Album που ξεθάψατε μετά απο καιρό

After Forever - After Forever:):!:

[B]Iced Earth “Alive In Athens”[/B] [ Past times long gone :roll: και… Greely ρε άμπα(ρ)λ(οου)οι! ]

[B]Darkthrone “A Blaze In The Northern Sky”[/B] [ Πάντα θα προκαλεί ρίγος, από κει ξεκίνησαν πολλά, πάρα πολλά ]

[B]Γ. Αγγελάκας / Ν. Βελιώτης “Οι Ανάσες Των Λύκων”[/B] [ Ένα παραγνωρισμένο αριστούργημα των 00ς ]

The Damned - the Black Album, 1980

Μπορεί το άλμπουμ να μην διατηρεί το ίδιο επίπεδο σε όλη την διάρκεια του, αλλά ρε πούστη μου εκεί μέσα βρίσκονται μερικές από τις καλύτερες κομματάρες που έχω ακούσει ποτέ.

i’m gonna stay in bed all day
i’m not gonna hear a word you say
it’s gonna be a life of style for me
electric blankets,pillows,fire,and tv

take a look outside
those lively arts are on the slide
and culture’s just a bore
when you’re angry ,young and poor
but if i got my way
those idle rich would pay
when the discussion starts
on the lively arts

i’m gonna be a lazy slob
stuff the folks and sod the job
and tell the foreman that i’m ill
and in a week i’ll be here still
yes i will

take a look outside
those lively arts are on the slide
and culture’s just a bore
when you’re angry ,young and poor
but if i got my way
those idle rich would pay
when the discussion starts
on the lively arts

τι να πεις για αυτό το ρεφραίν ρεεεεεεεεε, ο τέλειος συνδυασμό μελωδικότητας και αλητείας.

Paradise Lost discography:):!:

Επικό ξέθαμα (μισό δάχτυλο σκόνη είχε το cd). Αυτό το είχα αγοράσει σε εποχές πειραματισμού, χωρίς να έχω ακούσει ούτε μισή νότα από αυτούς. Νόμιζα φυσικά πως θα ακούσω death/black αλλά όταν έβαλα το cd στο στέρεο αυτό που άκουσα ήταν πολύ διαφορετικό αλλά και οικείο σαν ήχος. Κλασικο heavy metal στην ουσία με την θεματολογία να είναι αυτή που το ξεχωρίζει και φυσικά πολλά ριφ και μελωδίες που προσπαθούν (με μεγάλη επιτυχία) να δημιουργήσουν μια τρομακτική ατμόσφαιρα. Ωστόσο όταν το είχα ακουσει για πρωτη φορά είχα μάλλον απογοητευτεί με αποτέλεσμα να μην τους ψάξω περισσότερο. Πότε δεν ειναι αργά βέβαια.

Χθες ανακάλυψα κάπου θαμμένο κάτω από σχολικά βιβλία,τετράδια κτλ το [B]Dawn Of Victory των Rhapsody[/B]. Νομίζω το πρώτο cd που αγόρασα όταν αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με Metal ( 16 γαρ τότε)

Στην συνέχεια των επεισοδίων ξεθάβω όσα cd έχουν πάνω τους μισό δάχτυλο σκόνη έβαλα μετά απο μερικούς αιώνες στο στερεο και πάλι το constrictor του Alice Cooper. Εποχές που φλέρταρε με τον heavy ηχο αλλά και πιο εμπορικό ταυτόχρονα λίγο καιρό πριν κάνει το μεγάλο μπαμ με το thash και κατακτήσει τα charts (αφού έβγαλε και το raise your fist and yell το όποιο θα είναι και το επόμενο ξεθαμα μάλλον). Εχει τα χιτάκια του το άλμπουμ όπως τα teenage frankestain, trig bang και το αρκετά διαφορετικό he’s back που υπήρχε στο soundtrack του friday the 13th 5 αλλα γενικά είναι μάλλον ακόμα ένας άνισος δίσκος του.

έχει και την υπερκομματάρα , τρελό Hit , [B]Life and the death of the party [/B].

γενικα έχει πολλά χιτάκια άσχετα δεν λίγα έμειναν τελικά.

απλά μια πελωριότητα.

μικρό ανθρωπάκι με μεγάλη μύτη…

Behemoth - Grom…αυτό είναι ένα Behemoth πσκ:):!:

Aχ αυτή η Florida…
…με αφορμή το νέο δίσκο(που δεν έχω ακούσει ακόμα) των [B]ATHEIST [/B]έβαλα να παίζει ένα παλιό βινύλιο, είχε βγει το 1991 αλλά πλάκα πλάκα έχω να το ακούσω πάνω από 10 χρόνια! Bέβαια και αυτοί είχαν χαθεί δισκογραφικά εδώ και αιώνες. Το [B]Unquestionable Presence[/B] ήταν/είναι από τα κορυφαία δείγματα υπερτεχνικού death metal, τα 8 κομμάτια είναι όλα ένα κι ένα. Κάποια στιγμή βγήκε σε cd με μπόλικα bonus.

[B]Dinosaur Jr[/B] - You’re Living All Over Me (1987)

είναι κάποιες φορές που τον λες και καλύτερο κιθαριστικό δίσκο των 80’s…

[B]Pavement[/B] - Slanted And Enchanted (1992)

από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών.

[B]Pixies[/B] - Doolittle (1989)

“[I]if man is 5
then devil is 6
then god is 7
this monkey’s gone to heaven…[/I]”

[B]Guided By Voices[/B] - Alien Lanes (1995)

28 συνθέσεις, με καμία να μην ξεπερνά τα 3 λεπτά.και παρόλα αυτά ο δίσκος περιέχει μόνο ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.

ΑΘΑΝΑΤΟ US INDIE ROCK!

Rotting Christ - Theogonia:):!:

Καιρο που εχω να το ακουσω αυτο !

Διδαξε μπαλα αγορι μου !

Το χρέος μου, απλά.