείγματα οι Switchblade και οι Holy.
Τώρα αν το θέμα είναι “γιατί δεν παίζουν τα δικά μας παιδιά στα ρόντμπερνς”, ε θυμίσου τι σου’χα πει μετά το λάιβ των Conan. Οι ελληνικές μπάντες του χώρου δυστυχώς δε μπορούν να περιοδεύσουν εκτεταμένα στην Ευρώπη και να μπουν στο χάρτη, είναι πολλοί oi λόγοι γι αυτό, oπότε ξεκινάνε αυτό τον άτυπο “συναγωνισμό” με χάντικαπ, σε σύγκριση π.χ. τις σουηδικές ή γαλλικές ξερω γω. Οι στόνερς που κυνήγησαν τις περιοδείες (100μοδσ, Planet of Zeus), βρέθηκαν σε ευρωπαϊκά στονερ φεστς κανονικά πάντως.
Μουσικά πάντως, δεν τίθεται θέμα.

Βασικά αυτό κρατάω, γιατί αυτό είναι που εμπεριέχει όλη την ουσία.

Με ξέρεις, έχουμε συζητήσει πολλές φορές γι’αυτό το πράγμα, και φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις πως δεν είμαι ούτε της άποψης “δικοί μας vs. the world” ούτε της “γιατί δεν έχουμε εκπροσώπηση στα ροντμπερνς και βγάζουμε μόνο 2 ομάδες στο ουέφα”. Βασικά σωστά το είχες θέσει με αυτό που μου είχες πει τότε, πως η περιοδεία είναι ο σημαντικός παράγοντας. Εννοείται πως κάθε καλλιτέχνης κρατά την τύχη στα χέρια του και ό,τι είναι να κάνει θα το κάνει, δε χρειάζεται κανέναν να πείσει για την αξία του, ούτε προσπαθώ να αποδώσω δικαιοσύνη σαν άλλος Ζορό. Απλά αυτό το πολύ σωστό σκεπτικό, πως η μουσική μετρά στο κάτω-κάτω, ε δυστυχώς δεν είναι το defining σε τέτοιες περιπτώσεις, και κάποιοι περιμένουν να αποθεώσουν τον κάθε κοσμογυρισμένο μέτριο σε σχέση με τον ακούνητο συμπολίτη τους αντί να εστιάσουν στη μουσική. Τα παραδείγματα γιαυτό είναι άπειρα, και δυστυχώς ο κανόνας των μεγάλων που ξέφυγαν περιοδεύοντας έξω και το πως αναγνωρίστηκαν ετεροχρονισμένα εδώ μετά με το σκεπτικό της ελλαδίτσας “αφού έχουν παίξει εδώ και κει τα σπάνε και ασχολούμαι” δεν έχει πάψει να ισχύει ακόμα και στις μέρες μας.

Εννοείται πως δε διαφωνούμε, και θα μουν γελοίος να διαφωνήσω με κάποιον που όταν προσπαθούσα να χωνέψω SoN ακόμα, ήδη είχε καταλάβει τι κάνουν και πως το κάνουν. Kουβέντα να γίνεται, μας ενώνει το Soulship που στριμάρω τώρα και ακούγεται ίσως και μπροστά απ’ το Duality.

Δεν μπήκα να διαφωνήσω πουθενά, κουβέντα κάνουμε.
Πάνω σ’αυτό που λες περί εξαίρεσης/κανόνα, δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας, Το 2009 οι SoN είχανε σβήσει τους Buried Inside, αλλά οι Tombs είχανε σαρώσει. Φέτος, οι Omega Monolith είχανε γαμήσει και οι Switchblade ήταν ψιλοβαρετοί. Γενικά πάνω-κάτω συμβαίνουν αυτά, μιλάμε για μπάντες που χοντρικά κυμαίνονται στο ίδιο μουσικό επίπεδο. Όπως είπα, η “διαφορά βεληνεκούς” που ορίζει τον headliner από το support βρίσκεται σε όρους μπίζνες της πιάτσας.
Βασικά, επειδή μερικές φορές τα πράγματα είναι αφοπλιστικά απλά, ένα πολύ απλό παράδειγμα. Μια ελληνική μπάντα της φάσης, αν αποφασίσει να κάνει μίνι-περιοδεία (λόγω μικρού μπάτζετ ή οτιδήποτε άλλο), μέσα στην Ε.Ε. μπορεί να ξεκινήσει από τη Βουλγαρία, και άντε με το ζόρι να φτάσει σε καμιά Ουγγαρο-Τσεχία. Όταν μια αγγλική μπάντα (τη συγκεκριμένη που δίνω παράδειγμα τη θεωρώ γενικά μέτρια), αποφασίσει να κάνει το ίδιο:

[SPOILER][/SPOILER]
Απλά πράματα.

