Album που ξεθάψατε μετά απο καιρό

Πάω για ύπνο και θα βρω σημεία να σας πω τι εννοώ, αύριο.

Ααα θυμήθηκα παραδείγματα επαναηχογραφήσεων που γούσταρα εξίσου ή περισσότερο από το αρχικό λόγω παραγωγής:

Anthrax - The Greater of Two Evils (Best of, re-recorded με Bush)
Testament - First Strike Still Deadly (best of, re-recorded)

Των Anthrax είχε νόημα . Των Testament μου είχε φανεί βλακεια .

Μου άρεσαν τα 80ς κομμάτια με τη νέα παραγωγή, ειδικά αυτά από το ντεμπούτο τους.

Καλα εγω με μεταλ δεεεεεν εχω και μεγαλη σχεση.

Όπως είπα και πιο πριν το θεωρώ άρμεγμα του χειρίστου είδους .

Είχα να τον ακούσω από πιτσιρικί τον δίσκο κι απλά συνειδητοποιώ ξανά πόσο τεράστια μπαντάρα είναι οι Death.Kάβλα.

2 Likes

Συχνά πυκνά ακούω τους δίσκους της αγαπημένης μου punk μπάντας αλλά αυτό το είχα αφήσει για καναδυο χρόνια, μπορεί να μην είναι ο αγαπημένος μου αλλά σκοτώνει!

1 Like

Όχι απλά σκοτώνει, είναι από τα καλύτερα albums τους, απλά σε διαφορετικό στυλ. Νομίζω εδώ οι Bad Religion πλησίασαν όσο ποτέ τον grunge ήχο εκείνων των χρόνων, φτιάχνοντας ένα αντιπροσωπευτικό alternative rock δίσκο εκείνης της δεκαετίας (βλέπε συμμετοχή Vedder στο “Watch it die”, το μπαλαντοειδές “Struck a nerve”, την country αίσθηση του “Man with a mission”, το reggae ρυθμό του “All good soldiers” κλπ.). Αν υπολογίσεις και το radio hit “American Jesus” καταλαβαίνεις ότι όντως το album προσπαθούσε να διευρύνει αρκετά τους ορίζοντες της μπάντας και δεν είναι τυχαίο που κυκλοφόρησε εκείνη τη χρονική στιγμή. Βέβαια κατά τη γνώμη μου η μαγεία κρύβεται σε κομμάτια όπως τα “Recipe for hate”, “Portrait of authority”, “My poor friend me” και “Scyscraper”, δηλαδή αυτά που έχουν ένα πιο μελαγχολικό/σκοτεινό feeling και είναι και αυτό το στοιχείο που γουστάρω περισσότερο σ’ αυτήν την μπάντα (μαζί με την ιδιαίτερη τραγουδοποιία του Gurewitz και τους στίχους και των δύο, Graffin και Gurewitz). Εγώ το συγκαταλέγω στη χρυσή περίοδο της μπάντας.

1 Like

Μου αρέσει λιγότερο από τα προηγούμενα και τα επόμενα ρε γαμώτο, αλλά ίσως είναι επειδή δεν του έχω δώσει πολλές ευκαιρίες στην πραγματικότητα. Ίσως το ξεθάψω κι εγώ.

1 Like

Με αφορμή το καινούργιο των Overkill ξέθαψα Feel the fire, Under the influence και Years of Decay. Το Horrorscope το έχω στο αμάξι και το ακούω συχνά πυκνά.
Ειδικά για το Under the influence έχω αρκετές αναμνήσεις. Τρίτη γυμνασίου (1989-1990) γυρνάω σπίτι από το σχολείο και ανεβάζω πυρετό. Κοιμάμαι στο κρεβάτι της μάνας μου και ξυπνάω το απόγευμα, παίρνω το κασετόφωνο και βάζω την κασέτα να παίξει. Θυμάμαι ότι ο πυρετός δεν έπεφτε, η μουσική δεν με βοηθούσε να νιώσω καλύτερα, καθώς ήθελα ησυχία και όχι βαβούρα, αλλά εγώ επέβαλα στον εαυτό μου να ακούσει όλο το δίσκο. Για το λόγο αυτό και για το hello from the gutter τον έχω Νο. 2 στη λίστα μετά το Horrorscope.

Πολύ σωστός, σίγουρα στη χρυσή περίοδο απλά ένα σκαλάκι κάτω από τα Suffer, No Control, Generator, Against The Grain που απλά είναι άπιαστα. Σίγουρα στο ίδιο επίπεδο με το υπεργαμάτο Gray Race!

Stranger Than Fiction δεν έχει; Πωπω, τι σερί είχαν βγάλει οι άτιμοι μέχρι ΚΑΙ το υπεργαμάτο The Grey Race. Μας τα χάλασαν στο απαράδεκτο No Substance.

1 Like

Σωστότατος!!! Ευτυχώς πήραν την ανηφόρα μετά ξανά με την έλευση του Brooks μέχρι και το True North! Αλλά να δούμε τι θα βγάλουν τώρα.
Τεράστια μπάντα!

1 Like

Το True North είναι ο καλύτερός τους δίσκος από το The Grey Race. Ίσως κι από το Stranger Than Fiction. Τρομερό album. Τώρα χωρίς Brooks, θα δούμε…

Αγαπώ πολύ και τα Process Of Belief και New Maps Of Hell, οπότε θα έβαζα το True North μαζί με αυτά…

το true North παντως δεν πηρε και τοσο θετικες κριτικες οταν βγηκε.

Ακομα και το No Substance που λεει ο παντελης δεν το βρισκω τοσο κακο. Δεν ειναι τοσο ποιοτικο οσο οι προηγουμενες δουλειες τους αλλα δεν ειναι εντελως για πεταμα.

Εβγαλαν το Grey Race αλλα η απουσια του Gurewitz ηταν λογικο να φανει καποια στιγμη και φανηκε στο No Substance.

Κορυφαια μπαντα παντως.

Μια χαρά αποθέωση πήρε το True North, και τώρα που το σκέφτομαι και το Empire Strikes First είναι γαμάτο. Βασικά η καλύτερη punk μπάντα για μένα.

αποθεωση δεν το λες . Δεν ειπα οτι εγραψαν κατι κακο. Απλα περιμενα κατι πιο θετικο. Απο την αλλη σκασιλα μου , αν αρεσει σε μενα δεν με νοιαζει τι γραφουν. Εχω δει ομως αποθεωση για αλλες δουλειες που ειναι απλα οκ προς καλες κατι που δεν εχω δει σε δουλειες τυπου True North Που το αξιζουν.

Συμφωνω για το το καλυτερη Punk (- Rock) μπαντα.

Διαμάντι!!
Μια από τις όμορφες μουσικές ανακαλύψεις που είχα κάνει στα φοιτητικά μου χρόνια από το slsk!

https://i.ytimg.com/vi/ErM84SRShI8/maxresdefault.jpg

TSIF ΝΙΑΜΟΥ

1 Like