Alabama Thunderpussy & Firebird live in Athens

συμφωνω!!!

και γω πρωτη φορα ακουσα τους firebird!και γουσταρα τρελα.σημειωση οτι στα τυμπανα ητανε ο κυριος ludwig witt των spiritual beggars!!!ο οποιος μας χαρισε και ενα γαματο drum solo αλα buddy rich!!!

για alabama απλα να πω οτι εσπειραν!!!ο ηχος δεν ητανε και ο καλυτερος συμμαχος τους,αλλα η μπαντα ειχε τρελα κεφια.ητανε μεταλ!!πως να το κανουμε!!!ο ενας κιθαριστας (ryan lake) φορουσε μπλουζακι in trance!!!
για τον μεγαλο δεν εχω λογια να πω!!να πω για την φωνη του!!!να πω για τα τατουαζ του!!!στο ενα χερι trouble και στο αλλο exhorder!!!να πω για την παρουσια του!!!ασε καλυτερα…!!!

long live richmond,virginia and new orlean!!!

ΥΓ. σημερα ειδαμε δυο μεγαλες μορφες της μεταλ ιστοριας.bill steer και kyle thomas!!!respect απλα!!!

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Όλα καλά και ωραία, αν και πιστεύω πως οι Firebird με τον ήχο τους έκλεψαν την παράσταση - κατά λίγο - από τους Alabama που 3-4 τραγουδάκια ακόμα τα είχαν εύκολα. Highlights το “τραγουδάω δοκιμάζοντας παράλληλα τα πνευμόνια μου με τη φυσαρμόνικα” του Bill Steer, η εκτέλεση στο " The Beggar" των Alabama και φυσικά το κορυφαίο stagediving - “κάντε όλοι στη μπάντα να σκάσει στο πάτωμα”! Πάμε για άλλα τώρα…[/SIZE][/FONT]

ωραιο το review, μπραβο!

Απίστευτο ζωντανά το “Slow Blues” των Firebird, ξετρελάθηκα! Αλλά μετά, ξανατρελάθηκα.:metal:

οσο αφορα το review

πλεον τα παιδια(αλαμπαμα) παιζουν μεταλ.southern metal,stoner metal πειτε το οπως θελετε,αλλα με τετοια φωνη και τετοια ριφς πλεον για μενα ειναι μεταλ!!!

none shall return ρεεεεεεεεεεεεεε!!!
ειδαμε το θεο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

καλα, σιγουρα στο τελευταιο τους ειναι πιο metal απο ποτε, αλλα δεν παυουν να χρησιμοποιουν και τις stoner/southern επιροες τους, ο συνδυασμος των οποιοων τους κανει μοναδικους…

ναι ρε σιγουρα.απλα ο χαρακτηρισμος στο ριβιου, στονερ και σαουθερν ροκ παραπλανει!!
σε καποια παλαιοτερα λαιβ τους διασκευαζανε priest το saints in hell!!!

τεσπα
ο καιλ ειναι θεος!!!
λιγο καλυτερο ηχο να χε μοναχα,να ακουγαμε την φωναρα του!!!

οντως, ισως το μονο ψεγαδι του live…αν και ειχα διαβασει καπου οτι αντιμετωπιζε ενα κρυωμα σ’αυτην την περιοδεια, αλλα δεν ξερω αν το ειχε ξεπερασει οταν ηταν εδω…

στο τελος ρωτησα τον μπασιστα γιατι δεν παιξανε το still of the night και μου πε οτι εκτος του οτι δεν το χουν προβαρει ειναι και πολυ κουρασμενη η φωνη του καιλ.οπωτε παιζει να μην εχει αναρωσει! :slight_smile:

μηπως ησουν ο τυπος που φωναζε “Open Fire” και εν τελει το φωναξες και στο μικροφωνο?

οχι, αυτος ειναι αλλη γνωστη ‘‘φατσα’’ σε συναυλιες.

οντως, και στους Motorhead διπλα μου τον ειχα.

τον συγκεκριμενο σε λαιβ των εχω γνωρισει. :stuck_out_tongue: τον βλεπω σε ενα καρο συναυλιες εδω και 4-5 χρονια. :stuck_out_tongue:

γι’ αυτο καπου ελεγα οτι στα περισσοτερα λαιβ ειμαστε οι ιδιες φατσες πανω κατω. ε, του π**στη, αν βλεπεις συνεχεια καποιον σε τετοιες φασεις, επομενο ειναι καποια στιγμη να μιλησετε.

εγω ειμουνα μπροστα στο καγγελο ακριβως στο μεση! :slight_smile:

να σου πω ρε. πως σου φανηκε η εκτελεση του wage slave; αν με ειδες, καπου εκει ειχαν κανει ολοι περα. ειχα αφηνιασει! :lol: Fulton Hill ρεεεεε!!! Δισκαρα!

χαχα
δεν προσεχα τιποτα
ειμουνα σε αλλη φαση
headbanging συνεχεια και σταματουσα μονο για να θαυμασω το θεο!!! :smiley: :smiley: :smiley:

ναι το ειχα παρατηρησει. εσυ και ο γνωστος συνοδοιπορος κανατε μπαμ. :smiley:

φοβερος τραγουδιστης ρε γμτ! δε χασαμε φυσικα την ευκαιρια για φωτογραφιουλα :smiley:

ο μπασσιστας των Firebird παλι, αλλη τεραστια μορφη κι αυτος. :bow: γενικα η μπαντα ηταν πολυ δεμενη και καραγουσταρα. επρεπε να χα ψαξει το υλικο τους νωριτερα… θα μ’αρεσαν περισσοτερο.

Η αφίσα θυμίζει άλμπουμ των Molly Hatchet και η ονομασία τους είναι ότι πιο καρανότιο. Για δώστε περισσότερες info. Είναι αυτό που φαντάζομαι ότι είναι;