Τώρα, αν οι Έλληνες μεταλλάδες είναι μυρωδιές και έχουν ακόμα την καρκινική αντίληψη που αναφέρεις, ε ας πρόσεχαν. Η βλακεία είναι ανίκητη, και όπως έχουμε ξαναπεί, το τι μουσική ακούς δεν καθορίζει τι άνθρωπος είσαι.

Στα του λάιβ, τώρα συνειδητοποίησα ότι στο συγκεκριμένο λάιβ θα πρέπει να αγοράσω δίσκο και από τις τρεις μπάντες, λολ. Πού την είδατε τη φτήνια;

Eμ, έχασες το release 217 και δεν έχεις πάρει ήδη DLD σιντί (προφανώς επειδή είχαν τελειώσει). Αν σε παρηγορεί πάντως, λογικά, όπως έχει πει κι άλλος χρήστης, ο Φοίβος θα μας δείξει το μαγιάτικο φεγγάρι του Αν (=αξία: ανεκτίμητη).

Υπάρχει περίπτωση να βρω το πρώτο ντεμο των Agnes vein?

Η φαση δεν ειναι release party των Agnes Vein με καλεσμενους…Απλα αναφερετε το οτι θα παρουσιασουν την νεα τους δουλεια για οσους ενδιαφερονται…:slight_smile:

Απο την αλλη πλευρα μιας και αναφερθηκε (no offence Keyser), κατα την γνωμη μου τουλαχιστον, τα release party ειναι κατι σαν τα εγκαινια…Οταν πας σε εγκαινια, ολο και κατι θα παρεις για να στηριξεις…Σε αυτες τις περιπτωσεις και ειδικα στην Ελλαδαρα που καταληξαμε ολοι με τρυπιες καλτσες, καποιοι ισως εκαναν το σκατο τους παξιμαδι για να μπουν στο στουντιο και να βγαλουν το γαμω-σιντι…Επισης, σε αρκετες περιπτωσεις, εχουν και την ενοικιαση του χωρου στο release…

Τωρα οτι αφορα τα Ελλαδα vs κοσμος, με το ιδιο gear παιζουμε ολοι παιδες…Τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου ή μαλακιες…

Ας αφήσουμε λίγο την ανύπαρκτη αντιπαράθεση γιατί ανοίξατε ωραία κουβέντα.

Κι εγώ συμφωνώ ότι όλες οι μπάντες της συναυλίας δεν υστερούν μουσικά συγκρινόμενες με αντίστοιχες του εξωτερικού. Το πρόβλημα, όπως είπατε, είναι ο δεδομένος γεωγραφικός αποκλεισμός της Ελλάδας και η ενδεχόμενη επαρχιωτική νοοτροπία των ίδιων των συγκροτημάτων. Και είναι λογικό, όπως πάλι είπατε, αν δεν περιοδεύει μια μπάντα συχνά στο εξωτερικό, να μην γίνεται γνωστή σε μανατζαρέους, εταιρείες, διοργανωτές φεστιβάλ και γενικότερα το ίδιο το κοινό για να κερδίσει τα συμβόλαια και την προώθηση που αξίζει. Κι ακόμα κι αν ακουστεί στα ίντερνετς, θα παραμείνει εξωτικό πτηνό αν δεν την δουν να ιδρώνει στο σανίδι.
Όλα αυτά είναι αλληλένδετα και διαμορφώνουν την κατάσταση που συζητάμε.

Όμως, νομίζω πως η σύγκριση με τα ροουντμπερν όλου του κόσμου δεν έχει κανένα νόημα, προφανώς υπάρχουν αρκετές ελληνικές μπάντες που θα είχαν θέση εκεί και πολλές άλλες που είναι υπερβολικά μέτριες για να πάνε. Ούτε ρατσισμός παίζει, ούτε εθνικισμός, απλά πολλές μπάντες δεν το κυνηγάνε, ενώ είναι λογικό τα φεστιβάλ να γεμίσουν θέσεις με μέτριες τοπικές μπάντες από το να πληρώνουν αεροπορικά. Οπότε θα συμφωνήσω απόλυτα με μπληντιν στο ότι αυτοί που όντως το κυνήγησαν χώθηκαν σε φεστιβάλ, κάτι το οποίο ισχύει για κάθε συγκρότημα ανεξάρτητα από την εθνικότητά του.

Όσον αφορά τους Μοςς που τους έφερε για παράδειγμα, στο ροουντμπερν παίζουν επειδή τους διάλεξε ο Οσμπορν, άρα ίσως στην προκειμένη περίπτωση το κολλητιλίκι παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την αξία, κατά τ’ άλλα είναι αρκετά φτωχή η περιοδεία τους και τουλάχιστον στο Βερολίνο ο χώρος που παίζουν δεν είναι ούτε για 100 άτομα. Εννοώ ότι με το στανιό κάτι έκαναν, αλλά αν το ποιντ ήταν ότι οι αντίστοιχες ελληνικές μπάντες ούτε αυτό μπορούν να κάνουν για πρακτικούς λόγους και μόνο, τότε θα συμφωνήσω.
Από την άλλη, δεν μπορώ να θεωρήσω χαρακτηριστικό παράδειγμα της ελληνικής στονερ σκηνής τους Ναιτστοκερ που κάνουν ευρωπαϊκή περιοδεία με 15 συναυλίες ή τους Πλανετ που έκαναν αντίστοιχη πέρσι ή τους 1000μοντς που θα παίξουν στο ντεζερτφεστ. Είναι ξεχωριστές περιπτώσεις ή κάθε μία.

Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει να κάνει με τη σκηνή ή με τη χώρα προέλευσης, αλλά, εκτός από τους παράγοντες που είπατε και εσείς, μόνο με το πόσο το θέλει και το ίδιο το συγκρότημα, πόσα λεφτά μπορεί να επενδύσει κλπ.

Και για να είμαστε και λίγο οντοπικ, είναι πολύ ευχάριστο ότι οι γιουνιβερς θέλουν να περιοδεύσουν Ευρώπη το καλοκαίρι και από εδώ που είμαστε προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να τους βοηθήσουμε. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι.
Άντε γιατί εμείς στα εξωτερικά μπορεί να βλέπουμε ό,τι κινείται, αλλά μας έχουν λείψει τα τίμια ελληνικά σαπορτ που κώβουν κώλους.

Αυτή τη συζήτηση την έκανα πρόσφατα και με τον Μάνο των Universe με αφορμή το 5ευρω εισιτήριο του πρόσφατου λάιβ τους, οπότε θα σου πω ό,τι ακριβώς είπα και στον ίδιο.

Για μένα το ριλίζ πάρτι (γιατί στην ουσία τέτοιο είναι, ας μην παίζουμε με τις λέξεις) είναι το κάλεσμα της μπάντας στους οπαδούς για να τους παρουσιάσουν τον καινούριο τους δίσκο, κάτι που βασικά είναι άγνωστο γι’ αυτούς (τους οπαδούς). Δεν είναι μια κανονική συναυλία ή μέρος κάποιου τουρ, που είναι στη φάση “ξέρετε τι παίζουμε, ελάτε, δώστε τον οβολό σας (10, 15, 50 ευρώ, όσο να 'ναι), να ακούσετε αυτά που ξέρετε και εμπιστεύεστε, να σας γάμησουμε τα μυαλά και να φύγετε ευχαριστημένοι”.

Συμφωνώ για το παράδειγμα με τα εγκαίνια, γι’ αυτό όπως και στους Universe σχεδόν όλος ο κόσμος ήταν με ένα βινύλιο ή cd ανά χείρας, έτσι θα είναι και στους Agnes και ο περισσότερος κόσμος θα πάει να αγοράσει merch για να στηρίξει.

Από την άλλη, ειδικά στην περίπτωση των Agnes, δικαιολογώ περισσότερο το εισιτήριο γιατί η μπάντα θα έρθει από Σαλόνικα για να κάνει το ριλίζ στην Αθήνα, οπότε αεροπορικά (ή κτελ, δεν ξέρω), ξενοδοχείο και μεταφορά εξοπλισμού συν Σάββατο (που παίζει σημαντικό ρόλο), συν Αν (που βαράνε τα ενοίκια), βγαίνουν μπόλικα έξοδα, οπότε μου φαίνεται νορμάλ το 6ευρω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, γιατί πραγματικά δεν θα ήθελα καθόλου να ξαναμιλήσω γι’ αυτό και να φαίνεται ότι γκρινιάζω.
Εδώ πάμε για τη συναυλία της χρονιάς, με τα 6 γαμώευρα θα ασχολούμαστε;

Συμφωνώ σε όλα με Keyser.

Aπαντας μονος σου οποτε δεν τιθεται θεμα για σενα…Εγω εκανα μια γενικοτερη αναφορα ας πουμε μιας και δεν ειναι η πρωτη φορα που το διαβαζω…

Παρ’ολα αυτα σου ξανα λεω πως δεν ειναι release party των Agnes Vein…Το release party το κανουν στην Θεσσαλονικη…Εδω ερχονται τα παιδια για να συμμετασχουν στο πακετο και αφου τους δινεται η ευκαιρια, θα παιξουν ολο τους τον νεο δισκο live για να τον προμοταρουν…Τωρα ελπιζω να μην ακουγομαι εγω οτι παω να “ρυθμισω ισορροπιες”…:stuck_out_tongue:
Απλα το αναφερα γι αυτο που ειπατε περι release…