Airged L'Amh

[SIZE=“2”]Ελληνικο Επικο Heavy Metal γιατι ετσι μας αρεσει ! [/SIZE] 8)

Oι ‘‘δικοι μας’’ Αirged L’Amh παιζουν epic heavy metal με αρκετα power και folk στοιχεια, τα οποια ειναι εντονοτερα στο α π ι σ τ ε υ τ ο ‘‘Ode To Salvation’’ album, το οποιο πραγματικα ειναι ενα διαμαντι της Ελληνικης σκηνης.

Φοβερη κιθαριστικη δουλεια με επιβλητικα riffs και επικα μελωδικα leads με καποιες διασπαρτες ‘‘πινελιες’’ απο την Κελτικη μουσικη.

Καταπληκτικη, συναισθηματικα φορτισμενη, ερμηνεια απο τον Vernardo, η οποια πραγματικα συγκινει και πορωνει !!!

Φυσικα και το ‘‘Τhe Silver Arm’’ ειναι δισκαρα !

Δισκογραφια:

One Eyed God [2002]
The Silver Arm [2004]
Ode To Salvation [2008]

Tο video-clip του τραγουδιου ‘Glide On The Wings’ μεσα απο τον δισκο ‘Ode To Salvation’:

:!:http://www.youtube.com/watch?v=ifTWW0bQkA0&eurl=http://metalforum.phpbb24.com/forum/viewtopic.php?t=1528:!:

Ποσο παιζει να γαμουν τα παληκαρια??Μαζι με Innerwish οι αγαπημενες μου ελληνικες power μπαντες…

Αγαπημενο κομματι…DINE IN HADES!!!Τι απιστευτες μελωδιες υπαρχουν εκει μεσα!!!

Αν μπορουσε να μου πει καποιος και πως προφερονται γιατι εχω ακουσει 2 εκδοχες…

Eγω εχω το the silver arm το οποιο το ειχα παρει 3 ευρω:D…Αρχικα οταν το ακουσα βαρεθηκα τωρα περιστασιακα το ξαναβαζω και μου αρεσει ολο και περισσοτερο περισσοτερο.Να σημειωσω οτι γενικως οι σχεσεις μου με αυτον τον ηχο δεν ειναι οι καλυτερες.

χμμ με κέρδισαν με τα 2 κομμάτια που άκουσα,σαφώς πρέπει να ακούσω και τα άλλα,όταν μπορέσω θα πάω να αγοράσω τα album για να ε΄χω μια καλύτερη γνώμη…
βέβαια με χαλάει ελάχιστα η φωνή του τυπά,αλλά τι να κάνουμε…

Εγώ προτιμώ το Silver arm. Παρα πολύ καλή μπάντα πάντως, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα.

Εργκντ Λαμ… Ενα μελος της μπαντας ειναι γνωστος μου και ετσι μου τους ειπε…
Τρομερη μουσικη παιζουν οι τυποι… Κ γαμω τα ριφφς! Τους εχω δει 2 φορες σε συναυλια κ αλλες 2 στο στουντιο8)

Εχω καμια 15αρια μερες που ανακαλυψα τυχαια στο Υοutube τους [B]Airged L’amh[/B] και εχω μεινει με ανοιχτο στομα!
Επειδη τα δειγματα ομως ειναι ελαχιστα θα ηθελα να παρω μια ιδεα απο τους 2 πρωτους δισκους τους : One Eyed God και The Silver Arm, τους οποιους ψαχνω να ακουσω και δε βρισκω με τιποτε.
Αν καποιος μπορει, ας βοηθησει…

Elric83 : Internet πρωτα για να σχηματισω ολοκληρωμενη αποψη.

Eννοείς ότι τα θες για να τα ακούσεις ιντερνετικά ή να πάρεις τα δισκάκια?

oraioi… tous eixa live me firewind sto An prin merika xronia

Πολυ καλη μπαντα, βασικα δεν ειχα παρει καν χαμπαρι τον τελευταιο δισκο…

στα λαιβ τα παιδια τα γαμανε ολα, παιζουν πιο ορμητικα και απο thrash μπαντα… ευγε!