Ahhh,the great big questions

[mood=silliness]Apanthste tis kai tha kerdisete hardcore points.[/mood]

1)Giati kata kapoion tropo mesa ston egkefalo twn anthrwpwn einai kataxwrhmenh h ekshs anisothta: Logikh<Gnwmh Mou?
2)Giati to fainomeno “vlakeia mexri kakias” einai toso sunhthismeno?
3)Giati exw thn peudaisthisi pws uparxei ergostasio paragwghs parwpidismou,me polu fthna ergatika xeria kai terastia kerdh?
4)Giati kaneis den anarwtietai giati?
5)Pou einai h Ice_Queen?Den exei grapsei gia kamposo kairo sta boards. 8O

Αν και φαίνεσαι έξυπνη κοπέλα και μάλλον θα δεις τα πράγματα πολλές φορές διαφορετικά:

  1. Γιατί δεν υπάρχει πραγματικά αντικειμενική λογική και δεύτερον γιατί λίγο ή πολύ (ή πάρα πολύ) ο άνθρωπος είναι εγωιστικό ον.
  2. Μήπως εννοείς “βλακεία μέχρι αηδίας”? Ή μήπως “κακία μέχρι βλακείας”? Το πρώτο εντάσσεται στο νούμερο 1… το δεύτερο… it happens! :?
  3. Πολλές παρωπίδες υπάρχουν… που αναφέρεσαι? Εσύ είσαι σίγουρη πως δεν έχεις?
    :wink: 4) Μην τα ρωτάς όλα, γιατί ξέρεις τι παθαίνουν οι περίεργοι! :stuck_out_tongue:
  4. Έλα ντε! :?:

ΥΓ. Δε θέλω points… δε θέλωσου λέω! ΕΙΠΑ! :stuck_out_tongue: 8)

Maestro,tous pontous tha tous pareis thes de thes.1000 hardcore points!!

1)Ok,pragmatika den uparxei antikeimenikh logikh,sigoura.Ta panta einai kataskevasmata tou anthrwpinou egkefalou,h episthmh,ta mathimatika,einai pws o anthrwpos antilamvanetai to perivallon tou,den einai antikeimenika,isxuoun mono gia ton anthrwpo.Alla efoson o anthrwpos anapofeukta zei sto diko tou kosmo,plasmeno apo to diko tou mualo,ston kosmo auto uparxei h antikeimenikh logikh,kai auth einai ta mathimatika.Mporei ta mathimatika na mhn einai ta panta sth zwh,alla ta panta mporoume na ta anaparastisoume me mathimatika,kai ta mathimatika einai sigoura antikeimenika,kai ola exoun th logikh tous,akoma kai ta sunaisthimata.Kala,mporei na lew kai vlakeies.
2)Eimai apoluta pepeismenh oti to 90% twn “kakwn” anthrwpwn -kai de milaw mono gia tous hgetes- sumperiferontai asxhma perissotero logw vlakeias para logw kakias.
3)I do my best not to have.Den milaw na mh vazeis katholou,ma katholou oria s’auta pou pisteveis/skeftesai/thewreis swsta,giati na prakseis sumfwna me ena toso anarxiko tropo skepshs einai adunato.
4) Curiosity killed the cat,but satisfaction brought her back.
5)tha doume…

PS:Fusika ta parapanw “erwthmata” htan mallon perissotero rhtorika/gia to xavale…

Εννοείται πως είναι ρητορικά περισσότερο, αλλά πάντα μ’αρέσει να μιλάω για θέματα τέτοια… μάλιστα, έχει τύχει να συζητάω με φίλους ώρες για κάτι τέτοια και τελικά φυσικά να μην καταλήγουμε ΠΟΥΘΕΝΑ! :stuck_out_tongue:

ΥΓ. ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ POINTS!! Ευχαριστώ πάντως! :wink: :slight_smile:

Λοιπον και εμενα μου αρεσουν αυτα τα φιλοσοφικορητορικα ερωτηματα, γι’αυτο παραθετω τις σκεψεις μου πανω στα συγκεκριμενα ερωτηματα. Εχουμε και λεμε:

  1. Δεν υπαρχει αντικειμενικη λογικη που ο καθενας μπορει να την υιοθετησει ως αποψη. Η αντικειμενικη λογικη μπορει να ταυτιστει με την αληθεια που ειναι η αιωνια αναζητηση του ανθρωπου. Η αποδοχη της λογικης σε βαρος της γνωμης ενος ανθρωπου αποτελει υπερβαση του ανθρωπου και ελαχιστοι ειναι αυτοι που μπορουν να την κανουν. Η ανισοτητα ειναι προιον της φυσης του ανθρωπου και οφειλεται ακριβως στον εγωισμο του και εχει να κανει με την αδυναμια του να κατανοησει την απολυτη αληθεια. Αυτη η σχετικοτητα οδηγησε τον ανθρωπο να εφευρει ενα μοντελο για να εξηγησει τον κοσμο που βασιζεται στους νομους της φυσικης και των μαθηματικων. Αυτοι εξηγουν καποια πραγματα μεχρι το σημειο φτανει που η ανθρωπινη σκεψη. Απο εκει και περα υπαρχει το ανεξηγητο. Οσα εχουν εξηγηθει ειναι αποδεκτα, δηλαδη υπαρχει μια διαδικασια που μπορει να αποδειξει οτι πραγματι ετσι συμβαινουν.
    Ο ανθρωπος ομως εδω που βρισκεται, εξελικτικα, το οφειλει σε μεγαλο βαθμο στον εγωισμο με την εννοια του ανικανοποιητου, και οχι της εγωπαθειας.
  2. Εχεις σκεφτει οτι ο κακος ειναι επισης μια σχετικη εννοια. Δεν υπαρχει καποιος που να ειναι κακος σε ολα, ολο και σε κατι θα ειναι καλος. Ο βλακας ομως μπορει να μην ειναι κακος αλλα πιο πολυ επικινδυνος. Αυτο με την εννοια οτι απο εναν κακο ανθρωπο ξερεις τι να περιμενεις, οποτε αυτο ειναι μια μορφη προστασιας. Απο εναν βλακα δεν ξερεις, ειναι απροβλεπτος και δεν μπαινει στα καλουπια της λογικης. Η κακια ειναι κινητρο και σκοπος αυτων που ειναι κακοι, η βλακεια μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα με την κακια αλλα οχι τα ιδια κινητρα και λογους.
  3. Γιατι αν οι παρωπιδες ηταν στο εμποριο θα ειχαν μεγαλυτερη επιτυχια και απο την Coca Cola.
  4. Γιατι πρεπει ολοι να αναρωτηθουν ταυτοχρονα για αυτο το γιατι. Ολοι λιγο πολλοι βεβαια αναρωτιουνται σε διαφορετικες φασεις αλλα ειναι μια σκεψη που περναει αστραπιαια και φευγει.
  5. Αυτη ειναι η πιο δυσκολη ερωτηση για καποιον που δεν ξερει την Ice_Queen εξω απο το Forum. Και μαλλον δεν υπαρχει απαντηση, απλα εικασια.

Exete dikio,den uparxei antikeimenikh logikh.Logikh mallon shmainei “tropos skepshs h antidrashs”.Ena sugekrimeno sunolo aksiwn,prokatalhpsewn kai antilhpsewn,tropwn skepshs ktl.Allh logikh exoun sthn Ellada,allh sthn Amerikh,allh logikh exw egw,allh o allos,allh logikh exei o nomos,pou mporei na diafwnei me th logikh kapoiwn anthrwpwn,allh h thriskeia.Ta mathimatika einai ta idia pantou,alla mporoun na prosarmostoun se opoiadhpote “logikh”.

WhiteWolf,s’euxaristw para polu.1000 hardcore points.

Να αναφερω επισης οτι εκτος απο την αντικειμενικη λογικη, υπαρχει και η κοινη λογικη. Η αντικειμενικη λογικη συνδεεται με την τελειοτητα, ενω η κοινη λογικη συνδεεται με την αντιληψη της λογικης απο την ανθρωπινη πλευρα και με βασιζεται στους κανονες που διεπυν την ανθρωπινη κοινωνια.

Ναι ε;

Μαλλον…

Kanei polu zesth.

1)Δε ξέρω τι λέτε αλλά στο δικό μου μυαλό είναι Γνώμη μου=Λογική…Που το περίεργο???
2)Στην Ελλάδα ζεις…Καμία σχέση με τον παράδεισο…Αλλά πολύ κοντά
3)Δεν έχεις την εντύπωση!Είναι πολυεθνική εταιρία-πλέον-ξεκίνησε από ΗΠΑ και εξαπλώνεται σαν ιός…Σύντομα και στην Ελλάδα(αν και νομίζω είδα πινακίδα"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε" και “Πάντα δίπλα σας”
4)Αναρωτήθηκες εσύ!Το θέμα είναι γιατί δε φωνάζουν το γιατί τους…
5)Ο Χαρδαβέλλας είναι ενήμερος και σε συνεργασία με την Νικολούλη σε λίγο καιρό θα είμαστε έτοιμοι να την βρούμε…

Πόσοι οι πόντοι μου???

1)Δε ξέρω τι λέτε αλλά στο δικό μου μυαλό είναι Γνώμη μου=Λογική…Που το περίεργο???
2)Στην Ελλάδα ζεις…Καμία σχέση με τον παράδεισο…Αλλά πολύ κοντά
3)Δεν έχεις την εντύπωση!Είναι πολυεθνική εταιρία-πλέον-ξεκίνησε από ΗΠΑ και εξαπλώνεται σαν ιός…Σύντομα και στην Ελλάδα(αν και νομίζω είδα πινακίδα"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε" και “Πάντα δίπλα σας”
4)Αναρωτήθηκες εσύ!Το θέμα είναι γιατί δε φωνάζουν το γιατί τους…
5)Ο Χαρδαβέλλας είναι ενήμερος και σε συνεργασία με την Νικολούλη σε λίγο καιρό θα είμαστε έτοιμοι να την βρούμε…

Πόσοι οι πόντοι μου???[/quote]

Hmm,you little point-whore… :twisted:

1)Twn anthrwpwn eipa…
2)Ena eishthrio gia thn kolash parakalw,xwis epistrofh
3)Oi plhrofories pou exeis einai lathos.Se plhroforw oti ksekinhse apo thn Eurwph to Mesaiwna.Telospantwn,to thlefwno to 'xeis?
4)E,giati?
5)Ante pia,epitelous…

66.666 pontoi,euxaristhmenos?Polu-polu kalo! :twisted: